X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

1 dziecko + 4 stracone ciąże

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 23 marca 2015, 14:06

      /  Zgłoś
    Proszę o dodatkową analizę.

    Mam 35 lat, jestem po 4 poronieniach + 1 dziecko ( 2008r. puste jajo płodowe, 2008r.córka - ciążą generalnie bez powikłań, poród w 39tyg sn, 2013r.początek: poronienie samoistne w 7 tyg, 2013r. wrzesień ciąża obumarła w 8tyg, 2014r.ciąża ektopowa szyjkowa-zabieg łyżeczkowania szyjki.
    Cykle regularne, owulacyjne, książkowe, wszystkie ciąże z pierwszych cykli starań.
    W październiku 2013r. zrobiłam badania:

    TSH 1,607 IU/ml normy 0,350-4,940 (5 tyg po poronieniu, czy wykonałam je za wcześnie?)
    CRP 1,00 mg/I normy 0,00-5,00
    żelazo 93,0 ug/dl normy 50,0-170
    ALT 23 U/I normy max 33
    P/C antykardiolipinowe klasy IgA(N89) 1,5 APL ujemny <12,0
    P/c antykardiolipinowe klasy IgM (N89) 5,3 MPL ujemny <12,5

    + morfologia w normie.
    Po przeanalizowaniu wyników (wszystko w normie) zielone światło od ginekologa. Grudzień/styczeń ciąża szyjkowa.

    Wynik histopatologiczny ciąży obumarłej: fragmenty doczesnej z obfitym naciekiem zapalnym z neutrofilów oraz kosmki łożyskowe.

    Rok 2014:
    cykle od marca 23-33 dniowe,

    czerwiec 2014 histeroskopia: macica prawidłowa, fragment błony śluzowej trzonu i szyjki ze spokojnie zachowującym się nabłonkiem cewek gruczołowych

    badania wrzesien 2014:
    mąż - badanie nasienia - wszystko w normie.
    genetyczne - żadnych nieprawidłowości chromosomowych
    ja:
    cytologia - ektopia I
    TSH 3,250 IU/ml norma 0,270-4,200
    FT3 3,18 pg/ml norma 2,00-4,40
    FT4 1,32 ng/dl nroma 0,93-1,70
    anty TPO <5,00
    aTG 10,50 IU/ml norma <4,11
    wit D metabolit 25 OH 21,90 ng/ml norma 30-80
    APTT 29,60 sek norma 24,0-35,0
    toxoplazmoza gondii kl IGG < 3,00 IU/ml
    toxoplazmoza gondii kl IgM < 3,000 IU/ml
    prolaktyna 9,24 ng/ml norma 4,79-23,30
    po obciążeniu 239,10 ng/ml norma 3-5 x wzrost PRL

    Jestem po konsultacji z endokrynologiem: diagnoza niedoczynność tarczycy.

    1 tabl eutyrox 25
    2 tab vigantoletten

    Lekarka powiedziała mi, że poronienia nie musiały wynikać z niedoczynności tarczycy, bo wyniki wskazują na "świeżą" niedoczynność. Jak się okazało miałam typowe objawy niedoczynności: bóle głowy, nadmierne pocenie, uderzenia gorąca,zimne dłonie i stopy, wypadające i przetłuszczające się włosy, sucha skóra, łokcie i kolana, senność, zmęczenie, częste zmiany nastroju, złe samopoczucie.

    badania grudzien 2014:
    usg tarczycy: Tarczyca o niejednorodnej nieco obniżonej echogeniczności, bez cech wzmożonego ukrwienia, w jej obrębie dyskretne drobnoplamiste zmiany. Płat prawy ok 13x19x45mm, lewy ok 13x17x42mm, ciesń 2mm. Okoliczne węzły chłonne w normie.
    TSH 3,010 (0,270-4,200)
    FT3 3,40 ( 2,00-4,40)
    FT4 1,19 (0.9-1,8 )
    Po wizycie u endokrynologa dawka Euthyroxu zwiększona do 37,5 za 3 miesiące do kontroli.

    Badania marzec 2015:
    TSH 2,620 (0,270-4,200)
    FT3 3,19 (2,00-4,40)
    FT4 1,31 ( 0,9 - 1,8 )
    Dawka Ethyroxu zwiększona do 50.

    Od grudnia do marca cykle 23-25 dniowe, objawy owulacyjne prawidłowe, owulacja w 10-12 dniu cyklu. Dostałam duphaston na wydłużenie cykli, mam zażywać w 16-25 dniach cyklu.

