X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr problem z pracodawcą a l4
Odpowiedz

problem z pracodawcą a l4

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 23 lutego 2016, 16:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam pewien problem i może któraś z was jest bardziej zorientowana w temacie i mi doradzi. W listopadzie dostałam umowę o pracę, w grudniu dowiedziałam się, że jestem w ciązy a od stycznia jestem na zwolnieniu ( specyfika pracy i bardzo złe samopoczucie). Pracuję w małej prywatnej firmie i w lutym jak nie przyszła wypłata na konto za styczeń a wiadomo, ze za pierwsze 33 dni na zwolnieniu płaci pracodawca, zadzwoniłam do pracy i zapytałam się jak teraz będzie z moim wynagrodzeniem. Pracodawca potwierdził, że to on powinien mi zapłacic za styczeń a nie zus ale powiedział, ze na razie nie może tego zrobić i coś zaczął gadać, że nie ma pieniędzy i w ogóle robił problem , ze musi zapłacić pracownikowi, którego nie było cały miesiąc w pracy ( no dziwne, że na zwolnieniu miałabym chodzić do pracy) i powiedział, że muszę poczekać na wypłatę, nie powiedział ile. Od rozmowy minęły prawie 2 tygodnie a pieniędzy nadal nie ma. Zapytałam się jeszcze o dokumenty do zusu czy zostały już przesłane a on powiedział, ze jeszcze nie bo musi poczekać aż ustalą nowe składki czy jakoś tak ( nie zrozumiałam dokładnie o co chodzi) i dopiero jak już będzie wiedział jaka jest wysokość składek, które musi za mnie zapłacic ( nie wiem czy czegos nie poplątałam naprawdę) to wtedy będzie mógł wysłać formularz z-3 i moje zwolnienie do zusu. Prosiłam go żeby dał mi znać jak wyśle dokumenty do zusu, żadnego kontaktu do tej pory z jego strony jednak nie było. Chcę poczekać do końca lutego i znowu zadzwonię. Ale powiedzcie co ja mogłabym w tej sytuacji zrobić jeżeli on będzie wszystko odwlekał w czasie - zarówno moją styczniową wypłatę jak i sprawę z zusem. Do kogo mogłabym się zgłosić? Najlepsze jest to, że oni nikogo w styczniu na moje miejsce nie zatrudnili jeszcze także nie musiał tracic dodatkowo kasy na drugiego pracownika także jakoś bardzo w plecy nie jest. Tyle, że mnie nie było w pracy. Jezeli któraś z was ma jakąś wiedzę na ten temat to proszę o pomoc

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 23 lutego 2016, 18:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzwoń do inspekcji pracy. Nastaw się na dłuuugie czekanie kolejce na połączenie z konsultantem, ale WARTO. Oni bardzo pomagają. Przygotuj dokładnie na papierze daty, swoją umowę, coś do notowania. Rozmowa jest anonimowa.

    Moim zdaniem pracodawca coś kręci. Prawdopodobnie i tak nie miałabyś tam powrotu, w końcu okazałaś się "problemem", ledwo cię zatrudnił, już ciąża i zwolnienie. Tu nie ma miękkiej gry, zawalcz o swoje! Jeśli umowę masz na czas dłuższy niż przypadałby do 3 miesiąca ciąży, to muszą przedłużyć ci umowę do rozwiązania, a potem należy ci się zasiłek macierzyński, tak jak urlop macierzyński.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 lutego 2016, 18:01

  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 23 lutego 2016, 18:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    umowę mam na czas nieokreślony ( sama się zdziwiłam, że dali od razu na nieokreślony ale podobno tak można) także urlop macierzyński też będę miała pod warunkiem, że pracodawca łaskawie coś załatwi z tym zusem.. poczekam jeszcze do końca lutego, zadzwonię jeszcze raz do pracodawcy żeby nie było i wtedy zacznę działać jak nic się nie ruszy.

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 23 lutego 2016, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mimo wszystko, nic nie tracisz, jak pogadasz z PIP, a przynajmniej poznasz swoje prawa i obowiązki pracodawcy. Jak pracodawca nie płaci, to już jest podejrzane.

