X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Aplikacja - interpretacja cykli i wykresów Wpływ różnych leków na przebieg cyklu
Odpowiedz

Wpływ różnych leków na przebieg cyklu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • teverde Autorytet
    Postów: 642 818

    Wysłany: 18 lutego 2018, 12:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny, znalazłam fajny wpis na https://28dni.pl/artykuly/wplyw-niektorych-lekow-na-przebieg-cyklu więc zamieszczam u nas, może komuś się przyda:

    LEKI WYKRZTUŚNE
    Preparaty takie jak Gujazyl (i inne zawierające guaifenesin) mogą powodować rozrzedzanie się śluzu szyjkowego, dzięki czemu poleca się stosowanie ich także w wypadkach leczenia niepłodności związanej z zaburzonym wydzielaniem śluzu szyjkowego; bardziej płynny śluz, pojawiający się w większej ilości, do tego mocno rozciągliwy, pomaga plemnikom w wędrówce do macicy.

    LEKI MOCZOPĘDNE
    Leki takie jak Furosemid mogą wysuszać śluz szyjkowy. Natomiast preparaty takie jak Aldactone i Verospiron opóźniają owulację, mogą rozregulowywać cykle i wstrzymać pojawianie się miesiączek.

    LEKI PRZECIWBAKTERYJNE
    Jest grupa leków, które nie mają bezpośredniego wpływu na cykl i można je bezpiecznie stosować. Są to: penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, glikopeptydy, polimyksyny. Jeśli doszłoby do wtórnego zakażenia dróg rodnych podczas ich przyjmowania, pojawiające się upławy mogą zakłócać obraz śluzu szyjkowego.

    LEKI PRZECIWHISTAMINOWE
    Clemastinum, Promethazine, Diphergan mogą zagęszczać i wysuszać śluz, ale nie będą wpływać na temperaturę. Cleratine, Zyrtec, Peritol mogą opóźniać owulację. Aviomarin może osłabić wydzielanie śluzu; działanie będzie silniejsze w wypadku dłuższego zażywania preparatu.

    LEKI PRZECIWBÓLOWE
    NARKOTYCZNE tj. zawierające kodeinę: Solpadeine, Nurofen Plus, Efferalgan Codeine, Ascodan, Antidol; zawierające morfinę: Doltard, Sevredol – mogą opóźniać skok temperatury, powodować wysychanie śluzu, podwyższać poziom prolaktyny (powiększenie gruczołów piersiowych i mlekotok)
    NIENARKOTYCZNE tj. kwas salicylowy i jego pochodne: Polopiryna, Aspiryna, Upsarin C - mogą bardzo mocno nasilać krwawienie miesiączkowe. Natomiast preparaty zawierające paracetamol (Apap, Paracetamol, Panadol, Efferalgan) mają nieznaczne działanie na cykl. Leki z metamizolem (Pyralgin), ibuprofenem (Ibuprom, Ibum, Nurofen), naproxenem (Aleve), diclofenakiem (Voltaren), ketoprofenem (Ketonal, Profenid) – mogą opóźniać owulację i zaburzać objaw śluzu.

    LEKI ZWIĄZANE Z TARCZYCĄ
    HORMONY TARCZYCY (preparaty takie jak Euthyrox, Novothyral, Letrox, Eltroxin) oraz LEKI PRZECIWTARCZYCOWE (Thyrosan, Metizol) podwyższają poziom niższych i wyższych temperatur w cyklu i mogą powodować wyraźniejsze objawy płodności.
    KORTYKOSTEROIDY tj. Celestone, Depo-Medrol, Dexamethason, Encortolon, Hydrocortisonum, Polcortolon, Cortineff, Solu-Medrol - mogą zatrzymać lub opóźnić owulację i spowodować nieregularne krwawienia lub ich zatrzymanie.

    HORMONY PŁCIOWE I ŚRODKI WPŁYWAJĄCE NA ICH WYDZIELANIE
    ESTROGENY (Estrofem, Ovestin, Ortho-Gynest, Systen 50, Estraderm TTS) mogą nieznacznie obniżać PTC, powodować zmiany w szyjce macicy (otwieranie, unoszenie, miękkość), napięcie i obrzęk piersi, osłabienie libido, nasilenie PMS, hamowanie owulacji i opóźnienie miesiączki, krwawienia i plamienia, może nastąpić produkcja śluzu podobnego do płodnego.
    PROGESTAGENY (Progesteronum, Provera, Primolut Nor, Orgametril, Kaprogest) mogą powodować hamowanie jajeczkowania, zatrzymanie krwawień miesiączkowych, pojawienie się krwawień śródcyklicznych, mogą zmieniać charakter śluzu i szyjki macicy na takie o cechach niepłodnych, podwyższać PTC utrudniając rozpoznanie skoku temperatury.
    STYMULATORY OWULACJI (np. Clostibegyt) mogą powodować zmniejszenie ilości płodnego śluzu i nietypowe zmiany w szyjce macicy.
    ANTAGONIŚCI GONADOTROPIN (np. Danazol stosowany przy leczeniu endomtriozy) mogą hamować owulację i zakłócać objawy płodności.

