Tydzień dla Płodności   

Nie przegap swojej szansy!
Umów się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty za 1zł.
Tylko do 14 września   
SPRAWDŹ
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr wczesna ciąża, rozbieżność opini lekarzy co do dawki Duphastonu...
Odpowiedz

wczesna ciąża, rozbieżność opini lekarzy co do dawki Duphastonu...

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • silent Autorytet
    Postów: 512 429

    Wysłany: 29 marca 2016, 13:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czesc dziewczyny.

    Nie wiem już co robić. Jestem w pierwszej, bardzo wczesnej ciąży — zaledwie 12 dzień po owulacji potwierdzonej monitoringiem. W poprzednim cyklu lekarz przepisał mi Duphaston 1x dziennie przez 7 dni po owulacji. Decyzja ta była spowodowana tym, że przez ostatnie miesiące miałam dość krótkie fazy lutealne (10-11 dni), w dodatku podejrzenie PCO (ale tylko podejrzenie — policystyczne jajniki tylko w "budowie", wszystkie hormony wyszły dobrze, cykle bardzo regularne). A więc ten duphaston trochę "profilaktycznie", bo jest to pierwsza ciąża, zadnych poronień.

    Dzisiaj po wykonaniu testu ciążowego poleciałam do innego lekarza (u mojego nie było terminów) spytać czy brać ten Duphaston czy nie. Lekarka powiedziała że zdania lekarzy są podzielone, ale — Uwaga — jeśli brać to 2 tabletki dziennie, bo jedna nie ma sensu i może bardziej zaszkodzić niż pomóc (?). Tłumaczyła to chyba specyfiką uwalniania tego hormonu, że lepiej niby regularnie....

    Zadzwoniłam do mojego lekarza, który z kolei powiedział, żeby brac jedną. Nie ukrywam, że bardzo zmartwiły mnie te rozbiezności i kompletnie nie wiem co mam robić. Nie chcę zaszkodzić.

    Co sądzicie? Czy Duphaston raz dziennie może zaszkodzić zamiast pomóc?

    Pozdrawiam

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 marca 2016, 13:35

    3uqruv0.png
  • opóźniona Autorytet
    Postów: 1842 1256

    Wysłany: 29 marca 2016, 17:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wątpię, żeby zaszkodził. Ja brałam dwa razy, potem podczas odstawiania po jednej tabletce. A nie możesz brać dwa razy dziennie? to taka standardowa dawka dla wczesnej ciąży.
    I koniecznie zdecyduj się na jednego lekarza i jego słuchaj, bo jak masz dwóch ginów to można zwariować :P


    Alicja 40 tc. 2007
    Aniołek 6 tc. 2012 (*)
    Antonina 35 tc. 2016
    Anastazja 30 tc. 2021

  • Dalile Autorytet
    Postów: 2731 4484

    Wysłany: 30 marca 2016, 11:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja bym słuchała tego, który cię leczy i zna twoją sytuację.

    hchytqywgtgkzdry.png3i49uay3p9zkz893.png
  • silent Autorytet
    Postów: 512 429

    Wysłany: 30 marca 2016, 12:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki za odpowiedzi.

    Heh, problem w tym, że ten który mnie leczy tak naprawdę mnie nie leczy, bo nie w sumie nie zdążył (to był nowy lekarz). Po wykryciu tych policystycznych jajników byłam u niego na monitoringu cyklu, przegapiliśmy moment pęknięcia pęcherzyka, powiedział coś w stylu "no może sobie Pani coś tam łykać", przepisał mi duphaston, całość z usg trwała może 10 min i miałam przyjść na następny monitoring. W sumie miałam wrażenie, że nie "obgadaliśmy" dobrze tego tematu, lekarz był bardzo zmęczony tego dnia. Nie pamięta pacjentów. Mieliśmy obgadać przy następnym monitoringu, a tu "klops" — zaszłam w drugim cyklu starań. Więc on w sumie nie zna dobrze emojego przypadku.

