X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Wodniak na jajowodzie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • chabasse Autorytet
    Postów: 1440 1001

    Wysłany: 17 grudnia 2014, 12:26

      /  Zgłoś
    Witam
    jakieś trzy tygodnie temu byłam w klinice niepłodności na wizycie kwalifikacyjnej do badania sono HSG. Podczas badania usg lekarz zobaczył jakiś cień obok prawego jajnika na jajowodzie. Powiedział, że MOŻE to być wodniak, który utrudnia zajście w ciążę.(trochę ponad rok temu dokładnie w tym samym miejscu miałam ciążę pozamaciczną, którą potraktowano w szpitalu metotrexatem i chyba wszystko wróciło do normy). Parę dni później już na badaniu sono HSG kontrast przeszedł przez prawy jajowód bez żadnych oporów natomiast lewy stawiał większy opór ale w końcu przeszło. Pan doktor nic nie wspomniał na temat wodniaka, chociaż przypomniałam, że podczas usg było coś widać. Moje pytanie brzmi:
    dlaczego lekarz powiedział, że MOŻE to być wodniak? w jaki inny sposób można to stwierdzić na 100% jeśli nie poprzez usg? I dlaczego podczas HSG nie wspomniał Pan dr o tym wodniaku.. czyżby go tam już nie było czy może sono HSG nie potrafi tego wykryć? I w ogóle to zastanawiam się czy umiejscowienie owego wodniaka i ciąży pozamacicznej może mieć jakiś związek..???
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.!!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 grudnia 2014, 14:58

    Anatolka, Yousee, Natka098, tulipanna, Amus87, Madziara lubią tę wiadomość

    Synek Antoś
    1usaanli6w2njq4a.png
    wniddf9h5gbbmtsy.png
    Emilia
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk Ekspert

    Wysłany: 24 marca 2015, 22:13

      /  Zgłoś
    Z badania można wnioskować o podejrzeniu zrostów w lewym jajowodzie. Jeśli prawy jest częściowo zniszczony przez ciążę pozamaciczną, może być to przyczyną wystąpienia wodniaka, który praktycznie uniemożliwia zajście w ciąże z tego jajnika. Ultrasonograficzne badanie drożności jajowodów nie jest optymalne, by potwierdzić obecność wodniaków (mogą nie być one uwidocznione). Rekomendowałabym powtórzenie badania USG, proszę jednak pamiętać, że wodniaki mogą się w cyklu pojawiać i znikać. Najczęściej najbardziej wypełnione wodniaki widoczne są w okresie około owulacyjnym. Kolejnym badaniem, które być może pozwoli na dokładne zdiagnozowanie wodniaka jest HSG czy rentgenowskie HSG, a ostatecznie - laparoskopia. Można rozważyć nie podejmowanie obecnie działań ukierunkowanych na usunięcie wodniaka, licząc na uzyskanie ciąży z jajnika po stronie lewej. Innym rozwiązaniem, pewnie bardziej uzasadnionym, jest usunięcie zmienionego jajowodu, co potencjalnie zwiększa szanse zajścia w ciążę zarówno w wyniku naturalnych starań, jak i na drodze zabiegu in vitro.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli dokuczają Ci silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, odczuwasz ból przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego?

CZYTAJ WIĘCEJ

Warto walczyć o swoje marzenia, czyli historie starań o dziecko zakończone happy endem

O tym jak trudna i wyboista potrafi być droga do macierzyństwa, wiedzą doskonale pary, które od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Niekończące się badania, intensywne szukanie przyczyny niepowodzeń, poddawanie się procedurom, ciągła walka, momentami bezsilność, ale też niegasnąca nadzieja... Dzisiaj swoją historią podzieliły się z nami dwie pary, których droga do wymarzonego macierzyństwa nie była łatwa. Karolina i Łukasz oraz Asia i Paweł opowiadają swoje poruszające historie zakończone happy endem! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia to metoda, która pozwala wykryć i wyleczyć niektóre przyczyny niepłodności: polipy macicy, zrosty, mięśniaki. Histeroskopia diagnostyczna czy histeroskopia zabiegowa - kiedy warto zdecydować się na zabieg?  Jak wygląda histeroskopia? W którym momencie cyklu wykonuje się zabieg? Jakie mogą być skutki uboczne? 

CZYTAJ WIĘCEJ