Objawy PMS są bardzo różnorodne. Częstymi dolegliwościami przy PMS są wzdęcia oraz zatrzymywanie się wody w organizmie. Warto w tych dniach ograniczyć spożycie soli, a zwiększyć spożycie wody mineralnej, która pomaga usuwać nadmiar płynów z organizmu. Pomocna może być również herbatka z kopru włoskiego.
Jeśli cierpisz na trądzik i inne problemy skórne podczas PMS, warto ograniczyć spożycie pikantnych potraw oraz słodkich przekąsek. Wyjątkiem jest tutaj gorzka czekolada, która zawiera magnez i żelazo. Magnez jest tutaj kluczowy, ponieważ może być również pomocny przy bolesnym miesiączkowaniu, wspomnianych wyżej wzdęciach, bólach głowy, a nawet przy usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Jeśli doświadczasz tych wszystkich objawów, porozmawiaj z lekarzem na temat suplementacji magnezu.
Jeśli czujesz się na siłach, zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Świetnie się sprawdzi joga, spacer, czy pływanie. Aktywność fizyczna wiąże się z wydzielaniem endorfin (hormonów szczęścia), a to z kolei może być pomocne przy wahaniach i obniżonym nastroju w dniach przedmiesiączkowych (
dlaczego warto śledzić nastrój w aplikacji OvuFriend?).
Większość kobiet deklaruje, że doświadcza przynajmniej jednego z szerokiej listy objawów charakterystycznych dla PMS. Dowiedz się więcej,
czym jest śledzenie objawów przedmiesiączkowych w aplikacji OvuFriend?. Jeśli jednak objawy, których doświadczasz podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bardzo silne, to możesz cierpieć na PMDD, czyli przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, które wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia. Jeśli zatem czujesz, że fizycznie albo psychicznie (emocjonalnie) ciężko sobie radzisz z objawami napięcia przedmiesiączkowego, są one intensywne i nasilone, odbija się to na Twoim zdrowiu, samopoczuciu, a także wpływa na relacje z innymi ludźmi - zgłoś się do lekarza.