Grzybica pochwy - przyczyny, objawy leczenie

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy) to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. W kobiecej pochwie występuje ogromna liczba mikroorganizmów (w tym drożdżaków). Niekiedy jednak dochodzi do przerostu drożdżaków, które mogą wywoływać przykrą infekcję pochwy. Jakie są przyczyny? Jakie objawy towarzyszą drożdżowemu zapaleniu pochwy? I przede wszystkim jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy? 
 

Grzybica pochwy przyczyny - czyli skąd się bierze drożdżyca pochwy? 

 
Drożdżaki to jednokomórkowe mikroorganizmy, które mogą żyć w organizmie człowieka, często nie dając żadnych objawów. Drożdże mogą żyć w pochwie, jamie ustnej, jelitach, a nawet na skórze. 
 
Infekcje pochwy są stosunkowo częstymi dolegliwościami wśród kobiet - aż 3 na 4 kobiety doświadczają grzybiczego zapalenia pochwy, przynajmniej raz w życiu. U 1 na 2 kobiety zdarza się to częściej. Ciężko jednak dokładnie określić, jak powszechny jest problem grzybicy pochwy wśród kobiet, ponieważ wiele z nich nie zgłasza się do lekarza, samodzielnie lecząc objawy drożdżycy pochwy. 
 
Grzybica pochwy jest nazywana inaczej kandydozą pochwy, ponieważ Candida to gatunek drożdży, które jest odpowiedzialny za prawie wszystkie drożdżakowe infekcje pochwy (95%). Jak do nich dochodzi? Jakie są przyczyny? 
 
Czasami zdarza się, że drożdże przerastają, rozrastają się i atakują tkanki pochwy. W ten sposób dochodzi do rozwoju infekcji intymnej. Niestety trudno jest ustalić, dlaczego tak się dzieje. Czynnikami podwyższonego ryzyka na rozwój infekcji grzybiczej w pochwie może być:
 
 • ciąża, 
 • stosowanie antybiotyków, 
 • nieprawidłowa higiena intymna (np. wprowadzanie do wnętrza pochwy płynów, które mogą zaburzać florę bakteryjną), 
 • przyjmowanie estrogenów (np. w ramach terapii hormonalnej), 
 • stosowanie antykoncepcji (np. w postaci tabletek doustnych), 
 • obniżona odporność (np. spowodowana stresem), 
 • zakażenie wirusem HIV, 
 • niekontrolowana cukrzyca, 
 • nowotwory. 
Istnieją również badania, które wykryły związek pomiędzy stosowaniem tamponów, czy noszeniem obcisłej bielizny (np. stringi) z większym ryzykiem występowania infekcji grzybiczych. Jednak nie wszystkie badania potwierdzają ten związek. 
 

Grzybica pochwy objawy 

 
Do najczęstszych objawów infekcji grzybiczej (drożdżakowej) pochwy zaliczamy: 
 
 • pieczenie/swędzenie sromu i/lub pochwy, 
 • pieczenie podczas oddawania moczu, 
 • nieprawidłowa wydzielina/ śluz z pochwy - często biała, grudkowata, serwatkowata, przypominająca "twarożek”, 
 • ból i/lub dyskomfort podczas współżycia. 
 
Nie u każdej osoby muszą występować wszystkie objawy jednocześnie. Różne jest również nasilenie objawów. Infekcja pochwy może być lekka i nie powodować dużego dyskomfortu, w innym przypadku objawy mogą być na tyle silne, że mogą wyłączać osobę z codziennego funkcjonowania.
 
Warto, abyś wszystkie odczuwane objawy zapisywała w aplikacji OvuFriend (dostępna w AppStore lub GooglePlay). Jednym z symptomów, który możesz zaznaczyć jest "Infekcja pochwy". Aplikacja będzie na bieżąco analizowała wszystkie Twoje objawy, a Ty będziesz mogła monitorować, jak często występują u Ciebie infekcje pochwy oraz jakie dokładnie objawy im towarzyszą. Jeśli system uzna, że Twoje nawracające infekcje pochwy wymagają konsultacji z lekarzem, poinformuje Cię o tym. Nieleczone (lub niewłaściwie leczone) infekcje pochwy mogą przenosić się na pozostałe części układu rozrodczego (na szyjkę macicy, pęcherz, a nawet jajowody). Może to w efekcie prowadzić do poważnych problemów z płodnością. 
 

