X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak zrobić to bezpiecznie?

Decydując się na antykoncepcję hormonalną, mało która kobieta zastanawia się, jak bezpiecznie ją odstawić. Każdy organizm reaguje na to w sposób indywidualny - i w niektórych przypadkach może to spowodować wystąpienie niepożądanych objawów. W jaki sposób najbezpieczniej odstawić antykoncepcję hormonalną? Czy wystarczy po prostu… przestać ją stosować?
 

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - możliwe skutki

 
Warto pamiętać, że stosując antykoncepcję codziennie, przyzwyczajamy organizm do stałego otrzymywania określonej dawki hormonów. Odstawienie tabletek może więc skutkować wahaniami hormonalnymi i znacznym obniżeniem nastroju, a także:
  • zaburzeniami cyklu menstruacyjnego do 6 miesięcy po odstawieniu,
  • wzrostem libido,
  • nadmiernym wypadaniem i przetłuszczaniem się włosów,
  • trądzikiem,
  • zmniejszeniem piersi,
  • większym naturalnym nawilżeniem pochwy.

Antykoncepcja hormonalna powoduje w wielu przypadkach spadek libido, więc odstawienie może wiązać się ze zwiększoną ochotą na seks (czytaj więcej: niskie libido u kobiet). Wiele kobiet zgłasza również ogólną poprawę funkcjonowania organizmu, jak brak zatrzymywania się wody w organizmie i zmniejszenie masy ciała.

Estrogeny zawarte w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych mogą wpływać także na słabsze nawilżenie pochwy, co po odstawieniu również ulega znacznej poprawie.
 

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak zrobić to bezpiecznie? 

 
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych to ważna decyzja, do której warto wcześniej się przygotować. Warto pamiętać, że o ile wdrożenie doustnej antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem, o tyle konsultacja po odstawieniu tabletek nie jest już konieczna - choć zalecana. W przypadku wystąpienia długotrwałych skutków ubocznych warto jednak udać się na wizytę.
 
Nie zaleca się odstawienia pigułek w połowie blistra. Najbezpieczniej jest zażyć wszystkie pozostałe tabletki, poczekać na wystąpienie krwawienia i nie zaczynać kolejnego opakowania. Choć zakończenie stosowania antykoncepcji możliwe jest w każdym momencie, lekarze zalecają, by nie przebiegało to zbyt gwałtownie. Co więcej, w razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii warto zasięgnąć opinii ginekologa.
 

Odstawienie antykoncepcji – co jeszcze warto wiedzieć?

 
Krążek dopochwowy jest pod tym względem mniej problematyczny. Po standardowym czasie jego stosowania (czyli 3 tygodnie) można po prostu nie zakładać nowego. Krwawienie z odstawienia może nie wystąpić podczas pierwszego miesiąca stosowania krążka. Jeśli nie pojawi się dwa razy z rzędu, należy skontaktować się z lekarzem.
 
Plastry antykoncepcyjne najlepiej odstawić po zakończeniu cyklu. Wcześniejsze zakończenie stosowania nie stanowi problemu - może jednak wiązać się z rozregulowaniem miesiączki.
 

Kiedy zajść w ciążę po zaprzestaniu brania antykoncepcji?

 
Szybkość zajścia w ciążę po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji zależy od indywidualnej reakcji organizmu, a także rodzaju przyjmowanych tabletek. Zarówno w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jedno-, jak i dwuskładnikowych, owulacja powinna wrócić dość wcześnie - bo nawet w pierwszym cyklu po zaprzestaniu ich stosowania.
 
Większość lekarzy zaleca rozpoczęcie starań po 3-4 miesiącach po odstawieniu antykoncepcji. Przez pierwsze trzy miesiące może być trudno określić dni płodne. Po tym czasie gospodarka hormonalna przyszłej mamy powinna wrócić do normy, co pozwoli odpowiednio przygotować się do zajścia w ciążę. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Jest to jednak naturalna sytuacja, która nie powinna być powodem do niepokoju. 
 
Co więcej, przyszłe mamy mogą odetchnąć z ulgą - nowoczesne tabletki antykoncepcyjne dostępne na rynku nie wykazują działań teratogennych. Oznacza to, że nie stwarzają ryzyka uszkodzenia płodu.
 

Miesiączka po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

 
Nieregularne miesiączki, plamienia lub zanik krwawienia to naturalny efekt odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Nie jest to w żadnym wypadku powód do niepokoju. Rozregulowanie gospodarki hormonalnej może również wykazać działanie przeciwne - miesiączki mogą być także znacznie obfitsze i bolesne (zwłaszcza, jeśli bolesne miesiączkowanie występowało jeszcze przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji). Po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, cykl menstruacyjny powinien wrócić do normy.
 
Warto jednak obserwować zmiany w naszym organizmie. Jeśli po upływie 3 miesięcy od odstawienia antykoncepcji hormonalnej miesiączka nie powróci, warto skonsultować problem z ginekologiem.
 

Jak skutecznie wzmocnić organizm po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej?

 
Odstawienie antykoncepcji hormonalnej nie jest dla organizmu łatwym zadaniem, dlatego warto pomóc mu w odzyskaniu zaburzonej równowagi. Rozwiązaniem może być magnez i potas – pierwiastki te są bowiem niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu - wspomagają pracę układu nerwowego, co pozwoli skutecznie zminimalizować ewentualne wahania nastroju. Warto również pilnować, by nie dopuścić do niedoborów witaminy D, ponieważ może to dodatkowo nasilić odczuwanie skutków ubocznych po odstawieniu.  Problemy z miesiączką warto natomiast regulować za pomocą cynku - wpływa on na czynność jajników i jest niezbędny do wytwarzania komórek jajowych.
 
Wcześniej warto jednak sprawdzić poziom tych pierwiastków, a także rozważyć kontrolę poziomu najważniejszych hormonów. W przypadku braku czasu z pomocą przychodzą usługi uPacjenta, dzięki którym możliwe jest wykonanie badania w domu - bez kolejki i o umówionej wcześniej godzinie - a następnie szczegółowa konsultacja wyników z diagnostą lub lekarzem online.
 

Artykuł powstał na zlecenie: uPacjenta

 

Oceń ten artykuł:
(4)

AUTOR:

Arnika Persona - Autorka treści w oparciu o najnowsze dane naukowe ze świata medycyny. Ściśle współpracuje również z działem Science w uPacjenta, by każda przygotowana publikacja miała w efekcie poparcie w rzeczywistości. Skrupulatnie oswaja język medyczny i rozumie, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia powinny być przyswajalne dla każdego!

Zainteresują Cię również:

Telemedycyna – co to jest? Zalety telemedycyny

Telemedycyna to pojęcie, z którym coraz częściej można się spotkać w obszarze usług zdrowotnych. Sprawdź, co ono oznacza i jakie korzyści wiążą się dla pacjenta z tym rozwiązaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedobór kwasu foliowego - zaskakujące wyniki badań

Niemalże każda kobieta starająca się o dziecko ma świadomość, że podczas starań oraz w czasie ciąży powinna suplementować kwas foliowy. Jednak najnowsze doniesienia lekarzy wskazują na duże problemy z jego przyswajalnością. Co to oznacza? Niedobór kwasu foliowego - jakie mogą być tego skutki? Nawet pomimo zażywania kwasu foliowego, kobiety w dalszym ciągu mogą być narażone na ryzyko chorób/powikłań związanych z jego niedoborami. Jak temu zaradzić? Przeczytaj najnowsze doniesienia i zalecenia ginekologów.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Znaczenie jakości męskiego nasienia

Jest wiele czynników, które wpływają na szanse na zajście w ciążę u pary, która marzy o rodzicielstwie. Jednak niewątpliwie wśród najważniejszych jest odpowiednia jakość komórki jajowej i plemników. Wyjaśniamy, dlaczego jakościowe komórki jajowe czasami nie gwarantują sukcesu. Jakie znaczenie odgrywa jakość męskiego nasienia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

CZYTAJ WIĘCEJ