X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Zabezpieczenie materiału z poronienia samoistnego - instrukcja
Odpowiedz

Zabezpieczenie materiału z poronienia samoistnego - instrukcja

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • kknn Autorytet
    Postów: 423 528

    Wysłany: 6 lipca, 10:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Postanowiłam napisać ten post, bo kiedyś sama szukałam informacji na ten temat, a dzięki wskazówkom od mojego lekarza mogłam sama zabezpieczyć materiał do badania. Już kilkukrotnie pisałam o swoich doświadczeniach innym dziewczynom po stracie, więc wydaje mi się, że ta wiedza może jeszcze komuś kiedyś posłużyć.


    Po pierwszej stracie wylądowałam w szpitalu bo było za daleko na samodzielne oczyszczenie. Wtedy poprosiłam przed zabiegiem o zabezpieczenie materiału do badania genetycznego. Dostałam przy wyjściu pojemnik jak na mocz i w soli fizjologicznej były w nim zabezpieczone fragmenty kosmówki. W tym wypadku nie musisz się martwić, ze zobaczysz tam zarodek czy cokolwiek, bo próbka to tylko kosmówka. Wtedy zdecydowaliśmy się na badanie metodą mikromacierzy. Ono niestety jest bardzo drogie, około 1800zl, ale ma szeroki wachlarz wszytskich wykrywanych wad.

    Na drugie poronienie czekałam w domu, bo chcieliśmy uniknąć ponownego łyżeczkowania. W tym wypadku zdecydowaliśmy się na tańsze badanie (lekarz prowadzący mówił, że powinno w zupełności wystarczyć i faktycznie wystarczyło). Było to badanie metodą QF-PCR. Też jest bardzo dobre ale wykrywa trochę mniej wariantów niż to pierwsze. Ale wszystkie, nazwijmy to podstawowe i najbardziej powszechne wady wykrywa. Ono kosztowało około 1000zl.

    https://www.genesis.pl/oferta/badania-genetyczne-kosmowki-z-poronienia-samoistnego/ Tu jest ogólnie informacja o badaniach materiału z poronienia i są rodzaje badań plus opis jak przygotować materiał z poronienia do badania.

    Co do samego „złapania” materiału do badania, to mogę napisać ogólnie jak u mnie przebiegało poronienie i jak mnie poinstruował mój ginekolog.

    Po odstawieniu leków kilka dni później zaczęłam plamić na brązowo, takie brzydkie plamienia. Trwały może 3 dni i zaczęły się przeradzać powoli w krwawienie. Krwawienie zdecydowanie bardziej obfite niż zwykła miesiączka ze skrzepami i fragmentami tkanki. Warto kupić sobie podkłady do majtek takie jak kobiety noszą po porodzie. Są większe niż podpaska i jakoś tak bardziej zabezpieczają. Dodatkowo krwawieniu towarzyszą skurcze, taka nazwijmy to dość bolesna miesiączka. Ja mam dość wysoki próg bólu, ale kupiłam sobie nospe, bo tak mi gin podpowiedział, i faktycznie wzięłam w nocy, bo nie bardzo mogłam spać.

    Materiał z poronienia - kup kilka jałowych pojemników na mocz, i sól fizjologiczną, żeby zalać materiał w tym pojemniku. Ja miałam pół litra, ale myślę że z 200ml wystarczy spokojnie.

    Jeśli chodzi o łapanie materiału, to niestety to jest najgorsze. W tym wypadku jest podobnie jak z miesiączką, że jak idziesz siusiu, to wtedy wypada najwięcej krwi z pochwy. I teraz, żeby uniknąć stracenia materiału w toalecie, mój lekarz powiedział, że mam kupić sobie kilka, kilkanaście takich nerek papierowych, jak mają w szpitalach do wymiotów. Mówił, żeby podkładać je pod pupę w okolicy pochwy w trakcie wypróżniania i siusiania, bo wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że wyjdą te fragmenty poronne, albo całość jednorazowo jak u mnie. To była sobota i niedziela więc w całym mieście nie znalazłam apteki, gdzie by mieli te nerki, a sklepy medyczne były pozamykane… Poradziłam sobie tak, że dwa plastikowe pojemniki na żywność wyparzałam wrzątkiem po każdym podkładaniu. Zaglądałam co tam wpadało i ewentualnie przemywałam to solą fizjologiczną, żeby sprawdzić czy to np. skrzep czy jednak właściwy materiał. Skrzep raczej się rozpuści, albo będzie się rozpadał w soli fizjologicznej, natomiast materiał właściwy ma bardziej stały stan.

