X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Ciąża a SM
Odpowiedz

Ciąża a SM

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • malala Autorytet
    Postów: 372 321

    Wysłany: 30 września 2014, 21:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie.
    Choruję na stwardnienie rozsiane od kilku lat. Obecnie leczę się interferonem lecz planujemy z mężem zrobić przerwę gdyż chcemy postarać się o dziecko :) jako, że ze względu na moją chorobę przerwa w przyjmowaniu leku powinna być jak najkrótsza to zastanawiam się jak najlepiej rozegrać to wszystko i jakie badania mogę zrobić już teraz, by nie przerywac leczenia 'na darmo', bo np okaże się że jakies wyniki mamy złe i póki co starania możemy odłożyć na później, bo trzeba coś podleczyć etc.
    Rozmiawiałam o tym z moim ginekologiem oraz neurologiem, każde wie o naszych planach.
    Planując ciążę gin skierowała mnie na następujące badania:
    FSH
    Prolaktyna
    Estradiol
    Progesteron
    LH
    TSH/hTSH
    Mam je zrobić pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu.
    Niestety mam nieregularne miesiączki. Raz są po 30 dniach a raz po 50.. Także póki co nie wiem kiedy zrobię powyższe badania bo nie wiem kiedy nadejdzie okres..
    Czy jeszcze powinnam zrobić jakieś inne badania? Co jeszcze może być istotnym do skontrolowania?
    Dodam, iż jutro mój mąż idzie na badanie nasienia także ten temat będziemy mieli załatwiony.

    Ach, mam też niedoczynność tarczycy, pod opieką endokrynologa jestem i biorę Euthyrox.

    Są tu w ogóle jeszcze jakies staraczki/mamusie chorujące na stwardnienie rozsiane? jak to u Was było z zajściem w ciążę i leczeniem?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 września 2014, 22:05

    kofeinka lubi tę wiadomość

    Julia <3
    f2w3rjjgs14uz5pa.png
  • livia30 Autorytet
    Postów: 7923 4598

    Wysłany: 30 września 2014, 22:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    FSH, LH i Estradiol robi się miedzy 3 a 5 dc, progesteron 7 dni po owulacji a prolaktyna nie ma znaczenia (tylko przed badaniem wieczorem nie współżyj, nie jedz cięzkiej kolacji, nie denerwuj się).

    Skoro tarczycę masz już zdiagnozowaną to chyba na początek już wszystko ;-)

    Powodzenia :-)

    malala lubi tę wiadomość

    atdci09krcni3vrx.png
    dqpranlijgjzfr8g.png
    l22nvcqg03ccs7pi.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 września 2014, 22:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ,

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 5 stycznia 2015, 15:34

    malala lubi tę wiadomość

  • Złota Autorytet
    Postów: 3150 2406

    Wysłany: 1 października 2014, 10:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zrób progesteron miedzy 2 a 4 dc. Zobaczysz czy jego poziom jest odpowiednio niski i przypadkiem nie blokuje owulacji. ja mam tak,że mój progesteron jest za wysoki w I fazie cyklu i blokuje owulację. Później sprawdza się progesteron po owulacji, żeby ustalić, czy jest jego odpowiedni poziom i czy ciałko żółte dobrze pracuje. jak jest za niski poziom progesteronu po owulacji może to świadczyć o niedomodze lutealnej, niewydolności ciałka żółtego. Trzeba progesteron badać w obydwu fazach, nie tylko po owulacji.

    ja jeszcze nie choruję na SM i z każdym rokiem szanse na zachorowanie mam mniejsze, ale jestem w grupie ryzyka i wiem co czujesz. Jeśli chodzi o dziecko, to jak najbardziej trzeba się starać. Też się staram, mimo że u mnie ciąża może wywołać pierwszy rzut. trudno, ryzyko podjęte :)

    Powodzenia!

    Nona lubi tę wiadomość

    dfe327de15eec3b7764af72f3785c2ef.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 października 2014, 12:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ,

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 5 stycznia 2015, 15:34

  • Złota Autorytet
    Postów: 3150 2406

    Wysłany: 1 października 2014, 13:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nona wrote:
    Ciekawe z tym prg. nie wiedziałam że można sprawdzać też na początku cyklu

    Można, a nawet trzeba.

