X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

"Nie mogę zajść w ciążę" - moja historia starania o dziecko

Od początku znajomości było dla nas jasne, że chcemy mieć dzieci. Ba! Ja to wiedziałam odkąd pamiętam! To było, i wciąż jest, moje największe marzenie... Starania o dziecko zaczęliśmy jakieś dwa, trzy miesiące przed ślubem - żeby w sukni brzucha jeszcze nie było widać...  Nie miałam pojęcia, że będziemy mieli takie problemy z poczęciem dziecka, ale muszę przyznać, że już jako kilkulatka "martwiłam" się tym, że mogę nie mieć dzieci... Skąd wzięły się takie myśli w głowie małej dziewczynki? Nie wiem. 

 

Starania o dziecko - początki

 
Na początku nie były to starania z kalendarzykiem w ręku i z regularnym współżyciem. Kochaliśmy się bez zabezpieczenia i wtedy, gdy po prostu mieliśmy na to ochotę. Bez spiny. Pamiętam jak w pierwszym miesiącu starań, byłam pewna, że z urlopu wrócimy we trójkę. Przecież to takie proste i oczywiste - był seks w środku cyklu, będzie ciąża! Ale na początku w ogóle nie czułam rozczarowania, że się nie udaje. Dawaliśmy sobie rok - jeśli po tym czasie wciąż nie byłabym w ciąży, planowaliśmy zgłosić się do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności... 
 
Wskazówka OvuFriend: Owulacja w 14. dniu, czyli mniej więcej w środku cyklu to MIT! Z naszych danych wynika, że 30% kobiet myli się, co do terminu swoich dni płodnych i owulacji. Jaki może być skutek? Starania mogą się przedłużać, ponieważ para współżyje w nieodpowiednim momencie. Zacznij prowadzić kalendarz owulacji i sprawdź, kiedy masz owulację. 
 
Źródło: Instagram: nieplodna_optymistka

 

Rok bezskutecznych starań... "Nie mogę zajść w ciążę... Czy coś jest nie tak?"

 
Przed upływem roku bezskutecznych starań zaczęliśmy rozważać zgłoszenie się do lekarza. Coś musi być nie tak, skoro wciąż nie udaje nam się zajść w ciążę. I to był tak naprawdę jedyny objaw - brak ciąży. Miesiączki zawsze miałam regularne, niezbyt bolesne. Nic nie wskazywało na to, że mogę mieć problemy z zajściem w ciążę. 
 
Po 1,5 roku bezskutecznych starań postanowiłam zgłosić się do lekarza. W związku z tym, że nie miałam pojęcia gdzie, co, jak i kiedy, postanowiłam zacząć od wizyty u zwykłego ginekologa. Pani doktor zrobiła mini wywiad (zapytała tak naprawdę tylko o cykle), zleciła zbadanie prolaktyny i TSH, a mój mąż miał zbadać nasienie. Pani doktor zobaczyła wyniki, stwierdziła, że moje są dobre, a męża znakomite! Przepisała bromka, clo i luteinę, które miałam przyjmować przez dwa cykle. I jak dziś pamiętam jej słowa: "za maksymalnie dwa miesiące będzie Pani w ciąży". Nie da się opisać naszej ekscytacji i nadziei. Byłam wtedy totalnym laikiem. Nie miałam pojęcia, że przy zażywaniu Clo powinnam mieć monitoring cyklu. Brałam wszystko w ciemno. Nie wróciłam już do tej Pani Doktor. Po kilku miesiącach postanowiłam zgłosić się do innej ginekolożki, tym razem takiej, która specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Doktor zleciła mi szereg badań, u męża nie sugerowała pogłębienia diagnostyki. U tej Pani Doktor miałam kilka monitorowanych cykli, bez stymulacji. Owulacja raz występowała, raz nie.
 
