Forum Pytania do eksperta – Starania ze wspomaganiem Badania/leczenie immunologiczne CD.

Badania/leczenie immunologiczne CD.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
 • brenya77 Autorytet
  Postów: 973 456

  Wysłany: 24 października 2018, 11:13

    /  Zgłoś
  Pani doktor. Dziękuję za odpowiedź na pytanie odnośnie medycyny opartej na dowodach.

  Odnośnie badania kurczliwości macicy, wypowiedziała się pani w tym temacie poniżej, pisząc o wypychaniu zarodków z macicy i o tym że mała ilość skurczy to dobrze. Było t oo dla mnie przesłanka podejrzenia, że rekomenduje pani takie badanie. Chcialam się tylko dowiedzieć z jakich badań wynika to wypychanie zarodkow, bo nigdy o czymś takim w artykułach naukowych nie czytałam.

  Po drugie. Nie pisałam o immunologii w kontekście zespołu antyfosfoolipidowego i mutacji Mthfr - te badania to kanon i szkoda,że nie napisała panini tym precyzyjnie zamiast używać sformułowania "immunologia do przeleczenia". Czyli co? Koleżanka,, która przedstawiła panel badań w pytaniu do pani,, przedstawiła badania cytokin, NK itp. I w tym kontekście napisała pani "immunologia do przeleczenia". Zabrakło szczegółów, co konkretnie należy przeleczyc. I o jakim przeleczeniu mowa w kontekście zespołu antyfosfoolipidowego i mutacji mthfr skoro leczyć się tego nie da (podawanie heparyny i metyl-Wit B to nie leczenie per se).

  Pisze pani z przekonaniem o komorkach NK, choć nikomu nie udało się jeszcze udowodnić ich mechanizmu działania w kontekście ciąży. Wiadomo że biorą udział w implantacji, pomagajac w tym procesie, ale do rozpoznania "choroby" nie mówiąc już o leczeniu jeszcze długa droga. Tzw. leczenie komórek NK nie jest zaaprobowane przez żadne towarzystwo ginekologiczne na świecie, jest to dziedzina wiedzy w powijakach i nie ma dowodów, że jakiekolwiek "leczenie" komórek NK przekłada się na wzrost implantacji. Nie jest to dziedzina medycyny oparta na dowodach, a dziedzina eksperymentalna i ewentualne leczenie przeprowadza się jedynie w warunkach clinical trials. Jeśli ma pani wyniki takiego leczenia, prosimy o publikacje. Pisanie o leczeniu NK nie informując wyraźnie, że jest to dziedzina eksperymentalna, może skłaniać wiele pacjentek do podjęcia leczenia w tym kierunku, co wiąże się z ogromnymi kosztami i rozbudza płonne nadzieję - takie działanie lekarza jest zwyczajnie nieetyczne.

  Istnieje cała grupa lekarzy, które naciągają pacjentki na leczenie immunologii (NK, KIR, badania zgodności tkankowej) - badania i "leczenie" kosztują dziesiątki tysięcy złotych i nie są udowodnione naukowo. Jeśli nie ma pani na myśli takiego leczenia, prosiłabym o sprostowanie i wyraźne sprecyzowanie co pani doktor ma na myśli, gdyż fraza "przeleczenie immunologii" jest bardzo nieprecyzyjna i myląca i może skłonić wiele kobiet do wydawania pieniędzy na kontrowersyjne metody leczenia, gdyż pod pojęciem "immunologii" kryje się wiele rzeczy.

  Jest to forum na którym pisze mnóstwo kobiet zmagajacych się z problemem niepłodności. Mamy prawo do rzetelnej i precyzyjnej odpowiedzi na nasze pytania, zgodnie z obowiazujaca wiedza naukowa. Mamy prawo wiedzieć w którym miejscu zaczyna się eksperyment. Wiele z nas spotkało na swojej drodze lekarzy i kliniki nadciągające na ogromne koszty i badania kompletnie zbędne (w tym osobiście ja). Proszę więc wybaczyć moja podejrzliwość i prośby o prezycyjne formułowanie myśli.

  5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
  1 x naturalna cb
  Diagnoza: Wiek
 • dr n. med. Beata Makowska Ekspert

  Wysłany: 31 października 2018, 13:33

    /  Zgłoś
  Szanowna Pani,
  dziękuję za dodatkowe pytania oraz bardzo uważne śledzenie wątku. Cieszy mnie również fakt, że pacjentki poszukują wiedzy na temat metod leczenia niepłodności i starają się ją weryfikować w kilku źródłach.
  Należy jednak pamiętać, że kwestie związane z niepłodnością, ze zdrowiem w ogóle, są zawsze kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników. Nie można znaleźć na forum internetowym, ani też w żadnym podręczniku – nawet medycznym – jednej metody leczenia, remedium równie skutecznego dla wszystkich.
  Każdy pacjent jest inny, każdy plan leczenia niepłodności jest inny – indywidualnie dobierany dla każdego przypadku. Leczenie niepłodności to bardzo szeroka dziedzina. Jeśli chciałaby Pani poznać precyzyjne odpowiedzi, dostosowane do konkretnego przypadku, zachęcam do spotkania z immunologiem podczas którego – po zapoznaniu się z historią leczenie i wynikami badań – będzie możliwa odpowiedź na Pani pytania.

Zajdź w ciążę dwa razy szybciej

Sprawdź OvuFriend Premium

 • wyznaczanie dni płodnych
 • dieta płodności
 • innowacyjny algorytm

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)