X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Jak to jest z tym progesteronem?
Odpowiedz

Jak to jest z tym progesteronem?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • KotkaPsotka Autorytet
    Postów: 941 465

    Wysłany: 25 marca 2014, 09:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Chcialam was sie zapytac jak niski progesteron w II fazie wplywa na zaplodnienie? Czy jesli progesteron jest za niski to do zaplodnienia w ogole nie dochodzi czy nie dochodzi do zagniezdzenia? A moze dochodzi do zagniezdzenia tylko ciaza sie nei utrzymuje? I czy to ze ciaza byla ale sie nie utrzymala da sie jakos odroznic od zwyklego okresu?

    Dodatkowo chcialabym sie dowiedziec co daje branie progesteronu i czy to cos reguluje czy jesli go sie przestanie brac to organizm bedzie znowu wytwarzal za malo?

    9fca6f50a2283c6d700e791421c68616.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 25 marca 2014, 09:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To ja się podepnę pod pytanie, bo czytałam gdzieś że za niski progesteron powoduje ciemnobrązowe plamienia, a u mnie takie występuję, najczęściej tuż po @ i trwają od 1 do nawet 3 dni.

  • KotkaPsotka Autorytet
    Postów: 941 465

    Wysłany: 25 marca 2014, 09:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ida wrote:
    To ja się podepnę pod pytanie, bo czytałam gdzieś że za niski progesteron powoduje ciemnobrązowe plamienia, a u mnie takie występuję, najczęściej tuż po @ i trwają od 1 do nawet 3 dni.

    Ja mam przed @ i czasem nawetz juz tydzien przed. Biore lek na zbicie tsh i chyba mi to troche pomoglo ale dostalam tez progesteron. Zastanawiam sie czy go brac.

    9fca6f50a2283c6d700e791421c68616.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 25 marca 2014, 09:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja w ogóle nie znam się na tych wsztstkich badaniach, wynikach i lekach. Plamienie mam 1 dzień przed @ i wiem już, że ona przyjdzie lada chwila. Bardziej zastanawia mnie to dość długie czyszczenie się po @.

  • KotkaPsotka Autorytet
    Postów: 941 465

    Wysłany: 25 marca 2014, 11:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak to po q jest to bym sie nie martwila.

    9fca6f50a2283c6d700e791421c68616.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 25 marca 2014, 11:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dla ciąży 4 tygodniowej norma to powyżej 21 ng/ml (ale tak na prawdę każdy lekarz mówi co innego).

    Jak robiłam w lab.to panie mi mówiły,że w II fazie cyklu ciałko żółte wytwarza progesteron w ilościach 5 do 55mg na dobę (20-22 dzień cyklu) ale już wtedy najlepiej by było gdyby był powyżej 10mg.
    Jeżeli jest poniżej normy to mogą być problemy z implantacją zarodka i utrzymaniem ciązy.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 marca 2014, 11:58

    Iwka lubi tę wiadomość

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Welonisia Autorytet
    Postów: 593 504

    Wysłany: 25 marca 2014, 12:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewik wrote:
    Dla ciąży 4 tygodniowej norma to powyżej 21 ng/ml (ale tak na prawdę każdy lekarz mówi co innego).

    Jak robiłam w lab.to panie mi mówiły,że w II fazie cyklu ciałko żółte wytwarza progesteron w ilościach 5 do 55mg na dobę (20-22 dzień cyklu) ale już wtedy najlepiej by było gdyby był powyżej 10mg.
    Jeżeli jest poniżej normy to mogą być problemy z implantacją zarodka i utrzymaniem ciązy.

    Dlatego dobrze jest przyjmowac duphaston bo on przygotowuje błone sluzowa macicy i pomaga zagnieździc sie zarodkowi. Moj gin powiedział że jeśli jest za mało progesteronu to zarodek sie nie zagnieździ tylko ześlizgnie sie po błonie śluzowej macicy i bedzie @.

    Ewik, arizona 87 lubią tę wiadomość

    p19uskjohisr6juh.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 25 marca 2014, 12:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Welonisia czyli na chłopski rozum zbyt niski progesteron może mieć wpływ na endometrium że jest cienkie?

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Welonisia Autorytet
    Postów: 593 504

    Wysłany: 25 marca 2014, 12:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja mysle ze Progesteron jest odpowiedzialny za owulację i przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka!

    A to znalazlam w necie:

    Progesteron zwany potocznie luteiną to najważniejszy żeński hormon płciowy. Stężenie jego wzrasta jeszcze przed owulacją i doprowadza do pęknięcia pęcherzyka Graffa, czyli jajeczkowania. Wzrost poziomu progesteronu przed owulacją może doprowadzić do pierwszego wzrostu podstawowej temperatury ciała. Wcześniej jednak dochodzi do nieznacznego spadku PTC, a moment pomiędzy niższą a wyższą temperaturą zależną od progesteronu to tzw. skok temperatury. W kolejnych dniach cyklu stężenie progesteronu rośnie, co utrzymuje PTC na stosunkowo stałym poziomie.

    arizona 87 lubi tę wiadomość

    p19uskjohisr6juh.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 25 marca 2014, 12:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuje Welonisia:)

    To znalazłam na forum nasz bocian :

