X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Wiele kobiet rozpoczynających starania o dziecko, zastanawia się czy można w jakiś sposób przewidzieć problemy z zajściem w ciążę. Innymi słowy chciałyby wiedzieć, czy problemy z płodnością można jakoś rozpoznać. Być może Ty również zastanawiasz się czy da się zaobserwować pewne typowe objawy, które mogą świadczyć o tym, że będziesz miała problemy z zajściem w ciążę?

Czy mogą o tym świadczyć nieregularne miesiączki? A może zbyt obfite miesiączki mogą być przesłankami do rozpoczęcia diagnostyki? Są pewne testy medyczne, które możesz wykonać wcześniej, na przykład: badanie USG jajników, badanie podstawowych hormonów lub test krwi AMH (nowoczesny test oceniający rezerwę jajnikową). Zanim jednak zdecydujesz się na diagnostykę medyczną, warto wcześniej uważnie zaobserwować swoje ciało- rozpocznij obserwacje w aplikacji OvuFriend. Nasze ciało codziennie wysyła sygnały, które mogą dużo powiedzieć o płodności kobiety. Sprawdź, co powinno Cię skłonić do wcześniejszej wizyty u lekarza i które objawy mogą świadczyć o obniżonej płodności. 

13 objawów, które mogą wskazywać na problemy z zajściem w ciążę

 

  1. Inne niż zwykle miesiączki np. obfite miesiączki – krwawienie miesiączkowe zrobiło się nagle bardziej obfite lub wręcz przeciwnie bardziej skąpe niż zwykle.
  2. Nieregularne miesiączki – miesiączka pojawia się w nieregularnych cyklach, na przykład w jednym miesiącu jest co 25 dni w kolejnym co 32 dni.
  3. Brak miesiączki – nigdy nie miałaś miesiączki lub nagle przestałaś miesiączkować.
  4. Bolesne miesiączki – podczas miesiączki odczuwasz mocny ból w podbrzuszu, ból pleców lub miednicy.
  5. Zmiany skórne – na Twojej skórze nagle zaczęły pojawiać się wypryski, krostki. Zaczęłaś mieć problemy ze skórą.
  6. Zmiany w libido  - Twoja ochota na sex wyraźnie osłabła. Rzadko miewasz ochotę na chwile pełne namiętności.
  7. Plamienie występujące w środku cyklu.
  8. Nadmierne owłosienie - na Twoim ciele w miejscach dość nietypowych dla kobiet takich jak: broda, usta, klatka piersiowa pojawiło się ciemnie owłosienie.
  9. Tracisz włosy – włosy zrobiły się słabsze i rzadsze, zaczęłaś wyraźnie tracić sporą ilość włosów.
  10. Przybrałaś na wadzę w dość krótkim czasie.
  11. Utraciłaś na wadze w krótkim czasie. 
  12. W piersiach pojawiła się biała wydzielina, która jest niezwiązana z karmieniem piersią.
  13. Ból podczas współżycia – podczas normalnego współżycia odczuwasz ból lub regularnie doświadczasz plamienia po stosunku.

Jeśli mierzysz temperaturę w celu śledzenia płodności to przeczytaj, jakie znaki na Twoim wykresie mogą świadczyć o problemach z płodnością.

Pamiętaj jednak, że dość trudno przewidzieć, czy akurat Ty będziesz mieć problemy z zajściem w ciążę. Jest grupa kobiet dotkniętych niepłodnością, które nie mają zupełnie żadnych objawów wskazujących na obniżoną płodność. Z drugiej zaś strony, wiele kobiet które w przeszłości borykały się z problemami hormonalnymi lub innymi schorzeniami mogącymi obniżać płodność, w rezultacie dość szybko zachodzą w ciążę.

Lekarze są zgodni co do tego, że zdolność kobiety do zajścia w ciążę i donoszenia ciąży w 100% można sprawdzić dopiero…przy faktycznych próbach starania o ciążę. A jedynym niezaprzeczalnym objawem niepłodności jest ...niemożność zajścia w ciążę przez dłuższy czas. Około 90% par starających się zajść w ciążę zajdzie w nią w przeciągu 12 miesięcy. Po roku od rozpoczęcia starań o ciążę (a dla kobiet powyżej 35 roku życia po 6 miesiącach) warto wykonać pełną diagnostykę i poddać się badaniom oceniającym płodność kobiety i mężczyzny. Przy okazji zobacz jak, przygotować się do pierwszej wizyty

Oceń ten artykuł:
(12)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend - konsultacja medyczna dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

julka_kulka 2.03.2016, 23:13
kurcze kto by pomyślał, że wypadanie wlosow i nagłe przybieranie na wadze może być oznaka problemów z płodnoscia. ehh niestety u mnie to sie zgadza, bo krótko bprzed rozpoczeciem starań mialam takie dolegliwosci. dobrze, że o tym piszecie, bo wiele kobiet nie ma o tym pojecia
kkasper 24.03.2016, 21:18
Dobrze, że początkowo niezwiązane rzeczy są opisane w artykule. Już od 2 lat zastanawiał mnie fakt nadmiernego wypadania włosów i okresowych (co parę miesięcy) problemów skórnych na plecach w postaci bolących bąbli. Zmieniałam dermatologów, internistów i zawsze słyszałam to samo - stres, dieta lub Pani tak ma. Dostawałam zazwyczaj antybiotyk na zmiany skórne, który nie pomagał. Przestałam się tym interesować, bo wynik badań podstawowych kwestii - morfologia, tarczyca, mocz - wszystko ok. Aż do czasu bardzo dokładnych badań przed staraniem o ciążę. Testosteron, DHEAS - podwyższone, problemy z owulacją.
judysia86 26.03.2016, 11:47
To w sumie bardzo przykre, że człowiek chodzi od lekarza do lekarza, a tak naprawdę niewiele to daje. Jednak od lekarza wymaga się większego zaangażowania,niż zwykłych rutynowych zwrotów "prosze się zdrowo odżywiać, unikać stresu i wysypiać" Mam wrażenie, że jak człowiek czasami "nie przyciśnie", nie zacznie drążyć i szukać przyczyn, to nikt za niego tego nie zrobi.

Zainteresują Cię również:

Suchość pochwy - najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

Suchość pochwy to wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Kiedy się pojawia? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z odpowiednim nawilżeniem pochwy? Czy suchość pochwy można leczyć? 

CZYTAJ WIĘCEJ

O tym jak kalendarz dni płodnych zjednoczył kobiety podczas starania o dziecko - relacja ze spotkania Ovu dzieci!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się co sprawia, że kobiety, matki są tak silne i wytrzymałe, to musisz to przeczytać! My znamy już odpowiedź – nasza moc leży w relacjach jakie potrafimy tworzyć z innymi kobietami. Wsparcie jakie sobie dajemy i energię do działania jaką sobie nawzajem przekazujemy jest wartością o której należy mówić głośno! Dowodem na to jest ta relacja z wyjątkowego zdarzenia – zlotu użytkowniczek OvuFriend i BellyBestFriend, wspaniałych kobiet, cudownych Mam! Przeczytaj, jak kalendarz dni płodnych zjednoczył kobiety podczas starania o dziecko  

CZYTAJ WIĘCEJ

11 największych mitów dotyczących starania o dziecko, w które być może jeszcze wierzysz

Niektóre nieprawdziwe stwierdzenia przekazywane są z ust do ust tak długo, że bez zastanowienia w nie wierzymy. Przeczytaj jakie są największe mity na temat starania o dziecko i upewnij się, że „nie padłaś ich ofiarą”.

CZYTAJ WIĘCEJ