3 inseminacje i nadal nic
-
Panie Doktorze, staramy się o dziecko już od ponad 2 lat. Trafiliśmy do kliniki leczenia niepłodności, w której oboje z Mężem przeszliśmy serię badań - oczywiście od badan nasienia, po sprawdzenie drożności jajowodów. Wszystkie wyniki w normie, jajowody drożne. Przeszliśmy już 3 inseminacje, i nadal nie możemy cieszyć się upragnioną ciążą. Jaka może być tego przyczyna? Dodam tylko, że przed inseminacją brałam lek Lametta, natomiast Lekarz nie przepisał mi żadnych tabletek, które miałabym przyjmować po inseminacji. Czy według Pana Doktora to postępowanie było prawidłowe? I jeśli tak, to czy mamy tym samym rozumieć, że naszą jedyną szansa jest In vitro?
Anna255, C, BATTINKA, Rutelka, annabeau, Caribbean, pro-ince, Marta28, kmb, staraczka85, kis, kookana1987, Milady, llallka, jadzia34, izunia880, bąbel, ewelinka2210, Honey, kasig, kasjem, oliffka, mia6, Nanatasza, Lucy lubią tę wiadomość
-
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk EkspertTrudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, bez możliwości zapoznania się z wynikami Państwa badań. W przypadku nieudanych prób leczenia konieczne jest przeanalizowanie każdego etapu terapii, czasem wykonanie dodatkowych badań. Dopiero na tej podstawie można wyciągnąć wnioski.
Inseminacja jest metodą, którą ze względu na ograniczoną skuteczność powinno się stosować jedynie w przypadku określonych wskazań (wrogość śluzu szyjkowego lub trudności z upłynnieniem nasienia). Inseminację zaleca się wyłącznie jeżeli fragmentacja DNA plemników (metodą TUNEL) jest prawidłowa – w ten sposób ograniczamy ryzyko poronień lub urodzenia chorego dziecka - oraz jeżeli test wiązania plemników z hialuronianem wypada prawidłowo (plemniki potencjalnie mają szansę samoistnie zapłodnić komórkę jajową).
Warto też, by miała Pani świadomość, że statystycznie metoda inseminacji zastosowana zgodnie ze wskazaniami jest skuteczna jedynie w 10-12% przypadków. Jeżeli tych wskazań nie ma, efekty inseminacji nie różnią się od rezultatów uzyskiwanych w wyniku naturalnych starań. Zapłodnienie pozaustrojowe daje zazwyczaj znacznie większe szanse na ciążę, a przy leczeniu obejmującym okres 2 lat mogą się Państwo starać o kwalifikację do rządowego programu, w ramach którego procedura jest bezpłatna.