    Teraz trzeba złapać fragmenty kosmówki i trzeba je odróżnić od skrzepów. Skrzepy są bardzo ciemno czerwone, przepraszam za porównanie, ale wyglądają trochę jak wątróbka. Jeśli chodzi o materiał z poronienia to kosmówka jest jaśniejsza, trochę bardziej w róż wpada. Ja wieczorem w trakcie kąpieli poczułam coś u ujścia pochwy. Po kąpieli wyciągnęłam ten fragment była to taka zwinięta tkanka- włożyłam do pojemnika zalałam solą fizjologiczną i kolejnego dnia rano zawiozłam do badania. Jak się później okazało, to wcale nie był materiał, tylko raczej moje tkanki. Jak tylko wróciłam do domu z laboratorium to w podpasce znalazłam coś większego. To było jajo płodowe, wyglądało jak taki ciemny pęcherz - nie było widać nic w środku, i do niego była przyklejona jaśniejsza tkanka, taka struktura troszkę jak gąbeczka trochę jak pajęczyna. Wysłałam zdjęcie do mojego lekarza i kazał mi to zabezpieczyć i dowieźć do laboratorium. Bez problemu przyjęli drugi pojemnik z materiałem. Także z zawożeniem materiału do laboratorium się nie spiesz, jest na to chwila, bo to co zabezpieczysz można przez chyba 72h przechować w lodówce.

    Mam nadzieję, że to Ci choć trochę rozjaśni i ułatwi całą sytuację. Ja nie miałam nikogo, kto mógłby mi cokolwiek podpowiedzieć, a wtedy zupełnie nie wiedziałam, jak sobie to wszystko wyobrażać. Będzie dobrze ❤️

    pp2018, Minia000 lubią tę wiadomość

    04.2023: 8+2, triploidia 💔
    08.2023: 6+5 monoploidia 💔
    01.2024 & 03.2024: cb

    20.04.2024 beta 24,14; 22.04 beta 96,72; 24.04 beta 253,80; 29.04 beta 2362,2 🍀

    13.05 🩺 8,3 mm (6+5) ❤️
    27.05 🩺 2,17 cm (8+4)
    10.06 🩺 3,85 cm (10+4)
    24.06 🧬 6,30 cm (12+4) USG prenatalne
    22.07 🩺 (16+4) 175 gramów małego kawalera 🩵
    19.08 II 🧬 (20+4) 376 gramów małego człowieka
    16.09 🩺 (24+4) 693 gramy maleństwa

    Ja&On: 33 lata
    Kariotyp ✅
    Trombofilia: białko S 56%❌
    MTHFR A1298C w układzie heterozygotycznym❌
    ANA1: dodatni ❌
    ANA2: słabo dodatni: 1:160, ziarnisty z dodatnimi sferami chromosowymi❌

    preg.png
  • Nineq Autorytet
    Postów: 300 373

    Wysłany: 6 lipca, 14:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ❤️
    Mało jest informacji o zabezpieczaniu materiału.
    Super, że jest ten wątek.

    pp2018, kknn lubią tę wiadomość

    ●V R2 homo ●MTHFR c.665C hetero, c.1286A hetero ●PAI-1 (4_5) hetero✖️

    💔03.2024
  • pp2018 Autorytet
    Postów: 1076 1215

    Wysłany: 6 lipca, 15:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja ze swojej strony mogę polecić Panią genetyk z WUM do zbadania kariotypu molekularnego. Numer do niej dostałam od lekarki ze szpitala św. Zofii w Warszawie.

    Mieliśmy z mężem kontakt z różnymi firmami robiącymi badania genetyczne i pozostawię to bez komentarza.

    kknn lubi tę wiadomość

    38 👱‍♀️, 37🧔‍♂️ AMH 0,82
    28.05.24 ⏸️ 4.07.24 💔 Janek [8+3] trisomia w obrębie 8 chromosomu
    🧬 PAI-1 i MTHFR 1298A>C (hetero)


    📊TSH 2,25
    ft4 15,70 (37%)
    Żelazo 127
    Ferrytyna 41,77
    Kw. fol. 16,43 (4,80-37,30)
    B12 652,40 (197-771)
    Wit. D 58,90
    Progesteron 8dpo 12
    Estradiol 8dpo 97

    6.09, 8.09 ⏸️
    9.09 beta 704, prog 39,50, tsh 3,09
    11.09 beta 1861, prog 43
    14.09 tsh 1,65

    KIR AA
    18.09 immunolog M. Lit.
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

7 faktów o karmieniu piersią, o których nie miałaś pojęcia

Czy wiesz, że karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika oraz piersi? A czy słyszałaś, że mleko matki zmienia się nawet w trakcie jednej sesji karmienia? Poznaj 7 faktów ciekawych i nieoczywistych faktów na temat karmienia piersią! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak od strony psychicznej przygotować się do porodu?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Większość jednak skupia się na przygotowaniach od strony fizycznej... A co z psychiką? Czy do porodu można się przygotować od strony mentalnej? Jak zadbać o odpowiednie nastawienie? Jakie są techniki przygotowania do porodu? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Bolesne miesiączki - skąd się biorą bóle miesiączkowe? Przyczyny, objawy, leczenie.

Bolesne miesiączki mogą występować nawet u 75% kobiet w wieku rozrodczym! Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miesiączkowego? Czym jest bolesne miesiączkowanie pierwotne, a czym wtórne? Kiedy bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