Wskazówka OvuFriend: Zazwyczaj badania diagnostyczne w kierunku niepłodności wykonuje się po upływie 12 miesięcy bezskutecznych starań. Jeśli jednak już wcześniej istnieją przesłanki, że coś może być nie tak (np. występują u Ciebie cykle bezowulacyjne, masz nieregularne miesiączki, bolesne krwawienia etc.) - warto od razu zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badania diagnostyczne. Prowadząc kalendarz owulacji w OvuFriend system poinformuje Cię, jeśli na Twoim wykresie wykryje jakieś nieprawidłowości.
 
Źródło: Instagram: nieplodna_optymistka

 

"Czy Pani ma endometriozę?" - endometrioza i jej diagnoza

 
Pamiętam cykl, kiedy moja pani Doktor nie mogła mi zrobić usg owulacyjnego, ponieważ uczestniczyła w jakimś szkoleniu/konferencji i umówiła mnie do innego, w jej ocenie bardzo dobrego ginekologa. Tego usg nie zapomnę nigdy. Ból był tak ogromny, że bliska byłam płaczu. Pan dr zapytał mnie wtedy: "Czy Pani ma endometriozę?". Odpowiedziałam, że nic mi o tym nie wiadomo. Ów młody lekarz umówił mnie do innego specjalisty (takiego od endometriozy) na konsultację. Diagnoza tego pierwszego potwierdziła się - podejrzenie głęboko naciekającej endometriozy. Z wynikiem USG zgłosiłam się do mojej Doktor z nadzieją, że będę diagnozowana w tym kierunku. Jakież było moje zdziwienie, gdy usłyszałam słowa: "Doktorzy są jeszcze młodzi, a endometriozy nie diagnozuje się na podstawie USG". To była moja ostatnia wizyta u tej Pani Ginekolog.
 
Wskazówka OvuFriend: Endometrioza to choroba kobiecego układu rozrodczego, która polega na obecności endometrium (błony śluzowej macicy) poza macicą - na przykład na jajnikach, otrzewnej, jelicie, czy na pęcherzu moczowym. Komórki te podlegają takim samym wpływom hormonalnym w trakcie cyklu miesiączkowego - rosną, odbudowują się, rozpulchniają, a następnie złuszczają jak podczas miesiączki. Taka sytuacja może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe, a dodatkowo utrudniać zajście w ciążę. 
 

Klinika niepłodności - ogromna nadzieja na osiągnięcie wymarzonego celu 

 
Zdecydowaliśmy się z mężem na rozpoczęcie przygody z kliniką leczenia niepłodności. Pokładaliśmy w niej ogromne nadzieje. Pierwszy lekarz, do którego trafiliśmy był małomówny, ale konkretny. Skierował mnie na badanie drożności jajowodów, a mężowi zlecił rozszerzone badanie nasienia. Wszystko było w porządku. Kolejny cykl stymulacji, i decyzja o inseminacji. Niestety, pęcherzyk nie pękł mimo podania Ovitrelle. To była nasza pierwsza i ostatnia inseminacja. W związku z tym, że średnio odpowiadał mi kontakt z tym lekarzem, postanowiłam spróbować u innego.
 
Nowa Pani Doktor wypisała receptę na leki stymulujące owulacjęzaproponowała kilka cykli starań naturalnych. Zgodziliśmy się na takie rozwiązanie, jednak ja ciągle z tyłu głowy miałam to podejrzenie endometriozy. W końcu przekonałam moją panią dr i otrzymałam skierowanie na laparoskopię, która nie pozostawiła żadnych wątpliwości - endometrioza otrzewnowa III stopnia.
Źródło: Instagram: nieplodna_optymistka
 