    Nona lubi tę wiadomość

    dfe327de15eec3b7764af72f3785c2ef.png
  • malala Autorytet
    Postów: 372 321

    Wysłany: 1 października 2014, 14:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nona dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
    te podstawowe badania już załatwiam od sierpnia
    -cytologia - zrobiona
    -usg gin - zrobione
    -usg piersi - za dwa tyg
    -dentysta-wyleczenie zebow - w toku ;)
    -krem, mocz-podtsawowa morfologia, OB - to badam co 3mies więc też jest pod kontrolą
    -TSH (w dowolnym dniu cyklu, bez euthyroxu) - hmmm nie wiedziałam, że TSH należy badać bez Euthyroxu, myślałam że po tabletce dopiero. tak zawsze robiłam chodząc do mojej endokrynolog..
    temperaturkę mierzę od 2 dni dopiero, no ale powoli powoli może jakiś obraz powstanie z tych moich pomiarów ;)

    co do tych bardziej szczegółowych wskaźników to muszę czekać aż okres przyjdzie.. dziś mam 30 dc, ciekawe ile tym razem potrwa..

    słuchajcie a może są jeszcze jakies inne badania, które mogłyby wskazać czy możemy w ogóle mieć dzieci?
    eh eh pytam, bo jestem w ogromnej rozterce - obecnie dostaję lek, gdyż jestem w programie NFZ i jak zrezygnuję z brania na rzecz ciąży to już nie przyjmą mnie z powrotem, gdyby się okazało że np. pół roku starań na nic. a też nie mogę za długiej przerwy robić w nie przyjmowaniu leku, bo dzięki niemu cieszę się normalną sprawnością i nie odczuawam żadnych skutków choroby.. :(

    kofeinka lubi tę wiadomość

    Julia <3
    f2w3rjjgs14uz5pa.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 1 października 2014, 16:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 5 stycznia 2015, 15:34

  • malala Autorytet
    Postów: 372 321

    Wysłany: 2 października 2014, 15:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nona wrote:
    Inne badania wskazujące czy mozemy miec dzieci...hmmm moze AMH-rezerwa jajnikowa ale to wiekszosc robi po roku nieudanych staran...
    ooo poczytam o tym badaniu. i może zrobię, nawet jeżeli z reguły po roku starań się je robi to nie mam nic do stracenia, wręcz zyskam na czasie jak coś, bo nie mam go wiele.. :)

    Julia <3
    f2w3rjjgs14uz5pa.png
  • kofeinka Autorytet
    Postów: 1454 1191

    Wysłany: 3 kwietnia 2015, 22:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    malala wrote:
    Nona dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
    te podstawowe badania już załatwiam od sierpnia
    -cytologia - zrobiona
    -usg gin - zrobione
    -usg piersi - za dwa tyg
    -dentysta-wyleczenie zebow - w toku ;)
    -krem, mocz-podtsawowa morfologia, OB - to badam co 3mies więc też jest pod kontrolą
    -TSH (w dowolnym dniu cyklu, bez euthyroxu) - hmmm nie wiedziałam, że TSH należy badać bez Euthyroxu, myślałam że po tabletce dopiero. tak zawsze robiłam chodząc do mojej endokrynolog..
    temperaturkę mierzę od 2 dni dopiero, no ale powoli powoli może jakiś obraz powstanie z tych moich pomiarów ;)

    co do tych bardziej szczegółowych wskaźników to muszę czekać aż okres przyjdzie.. dziś mam 30 dc, ciekawe ile tym razem potrwa..

    słuchajcie a może są jeszcze jakies inne badania, które mogłyby wskazać czy możemy w ogóle mieć dzieci?
    eh eh pytam, bo jestem w ogromnej rozterce - obecnie dostaję lek, gdyż jestem w programie NFZ i jak zrezygnuję z brania na rzecz ciąży to już nie przyjmą mnie z powrotem, gdyby się okazało że np. pół roku starań na nic. a też nie mogę za długiej przerwy robić w nie przyjmowaniu leku, bo dzięki niemu cieszę się normalną sprawnością i nie odczuawam żadnych skutków choroby.. :(

    jestem ciekawa jak się sprawy mają u Ciebie, bo ja we wrześniu zrezygnowałam z programu leczenia na rzecz ciąży właśnie.. ale jak na razie nic z tego, cóż.... walczymy z mężem dalej ;) oby tylko "rzutu" nie było, bo będzie pozamiatane :/

    wac4wpq.png
    4791b234bfe23548b1b3609c7dad346b.png

  • Liskova Autorytet
    Postów: 1419 748

    Wysłany: 6 kwietnia 2015, 10:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A czy to przypadkiem nie jest tak, że po interferonie nie można zajść w ciąże przez co najmniej 6 m-cy, bo skutkowałoby to wadami płodu?
    Przynajmniej ja takie info dostałam w szpitalu (choć brałam interferon nie na SM).