  • kasiaa.. Autorytet
    Postów: 347 195

    Wysłany: 23 lutego 2016, 19:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dokładnie nie czekaj tylko dzwon zebys mogła przy nastepnej rozmowie z szefem miec pojecie o swoich prawach

    201610141756.png
    201802217352.png
  • amelka6956 Znajoma
    Postów: 26 11

    Wysłany: 23 lutego 2016, 19:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej mam pytanie może mi pomożecie termin porodu mam na października a umowę do końca grudnia . Zastanawiam się co dalej co ze mną czy muszą mi przedłużyć umowę bo przecież należy mi się macierzyńskie

    Amelka6956
  • Aanka29 Przyjaciółka
    Postów: 93 25

    Wysłany: 23 lutego 2016, 20:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Umowę musisz mieć przedłużoną do porodu, a że wypada on przed zakończeniem umowy to nie musisz jej mieć przedłużonej aby należał Ci się macierzyński. Zależy tylko czy nadal chcesz tam pracować po macierzyńskim. Bo jeśli tak to musieliby Ci ją przedłużyć jeśli chcesz mieć ciągłość.

    hchys65g1ies69s4.png[/url]
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 23 lutego 2016, 21:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeśli umowa jest na czas nieokreślony, to nie mogą rozwiązać jej z ciężarną. Jeśli umowa jest na czas określony i kończy się przed upływem 3 miesiąca ciąży, to umowa się rozwiązuje i koniec.
    Jeśli umowa jest na czas określony i kończy się po upływie 3 miesięcy ciąży, to musi być przedłużona do dnia porodu, a potem z ZUSu należy się zasiłek macierzyński.

    kasiaa.. lubi tę wiadomość

  • Lusia_M Autorytet
    Postów: 371 250

    Wysłany: 24 lutego 2016, 15:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a może Wy tutaj jesteście zorientowane jak to jest z urlopem macierzyńskim ile kasy się tak naprawdę dostaje. Jestem zatrudniona oficjalnie na etat, ale dodatkowo robię nadgodziny, z których płace składki i normalnie przychodzi wypłata na konto. Jak byłam na L-4 kiedyś to dostawałam 80% z podstawy czyli z etatu. A na macierzyńskim też tak będzie, czy te nadgodziny też się jakoś liczą?

    l22ndf9htwh3ze14.png
    f2w3rjjg4598ywee.png
    xtgw0tsdn9bsou03.png
  • Elvi Ekspertka
    Postów: 394 85

    Wysłany: 24 lutego 2016, 15:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeżeli nadgodziny są udokumentowane to wliczą ci je do średniej i wyliczą zasiłek macierzyński. Ja pracuje w szkole, obecnie na zwolnieniu i wszystko mi wliczają. Także dostaje na zwolnieniu lekarskim dużo więcej niż normalnie jak chodziłam do szkoły i pracowałam, bo to jest średnia ze wszystkich dodatków 12 miesięcy wstecz plus oczywiście podstawa. Mi wliczają zapomogi na święta, nadgodziny itp.
    Kobieta w ciąży będąc na L4 dostaje 100 % a na macierzyńskim kwota się nie zmienia.

    Lusia_M lubi tę wiadomość

  • Lusia_M Autorytet
    Postów: 371 250

    Wysłany: 24 lutego 2016, 16:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Elvi to mnie pocieszyłaś ;-) bo ja właśnie w szkole pracuje i się zastanawiałam jak to jest, bo przecież na te nadgodziny żadnej umowy nie mam i myślałam, że się nie liczą do macierzyńskiego

    l22ndf9htwh3ze14.png
    f2w3rjjg4598ywee.png
    xtgw0tsdn9bsou03.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Super produkty na okres ciąży, czyli 9 produktów szczególnie polecanych dla kobiet w ciąży

Zapoznaj się z produktami, które są wyjątkowo cenne dla rozwijającego się maleństwa i Twojego nadwyrężonego ciążą organizmu. Postaraj się, aby takie produkty jak kasze, żurawina i migdały w okresie ciąży na stałe zagościły w Twoim menu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Droga ku rodzicielstwu - inspirująca historia Danuty i Adama

Dla wielu par starających się o potomstwo, droga do rodzicielstwa często bywa pełna wyzwań i niepewności. Jednak dla Adama i Danusi Dzionków ta droga, choć trudna, okazała się pełna nadziei i wreszcie spełnionych marzeń. Ich historia stanowi inspirujący przykład siły i determinacji w staraniach o dziecko, ukazując jednocześnie istotną rolę męskiej części sukcesu w procesie leczenia niepłodności.

CZYTAJ WIĘCEJ