X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Zagnieżdżenie zarodka - ile dni po stosunku? Jakie mogą być objawy zagnieżdżenia?

Zagnieżdżenie zarodka w macicy może przebiegać bezobjawowo. Z drugiej strony może jednak dawać sygnały i objawy, które kobieta jest w stanie dostrzec. Na czym polega zagnieżdżenie i kiedy do niego dochodzi? 

Zagnieżdżenie zarodka w macicy 

 
W większości cykli miesiączkowych do owulacji dochodzi od 14 do 16 dni przed wystąpieniem kolejnej miesiączki. Z jednego z jajników jest uwalniana komórka jajowa, która przez następne 12-24 godziny jest zdolna do zapłodnienia. Jeśli w tym czasie dotrze do niej plemnik, dochodzi do zapłodnienia
 
Zapłodniona komórka jajowa zaczyna się intensywnie dzielić. Tworzy się skupisko komórek (zarodek), które następnie przemieszcza się z jajowodu w stronę macicy. Zarodek zmienia się w blastocytę (utworzoną z 30 do 200 komórek) i jest zdolny do zagnieżdżenia. Zagnieżdżenie zarodka w macicy to moment, kiedy wszczepia się on w błonę śluzową macicy, a następnie zaczyna rosnąć i rozwijać się (dowiedz się, jakie czynniki mogą wpływać na zagnieżdżenie zarodka). 

 

Zagnieżdżenie zarodka ile dni po stosunku? 

 
Zagnieżdżenie zarodka, inaczej zwane implantacją ma miejsce ok. 6 do 10 dni po zapłodnieniu komórki jajowej, czyli po współżyciu.
 
W drugiej połowie cyklu (po owulacji) błona śluzowa macicy intensywnie się rozrasta i spulchnia. Wszystko po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej (zarodka). Jaka grubość endometrium jest optymalna? Najmniej to około 6-7mm, za górną granicę uznaje się około 12-14mm. Są to jednak wartości umowne i jest wiele przypadków prawidłowo rozwijającej się ciąży, przy grubości endometrium odbiegającej od podanych norm. Czytaj więcej: o endometrium. 
 
Sam proces implantacji trwa kilka dni. Zarodek wszczepia się do błony śluzowej macicy (zazwyczaj na przedniej lub bocznej ścianie). Hormonem, który odgrywa na tym etapie bardzo ważną rolę jest progesteron. Jego odpowiednie stężenie jest kluczowe podczas zagnieżdżenia, ale również na etapie wczesnej ciąży. Dowiedz się więcej: dlaczego progesteron jest tak ważny podczas starań o dziecko. W momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, organizm kobiety zaczyna wytwarzać hormon beta HCG (gonadotropina kosmówkowa), którego obecność jest wykrywana przez domowe testy ciążowe. Jakie mogą być jednak objawy zagnieżdżenia, jeszcze przed zrobieniem testu ciążowego? 
 

Zagnieżdżenie zarodka objawy - jakie mogą być oznaki implantacji? 

 
Zagnieżdżenie zarodka może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Fakt, że kobieta nie widzi u siebie oznak implantacji, nie oznacza, że do zagnieżdżenia nie doszło. 
 

Jakie mogą być oznaki implantacji? 

 
Plamienie implantacyjne
 
Plamienie implantacyjne lub delikatne krwawienie implantacyjne ma miejsce ok. 6-10 dni po owulacji w momencie, gdy zarodek wszczepia się w błonę śluzową macicy. Może wówczas dojść do delikatnego uszkodzenia naczyń krwionośnych, a na bieliźnie lub papierze toaletowym może pojawić się niewielka ilość krwi. 
 
Delikatne skurcze 
 
Delikatne skurcze mogą pojawić się ok. 6-10 dni po owulacji. Występują w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa, wszczepia się w błonę śluzową macicy. Mogą to być delikatne skurcze w obrębie brzucha, miednicy lub pleców. 
 

Objawy po implantacji, czyli jakie mogą być pierwsze objawy wczesnej ciąży 

 
Występowanie objawów jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre kobiety już kilka dni po zapłodnieniu zauważają pierwsze objawy, inne czują się zupełnie normalnie i nie mają żadnych dolegliwości przez kilka pierwszych tygodni. Dopiero w momencie spóźniającej się miesiączki i wykonania testu ciążowego, dowiadują się, że są w ciąży. 
 
Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Oto najczęstsze wśród użytkowniczek aplikacji OvuFriend:
 
  • wrażliwe, tkliwe, bolesne piersi i sutki - ten objaw może pojawiać się już 1-2 tygodnie po zapłodnieniu. W skutek działania hormonów piersi mogą być również pełniejsze i cięższe niż wcześniej. 
  • ból głowy - na skutek zmian hormonalnych zachodzących we wczesnej ciąży.
  • zmęczenie, senność - wszystko za sprawą zwiększonego stężenie progesteronu. Hormonu, którego zadaniem jest utrzymanie wczesnej ciąży. 
  • wzdęcia, zaparcia  i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, 
  • nudności i poranne mdłości (ok. 4 tygodnie od zapłodnienia) spowodowane wysokimi stężeniami hormonu beta HCG, 
  • częstomocz, 
  • wahania nastroju, 
  • wrażliwość na zapachy, awersja do niektórych produktów spożywczych np. do kawy lub mięsa. 
 
Zapisuj swoje objawy przez cały cykl miesiączkowy w aplikacji OvuFriend. W drugiej fazie cyklu (po owulacji) dzięki algorytmom bazujących na sztucznej inteligencji , dowiesz się, które z Twoich objawów mogą wskazywać na wczesną ciążę, jaki procent kobiet z podobnymi objawami do Ciebie zaszło w ciążę kiedy jest najlepszy moment dla Ciebie na zrobienie testu ciążowego i jaki byłby potencjalny termin Twojego porodu, jeśli w danym cyklu udałoby Ci się zajść w ciążę. Pobierz aplikację stworzoną przez naukowców i ekspertów medycznych z GooglePlay lub AppStore.
Oceń ten artykuł:
(14)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna - dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

Zainteresują Cię również:

Owulacja – kiedy owulacja zwiększy szanse na zajście w ciążę

Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Czy problemy z zajściem w ciążę można przewidzieć? Przeczytaj listę 13 potencjalnych symptomów, którym powinnaś się bliżej przyjrzeć. Nieregularme miesiączki, obfite miesiączki, niskie libido czy utrata włosów - nie ignoruj tych i innych symptomów mogących świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy innych schorzeniach powodujących problemy z zajściem w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Poronienie - objawy, rodzaje i najczęstsze przyczyny poronienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, która trwała krócej niż 22 tygodnie. Poronieniem samoistnym kończy się około 10-15% ciąż, przy czym około połowa kończy się jeszcze przed implantacją zarodka w macicy, czyli przed 8 tygodniem. Dowiedz się jakie są przyczyny poronienia, objawy i diagnostyka. 

CZYTAJ WIĘCEJ