Nieudane IVF? Czas na nowy plan.

Zatrzymaj się zanim spróbujesz kolejny raz. Zyskaj ekspercką analizę dotychczasowego leczenia i konkretne zalecenia. Wróć silniejsza.
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności Spironol, bromergon a zajście w ciąże

Spironol, bromergon a zajście w ciąże

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • agata79 Nowa
    Postów: 1 4

    Wysłany: 24 lutego 2015, 17:05

      /  Zgłoś

    Dzień dobry
    Mam 28 lat, od 8 lat zmagam się z problemem zbyt wysokiej prolaktyny. Udałam się do p. ginekolog w związku z występowaniem nieregularnych miesiączek, z reguły nie były one bolesne. Początkowo sytuację taką uzasadniałam tym, iż trenowałam biegi na długich dystansach więc wyczerpujące treningi mogły wpływać na regularność cyklu. Po badaniu poziomu prolaktyny okazało się, że jest ona za wysoka. Do tego pojawił się problem z nadmiernym owłosieniem w miejscach gdzie takie występować u kobiety nie powinno. Badanie prolaktyny, którym dysponuje z 2011r.
    PRL 1144 mlU/l (norma 83-622)
    Testosteron 0,632 ng/ml (0,084-0,481)
    2012r. testosteron 0,370 ng/ml (norma j.w.)
    PRL – 1109,00 mlU/l (norma j.w)
    Zaczęłam przyjmować bromergon, wtedy cykle stały się regularne. Jednak po odstawieniu leku poziom hormonu ponownie wzrastał.
    Dwa razy miałam wykonane RTG siodełka tureckiego, opis badania: struktura kostna siodła tureckiego prawidłowa, nie stwierdza się zwapnień wewnątrzsiodłowych.
    W lipcu 2013r. zostałam skierowana na badania hormonalne, w rozpoznaniu podano:
    Hiperprolaktynemia, hirsutyzm, PCOS,
    obserwacja w kierunku zespołu Cushinga –ujemna,
    Wyniki badań:
    Cholesterol- 5.0 mmol/l (3.6-5.2)
    LDL – 2.8 mmol/l (0.0- 3.4)
    HDL – 1.79mmol/l (1.26-1.94)
    Glukoza- 4.1mmol/l (4.1- 5.6)
    fT 4- 0.86 ng/dl (0.70- 1.48)
    FSH – 7,37 mlU/ml(1.38-11.6) TSH -2,96 uIU/ml (0.27- 4.2)
    Estradiol – 186,30pmol/l LH – 13,8 mIU/ml (0,83- 15,5)
    Testosteron – 2.35nmol/l (0.198-2.67) SHBG – 86,2 nmol/l (19,8- 155,2)
    DHEA-S – 457,2 ug/dl (30-333) wolny testosteron 10.0 pg/ml (1,2 – 6,6)
    FAI -2.37 (<7.0) androstendion 8,3 ng/ml (0,7- 3,1)
    17- OH progesteron 3,7 ng/ml (0,14-4,28)
    Test z MCP :PRL (1,90-25,00)
    0’ – 70,3 ng/ml
    60’- 396,0
    120’- 257,0
    Pragnę zaznaczyć, iż wynik estradiolu podany wcześniej okazał się nie moim wynikiem. Ten podany przeze mnie jest właściwy. Nie mam gwarancji, że pozostałe wyniki są moje.
    Wynik USG: Trzon macicy w położeniu obojętnym o wym. 40x38x 42mm, jednorodny.
    Endometrium szerokości 12 mm, jednorodne
    Jajnik prawy o wym. -34x21 mm, jajnik lewy o wym. 33x14mm.
    Oba z ok. 12 pęcherzykami 6-7 mm, z tendencją do obwodowego układania się. W Zatoce Douglasa ślad płynu.
    Od dłuższego czasu przyjmuję bromergon i spironol. Cykle są regularne od 29 do 34 dni. Przyjmowałam również Eutyrox, jednak został on odstawiony gdyż pociłam się jeszcze bardziej niż zwykle. Od zawsze mam tendencje do nadmiernego pocenia się. Na wizycie u p. endokrynolog zalecono mi przyjmowanie glukofage. W związku z tym wykonałam badanie insuliny, wynik wynosi 7,8 ulU/ml (norma 2-25) oraz glukozy, wynik 4,7mmol/l (norma 4,1-5,5). Do tego nie jestem osobą otyłą, mam 158cm wzrostu i 54 kg masa ciała). Następnie w czasie wizyty u p. ginekolog zaproponowano przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Yaz, a odstawienie bromergonu i spironolu. Na ten moment nie planuję ciąży, ale bardzo boję się, że PCOS spowoduje niemożność zajścia w ciążę. Trudno mi stwierdzić na ten czas jak jest z moją płodnością ponieważ współżyję od 2 lat i nie zbyt często. Bardzo proszę o pomoc jakie rozwiązanie będzie najwłaściwsze teraz a jak wygląda leczenie wtedy gdy zdecyduję się na ciąże? Jaki wpływ na ciąże może mieć spironol i jak długi czas musi upłynąć od jego przyjmowania, jeśli środek ten miałby wpływ na płód?

    ka_tarzyna, justa1234, chruszczow, tere85 lubią tę wiadomość

  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 18 maja 2015, 20:59

      /  Zgłoś
    Szanowna Pani, rekomendacje dotyczące postępowania i ewentualnego przygotowania do ciąży w Pani indywidualnym przypadku można sformułować na podstawie wyników badań, w tym USG, po konsultacji.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

11 największych mitów dotyczących starania o dziecko, w które być może jeszcze wierzysz

Niektóre nieprawdziwe stwierdzenia przekazywane są z ust do ust tak długo, że bez zastanowienia w nie wierzymy. Przeczytaj jakie są największe mity na temat starania o dziecko i upewnij się, że „nie padłaś ich ofiarą”.

CZYTAJ WIĘCEJ

10 ważnych rzeczy dotyczących Twoich piersi, które warto wiedzieć

Piersi - symbol kobiecości, płodności i namiętności. Mężczyźni je uwielbiają, a kobiety często zbyt surowo je oceniają. Przeczytaj jak dbać o piersi, co wynaleźli ostatnio polscy naukowcy, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i w jaki sposób piersi mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę.   

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak liczyć, który to tydzień ciąży?

Udało Wam się zajść w ciążę? Gratulacje! Określenie tygodnia ciąży jest kluczowe z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz umożliwia wykrycie wcześniejszego porodu bądź poronienia. Pozwala też rodzicom przygotować się do momentu przywitania nowego członka rodziny na świecie. Zobacz, w jaki sposób można ustalić wiek ciąży.

CZYTAJ WIĘCEJ