    kofeinka lubi tę wiadomość

    dqpr2n0aywig57pz.png
  • kofeinka Autorytet
    Postów: 1454 1191

    Wysłany: 6 kwietnia 2015, 21:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Liskova wrote:
    A czy to przypadkiem nie jest tak, że po interferonie nie można zajść w ciąże przez co najmniej 6 m-cy, bo skutkowałoby to wadami płodu?
    Przynajmniej ja takie info dostałam w szpitalu (choć brałam interferon nie na SM).
    Ja również słyszałam tak od lekarzy

    wac4wpq.png
    4791b234bfe23548b1b3609c7dad346b.png

  • Liskova Autorytet
    Postów: 1419 748

    Wysłany: 10 kwietnia 2015, 00:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No właśnie, dlatego się zastanawiałam, bo tu dziewczyny piszą o szybkich staraniach, a z moich info wynika, że tak szybko to nie można....

    dqpr2n0aywig57pz.png
  • kofeinka Autorytet
    Postów: 1454 1191

    Wysłany: 12 kwietnia 2015, 20:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a no nie można, trzeba przejść tzw. detoks ;)

    wac4wpq.png
    4791b234bfe23548b1b3609c7dad346b.png

  • malala Autorytet
    Postów: 372 321

    Wysłany: 5 sierpnia 2015, 10:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mi lekarz prowadzący mówił że po 3 miesiącach możemy rozpocząć starania.
    ostatecznie wyszło tak, że skończyłam brać interferon jakoś z końcem października a teraz w czerwcu/lipcu najprawdopodobniej zaszłam w ciążę :) testy są pozytywne, czekam na wizytę u ginekologa :)

    Lianna lubi tę wiadomość

    Julia <3
    f2w3rjjgs14uz5pa.png
  • mmarzenak Autorytet
    Postów: 1231 1390

    Wysłany: 5 sierpnia 2015, 10:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    malala wrote:
    mi lekarz prowadzący mówił że po 3 miesiącach możemy rozpocząć starania.
    ostatecznie wyszło tak, że skończyłam brać interferon jakoś z końcem października a teraz w czerwcu/lipcu najprawdopodobniej zaszłam w ciążę :) testy są pozytywne, czekam na wizytę u ginekologa :)
    no to gratuluje!

    lprkuay3dehqwb0g.png
  • malala Autorytet
    Postów: 372 321

    Wysłany: 5 sierpnia 2015, 14:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    dziękuję, mam nadzieję, że w poniedziałek dobre wieści będą potwierdzone! :)

    Julia <3
    f2w3rjjgs14uz5pa.png
  • mmarzenak Autorytet
    Postów: 1231 1390

    Wysłany: 5 sierpnia 2015, 15:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    malala wrote:
    dziękuję, mam nadzieję, że w poniedziałek dobre wieści będą potwierdzone! :)

    w takim razie nadal 3mam kciuki:)

    lprkuay3dehqwb0g.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Jak szybko zajść  w ciążę? Unikaj tych 7 rzeczy!

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Dlaczego? Przeczytaj, co może utrudniać zajście w ciążę i czego unikać, aby szybko zajść w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Witaminy niezbędne podczas starań o dziecko, w czasie ciąży i podczas karmienia

Organizm podczas ciąży ma wyjątkowe potrzeby na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Które są szczególnie istotne? Czego nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy? Jakie witaminy warto zażywać podczas starań o dziecko, w czasie ciąży i podczas karmienia? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Naprotechnologia - naturalna metoda podczas starania o dziecko i nie tylko.

Naprotechnologia (Natural Procreatice Technology, w skrócie: NPT lub NaPro) to metoda naturalnego wsparcia prokreacji. Ma wiele zwolenników, jak i całkiem sporo przeciwników, zanim wypowiesz swoją opinię, przeczytaj informacje jakie dla Ciebie zebraliśmy. Przeczytaj, na czym dokładnie polega naprotechnologia, czy jest przeznaczona tylko dla kobiet, czy również wspiera mężczyzn, w jakich przypadkach okazuje się najskuteczniejsza, a w jakich raczej się nie sprawdzi. 

CZYTAJ WIĘCEJ