Wodniak na jajowodzie
-
Witam
jakieś trzy tygodnie temu byłam w klinice niepłodności na wizycie kwalifikacyjnej do badania sono HSG. Podczas badania usg lekarz zobaczył jakiś cień obok prawego jajnika na jajowodzie. Powiedział, że MOŻE to być wodniak, który utrudnia zajście w ciążę.(trochę ponad rok temu dokładnie w tym samym miejscu miałam ciążę pozamaciczną, którą potraktowano w szpitalu metotrexatem i chyba wszystko wróciło do normy). Parę dni później już na badaniu sono HSG kontrast przeszedł przez prawy jajowód bez żadnych oporów natomiast lewy stawiał większy opór ale w końcu przeszło. Pan doktor nic nie wspomniał na temat wodniaka, chociaż przypomniałam, że podczas usg było coś widać. Moje pytanie brzmi:
dlaczego lekarz powiedział, że MOŻE to być wodniak? w jaki inny sposób można to stwierdzić na 100% jeśli nie poprzez usg? I dlaczego podczas HSG nie wspomniał Pan dr o tym wodniaku.. czyżby go tam już nie było czy może sono HSG nie potrafi tego wykryć? I w ogóle to zastanawiam się czy umiejscowienie owego wodniaka i ciąży pozamacicznej może mieć jakiś związek..???
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.!!Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 grudnia 2014, 14:58
Anatolka, Yousee, Natka098, tulipanna, Amus87, Madziara lubią tę wiadomość
-
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk EkspertZ badania można wnioskować o podejrzeniu zrostów w lewym jajowodzie. Jeśli prawy jest częściowo zniszczony przez ciążę pozamaciczną, może być to przyczyną wystąpienia wodniaka, który praktycznie uniemożliwia zajście w ciąże z tego jajnika. Ultrasonograficzne badanie drożności jajowodów nie jest optymalne, by potwierdzić obecność wodniaków (mogą nie być one uwidocznione). Rekomendowałabym powtórzenie badania USG, proszę jednak pamiętać, że wodniaki mogą się w cyklu pojawiać i znikać. Najczęściej najbardziej wypełnione wodniaki widoczne są w okresie około owulacyjnym. Kolejnym badaniem, które być może pozwoli na dokładne zdiagnozowanie wodniaka jest HSG czy rentgenowskie HSG, a ostatecznie - laparoskopia. Można rozważyć nie podejmowanie obecnie działań ukierunkowanych na usunięcie wodniaka, licząc na uzyskanie ciąży z jajnika po stronie lewej. Innym rozwiązaniem, pewnie bardziej uzasadnionym, jest usunięcie zmienionego jajowodu, co potencjalnie zwiększa szanse zajścia w ciążę zarówno w wyniku naturalnych starań, jak i na drodze zabiegu in vitro.