Zastanawiasz się jak szybko zajść w ciążę, szukasz naturalnych sposobów, które wesprą Twoje starania o dziecko? Czy wiesz, że odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc Twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę (Jesteś w ciąży? Rozpocznij kalendarz). Co zatem oznacza „odpowiednia dieta dla płodności”? Poniżej znajdziesz 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.
Co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę - Dieta Płodności - najważniejsze zasady
- Jedz regularnie - na tej zasadzie opiera się dieta płodności. Trzy posiłki dziennie, zastąp pięcioma mniejszymi, jedzonymi regularnie. Postaraj się nie jeść później niż trzy godziny przed snem.
- Jedz urozmaicone, różnorodne posiłki – nie koncentruj się na jednym rodzaju jedzenia. Dieta płodności opiera się na zasadach: dwa razy w tygodniu jedz rybę, jeden do dwóch razy w tygodniu przyrządź danie mięsne, dwa razy w tygodniu ciesz się nasionami roślin strączkowych.
- Jedz co najmniej trzy porcje warzyw dziennie. Najlepiej do każdego dania zaplanuj porcję warzyw. Warzywa są podstawą diety dla płodności.
- Spożywaj jedną do dwóch porcji owoców dziennie.
- Wybieraj produkty sezonowe – np. w sezonie letnim sięgnij po polskie truskawki, a nie po banana transportowanego z dalekich krajów.
- Zamień przynajmniej połowę spożywanych produktów zbożowych na pełnoziarniste, z pełnego przemiału. Dieta Płodności powinna zawierać jak najmniej białej mąki, białego makaronu, białego pieczywa etc.
- Bądź ostrożna z cukrem (zastąp go miodem!), solą i tłuszczem – ogranicz je do minimum;
- Skorzystaj ze spersonalizowanej Diety Płodności, która zostanie dopasowana indywidualnie dla Ciebie m.in.: do Twojego trybu życia, Twoich preferencji, problemów i dolegliwości związanych z płodnością.
- Oprócz przyjmowania tabletek z kwasem foliowym (niezbędne podczas starania się o dziecko), postaraj się aby w twoim menu znalazły się produkty bogate w kwas foliowy. Należą do nich: zielone warzywa (szpinak, brokuły, bób, brukselka, szparagi), rośliny strączkowe (fasola, groch), cytrusy (pomarańcze), chleb razowy, wątróbka.
- Spożywaj odpowiednią ilość wapnia – nie zapominaj zatem o mleku, jogurtach (wybieraj lepiej te naturalne), kefirach, maślankach i białym serze. Wapń znaleźć można nie tylko w produktach mlecznych, ale również w orzechach laskowych, natce pietruszki, niektórych rybach (np. dorszu) i białej fasoli.
- Zadbaj o odpowiednią ilość żelaza - niedobory żelaza mogą zaburzać twoją gospodarkę hormonalną i tym samym negatywnie wpływać na owulację i obniżać twoją płodność. Duże ilości żelaza będą Ci potrzebne również w ciąży, zatem aby uniknąć anemii gdy już zajdziesz w ciążę, zadbaj o jego zapasy już na etapie starania się o dziecko. Jedz produkty bogate w żelazo takie jak: czerwone mięso, szpinak, szczaw, amarantus, wątróbka, brokuły, fasola i jaja. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, posiłki te łącz z witaminą C, np. do posiłku pij sok pomarańczowy.
- Gotuj sama, nie używaj półproduktów (np. gotowych dań, bulionów, sosów itp.) i wybieraj żywność najmniej przetworzoną. Przykładowo zamiast gotowego sosu pomidorowego kup pomidory w puszce i sama dodaj do nich odpowiednią ilość soli (w gotowych produktach jest jej zazwyczaj zbyt dużo), mięso, czosnek, bazylie i inne przyprawy.
- Pij co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie – dla osób dorosłych generalnie najlepszą wodą jest woda mineralna niskosodowa.
- Jeśli jesteś wegetarianką porozmawiaj z dietetykiem w jaki sposób możesz skutecznie zastąpić białko zwierzęce, oraz utrzymać w ciele prawidłowy poziom żelaza oraz witamin z grupy B.
Zainteresują Cię również:

TOP 5 gadżetów ułatwiających życie młodej mamy
Rynek produktów dla przyszłych rodziców i maluszków jest ogromny. O jakich gadżetach warto pomyśleć kompletując wyprawkę? Które produkty są warte uwagi i mogą ułatwiać codzienność świeżo upieczonych rodziców?

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie
Zespół napięcia przedmiesiączkowego to ogólne określenie na objawy i dolegliwości, które odczuwają kobiety przed miesiączką. A jakie są najczęstsze objawy PMS? Co jest ich przyczyną? Czy i kiedy napięcie przedmiesiączkowe wymaga leczenia?

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?
Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko?