Tydzień dla Płodności   

Nie przegap swojej szansy!
Umów się na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty za 1zł.
Tylko do 30 listopada   
SPRAWDŹ
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności progesteron - jednoznaczną determinantą owulacji?

progesteron - jednoznaczną determinantą owulacji?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • _analiza Autorytet
    Postów: 583 954

    Wysłany: 16 marca 2015, 13:06

      /  Zgłoś
    Dzień dobry, juz nie raz odpowiadał Pan na pytania dotyczące progesteronu, jednak jedna kwestia wciąż budzi moja wątpliwość - zwłaszcza, że ostatnio od lekarza w szpitalu usłyszałam kontrowersyjna dla mnie wypowiedź.
    Otóż do tej pory, bazujac przede wszystkim na wiedzy zdobytej na forum, byłam przekonana, że jeżeli badanie wykonane w 21 dc mieści się w widełkach dla fazy lutealnej - można śmiało stwierdzić, że w cyklu wystąpiła owulacja (w moim przypadku poziom oscyluje zawsze kolo 16 ng/ml, i tylko na tej podstawie stwierdzam u siebie owulację). Czy jest to poprawne rozumowanie?
    Usłyszałam bowiem od ginekologa, że dopóki lekarz nie zobaczy na monitoringu dojrzewającego pęcherzyka nic nie można stwierdzić NA PEWNO. Oznaczałoby to, że bez wizyty nigdy nie będę mogła stwierdzić w 100% czy w danym cyklu wystąpiła owulacja.

    Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości w tej kwestii.

    przy okazji chciałabym spytać o jeżdżę dwie kwestie -
    1? W jakim tempie rosnie endometrium przed owulacją? Jaka byłaby wzorcowa grubość w dniu owulacji?
    2. Zastanawia mnie jeszcze kwestia diagnozy pco - oczywiście wiem ze jest to zespół objawów i nie zawsze muszą występować wszystkie by mogła zostać postawiona diagnoza - jednak czy taka kwestia jak obraz usg jajnika nie jest niejako obligatoryjnym warunkiem uznania PCO? Usłyszałam od swojego lekarza, że moje jajniki nie świadczą o pco, ponieważ pęcherzyki nie są w nim przyklejone do ścianek, a luźno czekają na swoją kolejkę. Zdziwiło mnie to stwierdzenie bo wcześniej inny lekarz stwierdził bez wahania pco, a gdzieś czytalam ze również na podstawie wielkości jajnika można postawić diagnozę.
    Czy wielkość jajnika 4x3 mm może świadczyć o pco?
    Czy w połączeniu z regularnymi miesiączkami można dalej przypuszczać jednak istnienie w moim wypadku pco? Dodam że wyniki hormonów są w normie, androstendion 2.9 prolaktyna 12.5, tsh leczone,ft3 ft4 tez w normie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 24 marca 2015, 12:38

    justa1234, Linka05, motylek000, walkie talkie, Anatolka, kapturnica, strumyk, Lili87, tygrys73, kasiakasia11, Helenucha Klucha, She Wolf, Adelajda, SuSie, Tulipanka, Maciejka, tulipanna, koala lubią tę wiadomość

    <3 19.07.2016 r. Aleksander <3
    dqpri09ktfkq6z2z.png

    3jgxgzu3myzlo4jg.png
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 24 marca 2015, 22:05

      /  Zgłoś
    Poziom progesteronu w II fazie ok. 16 ng/ml – jeżeli nie przyjmuje Pani żadnych leków zawierających ten hormon - wskazuje na pik LH oraz poprawną hormonalnie II fazę cyklu. Wynik nie potwierdza wprost owulacji. Z drugiej strony w ponad 80% przypadków jajeczkowanie występuje. W pozostałych 20% przypadków proces pęknięcia pęcherzyka może nie nastąpić, stąd jeśli ma Pani wątpliwości -dobrym pomysłem jest konsultacja i wykonanie badania USG.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Koronawirus a problemy z płodnością - o emocjach w obliczu pandemii

Pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderza w pary starające się o dziecko lub zmagające się z niepłodnością. Jak radzić sobie z emocjami w tym trudnym czasie? Na czym skupić swoją energię i uwagę? Jak obecny czas może przysłużyć się płodności? Czy z obecnej sytuacji można wyciągnąć dobrą lekcję? O tym wszystkim opowiada doświadczona psycholog, każdego dnia wspierająca pary w drodze do rodzicielstwa - Justyna Kuczmierowska. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Układ immunologiczny a problemy z płodnością, czyli czym jest niepłodność immunologiczna

Układ immunologiczny, czyli inaczej odpornościowy ma niebagatelny wpływ na płodność. Niekiedy czynniki immunologiczne mogą być bezpośrednią przyczyną niepłodności. Czy problemy z implantacją zarodka albo nawracającymi poronieniami mogą być wywołane przez czynniki immunologiczne? W jakich przypadkach rozważyć konsultację ze specjalistą - immunologiem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

PMS a zdrowie psychiczne i jakość życia. Jak sobie radzić z objawami?

PMS często jest kojarzony głównie z objawami fizycznymi, takimi jak ból brzucha czy wzdęcia. Jednak coraz więcej badań wskazuje, że ma on istotny wpływ również na zdrowie psychiczne kobiet. Dlatego ważne są: zrozumienie związku między PMS a nastrojem i kondycją psychiczną w ogóle oraz nauka skutecznych strategii radzenia sobie z emocjonalnymi skutkami choroby.

CZYTAJ WIĘCEJ