Tydzień dla Płodności   

Nie przegap swojej szansy!
Umów się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty za 1zł.
Tylko do 23 listopada   
SPRAWDŹ
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Dieta dla płodności - najważniejsze informacje

Czy “dieta dla płodności” istnieje? Czy i w jaki sposób dieta ma wpływ na płodność?

Oczywiście. Badania pokazują, że dieta ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, w tym również na gospodarkę hormonalną. Nieregularne cykle, zaburzenia miesiączkowania, brak owulacji, niska jakość komórek jajowych, czy nieprawidłowy poziom hormonów w dużej mierze zależą od ogólnej kondycji Twojego organizmu, na którą bezpośredni wpływ ma sposób odżywiania się. Jeśli przez dłuższy czas nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ciało przestaje funkcjonować tak jak powinno. Oczywiście nie na wszystkich ma to ten sam wpływ, ponieważ dzieci rodzą się również w rodzinach patologicznych bądź skrajnie niedożywionych. Jeśli starasz się o dziecko, warto pamiętać, że nawet jeśli niewłaściwa dieta w Twoim przypadku nie okaże się przeszkodą do zajścia w ciążę, może niestety negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój płodu czy przebieg ciąży. Prawdziwe i ponadczasowe jest stwierdzenie „Jesteś tym co jesz”. Przeczytaj więcej, czym jest “dieta dla płodności.”

Dieta dla płodności - co to znaczy odpowiednie odżywianie podczas starania o dziecko? Skąd mogę wiedzieć, że moja dieta jest właściwa i sprzyja płodności?

Wbrew pozorom dla przeciętnego człowieka nie jest łatwo ocenić czy w swoim codziennym menu wybiera odpowiednie produkty czy nie. Pomimo, że są grupy produktów ogólnie zdrowych i nawet są grupy produktów które uznać można jako te które sprzyjają płodności (patrz artykuł 14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę), to jednak optymalna dieta to ta, która jest nie tylko zdrowa, ale również dobrze dopasowana do danej osoby. Na przykład awokado, które zawiera bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, korzystnie wpływa na płodność, nie jest jednak dobre dla każdego - osoby z nadwagą powinny go unikać. Podobnie jest z prawie każdym innym produktem, np. rodzajem mięsa, inny rodzaj mięsa jest korzystny dla osoby z cyklami bezowulacyjnymi a inny dla osoby z PCOS (Syndromem Policystycznych Jajników).

Dieta dla płodności to nie tylko dieta dla osób starających się o dziecko, ale również dla tych, które mają różne problemy lub schorzenia związane właśnie z płodnością np. problemy ze śluzem, niskie libido, endometriozę, insulinooporność, nieregularne cykle, czy wspomniany już zespół policystycznych jajników. Jeśli ciężko jest Ci ocenić, które produkty są dla Ciebie najlepsze, dobrym pomysłem może być skorzystanie z doboru diety w OvuFriend. System przeanalizuje dla Ciebie różne Twoje parametry (m.in. wiek, wagę, tryb życia, schorzenia i inne charakterystyki) i dobierze dla Ciebie produkty mogące sprzyjać Twojej płodności oraz te które mogą jej szkodzić.
 
Jeśli nie chcesz stosować konkretnej, spersonalizowanej diety, pójdź prostą i dość bezpieczną drogą, czyli przestrzegaj diety zróżnicowanej - takiej w której jesz wiele różnych produktów, nie skupiając się na jednym lub kilku wybranych/ulubionych. Jedząc w sposób różnorodny powinnaś móc dość łatwo zaspokoić wachlarz potrzeb, które ma Twój organizm. Oczywiście należy wybierać produkty ogólnie przyjęte za zdrowe, i unikać tych najbardziej przetworzonych, napakowanych chemią i konserwantami. 
 

Dieta dla płodności - czy to konieczne? Nie mam czasu ani ochoty zmieniać swojej diety. Czy nie wystarczy, że biorę kompleks witamin dla starających się i w ten sposób uzupełnię niedobory witamin i minerałów potrzebnych do zajścia w ciążę?

Niestety nie. Kompleks witamin wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych nie jest w stanie zastąpić odpowiedniej diety, ponieważ witaminy i minerały zamknięte w tabletkach są dużo gorzej wchłanianie przez organizm aniżeli naturalne witaminy i minerały dostarczone w pożywieniu. Właściwe odżywianie nie tylko zwiększy Twoją płodność (sprawdź, które produkty spożywcze będą odpowiednie dla Ciebie), ale również dobrze przygotuje ciało na ciążę i zapewni Twojemu dziecku optymalne warunki do rozwoju (przeczytaj o najważniejszych zasad diety w okresie ciąży). Idąc dalej Twoje obecne nawyki żywieniowe będziesz przekazywać swojemu dziecku, a to w przyszłości w ogromnym stopniu przyczyni się do jego zdrowia i jakości jego życia.

Czy to prawda, że istnieje zależność pomiędzy zawartością żelaza w organizmie kobiety a jej płodnością? Czy powinnam zażywać żelazo w tabletkach podczas starania się o dziecko czy wystarczy zadbać o jego odpowiedni poziom w jedzeniu?

To prawda, istnieje pozytywna zależność pomiędzy poziomem żelaza w organizmie kobiety a jej płodnością. Niski poziom żelaza może zwiększać ryzyko wystąpienia niepłodności owulacyjnej związanej z problemami z produkcją zdrowej komórki jajowej.  Badania pokazują, że kobiety, które zażywają suplement żelaza są o 40% mniej podatne na niepłodność owulacyjną od tych, które nie zażywają żelaza. Ponadto stwierdzono, że im większa dawka żelaza tym mniejsze ryzyko problemów z owulacją – kobiety, które brały najwyższą dopuszczalną (dawkę 41 mg żelaza na dzień), były aż o 62% mniej podatne na ryzyko problemów z owulacją.

Nie powinnaś jednak przyjmować suplementu żelaza na własną rękę. Zanim zaczniesz brać żelazo w tabletkach, porozmawiaj o tym z lekarzem, a najlepiej sprawdź swój poziom żelaza we krwi.

Jeśli Twój poziom żelaza jest w normie, to i tak dobrym pomysłem jest jedzenie produktów bogatych w żelazo oraz upewnienie się, że witaminy prenatalne które zażywasz zawierają odpowiednią jego dawkę. Jest to istotne nie tylko ze względu na potencjalne problemy z płodnością, ale również ze względu na przyszłą ciążę. Rozwijający się płód ma bardzo duże zapotrzebowanie na żelazo i będzie wykorzystywał Twoje zapasy, zatem niski jego poziom we krwi może powodować u Ciebie anemię. Dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednie rezerwy żelaza jeszcze przed zajściem w ciążę.

Dieta dla płodności powinna uwzględniać produkty bogate w żelazo  i tym samym mogące pozytywnie wpływać na płodność. Należą do nich: szpinak, suszone morele, pestki dyni, rośliny strączkowe, brokuły, botwinka, rodzynki i tofu. Warto pamiętać o tym, że witamina C ułatwia wchłanianie żelaza. Jej duże ilości zawarte są w soku z dzikiej róży, w pomarańczach, czerwonej papryce, pomidorach, truskawkach i kiwi.
 
Oczywiście odpowiednia dawka żelaza nie sprawi, że od razu zajdziesz w ciążę, ale na pewno pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie, co jest z pewnością dobrą drogą do poczęcia i zdrowej ciąży (przeczytaj, jak jeszcze możesz zwiększyć swoje szanse!).