    LEKI PSYCHOTROPOWE
    PRZECIWLĘKOWE tj. Oxazepam, Relanium, Valium, Elenium mogą (w bardzo rzadkich przypadkach) opóźniać owulację i miesiączkę; Spamilan dodatkowo może powodować plamienia i mlekotok.
    PRZECIWDEPRESYJNE inhibitory wychwytu serotoniny tj. Bioxetin, Velafax, Seroxat, Rexitin, ParoMerck, Efectin, Asentra oraz leki trójpierścieniowe i czteropierścieniowe tj. Amitryptylium, Doxepin, Imipramin, Pramolan mogą opóźniać owulację, powodować osłabioną produkcję śluzu lub występowanie ciągłego śluzu o charakterze niepłodnym, wywoływać cykle bezowulacyjne, powodować mlekotok i obrzęk piersi oraz występowanie krwawień śródcyklicznych.
    PRZECIWPSYCHOTYCZNE preparaty tj. Fenactil, Promazin, Mirenil, Thioridazin, Haloperidol, Chlorprothixen mogą podwyższać PTC, opóźniać owulację i oznaki płodności, powodować mlekotok i obrzęk piersi; lek Lithium carbonicum powoduje zmiany związane z funkcjonowaniem tarczycy ze względu na zawartość litu: zmiana poziomu niższych i wyższych temperatur oraz wydzielania śluzu.

    Notatka ta powstała na podstawie informacji zawartych w podręczniku „Rozpoznawanie Płodności” pod redakcją prof. M.Troszyńskiego z 2009 roku. Korzystałam z rozdziału napisanego przez Magdaleną Nehring-Gugulską "Wpływ leków na objawy w cyklu miesiączkowym, ciążę i laktację".

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 lutego 2018, 12:51

    m_d_f, Joanna_blondi, Frufru, Jola79 lubią tę wiadomość

  • Blue Jane Koleżanka
    Postów: 82 10

    Wysłany: 4 marca 2018, 08:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie prawdopodobnie apap extra przesunął owulację, choć niby paracetamol nie ma dużego wpływu. Nie zmienia to jednak faktu, że po zażyciu go (przy bólu zęba) nagle zniknął mi śluz płodny oraz ustały bóle owulacyjne. Wszystko wróciło za kilka dni dopiero i wtedy też miałam owulację.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 marca 2018, 08:51

    201811152844.png
  • Ika83 Autorytet
    Postów: 375 162

    Wysłany: 4 marca 2018, 13:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja niestety często biorę solpadeine ze względu na migrenowe bóle głowy:/
    Kiedy brałam tabletki antykoncepcyjne bóle zdarzały się rzadko, a teraz 2 razy w tygodni łeb boli:/

    mkwia
  • ignite Autorytet
    Postów: 444 103

    Wysłany: 5 marca 2018, 19:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ika83 wrote:
    Ja niestety często biorę solpadeine ze względu na migrenowe bóle głowy:/
    Kiedy brałam tabletki antykoncepcyjne bóle zdarzały się rzadko, a teraz 2 razy w tygodni łeb boli:/
    Hej,co tam u Ciebie? Jak starania?widzę że nie masz wykresu nie mam jak napisać.

    ignite
  • Ika83 Autorytet
    Postów: 375 162

    Wysłany: 5 marca 2018, 20:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ignite wrote:
    Hej,co tam u Ciebie? Jak starania?widzę że nie masz wykresu nie mam jak napisać.

    Hej:) nie widać mojego wykresu ?
    U mnie ok:) nadszedł drugi cs. Zobaczymy jak będzie teraz. Po odstawieniu tabletek @ dostalam w 39 dc, a u Ciebie? Co nowego :)?

    mkwia
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

11 największych mitów dotyczących starania o dziecko, w które być może jeszcze wierzysz

Niektóre nieprawdziwe stwierdzenia przekazywane są z ust do ust tak długo, że bez zastanowienia w nie wierzymy. Przeczytaj jakie są największe mity na temat starania o dziecko i upewnij się, że „nie padłaś ich ofiarą”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a zajście w ciążę

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i czujesz, że przyszedł czas na odstawienie tabeletek, bo chciałabyś już zajść w ciążę? Podobnie jak w przypadku przyjmowania tabletek, odstawienie ich także musi być świadomym działaniem. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jak cały proces wpływa na organizm kobiety? Czy przyczynia się ona do komplikacji związanych z zajściem w ciążę? Odpowiadamy!  

CZYTAJ WIĘCEJ