X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności Czy torbiel utrudnia zajście w ciążę?

Czy torbiel utrudnia zajście w ciążę?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 grudnia 2014, 13:06

      /  Zgłoś
    Dzień dobry, Panie Profesorze,

    mam niewielką torbiel endometriotyczną na prawym jajniku. Od dawna, może od dwóch lat już o niej słyszałam podczas badań USG. 3 lekarzy powiedziało, że to żaden problem, wszytko jest w porządku, ale niedawno czwarty ginekolog oznajmił, że to może utrudnić mi zajście w ciążę. Już nie wiem co myśleć... jakiej diagnozie ufać? Czy taka torbiel może utrudniać zajście w ciążę? W jakim stopniu? Czy powinnam się jej pozbyć, a potem wznowić starania o dziecko? Na razie dziewiąty miesiąc staram się bezskutecznie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 grudnia 2014, 13:11

    gaaaabi, fablous, Anatolka, Natka-77, Natka098, ale.ale, Amus87, paaulla84, LuckyMe, kapturnica, Kala 1980, kis, Aga90, Ania_84, izaboo, Agi83, Beata.D, MIKOLAY, Griszanka, Eva82, scarllet, gosia86, Moniaa, mik82, ewelinka2210, Justine, hajka, Magnosia, Anna255, sonia86, bosa, my dream, czekolada, alicja123 lubią tę wiadomość

  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 23 grudnia 2014, 13:37

      /  Zgłoś
    Usunięcie torbieli endometrialnej nie poprawia szans na zajście w ciąże, a może ją w niektórych przypadkach obniżyć ze względu na możliwą utratę tkanki jajnika i tym samym obniżenie rezerwy jajnikowej. Endometrioza jako choroba (a nie jej efekt w postaci torbieli) może istotnie ograniczać płodność. Wpływa na jakość komórek jajowych, jakość zarodków i ich zdolność do implantacji, a także zwiększa ryzyko poronień. Powinna Pani skonsultować się ze specjalistą w zakresie leczenia niepłodności i pod jego opieką zdecydować się na odpowiednią terapię. Wzrost zmian endometrialnych może stopniowo jeszcze bardziej obniżyć Pani płodność.

    Inseminacja w Pani przypadku nie jest wskazana, ponieważ nie zwiększy szansy na uzyskanie ciąży. Jedynym leczeniem o udowodnionej skuteczności w przypadku endometriozy jest zapłodnienie pozaustrojowe. W przypadku dłuższych starań i leczenia może się Pani starać o kwalifikację do rządowego programu, w ramach którego procedura jest bezpłatna.

    Anatolka, alicja123 lubią tę wiadomość

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Wysoki testosteron u kobiet - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie mogą być przyczyny podwyższonego testosteronu w kobiecym organizmie? Jakie są najczęstsze objawy wysokiego testosteronu u kobiet? Jak wygląda diagnoza i leczenie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

11 najczęstszych pytań o IUI, czyli inseminacja w pigułce

Czym jest inseminacja? Kiedy warto skorzystać z tej metody? Dla kogo jest szczególnie polecana? Jaki jest koszt inseminacji? Jakie są szanse na zajście w ciążę po zabiegu inseminacji? Odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań o inseminację. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Testy hormonalne w leczeniu niepłodności

Problemy hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Jakie testy hormonalne warto wykonać podczas diagnostyki i leczenia problemów z płodnością?

CZYTAJ WIĘCEJ