Śluz szyjkowy i wydzieliny z pochwy warto obserwować, ponieważ potrafią one bardzo dużo powiedzieć o aktualnym stanie kobiecej płodności. Czasami jednak ciężko odróżnić śluz szyjkowy od śluzu wynikającego z podniecenia i innych wydzielin. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi wydzielinami z pochwy, jak rozpoznawać śluz szyjkowy i jak zapisywać go w aplikacji OvuFriend? Czym są upławy? Kiedy zapach i wygląd wydzieliny z pochwy powinien wzbudzić niepokój?
Śluz szyjkowy - naturalna wydzielina z pochwy
Śluz szyjkowy to naturalna wydzielina z pochwy. Wydzielina, którą możesz zaobserwować niemalże każdego dnia na bieliźnie lub papierze toaletowym. Jakość, konsystencja, wygląd, a także ilość śluzu szyjkowego zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zmiany te zachodzą w szyjce macicy pod wpływem działania dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu. Hormony te przygotowują Twoje ciało do owulacji (estrogen), menstruacji lub ewentualnej ciąży (progesteron).
Wydzielina z pochwy to termin, który jest używany do określenia płynu wydobywającego się pochwy. W jego skład wchodzą komórki z szyjki macicy i pochwy, bakterie, śluz i woda.
Śluz z pochwy w trakcie cyklu miesiączkowego - jak zapisywać w aplikacji OvuFriend?
Kobiecy organizm w trakcie cyklu miesiączkowego może produkować ok. 0,5 do 1 łyżeczki wydzieliny z pochwy (2-5 ml) każdego dnia. Wydzielina z pochwy jest najczęściej jasna lub biała, czasami delikatnie żółta, raczej bez zapachu.
Wszystko w zależności do tego, w której fazie cyklu miesiączkowego aktualnie jesteś. Im bliżej owulacji, pod wpływem estrogenów - ilość i jakość śluzu może się zwiększać. W najpłodniejszych dniach cyklu śluz staje się rozciągliwy. Jest to tzw. śluz płodny, którego głównym zadaniem jest pomoc plemnikom w dotarciu do komórki jajowej. Ponadto pod wpływem działania estrogenu, który swoje szczytowe stężenie osiąga w okolicy owulacji, możesz mieć większą ochotę na zbliżenia z partnerem (zwiększa się libido).
W aplikacji OvuFriend możesz zapisać 5 różnych rodzajów śluzu szyjkowego:
-
Suchy – czyli brak śluzu szyjkowego. Zaznacz “śluz suchy”, gdy danego dnia nie zobaczysz u siebie żadnej wydzieliny z pochwy.
-
Lepki – zaznacz tą opcję, gdy Twój śluz jest kleisty, gumowaty, lepki i dosyć gęsty. Śluzu lepkiego nie da się rozciągnąć między palcami, ponieważ szybko się “rwie”. Może mieć białe lub delikatnie żółte zabarwienie.
-
Kremowy – zaznacz tą opcję, gdy Twój śluz jest gładki, kremowy, przypominający lekki balsam do ciała, mleczko lub majonez. Zazwyczaj białe, a czasami delikatnie żółte zabarwienie.
-
Wodnisty – zaznacz tą opcję, gdy Twój śluz jest przejrzysty, niemalże o konsystencji wody, a Ty czujesz charakterystyczne uczucie wilgotności w pochwie. Śluz wodnisty jest śluzem płodnym, może rozciągać się pomiędzy palcami.
-
Rozciągliwy – zaznacz tą opcję, gdy Twój śluz jest przejrzysty, bardzo rozciągliwy, a w konsystencji przypomina kurze białko. Śluz rozciągliwy daje uczucie poślizgu - jest to najbardziej płodny śluz.
W OvuFriend zapisuj najbardziej płodny śluz, który zobaczyłaś u siebie danego dnia. Np. jeśli jednego dnia zaobserwowałaś u siebie śluz lepki oraz śluz kremowy - zapisz “śluz kremowy”. Dowiedz się więcej,
śluz płodny i niepłodny - na co zwracać uwagę?
Co ważne, nie muszą u Ciebie występować wszystkie rodzaje śluzu szyjkowego. Przykładowo możesz u siebie widzieć śluz kremowy, a od razu później rozciągliwy (z pominięciem wodnistego).
Jeśli jednak nie widzisz u siebie żadnych oznak śluzu płodnego, może to świadczyć np. o niskim stężeniu estrogenów w Twoim organizmie. Jeśli dodatkowo występują u Ciebie problemy z obniżonym libido, warto skonsultować się z lekarzem (czytaj więcej:
o przyczynach niskiego libido u kobiet).
