X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Grzybica pochwy - przyczyny, objawy leczenie

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy) to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. W kobiecej pochwie występuje ogromna liczba mikroorganizmów (w tym drożdżaków). Niekiedy jednak dochodzi do przerostu drożdżaków, które mogą wywoływać przykrą infekcję pochwy. Jakie są przyczyny? Jakie objawy towarzyszą drożdżowemu zapaleniu pochwy? I przede wszystkim jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy? 
 

Grzybica pochwy przyczyny - czyli skąd się bierze drożdżyca pochwy? 

 
Drożdżaki to jednokomórkowe mikroorganizmy, które mogą żyć w organizmie człowieka, często nie dając żadnych objawów. Drożdże mogą żyć w pochwie, jamie ustnej, jelitach, a nawet na skórze. 
 
Infekcje pochwy są stosunkowo częstymi dolegliwościami wśród kobiet - aż 3 na 4 kobiety doświadczają grzybiczego zapalenia pochwy, przynajmniej raz w życiu. U 1 na 2 kobiety zdarza się to częściej. Ciężko jednak dokładnie określić, jak powszechny jest problem grzybicy pochwy wśród kobiet, ponieważ wiele z nich nie zgłasza się do lekarza, samodzielnie lecząc objawy drożdżycy pochwy. 
 
Grzybica pochwy jest nazywana inaczej kandydozą pochwy, ponieważ Candida to gatunek drożdży, które jest odpowiedzialny za prawie wszystkie drożdżakowe infekcje pochwy (95%). Jak do nich dochodzi? Jakie są przyczyny? 
 
Czasami zdarza się, że drożdże przerastają, rozrastają się i atakują tkanki pochwy. W ten sposób dochodzi do rozwoju infekcji intymnej. Niestety trudno jest ustalić, dlaczego tak się dzieje. Czynnikami podwyższonego ryzyka na rozwój infekcji grzybiczej w pochwie może być:
 
  • ciąża, 
  • stosowanie antybiotyków, 
  • nieprawidłowa higiena intymna (np. wprowadzanie do wnętrza pochwy płynów, które mogą zaburzać florę bakteryjną), 
  • przyjmowanie estrogenów (np. w ramach terapii hormonalnej), 
  • stosowanie antykoncepcji (np. w postaci tabletek doustnych), 
  • obniżona odporność (np. spowodowana stresem), 
  • zakażenie wirusem HIV, 
  • niekontrolowana cukrzyca, 
  • nowotwory. 
Istnieją również badania, które wykryły związek pomiędzy stosowaniem tamponów, czy noszeniem obcisłej bielizny (np. stringi) z większym ryzykiem występowania infekcji grzybiczych. Jednak nie wszystkie badania potwierdzają ten związek. 
 

Grzybica pochwy objawy 

 
Do najczęstszych objawów infekcji grzybiczej (drożdżakowej) pochwy zaliczamy: 
 
  • pieczenie/swędzenie sromu i/lub pochwy, 
  • pieczenie podczas oddawania moczu, 
  • nieprawidłowa wydzielina/ śluz z pochwy - często biała, grudkowata, serwatkowata, przypominająca "twarożek”, 
  • ból i/lub dyskomfort podczas współżycia. 
 
Nie u każdej osoby muszą występować wszystkie objawy jednocześnie. Różne jest również nasilenie objawów. Infekcja pochwy może być lekka i nie powodować dużego dyskomfortu, w innym przypadku objawy mogą być na tyle silne, że mogą wyłączać osobę z codziennego funkcjonowania.
 
