Problemy z zajściem w ciążę - kiedy zgłosić się do lekarza podczas starania o dziecko?
Starania o dziecko - jakie znaki w moim cyklu miesiączkowym mogą świadczyć o problemach z płodnością? O czym powinnam porozmawiać ze swoim lekarzem?
- brak owulacji – jeśli OvuFriend nie będzie wykrywało u Ciebie owulacji przez kilka cykli miesiączkowych z rzędu. Pamiętaj jednak, że jeden lub dwa cykle bezowulacyjne w ciągu roku są rzeczą normalną i zdarzają się u większości zdrowych kobiet;
- powtarzająca się późna owulacja (po 18 dniu cyklu) lub zbyt wczesna owulacja (przed 12 dniem cyklu);
- brak miesiączki;
- faza lutealna krótsza od 10 dni (czytaj więcej: co to jest i co oznacza krótka faza lutealna?);
- jeśli mierzysz poranną temperaturę ciała w celu wyznaczenia owulacji to wyższe temperatury po owulacji utrzymujące się dłużej niż 18 dni (przy braku miesiączki oraz przy braku pozytywnego testu ciążowego);
- nieuzasadnione, powtarzające się plamienia międzyokresowe (w trakcie trwania cyklu) - czytaj więcej: najczęstsze przyczyny plamień i krwawień śródcyklicznych,
- przedłużające się, obfite krwawienie miesiączkowe;
- brak ciąży przez kilka cykli, pomimo występowania owulacji (potwierdzonej - zaznaczonej linią ciągłą) oraz pomimo dobrze planowanego współżycia w dniach płodnych (ocena czasu współżycia w Detektorze Oznak Ciąży bardzo dobra).
Jak wybrać dobrego lekarza ginekologa, gdy mamy problemy z zajściem w ciążę?
- Poświęć czas na wyszukanie dobrego lekarza – popytaj znajomych, rodzinę, odwiedź fora na temat starania o dziecko i popytaj o doświadczenia innych dziewczyn, sprawdź rankingi i oceny lekarzy (ranking lekarzy OvuFriend). Oczywiście jedna pozytywna lub jedna negatywna opinia o niczym nie świadczą, ale miej oczy i uszy szeroko otwarte. Jeśli masz swojego stałego lekarza ginekologa możesz zapytać również jego, czy poleciłby kogoś kto specjalizuje się w sprawach płodności.
- W trakcie wizyty upewnij się, że czujesz się dobrze z lekarzem i jesteś w stanie mu zaufać. Być może będziesz się z nim widzieć przez kolejne kilka lub więcej miesięcy. Leczenie niepłodności jest szczególnie wrażliwym i emocjonalnie trudnym tematem, dlatego musisz czuć, że to właściwa osoba.
- Czy czujesz się wysłuchana i czy czujesz że lekarz poświęcił wystarczającą ilość czasu aby zrozumieć Twoją historię i przejrzeć Twoje dokumenty? Nie zapomnij wziąć ze sobą swoich historycznych cykli (logując się przez stronę www do OvuFriend, możesz je wydrukować) i wszystkich innych informacji, które uważasz że mogą być przydatne. Sprawdź również zakładkę “Skonsultuj z lekarzem” (“Analiza Płodności i Zdrowia” -> “Skonsultuj z lekarzem”) w aplikacji OvuFriend, zobacz, czy system wykrył w Twoich cyklach miesiączkowych jakieś parametry, które warto omówić podczas wizyty lekarskiej.
- Czy lekarz zadał Ci Twoim zdaniem wystarczająco pytań?
- Czy lekarz chętnie i zrozumiale odpowiada na Twoje pytania?
- Czy lekarz słucha Twoich potrzeb i czy nie stara się narzucać Ci z góry sposobu leczenia, którego Ty możesz nie akceptować?
- Czy lekarz jest dostępny w wystarczający dla Ciebie sposób? Zapytaj, czy jeśli będziesz mieć jakieś pytania, czy możesz do niego zadzwonić lub napisać emaila. Zapytaj jak długo trzeba czekać na kolejną wizytę, jeśli jesteś jego pacjentką.
- Jeśli czujesz, że lekarz bagatelizuje Twój problem i nie czujesz się wysłuchana, zmień lekarza. Szkoda czasu na tracenie go z lekarzem, który nie bierze na serio Twoich rozterek.
- Zapytaj i przeanalizuj sprawę kosztów. Leczenie i diagnostyka niepłodności mogą okazać się bardzo kosztowne. Nie wstydź się pytać o koszty i sprawdź, czy lekarz dba o zawartość Twojego portfela (jeśli to możliwe kieruje Cię na badania, za które nie będziesz musiała płacić, przepisuje leki na które Cię stać itp.)
- Upewnij się, że po wizycie wiesz jaki jest plan działania, jakie badania musicie wykonać i kiedy zjawić się na kolejną wizytę (jeśli w ogóle).
Jakie testy i badania wykonuje się w przypadku przedłużającego starania się o dziecko (w diagnostyce niepłodności)?
- badanie ginekologiczne – w tym badanie Ph śluzu szyjkowego (jego kwaśności);
- badanie ultrasonograficzne;
- badanie krwi poziomu hormonów (AMH, FSH, estriadol, LH, progesteron, prolaktyna, TSH, testosteron – dobór hormonów w zależności od sytuacji pacjentki);
- HSG (Histerosalpingografia) - prześwietlenie macicy i jajników w celu zbadania drożności jajowodów i ustalenia budowy narządów płciowych;
- monitoring cyklu w okresie okołoowulacyjnym – sprawdzenie czy w jajnikach dojrzewają komórki jajowe (ile i czy jeden pęcherzyk jest dominujący) i zmierzenie grubości endometrium (czy jest zdolne do podtrzymania ewentualnej ciąży);
- badania na obecność wirusów i infekcji mogących być przeszkodą w zajściu w ciążę;
- analiza nasienia mężczyzny – w tym sprawdzenie liczby, ruchliwości plemników oraz przeprowadzenie morfologii plemników.
Dlaczego niektóre kobiety mają problemy z zajściem w ciążę, a innym udaje się od razu? Dlaczego niektóre kobiety są bardziej płodne od innych?
Zapewne znasz kobiety w swoim otoczeniu, które z łatwością zaszły zarówno w pierwszą jak i w kolejne ciążę. Kobiety, które nie doświadczyły tak obciążającego doświadczenia, jakim niewątpliwie są przedłużające się starania o dziecko. Są to kobiety, których natura obdarzyła większą zdolnością zachodzenia w ciążę. Czym to jest spowodowane? Może być na to kilka wytłumaczeń:
- Najbardziej oczywiste jest to, że ich system reprodukcyjny jest zdrowy i gospodarka hormonalna funkcjonuje bez zarzutu.
- Dodatkowo mogą one mieć dłuższy okres występowania śluzu płodnego, który sprawia że sperma może dłużej przeżyć w kanale rodnym czekając na komórkę jajową (przeczytaj, jak długo komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia). Dzięki czemu mają one więcej dni, w których współżycie może prowadzić do zapłodnienia.
- Mają krótsze cykle, przez co owulują częściej i co za tym idzie mają więcej dni płodnych w roku.