    Oprócz Euthyroxu biorę: vigantoletten 2000jm, Inofem 2x1 od stycznia, gold omega3 1000mg, przy przeziębieniu witC z rutyną.

    Moje pytania/wątpliwości:
    Czy jest coś jeszcze co mogłabym zrobić aby pomóc swojemu organizmowi przygotować się do kolejnej ciąży?
    Martwą mnie długości cykli oraz nadmierne owłosienie łonowek, które pojawiło się na udach... oraz ciemne włoski na brodzie i wąsik - których wcześniej nie miałam...
    Dlaczego TSH tak wolno spada? Przecież jest nieznacznie podwyższone...
    Dziś jest 10 dzień brania duphastonu i dziś zaczęłam plamic-tak na miesiączkę, do wieczora czuję, że dostanę miesiączkę, czyli 25 dzien cyklu...
    Na razie starania są wstrzymane, ale czy podczas leczenia, gdybym teraz zaszła w ciąże mogłoby się udać utrzymać ciąże?? wiem, że nikt mi nie da gwarancji, ale ja już nie mogę się doczekać...
    Mam zaufanie do lekarza, u którego się leczę, ale co by mi Pan poradził?

    Dziś zrobiłam badanie (23.04.2015), wyniki:
    TSH 0,011 (0,270-4,200)
    FT4 2,56 (0.9-1,8 )
    Konsultacja telefoniczna z lekarka - powtórzyć badanie za 2 tyg i wizyta.
    Załamana jestem... plany ciążowe coraz dalej...

    Dziś, czyli po 2 tyg od poprzedniego badania:
    TSH 0,009 (0,270-4,200)
    FT3 4,49 (2,00-4,40)
    FT4 1,71 (0.9-1,8 )
    Zalecenia endokrynologa: dawka Euthyroxu zmniejszyć do 25, za 6-8 tyg wykonać badanie TRAb, tsh, ft3 i ft4, a najważniejsze to dostaliśmy zielone światło do działań :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 maja 2015, 19:24

    Landryneczka, tulipanna, kasiakasia11, asik09, MagSz, Mysia 15, koala, justa1234, Blondik, walkie talkie, Tulipanka, mania_88, Kamilka, aaagaaatka, Emilia77, Werka84, chruszczow, Kikaaa, Caroline, nietupska, malami91, Anoolka, Tulisia, macduska, konwalianka, benitka, lucy1983, She Wolf lubią tę wiadomość

  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 14 maja 2015, 08:44

      /  Zgłoś
    Szanowna Pani, określenie przyczyny poronień wymaga szczegółowej diagnostyki. Powody utraty ciąży na wczesnym etapie mogą być różne. W pierwszej kolejności sugerowałbym wykonanie badania AMH u Pani, u męża – badania fragmentacji DNA plemników, zaś u obojga Państwa – kariotypu. Może Pani rozważyć także wykonanie histeroskopii. Optymalna byłaby ocena genetyczna materiału z poronienia, jednak rozumiem, że nie ma takiej możliwości. Po przeanalizowaniu Państwa wyników i weryfikacji przyczyny niepowodzeń, będzie możliwe podjęcie odpowiednich działań. Może to oznaczać kontynuację starań naturalnych lub indywidualnie dopasowane leczenie. Wydaje się mało prawdopodobne, że sytuacja opisana przez Panią wynika z niedoczynności tarczycy.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Ciąża bliźniacza – wszystko co musimy o niej wiedzieć

Ciąża bliźniacza to rodzaj ciąży wielopłodowej, podczas której w macicy kobiety rozwijają się jednocześnie dwa płody. Ciąże bliźniacze stanowią około 1,25% wszystkich ciąż, czyli średnio jeden na sto porodów kończy się przyjściem na świat nie jednego, a dwójki dzieci. Współcześnie coraz więcej ciąż to właśnie ciąże bliźniacze. Przeczytaj i dowiedz się m.in. jak powstaje ciąża bliźniacza, jakie są jej rodzaje i jakie może powodować ryzyka. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowości i innowacyjne algorytmy sztucznej inteligencji wdrożone w aplikacji OvuFriend

Przeczytaj o nowościach, które właśnie wdrożyliśmy w aplikacji OvuFriend! Są to wyniki naszych ponad dwuletnich prac badawczo-rozwojowych, w które byli zaangażowani najlepsi eksperci medyczni i naukowcy od analizy danych i algorytmów sztucznej inteligencji w Polsce. Projekt otrzymał również wsparcie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Google for Startups. Co to oznacza dla użytkowniczek OvuFriend? Przeczytaj więcej. 

CZYTAJ WIĘCEJ