W drugim cyklu po laparoskopii pierwszy raz zobaczyłam wyniki badania betaHCG powyżej 5... wynik nie był powalający: 12 dni po owulacji 5.74, dwa dni później 7,4, a po kolejnych dwóch dniach spadła do wartości 2,32. Powiedziano mi, że to błąd laboratoryjny. Ja jednak wierzę, że coś zaskoczyło, ale szybko się skończyło (tzw. ciąża biochemiczna). Później już zaczęliśmy przygotowania do in vitro. Nie chcieliśmy dłużej czekać. Stymulacja poszła sprawnie i w efekcie pobrano mi 24 komórki, z których aż 19 było dojrzałych. To nam dało ogromną nadzieję, bo przy endometriozie jest ryzyko słabych jakościowo komórek. U nas na szczęście było inaczej. Z sześciu zapłodnionych komórek udało się uzyskać 5 zarodków. Niestety, na tym dobre wieści się skończyły. Pierwszy transfer nieudany. Drugi też, ale ja uważam, że znowu doświadczyłam ciąży biochemicznej. Już tłumaczę dlaczego. Zaraz po drugim transferze wyjechaliśmy na urlop. Wiedziałam, że betę oznaczę dopiero po powrocie, ale postanowiłam zrobić test ciążowy 10 dni po transferze. Test był pozytywny. Na następny dzień powtórzyłam - dwa kolejne testy również pokazały dwie kreski, ale duuużo jaśniejsze (na jednym druga kreska była ledwie widoczna). Dwa dni później byliśmy już w domu i mogłam oznaczyć betę. Niestety, wynik 0,75 nie pozostawił złudzeń. Znowu się nie udało. To niepowodzenie bolało najbardziej, z uwagi na te pozytywne testy ciążowe. Przed trzecim transferem Doktor zleciła konsultację u immunologa. Obstawiona lekami z każdej strony podeszłam do trzeciego transferu. Niestety, ten również nie powiódł się.
 
Źródło: Instagram: nieplodna_optymistka
 
Wskazówka OvuFriend: Jeśli w kobiecym organizmie w krwioobiegu jest wykrywalny hormon βHCG, jednak ten wzrost jest niewielki i krótkotrwały, a ciąża zatrzymuje się na etapie implantacji (zagnieżdżenia) w macicy, to wówczas mamy do czynienia z ciążą biochemiczną. 
 
Aktualnie odpoczywamy z mężem od kliniki, podróżujemy, cieszymy się życiem. Czeka nas jeszcze jeden, ostatni transfer, do którego planujemy podejść prawdopodobnie w drugiej połowie 2019 roku. 
 
Źródło: Instagram: nieplodna_optymistka
Oceń ten artykuł:
(32)

AUTOR:

Katarzyna Wójcicka - wysłuchała opowieści użytkowniczki: nieplodna_optymistka. Kasia jest psychologiem, community managerem, koordynatorką treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

Zainteresują Cię również:

Endometrioza - najnowsze odkrycia nauki i perspektywy leczenia

W miesiącu świadomości endometriozy, dzielimy się z Wami nowymi odkryciami, które stają się źródłem nadziei. Badania nad genami i mikrobiomem oferują potencjalne klucze do lepszych terapii. Zobacz, jak nauka prowadzi nas ku lepszemu zrozumieniu i leczeniu tej trudnej choroby.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Koronawirus a problemy z płodnością - o emocjach w obliczu pandemii

Pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderza w pary starające się o dziecko lub zmagające się z niepłodnością. Jak radzić sobie z emocjami w tym trudnym czasie? Na czym skupić swoją energię i uwagę? Jak obecny czas może przysłużyć się płodności? Czy z obecnej sytuacji można wyciągnąć dobrą lekcję? O tym wszystkim opowiada doświadczona psycholog, każdego dnia wspierająca pary w drodze do rodzicielstwa - Justyna Kuczmierowska. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o ciążę a badanie AMH - 6 rzeczy, o których warto wiedzieć

Badanie AMH może bardzo dużo powiedzieć o kobiecej płodności... Kiedy warto je wykonać? Jakich informacji może dostarczyć? Jakie są normy AMH i jak przebiega badanie? Poznaj 6 faktów o badaniu AMH!

CZYTAJ WIĘCEJ