X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

5 sposobów jak zwiększyć inteligencję swojego dziecka jeszcze w brzuchu!

Większość rodziców chciałoby, aby ich dzieci były mądre i szybko zdobywały nowe umiejętności. Wiele z nich inwestuje w poradniki dotyczące rozwoju dziecka, a nawet materiały typu Baby Einstein. Niewielu jednak wie, że na inteligencję dziecka można mieć już wpływ podczas … ciąży! Połączenia nerwowe w mózgu dziecka tworzą się już na etapie życia płodowego. Stymulację neuronów w mózgu dziecka mogą zwiększać pewne aktywności. Jakie? Na szczęście bardzo proste! 

 

 1. Ćwiczenia podczas ciąży.

 

Na pierwszy rzut oka ćwiczenia podczas ciąży niewiele mają wspólnego ze zwiększaniem inteligencji dziecka. A jednak! Badania pokazują, że mamy które regularnie ćwiczą podczas ciąży rozwijają większe łożysko z większymi zdolnościami transportu tlenu i składników odżywczych do dziecka oraz co równie ważne także produktów przemiany materii od dziecka. Umiarkowane ćwiczenia podczas ciąży znacznie poprawiają stan płodu w różnych dziedzinach, w tym mózgu. Badania pokazują, że przyszłe mamy posiadające dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz regularnie uprawiające ćwiczenia aerobowe w czasie ciąży rodzą dzieci z większym potencjałem neurologicznym. Największy wpływ mają do 20 tygodnia ciąży, do tego czasu bowiem rośnie łożysko.

 

 2. Bierz witaminy prenatalne.

Witaminy, które zawierają kwas foliowy nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej w mózgu i rdzeniu kręgowym, mają również ogólnie korzystny wpływ na rozwój mózgu. Jedno z badań wykazało, że kobiety które nie zażywają kwasu foliowego podczas ciąży, są prawie dwukrotnie bardziej narażone na urodzenie dziecka z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. Kluczowym miesiącem jest pierwszy miesiąc ciąży – w tym czasie zażywanie odpowiedniej dawki kwasu foliowego ma największy wpływ na rozwój mózgu. Niestety na tak wczesnym etapie ciąży wiele kobiet nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży i tym samym nie zażywa kwasu foliowego.

 

 3. Jedz ryby!

Ryby są bogatym źródłem dwóch ważnych składników, które są znane z korzystnego wpływu na rozwój mózgu – kwasy omega-3 oraz DHA.  Składniki te są obecne w rybach, najwięcej znajdziesz ich w łososiu lub niedocenianym przez wielu  - śledziu. Badania (http://www.webmd.com/baby/news/20040716/pregnant-omega-3-essential-for-babys-brain) wykazały, że dzieci urodzone z wyższym poziomem kwasów DHA, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych.

Pamiętaj jednak, że pomimo, że ryby są bardzo zdrowe, w ciąży nie powinnaś ich jeść zbyt często – lekarze zalecają spożycie ryb nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Ryby mogą zawierać rtęć, która jest szkodliwa dla płodu. Szczególnie bądź ostrożna z dużymi gatunkami ryb tj. makrela, rekin czy tuńczyk.

 

 4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

Dziecko słyszy Cię już będąc w brzuchu. Rozpoznaje Twój głos, który działa na nie stymulująco.  Nic nie tracisz, a możesz dużo zyskać rozmawiając ze swoim dzieckiem od chwili, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży! Niezależnie co mówisz, czy przedstawiasz złożony problem naukowy czy po prostu opowiadasz dziecku swój dzień, Twoje dziecko czerpie z tego korzyści! Im więcej rodzice mówią do swoich dzieci, tym one szybciej zaczynają mówić, łatwiej przyswajają nowe słowa i dużo więcej rozumieją niż dzieci, do których mówi się niewiele.  

Podobne działanie na rozwój mózgu ma również muzyka, śpiew i czytanie. Lubisz czytać przed snem? Świetnie, zacznij czytać na głos, a Twoje dziecko na tym skorzysta. 

 5. Trzymaj stres pod kontrolą!

Niestety stres, który odczuwa matka zmienia warunki, w których rośnie dziecko. Stres powoduje, że do ciała kobiety trafia mniej tlenu, co bezpośrednio wpływa na słabsze ukrwienie łożyska. Słabiej ukrwione łożysko sprawia, że do Twojego dziecka trafia mniej substancji odżywczych, a to niekorzystnie wpływa na jego rozwój, w tym rozwój mózgu! Dodatkowo hormony stresu przenikają przez łożysko i dają się we znaki również Twojemu dziecku. Stan zagrożenia, niepewności i lęku nie jest optymalnym środowiskiem do rozwoju płodu. Stres może spowodować również przedwczesny poród, który negatywnie wpływa na rozwój mózgu.

Postaraj się nie prowadzić nadmiernie stresującego trybu życia podczas ciąży. Najbardziej szkodliwy jest długotrwały, przewlekły stres, który nie znajduje ujścia i utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały czas. Unikaj zatem sytuacji stresowych, aktywnie szukaj źródeł relaksu i odreagowania stresu (joga, ćwiczenia oddechowe, pisanie pamiętnika, przyjemne spotkania w gronie przyjaciół, spacery, relaksacyjna muzyka).

Oceń ten artykuł:
(1)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend

Zainteresują Cię również:

Plamienie i krwawienie międzymiesiączkowe - najczęstsze przyczyny

Czym najczęściej jest spowodowane plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe? Jak odróżnić plamienie od krwawienia z pochwy? Czy brązowe plamienie przed okresem to niepokojący objaw? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

W dzisiejszych czasach wiele par zmaga się z problemem niepłodności. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych od 10 do 12% kobiet ma problem z zajściem w ciążę. Dane w Polsce także nie napawają optymizmem, gdyż nawet 20% par w wieku rozrodczym cierpi na niepłodność. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Przeczytaj jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, za pomocą ziól i odpowiedniej diety.   

CZYTAJ WIĘCEJ

Leczenie IVF i preimplantacyjne badania genetyczne - nowa nadzieja dla niepłodnych par

Preimplantacyjne badania genetyczne (PGT) mogą być bardzo pomocne dla par, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, mają za sobą nieudane transfery, czy przykre doświadczenia związane z utratą ciąży. Jakie korzyści dają badania PGT? Jak wykonanie badań PGT może zwiększać szanse na powodzenie in vitro? 

CZYTAJ WIĘCEJ