X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Pytania do eksperta - Diagnostyka i leczenie niepłodności Upośledzona drożność jajowodów - czy laparoskopia ma sens?

Upośledzona drożność jajowodów - czy laparoskopia ma sens?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • fablous Ekspertka
    Postów: 233 109

    Wysłany: 17 grudnia 2014, 12:49

      /  Zgłoś
    Panie Doktorze,

    Wczoraj miałam wykonane badanie HSG którego wynik brzmi: obustronne upośledzenie drożności jajowodów. Czy laparoskopia może pomóc? Słyszałam też opinie, że może uszkadzać rzęski transportujące komórkę jajową.
    Czy upośledzona drożność oznacza, że jajowody są w całości niedrożne? Czy tylko częściowo?
    Bardzo proszę o Pana opinię.

    ewelinka2210, agniesia2569, Gosiacu, Milady, Eva82, kapturnica, czekolada:), dżona, tola2014, paaulla84, Natka-77, mystery, ila1987, mik82, sonia86, Natka098, tulipanna, Amus87, Madziara, Anatolka, Macierzanka:), mrth666, julia0903 lubią tę wiadomość

    3i49p07w0kmpd0v3.png
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 20 stycznia 2015, 20:38

      /  Zgłoś
    Szanowna Pani, trudno mi jednoznacznie zinterpretować opisany przez Panią wynik. Musiałbym mieć możliwość obejrzenia zdjęć z HSG i ewentualnego odniesienia się do innych badań. Obustronne upośledzenie drożności jajowodów jest jednym ze wskazań do zapłodnienia in vitro opisanych w rządowym programie leczenia niepłodności, może oznaczać jednak różne nieprawidłowości.
    Zdecydowanie odradzałbym laparoskopię, ponieważ zapewne nie wniesie ona żadnej dodatkowej wiedzy nt. stanu jajowodów, a zawsze mogą jej towarzyszyć komplikacje związane z zabiegiem operacyjnym. Operacyjna korekcja jajowodów często kończy się pogorszeniem ich sprawności, jak również zwiększa znacząco ryzyko przyszłej ciąży pozamacicznej (jajowodowej).

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Plamienie i krwawienie międzymiesiączkowe - najczęstsze przyczyny

Czym najczęściej jest spowodowane plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe? Jak odróżnić plamienie od krwawienia z pochwy? Czy brązowe plamienie przed okresem to niepokojący objaw? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża po 40 - jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Czy starania o ciążę po 40 roku życia różnią się? Na co zwrócić uwagę i jak zwiększyć swoje szanse? Przeczytaj 5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie szans na zajście w ciążę po 40 roku życia. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo. 

CZYTAJ WIĘCEJ