Interpretacja wykresu
-
Kochane! Mam prośbę. Możecie zinterpretować mój wykres? Tempka szła sobie spokojnie na tym samym poziomie, później duuży spadek i wróciła praktycznie na ten sam poziom co wcześniej. Ovuf wyznaczyło mi owulację w dniu spadku temperatury. Trochę mnie to dziwi, bo po spadku temperatura nie wiele wzrosła. Może to być cykl bezowulacyjny?
Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 kwietnia 2014, 09:15
-
daisy37 wrote:co myślicie o moim wykresie?jakie szanse? dziś test ciążowy bardzo linia T mocna ,naprawdę bardzo.
-
agnesik wrote:Kochane! Mam prośbę. Możecie zinterpretować mój wykres? Tempka szła sobie spokojnie na tym samym poziomie, później duuży spadek i wróciła praktycznie na ten sam poziom co wcześniej. Ovuf wyznaczyło mi owulację w dniu spadku temperatury. Trochę mnie to dziwi, bo po spadku temperatura nie wiele wzrosła. Może to być cykl bezowulacyjny?
-
Vanessa, raczej mam skąpe i tak z 3 dni trwają. W ostatnim cyklu miałam dużo sluzo, w tym jest kremowy ale wkładki są nasiakniete. Ale póki co nie ma rozcisgliwego... Dzisiejszy test owulacyjny bardzo mnie zaskoczył, bo jest bardzo ciemna linia T pokazaliśmy, ale niewiem jak.
-
Ezia90 niestety nie możemy - to pytanie do ginekologa. My możemy jedynie powiedzieć czy jesteś jeszcze w fazie płodnej, czy już za Tobą, ale żeby to ocenić potrzebujemy informacji o dniu szczytu śluzu.
vanessa lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
Ezia90 wrote:18 lub 19dc może był szczyt. Ale nie jestem pewna bo u mnie nie ma czegos takiego ze mam go w danym momencie najwiecej. Nie umiem tego określic
-
vanessa wrote:Szczyt sluzu nie jest wtedy kiedy jest go najwięcej. Szczyt sluzu to ostatni dzień śluzu który ma chociaż jeden objaw płodności i nie ważne czy jest go dużo czy mało.
Aha... no to był 20dc, 21dc kremowy, a pozniej raz pojawił sie 22dc ale był gorszej jakosci, rozciagliwy kremowy...
-
nick nieaktualnyZNALAZŁAM WYDAJE MI SIĘ ŻE CAŁKIEM FAJNY TEKST NA TEMAT ŚLUZU
Obserwacja śluzu (źródło 28dni.pl)
1. Na obserwację objawu śluzu składają się: odczucie i wygląd.
2. Odczucia związane ze śluzem:
* suchości (brak śluzu)
* lepkości,
* wilgotności,
* śliskości, gładkości, naoliwienia, mokrości.
3.Rozróżnialne wzrokowo cechy śluzu (tzw. wygląd):
* przyczepny, kleisty, lepki (rozciąga się na niewielką odległość zanim zerwie się), kłaczkowaty, mętny, mazisty
* błyszczący, rozciągliwy (może zwisać w postaci nieurywających się nitek), ciągnący się
* przejrzysty lub podbarwiony krwią co nadaje mu kolor żółty, brązowy, różowy lub czerwony; biała maź rozpoznawalna na bieliźnie (cechy wydzieliny pochwowej).
3.Cechy charakterystyczne śluzu są indywidualne dla każdej kobiety. Należy więc uczyć się w oparciu o swoje własne obserwacje.
4.Ta obserwacja może być prowadzona o każdej porze dnia i w każdym miejscu, niezależnie od okoliczności.
5.Wygląd śluzu kobieta może ocenić podczas każdego korzystania z toalety (w ciągu dnia czyni to kilka razy) używając papieru toaletowego gorszej jakości (a więc niebarwionego i niezbyt miękkiego).
Flynn i Rötzer zalecają początkującej kobiecie, by przy każdym korzystaniu z toalety ? przed i po oddaniu moczu lub stolca, wytarła wejście do pochwy papierem przesuwając nim tylko raz od przodu do tyłu.
