X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Wiele kobiet rozpoczynających starania o dziecko, zastanawia się czy można w jakiś sposób przewidzieć problemy z zajściem w ciążę. Innymi słowy chciałyby wiedzieć, czy problemy z płodnością można jakoś rozpoznać. Być może Ty również zastanawiasz się czy da się zaobserwować pewne typowe objawy, które mogą świadczyć o tym, że będziesz miała problemy z zajściem w ciążę?

Czy mogą o tym świadczyć nieregularne miesiączki? A może zbyt obfite miesiączki mogą być przesłankami do rozpoczęcia diagnostyki? Są pewne testy medyczne, które możesz wykonać wcześniej, na przykład: badanie USG jajników, badanie podstawowych hormonów lub test krwi AMH (nowoczesny test oceniający rezerwę jajnikową). Zanim jednak zdecydujesz się na diagnostykę medyczną, warto wcześniej uważnie zaobserwować swoje ciało- rozpocznij obserwacje w aplikacji OvuFriend. Nasze ciało codziennie wysyła sygnały, które mogą dużo powiedzieć o płodności kobiety. Sprawdź, co powinno Cię skłonić do wcześniejszej wizyty u lekarza i które objawy mogą świadczyć o obniżonej płodności. 

13 objawów, które mogą wskazywać na problemy z zajściem w ciążę

 

  1. Inne niż zwykle miesiączki np. obfite miesiączki – krwawienie miesiączkowe zrobiło się nagle bardziej obfite lub wręcz przeciwnie bardziej skąpe niż zwykle.
  2. Nieregularne miesiączki – miesiączka pojawia się w nieregularnych cyklach, na przykład w jednym miesiącu jest co 25 dni w kolejnym co 32 dni.
  3. Brak miesiączki – nigdy nie miałaś miesiączki lub nagle przestałaś miesiączkować.
  4. Bolesne miesiączki – podczas miesiączki odczuwasz mocny ból w podbrzuszu, ból pleców lub miednicy.
  5. Zmiany skórne – na Twojej skórze nagle zaczęły pojawiać się wypryski, krostki. Zaczęłaś mieć problemy ze skórą.
  6. Zmiany w libido  - Twoja ochota na sex wyraźnie osłabła. Rzadko miewasz ochotę na chwile pełne namiętności.
  7. Plamienie występujące w środku cyklu.
  8. Nadmierne owłosienie - na Twoim ciele w miejscach dość nietypowych dla kobiet takich jak: broda, usta, klatka piersiowa pojawiło się ciemnie owłosienie.
  9. Tracisz włosy – włosy zrobiły się słabsze i rzadsze, zaczęłaś wyraźnie tracić sporą ilość włosów.
  10. Przybrałaś na wadzę w dość krótkim czasie.
  11. Utraciłaś na wadze w krótkim czasie. 
  12. W piersiach pojawiła się biała wydzielina, która jest niezwiązana z karmieniem piersią.
  13. Ból podczas współżycia – podczas normalnego współżycia odczuwasz ból lub regularnie doświadczasz plamienia po stosunku.

Jeśli mierzysz temperaturę w celu śledzenia płodności to przeczytaj, jakie znaki na Twoim wykresie mogą świadczyć o problemach z płodnością.

Pamiętaj jednak, że dość trudno przewidzieć, czy akurat Ty będziesz mieć problemy z zajściem w ciążę. Jest grupa kobiet dotkniętych niepłodnością, które nie mają zupełnie żadnych objawów wskazujących na obniżoną płodność. Z drugiej zaś strony, wiele kobiet które w przeszłości borykały się z problemami hormonalnymi lub innymi schorzeniami mogącymi obniżać płodność, w rezultacie dość szybko zachodzą w ciążę.

Lekarze są zgodni co do tego, że zdolność kobiety do zajścia w ciążę i donoszenia ciąży w 100% można sprawdzić dopiero…przy faktycznych próbach starania o ciążę. A jedynym niezaprzeczalnym objawem niepłodności jest ...niemożność zajścia w ciążę przez dłuższy czas. Około 90% par starających się zajść w ciążę zajdzie w nią w przeciągu 12 miesięcy. Po roku od rozpoczęcia starań o ciążę (a dla kobiet powyżej 35 roku życia po 6 miesiącach) warto wykonać pełną diagnostykę i poddać się badaniom oceniającym płodność kobiety i mężczyzny. Przy okazji zobacz jak, przygotować się do pierwszej wizyty

Oceń ten artykuł:
(12)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend - konsultacja medyczna dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

julka_kulka 2.03.2016, 23:13
kurcze kto by pomyślał, że wypadanie wlosow i nagłe przybieranie na wadze może być oznaka problemów z płodnoscia. ehh niestety u mnie to sie zgadza, bo krótko bprzed rozpoczeciem starań mialam takie dolegliwosci. dobrze, że o tym piszecie, bo wiele kobiet nie ma o tym pojecia
kkasper 24.03.2016, 21:18
Dobrze, że początkowo niezwiązane rzeczy są opisane w artykule. Już od 2 lat zastanawiał mnie fakt nadmiernego wypadania włosów i okresowych (co parę miesięcy) problemów skórnych na plecach w postaci bolących bąbli. Zmieniałam dermatologów, internistów i zawsze słyszałam to samo - stres, dieta lub Pani tak ma. Dostawałam zazwyczaj antybiotyk na zmiany skórne, który nie pomagał. Przestałam się tym interesować, bo wynik badań podstawowych kwestii - morfologia, tarczyca, mocz - wszystko ok. Aż do czasu bardzo dokładnych badań przed staraniem o ciążę. Testosteron, DHEAS - podwyższone, problemy z owulacją.
judysia86 26.03.2016, 11:47
To w sumie bardzo przykre, że człowiek chodzi od lekarza do lekarza, a tak naprawdę niewiele to daje. Jednak od lekarza wymaga się większego zaangażowania,niż zwykłych rutynowych zwrotów "prosze się zdrowo odżywiać, unikać stresu i wysypiać" Mam wrażenie, że jak człowiek czasami "nie przyciśnie", nie zacznie drążyć i szukać przyczyn, to nikt za niego tego nie zrobi.

Zainteresują Cię również:

14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę. Co zatem oznacza „odpowiednia dieta”? Znajdziesz tutaj 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Objawy ciąży i testy ciążowe – co powinnaś wiedzieć?

Czy to nietypowe zachcianki, czy zmiany nastroju zwiastują nowy etap w Twoim życiu? Poznaj kluczowe objawy ciąży oraz najpopularniejsze testy ciążowe, które rozwieją Twoje wątpliwości i pozwolą odkryć, czy naprawdę zostaniesz mamą. Podajemy ważne informacje! Sprawdź!

CZYTAJ WIĘCEJ

10 najczęstszych obaw kobiet w ciąży, czyli czego boją się kobiety w ciąży

Lęk i różnego rodzaju obawy to naturalny towarzysz kobiety w ciąży. Czego boi się większość kobiet oczekujących dziecka? Bólu porodowego, urodzenia chorego dziecka, utraty atrakcyjności czy może zrujnowania życia seksualnego po porodzie? Czego obawiasz się Ty? Przeczytaj czy zasadne jest zamartwianie się i jak sobie radzić, aby nasze obawy nie sprawdziły się.

CZYTAJ WIĘCEJ