 

Grzybica pochwy leczenie 

 
Większość kobiet na podstawie odczuwanych objawów, jest w stanie samodzielnie rozpoznać u siebie infekcję pochwy. Jednak problem jest z trafnym odróżnieniem infekcji drożdżakowej (grzybiczej) od innych infekcji pochwy np. bakteryjnych. Objawy często mogą być podobne, więc jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby mieć pewność, że leczenie zostanie właściwie dobrane. 
 
Lekarz na wizycie diagnostycznej, powinien zapytać kobietę o wszystkie odczuwane objawy (przeprowadzić dokładny wywiad), a także wykonać badanie narządów rodnych m.in. sprawdzić, czy pochwa i wargi sromowe są obrzęknięte i zaczerwienione, czy w pochwie występuje wydzielina, która mogłaby świadczyć o infekcji grzybiczej. Lekarz może również pobrać wymaz z pochwy, a następnie wysłać go do laboratorium i zlecić badanie pod kątem występowania drożdżaków.  
 
Leczenie grzybicy pochwy jest stosunkowo proste. Najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybicze (często dostępne bez recepty), w postaci maści, kremów lub globulek dopochwowych. Substancje czynne, które znajdują się w lekach przeciwgrzybiczych to np. klotrimazol, czy tiokonazol. Leki zazwyczaj stosuje się od 1 do 7 dni. Jeśli przez ten czas objawy nie ustąpią, trzeba ponownie zgłosić się do lekarza, który być może przepisze silniejsze leki lub zleci dodatkowe badania. 
Oceń ten artykuł:
(3)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna - dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

judysia86 16.03.2020, 13:26
Bardzo dobrze napisany artykuł ! Ja nie miałam pojęcia, że jest rozróżnienie na infekcje grzybicze i bakteryjne, myślałam że infekcja pochwy, to po prostu infekcja. Od teraz zawsze jeśli bede miec mozliwosc, bede konsultowac z lekarzem, żeby stosowac odpowiednie leki, a nie przypadkowe tak jak to do tej pory robilam ;/

Zainteresują Cię również:

Naprotechnologia - naturalna metoda podczas starania o dziecko i nie tylko.

Naprotechnologia (Natural Procreatice Technology, w skrócie: NPT lub NaPro) to metoda naturalnego wsparcia prokreacji. Ma wiele zwolenników, jak i całkiem sporo przeciwników, zanim wypowiesz swoją opinię, przeczytaj informacje jakie dla Ciebie zebraliśmy. Przeczytaj, na czym dokładnie polega naprotechnologia, czy jest przeznaczona tylko dla kobiet, czy również wspiera mężczyzn, w jakich przypadkach okazuje się najskuteczniejsza, a w jakich raczej się nie sprawdzi. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Kalendarz dni płodnych - aplikacja - starania o dziecko

Postanowione - rozpoczynacie starania o dziecko. Mija pierwszy, drugi, trzeci miesiąc, a ciąży nie ma. Pojawia się lekki niepokój - co się dzieje? Tak rozpoczyna się historia wielu kobiet z OvuFriend, które używają aplikacji podczas starania o dziecko. Inteligentny kalendarz dni płodnych nie tylko szybko nauczy się Twojej płodności ale również wcześnie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj jak aplikacja pomoże Ci zajść w ciążę!  

CZYTAJ WIĘCEJ

Bolesne miesiączki - skąd się biorą bóle miesiączkowe? Przyczyny, objawy, leczenie.

Bolesne miesiączki mogą występować nawet u 75% kobiet w wieku rozrodczym! Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miesiączkowego? Czym jest bolesne miesiączkowanie pierwotne, a czym wtórne? Kiedy bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)