X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Jak czuć się wygodnie w każdych warunkach? Cykl menstruacyjny bez tajemnic

Cykl menstruacyjny to nieodłączna część życia każdej kobiety. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak możesz zadbać o komfort fizyczny i psychiczny w każdym momencie cyklu. Oto kilka porad, jak wsłuchać się we własne ciało, czyli cykl menstruacyjny bez tajemnic.
 

Jak zadbać o siebie w trakcie miesiączki?

 
Faza menstruacyjna, czyli moment, w którym dochodzi do krwawienia, to czas, gdy organizm naturalnie zwalnia. To normalne, że w tych dniach możesz czuć się zmęczona, ospała lub bardziej podatna na wahania nastroju. Wiele kobiet doświadcza nieprzyjemnych skurczów macicy i często narzeka na ból głowy i pleców. Kluczem do przetrwania tego momentu jest wsłuchiwanie się w swoje ciało i odpowiednie reagowanie na jego potrzeby.
 
W trakcie krwawienia menstruacyjnego nie musisz rezygnować z kobiecości. Śmiało możesz założyć sukienkę, szpilki czy botki damskie. Pamiętaj jednak o wygodnej bieliźnie uszytej z miękkich i oddychających tkanin. Unikaj sztucznych materiałów, które mogą powodować dodatkowy dyskomfort.
 
Jeśli tylko możesz, nie rezygnuj z aktywności fizycznej w trakcie krwawienia. Delikatne ćwiczenia, takie jak joga czy krótkie spacery, mogą pomóc złagodzić bóle menstruacyjne. Nie musisz zmuszać się do intensywnych treningów, ale delikatny ruch poprawia samopoczucie i pozwala zapomnieć o bólu.
Jeśli borykasz się z bolesnymi skurczami, zainwestuj w termofor lub weź ciepły (ale nie gorący) prysznic. Ciepło rozluźnia mięśnie i działa kojąco na bóle menstruacyjne.
 

Faza folikularna – czas na regenerację organizmu

 
Zaraz po zakończeniu miesiączki rozpoczyna się faza folikularna, która trwa aż do owulacji. To moment, kiedy poziom estrogenu zaczyna gwałtownie wzrastać, co sprawia, że możesz odczuwać nagły przypływ energii, większą chęć do działania i poprawę nastroju. Faza folikularna to idealny czas na planowanie i realizację celów zawodowych i osobistych. Pamiętaj jednak o dostarczeniu organizmowi zastrzyku energii w postaci zbilansowanych posiłków.
 
W fazie folikularnej postaw na zdrowe źródła białka, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. W utrzymaniu energii pomogą Ci świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, a także dobrej jakości mięso. 
 
Jeśli nie wiesz, co zrobić z nagromadzonym zapałem, postaw na ćwiczenia fizyczne. Rób to co sprawia Ci przyjemność. Polecamy bieganie, jazdę na rowerze, trening siłowy lub zajęcia grupowe. Aktywność fizyczna nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale także wpłynie korzystnie na Twoje ciało. 

Owulacja – okres szczytowej formy

 
Mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego rozpoczyna się owulacja, czyli jajeczkowanie. W tym czasie możesz czuć się bardziej pewna siebie i atrakcyjna. Zaobserwować możesz również wzrost libido i ogólną poprawę nastroju. O owulacji świadczyć może również tkliwość piersi i delikatny ból w podbrzuszu, który spowodowany jest uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. 
 
Ciesz się dobrym humorem w trakcie owulacji. Twój organizm jest teraz w szczytowej formie, więc warto to wykorzystać. Możesz ćwiczyć fizycznie, spotykać się z przyjaciółmi, realizować się na polu osobistym i zawodowym. Testuj, co sprawdza się w Twoim przypadku. 
 

Faza lutealna – zadbaj o swoje emocje

 
Po owulacji zaczyna się faza lutealna, która trwa do momentu rozpoczęcia kolejnej miesiączki. Organizm przygotowuje się do kolejnego krwawienia, co oznacza, że poziom hormonów osiąga wysoki poziom, po czym zaczyna gwałtownie wzrastać.
 
Dla wielu kobiet ten czas bywa dość trudny – mogą pojawić się objawy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Zalicza się do nich: drażliwość, zmęczenie, wahania nastroju, bóle głowy czy zatrzymanie wody w organizmie. Jak możesz pomóc swojemu organizmowi? 
 
Zadbaj o równowagę emocjonalną, która pomoże Ci wyeliminować rozdrażnienie. Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga lub głębokie oddychanie, aby zminimalizować pojawiające się napięcie wewnętrzne. 
 
Koniecznie zwróć uwagę na to, co jesz, bowiem w fazie lutealnej organizm często domaga się większej ilości kalorii. Zamiast słodyczy postaw na zdrowe przekąski, które zaspokoją Twój głód. W chwilach wilczego apetytu sięgaj po orzeszki, czy suszone owoce. Nie zapomnij także o nawodnieniu organizmu i odpoczynku – to pomoże Ci złagodzić zmęczenie. 
 

Czuj się komfortowo w każdej fazie cyklu

 
Każda kobieta przechodzi przez cykl menstruacyjny nieco inaczej, ale znajomość jego poszczególnych faz pomoże Ci lepiej zrozumieć własne ciało i jego potrzeby. Ważne jest, aby dostosować styl życia do tego, jak się czujesz – niezależnie od tego, czy to oznacza większą aktywność, czy więcej czasu na relaks. Dbanie o komfort psychiczny i fizyczny pozwoli Ci czuć się dobrze we własnym ciele bez względu na to, w której fazie cyklu się znajdujesz.
 
Wsłuchuj się bacznie w sygnały, jakie wysyła Ci organizm. Dzięki temu lepiej zareagujesz na indywidualne potrzeby. Pamiętaj, że cykl menstruacyjny nie musi być przeszkodą w codziennym życiu – nawet w okresie krwawienia możesz chodzić do szkoły, pracy, realizować swoje hobby czy zajmować się domem. 
 

Artykuł powstał na zlecenie Answear.com

 
Oceń ten artykuł:
(1)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend

Zainteresują Cię również:

6 składników, które mogą wesprzeć Twoją płodność i zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

Dowiedz się, które składniki są ważne i istotne w kontekście płodności. Jakie produkty mogą zwiększać szanse na zajście w ciążę i tym samym przyśpieszać starania o dziecko? Poznaj proste i sprawdzone przepisy na zastosowanie 6 składników wspierających płodność!

CZYTAJ WIĘCEJ

Sen a zdrowie hormonalne kobiety – jak na siebie wpływają?

Jak sen wpływa na zdrowie hormonalne kobiety? Jakie mogą być skutki niedoboru snu w kontekście kobiecej płodności? Jakie hormony są szczególnie wrażliwe na problemy z bezsennością u kobiet? Jak zadbać o prawidłową higienę snu?

CZYTAJ WIĘCEJ

Klinika niepłodności - 50 pytań, na które warto znać odpowiedź przy pierwszej wizycie.

Chciałabyś mieć pewność, że dobrze przygotowałaś się do swojej pierwszej wizyty u lekarza, dotyczącej problemów z zajściem w ciążę? Skorzystaj z naszego formularza płodności  – są to pytania, które dobry specjalista prawdopodobnie zada Ci podczas pierwszej wizyty , która pomoże zdiagnozować niepłodność. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć pod ręką wszystkie szczegóły dotyczące Twojego zdrowia, płodności lub historii chorób w Twojej rodzinie!       

CZYTAJ WIĘCEJ