    Wyniki progesteronu we wczensiejszych miesiacach 6 dni po owu miałam 12,7 i 9,77, więc nie tak źle? Ale fazy lutealne przez pół roku miałam 10-11 dni, czyli graniczne. I teraz myślę, że może niniepotrzebnie to w ogole łykam, ale odstawić już nie mogę. Wszyscy którzy biorą duphaston biorą go po przebytym poronieniu, a ja tak naprawdę wyniki mialam ok, cykle regularne, tylko te fazy lutealne krótkie i dużo pęcherzyków na jajnikach.

    Boję się, nie mam żadnego stalego lekarza i nie wiem jakie decyzje podejmowac. Czy duphaston jest naprawde taki super-bezpieczny jak wszyscy mówią?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 marca 2016, 12:15

    3uqruv0.png
  • Jola1985 Autorytet
    Postów: 350 388

    Wysłany: 30 marca 2016, 12:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja biorę duphaston, choć nie miałam poronienia (miałam jedynie plamienia) - pomaga zagnieździć się zarodkowi, biorę profilaktycznie. Wiele dziewczyn go bierze, więc nie bardzo rozumiem tej paniki. Jeśli lekarz Ci zalecił to proponuję brać. Wybierz właściwego lekarza, któremu ufasz, który będzie prowadził Twoją ciążę i z nim konsultuj leki, które bierzesz.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 marca 2016, 12:22

    ex2bwn15260327bu.png
  • silent Autorytet
    Postów: 512 429

    Wysłany: 30 marca 2016, 12:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jola, bierzesz 2x1 dziennie?

    Z tym wybieraniem to niestety nie do końca tak łatwo. Jestem w Luxmedzie i tam, żeby umówić się do wybranego, konkretnego lekarza czas oczekiwania wynosi koło miesiąca. Można umówić tylko jedną wizytę do przodu. Już nie wiem, czy nie lepiej będzie celować w NFZ.

    3uqruv0.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 marca 2016, 13:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Duphaston może jedynie pomóc, nie zaszkodzić.
    Ja brałam 3x dziennie + Utrogestan dowcipnie. Także trochę tego było.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 marca 2016, 13:33

  • Jola1985 Autorytet
    Postów: 350 388

    Wysłany: 30 marca 2016, 13:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja brałam też 3xdziennie (teraz biorę 2xdziennie), 2x dziennie luteinę dowcipnie do 12 tygodnia oraz acard więc też trochę tego było ;)
    Najbardziej zaszkodzić może właśnie nie duphaston a niepotrzebny stres. Powodzenia!

    Alisa lubi tę wiadomość

    ex2bwn15260327bu.png
  • silent Autorytet
    Postów: 512 429

    Wysłany: 30 marca 2016, 14:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki i również powodzenia:)

    3uqruv0.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

100% nauki, czyli badania i rozwój w OvuFriend!

OvuFriend to jedna z nielicznych aplikacji na rynku, których działanie opiera się na wieloletnich pracach badawczo-rozwojowych, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Od 10 lat najlepszej klasy naukowcy i lekarze pracują nad tym, aby OvuFriend z najwyższą wiarygodnością analizowało cykl miesiączkowy, wyznaczało dni płodne, owulację i miesiączkę. W rezultacie wielu badań naukowych system OvuFriend uczy się płodności każdej kobiety, jej indywidualnych cech, trendów i zależności w cyklu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Warto walczyć o swoje marzenia, czyli historie starań o dziecko zakończone happy endem

O tym jak trudna i wyboista potrafi być droga do macierzyństwa, wiedzą doskonale pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Niekończące się badania, intensywne szukanie przyczyny niepowodzeń, poddawanie się procedurom, ciągła walka, momentami bezsilność, ale też niegasnąca nadzieja... Dzisiaj swoją historią podzieliły się z nami dwie pary, których droga do wymarzonego macierzyństwa nie była łatwa. Karolina i Łukasz oraz Asia i Paweł opowiadają swoje poruszające historie zakończone happy endem! 

CZYTAJ WIĘCEJ

8 rzeczy, które warto wiedzieć o diagnostyce endometriozy

Diagnoza endometriozy niekiedy trwa latami... Wszystko za sprawą niespecyficznych objawów, które daje to schorzenie. A jak wiadomo - im szybsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie efektywnego leczenia. Przeczytaj najważniejsze i najbardziej kluczowe rzeczy o diagnostyce endometriozy. 

CZYTAJ WIĘCEJ