Z kolei Billings uważa, że nie trzeba kobiety pouczać, w jaki sposób ma oglądać śluz. Jest w stanie sama go zaobserwować, a jeśli życzy sobie sama zbadać go dokładniej, to może go pobrać tak, jak jej to odpowiada.
6. Aby prawidłowo rozpoznawać objaw śluzu u siebie, należy dokładnie opisywać obserwacje śluzu.
Wystarczą dwa, trzy słowa do opisania tego, co się czuje i widzi.
7. Obserwacje całodzienne notuje się wieczorem. Jeżeli w tym samym dniu obserwuje się śluz różnego typu oraz różne odczucia, to notuje się cechy śluzu najbardziej płodnego.
Uwaga, nie jest najważniejsza ilość śluzu czy długość jego występowania a jego jakość.
8. Z badań wynika, że najlepsza jest obserwacja śliskości i wilgotności (a więc odczuć na sromie). Są największe (najsilniej odczuwane) tuż przed owulacją i gwałtownie znikają po owulacji. Pozostałe cechy są bardziej rozciągnięte w czasie.
9. Obserwacje wewnętrzne, czyli badanie śluzu na szyjce, zalecane jest (tylko) w szczególnych przypadkach, gdy śluz jest trudny do interpretacji, jest niezauważalny na zewnątrz, są problemy z poczęciem dziecka.
10. W metodach NPR korzystających z objawu śluzowego wyznacza się tzw. szczyt śluzu. Jest on jednak w różny sposób definiowany i wyznaczany w różnych metodach.
-
nick nieaktualnyI COŚ NA TEMAT TEMPERATURY
Przebieg zmian temperatury w czasie cyklu miesiączkowego: (źródło 28.dni.pl)
* Temperatura reaguje bardzo szybko na zmiany hormonalne w organizmie. Do szczególnie ważnych dla nas należy reakcja na wydzielanie progesteronu, rozpoczynające się często wraz ze szczytem LH poprzedzającym owulację o 9-36 godzin.
Może czasem już przed owulacją doprowadzić do pierwszego wzrostu ptc.
Ze wzrostu temperatury nie można jednak wnioskować o poziomie stężenia progesteronu.
Uwaga!
badania pokazują, że pierwszy znamienny wzrost poziomu progesteronu może nastąpić w okresie od trzeciego dnia przed do trzeciego dnia po owulacji.
* Wykres temperatury w typowym cyklu wykazuje dwie zasadnicze części odpowiadające fazie niższej temperatury i fazie wyższej temperatury.
Z kolei w fazie wyższej temperatury wyróżnia się trzy elementy wykresu: tzw. skok temperatury (pomiędzy fazą niższej a fazą wyższej temperatury), ustaloną fazę wyższej temperatury oraz tzw. spadek przedmiesiączkowy obserwowany przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego.
* Przejście temperatury z niższego poziomu na wyższy nazywany skokiem temperatury.
* Skok (wzrost) temperatury jest rozpoznawany, gdy występuje określona (różna w różnych metodach!) różnica pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich temperatur fazy niższych temperaturą, a jedną z trzech następujących po sobie niezakłóconych wyższych temperatur.
* Dla celów interpretacji wykresów temperatury stosuje się, niestety, różne definicje określające "dzień skoku".
Według Światowej Organizacji Zdrowia za "dzień skoku" uważa się pierwszy z trzech kolejnych dni, w których temperatura jest wyższa o co najmniej 0,2 stopnia C od temperatury w sześciu poprzedzających je dniach (w fazie niższej temperatury).
* Ta zmiana temperatury zachodzić może w czasie kilku dni.
Ze względu na charakter zmian temperatury dzielimy skok temperatury na:
1. stromy (ostry, znamienny) - gdy przejście dokonuje się w ciągu 1-2 dni
2. gdy zmiana trwa kilka dni:
* łagodny (stopniowy),
* schodkowy,
* zębaty.
"Dzień skoku" nie musi oznaczać dnia owulacji (i najczęściej nie oznacza!).
-
nick nieaktualny
-