Przykładowo niski poziom estrogenów, a co za tym idzie problemy ze śluzem i obniżonym libido są częstymi dolegliwościami kobiet w czasie menopauzy - często skarżą się one na problemy z suchością pochwy (dowiedz się więcej,
jak naturalnie zwiększyć ilość śluzu szyjkowego).
Śluz z pochwy wynikający z podniecenia
Zwiększona ilość śluzu podczas podniecenia to naturalna reakcja organizmu. Jest to reakcja zarówno fizjologiczna, jak i psychologiczna.
Śluz wynikający z podniecenia może być podobny do śluzu płodnego, który występuje w dniach okołoowulacyjnych. Również daje on uczucie nawilżenia i poślizgu, ale śluz wynikający z podniecenia jest zazwyczaj trochę bardziej wodnisty i mniej rozciągliwy od śluzu płodnego. W takiej sytuacji nie zapisuj śluzu w
aplikacji OvuFriend, bezpośrednio po pobudzeniu seksualnym - odczekaj jakiś czas, a później ponownie sprawdź, jaki śluz danego dnia u Ciebie występuje.
Fizyczne pobudzenie seksualne, czyli to uczucie, kiedy czujesz, że Twoja pochwa zaczyna robić się wilgotna, zaczyna się od fazy pobudzenia. W trakcie pobudzenia seksualnego, krew zaczyna krążyć szybciej, przez co narządy rozrodcze stają się bardziej ukrwione, wrażliwe i obrzęknięte. Wzrost przepływu i ciśnienia krwi sprawia, że śluz jest “wypychany” na powierzchnię ścian pochwy. Stąd charakterystyczne uczucie wilgotności. Jest to również reakcja fizjologiczna, która ma na celu przygotowanie pochwy do bezbolesnej penetracji.
Analogicznie, gdy występują problemy ze śluzem, stosunki mogą być bolesne, mogą pojawiać się otarcia i delikatne uszkodzenia ścian pochwy, które mogą prowadzić do rozwoju infekcji. Dlatego problemów ze śluzem nie powinno się bagatelizować (czytaj więcej:
co może zakłócać produkcję śluzu szyjkowego?).
Od czego zależy, czy śluz wynikający z podniecenia się pojawia, czy nie?
-
od wahania poziomu estrogenów w czasie całego cyklu miesiączkowego,
-
od Twojego samopoczucia (czytaj więcej: dlaczego warto zapisywać nastrój w aplikacji OvuFriend?),
-
od leków, w szczególności od tego, czy stosujesz antykoncepcję hormonalną (leki mogą powodować problemy ze śluzem i obniżenie libido),
-
od tego, czy stosunek rozpoczynacie od gry wstępnej (czy Twoje ciało ma czas na podniecenie i przygotowanie się do stosunku),
-
od tego, czy karmisz piersią (przy karmieniu piersią, libido często jest znacznie obniżone).
Najwięcej estrogenów jest w dniach okołoowulacyjnych, najmniej estrogenów jest na początku i na końcu cyklu miesiączkowego. W tym czasie, możesz zaobserwować, że pomimo tego, że jesteś pobudzona i podniecona, śluzu szyjkowego jest mniej.
Problemy ze śluzem wynikającym z podniecenia mogą pojawiać się również, gdy Twój nastrój jest obniżony, Twoje libido jest na niskim poziomie, albo wkraczasz w okres menopauzy. Najważniejsza w związku jest komunikacja - jeśli czujesz, że potrzebujesz dłuższej gry wstępnej, by odpowiednio się pobudzić, albo masz inne problemy, porozmawiaj otwarcie ze swoim partnerem i wspólnie spróbujcie znaleźć rozwiązanie lub poszukajcie specjalistycznej pomocy.
Wydzielina z pochwy, upławy - niepokojące objawy
Nieprawidłowa wydzielina z pochwy (upławy) mogą być objawami infekcji intymnych - najczęściej bakteryjnych lub drożdżakowych (czytaj więcej:
grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie). O upławach mówimy wówczas, gdy wydzielina staje się dużo bardziej obfita, zmienia się jej konsystencja i pojawia się przykry zapach.
Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
-
Twoja wydzielina z pochwy ma nieprawidłowy kolor: szary, żółty, zielony,
-
Twoja wydzielina z pochwy jest zdecydowanie bardziej obfita i współwystępuje z innymi objawami np. swędzeniem, pieczeniem, obrzękiem narządów rodnych,
-
Twoja wydzielina zmienia swoją konsystencję np. staje się dużo bardziej gęsta niż zwykle, albo w drugą stronę - dużo bardziej wodnista; może mieć konsystencję serwatkową z charakterystycznymi “grudkami”,
-
Twoja wydzielina ma nieprzyjemny, przykry zapach np. rybi.
W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza, sprawdzić, co jest przyczyną upławów i podjąć odpowiednie leczenie.