Warto, abyś wszystkie odczuwane objawy zapisywała w aplikacji OvuFriend (dostępna w AppStore lub GooglePlay). Jednym z symptomów, który możesz zaznaczyć jest "Infekcja pochwy". Aplikacja będzie na bieżąco analizowała wszystkie Twoje objawy, a Ty będziesz mogła monitorować, jak często występują u Ciebie infekcje pochwy oraz jakie dokładnie objawy im towarzyszą. Jeśli system uzna, że Twoje nawracające infekcje pochwy wymagają konsultacji z lekarzem, poinformuje Cię o tym. Nieleczone (lub niewłaściwie leczone) infekcje pochwy mogą przenosić się na pozostałe części układu rozrodczego (na szyjkę macicy, pęcherz, a nawet jajowody). Może to w efekcie prowadzić do poważnych problemów z płodnością. 
 

 

Grzybica pochwy leczenie 

 
Większość kobiet na podstawie odczuwanych objawów, jest w stanie samodzielnie rozpoznać u siebie infekcję pochwy. Jednak problem jest z trafnym odróżnieniem infekcji drożdżakowej (grzybiczej) od innych infekcji pochwy np. bakteryjnych. Objawy często mogą być podobne, więc jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby mieć pewność, że leczenie zostanie właściwie dobrane. 
 
Lekarz na wizycie diagnostycznej, powinien zapytać kobietę o wszystkie odczuwane objawy (przeprowadzić dokładny wywiad), a także wykonać badanie narządów rodnych m.in. sprawdzić, czy pochwa i wargi sromowe są obrzęknięte i zaczerwienione, czy w pochwie występuje wydzielina, która mogłaby świadczyć o infekcji grzybiczej. Lekarz może również pobrać wymaz z pochwy, a następnie wysłać go do laboratorium i zlecić badanie pod kątem występowania drożdżaków.  
 
Leczenie grzybicy pochwy jest stosunkowo proste. Najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybicze (często dostępne bez recepty), w postaci maści, kremów lub globulek dopochwowych. Substancje czynne, które znajdują się w lekach przeciwgrzybiczych to np. klotrimazol, czy tiokonazol. Leki zazwyczaj stosuje się od 1 do 7 dni. Jeśli przez ten czas objawy nie ustąpią, trzeba ponownie zgłosić się do lekarza, który być może przepisze silniejsze leki lub zleci dodatkowe badania. 
Oceń ten artykuł:
(8)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna - dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

judysia86 16.03.2020, 13:26
Bardzo dobrze napisany artykuł ! Ja nie miałam pojęcia, że jest rozróżnienie na infekcje grzybicze i bakteryjne, myślałam że infekcja pochwy, to po prostu infekcja. Od teraz zawsze jeśli bede miec mozliwosc, bede konsultowac z lekarzem, żeby stosowac odpowiednie leki, a nie przypadkowe tak jak to do tej pory robilam ;/
moniluba 12.01.2021, 06:17
Bardzo ciekawy i przydatny artykuł! Cieszę się, że poruszyliście ten temat i to w przystępny sposób.

Zainteresują Cię również:

11 najczęstszych pytań o IUI, czyli inseminacja w pigułce

Czym jest inseminacja? Kiedy warto skorzystać z tej metody? Dla kogo jest szczególnie polecana? Jaki jest koszt inseminacji? Jakie są szanse na zajście w ciążę po zabiegu inseminacji? Odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań o inseminację. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Pozytywny test ciążowy i co dalej?

A więc stało się! Zrobiłaś test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Gratulacje! To co zapewne wiesz na pewno, to fakt, że przed Tobą wiele zmian. Jakie to będą zmiany, czego się teraz spodziewać? Przeczytaj na co powinnaś być gotowa, jak się do tego przygotować i co po kolei powinnaś  zrobić gdy już wiesz, że pod Twoim sercem zagościło nowe życie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zrozumieć swoje ciało w każdym momencie cyklu menstruacyjnego. Poznaj nieoczywiste objawy przed okresem!

Większość kobiet doświadcza różnego rodzaju objawów fizycznych i emocjonalnych podczas ostatniej fazy cyklu menstruacyjnego. Warto wiedzieć, że nie tylko nietypowe bóle głowy, uczucie zmęczenia czy wzmożona podatność na infekcje mogą mieć związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

CZYTAJ WIĘCEJ