    Działanie progesteronu
    Progesteron odpowiedzialny jest za wiele różnych zadań. Najważniejszym z nich jest przygotowanie narządów rodnych kobiety do przyjęcia zarodka. Dochodzi do proteinazy ściany pęcherzyka Graafa, czyli rozkładu białek na aminokwasy i peptydy. To z kolei umożliwia uwolnienie komórki jajowej. Dodatkowo wpływa na błonę śluzową jamy macicy tak, aby umożliwiała ona na implantację zapłodnionego jaja. Jeżeli do tego nie dojdzie, hamuje rozrost błony śluzowej macicy (endometrium), spada poziom progesteronu, co w efekcie doprowadza do krwawienia miesięcznego. Progesteron odgrywa ogromną rolę podczas całej ciąży. Jest między innymi odpowiedzialny za hamowanie odpowiedzi immunologicznej matki na antygeny płodu. Ponadto pobudza błonę śluzową jajowodów i macicy do wydzielania substancji odżywczych. Odpowiedzialny jest za powstrzymanie porodu, zapobieganie samoistnej czynności skurczowej poprzez zmniejszenie kurczliwości mięśniówki macicy. Istotne znaczenie progesteronu możemy również zauważyć podczas przygotowania gruczołu sutkowego do laktacji. Należy jednak zaznaczyć, ze zbyt wysoki poziom progesteronu może hamować sam proces laktacji; dojść może do zahamowania wydzielania oksytocyny, hormonu który pobudza skurcz przewodów mlekowych. Kolejną funkcją progesteronu jest wpływ na zmniejszenie wrażliwości macicy na oksytocynę i syntezę receptorów. Progesteron hamuje również proces powstawania prostaglandyn – grupy hormonów odpowiedzialnych między innymi za pobudzanie lub hamowanie skurczów macicy (i innych mięśni gładkich). Niestety, zbyt duże stężenie progesteronu w organizmie może powodować obrzęki (powoduje zatrzymanie wody) lub sprzyjać powstawaniu żylaków (rozszerza żyły i powoduje wolniejszy przepływ krwi).
    Do innych efektów działania progesteronu zaliczyć należy m. in. podwyższona temperaturę ciała, normalizację poziomu glukozy i przyspieszone oddychanie. Spadek poziomu progesteronu po porodzie powoduje wahania nastrojów - baby blues, czasami depresję poporodową.

    Prawidłowe stężenie hormonu w surowicy krwi u kobiet wynosi:
    - po owulacji 1 - 28 ng/ml;
    - do 12. tygodnia ciąży 9 - 47 ng/ml;
    - 12.-28. tydzień ciąży 17 - 146 ng/ml;
    - powyżej 28. tygodnia ciąży 55 - 200 ng/ ml.

    Cykl menstruacyjny kobiety ma dwie fazy: pierwsza przypada na czas owulacji, druga – po owulacji. W tej pierwszej fazie stężenie progesteronu jest stosunkowo niskie. Jego wzrost można zauważyć na około półtora doby przed jajeczkowaniem. Potem z każdym kolejnym dniem stężenie progesteronu wzrasta (wytwarza się ciałko żółte). Najwyższy poziom hormonu obserwuje się w 7. i 8. dniu po uwolnieniu komórki jajowej. Od momentu zapłodnienia progesteron produkowany jest nadal przez ciałko żółte, a potem przez łożysko. A jeśli nie doszło do ciąży – poziom hormonu stopniowo opada.

    Welonisia, arizona 87 lubią tę wiadomość

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 25 marca 2014, 12:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zastosowanie progesteronu
    Progesteron jest hormonem koniecznym do rozwoju i utrzymania ciąży. Jeżeli produkcja tego hormonu w ciele kobiety jest zbyt mała, należy rozpocząć przyjmowanie preparatów zawierających ten hormon. Przez lekarzy zalecany jest on w przypadkach poronień, przedwczesnych porodów, w sytuacjach zaburzenia miesiączkowania i w stanach napięcia przedmiesiączkowego.
    Jako hormon wchodzi w skład pigułek antykoncepcyjnych. Progesteron hamuje owulację nie przez bezpośrednie działanie na jajniki, ale przez hamowanie wydzielania czynnika uwalniającego gonadotropiny przez podwzgórze.
    Doustne środki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne estrogeny i progesterony, które uniemożliwiają owulację. Naturalny estradiol i progesteron są w ciele szybko metabolizowane, natomiast hormony syntetyczne, różniące się minimalnie swoja budową, rozkładają się znacznie wolniej.
    Na rynku dostępne (i stosowane) są dwa preparaty: Duphaston – lek podawany doustnie i Luteina – w postaci tabletek dopochwowych lub podjęzykowych.

    Welonisia lubi tę wiadomość

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Welonisia Autorytet
    Postów: 593 504

    Wysłany: 25 marca 2014, 13:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I teraz wszystko jasne :)

    p19uskjohisr6juh.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 25 marca 2014, 13:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dokładnie, teraz moja gin sie skapla, ze w nast.cyklu doda mi duphaston a co. Przed tem jak robilam badania to byl w normie i nie przepisala mi go, ale teraz nie wiem probuje juz wszystkiego zebym w koncu zaskoczyła :-)

    Ewik lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 26 marca 2014, 12:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A tak na marginesie to skasowala mnie ostatnio połowe ceny i przychodzilam na takie szybkie monitoringi za free. Mowila Pani juz tak czesto do mnie przychodzi- male pocieszenie w stosunku do moich staran. Zadowolona z niej jestem, jest oschla, ale same konkrety ale to dobrze. Poprzedni gin malo do dupy mi nie wszedl i tylko liczyl złotówa.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Kalendarz dni płodnych - aplikacja - starania o dziecko

Postanowione - rozpoczynacie starania o dziecko. Mija pierwszy, drugi, trzeci miesiąc, a ciąży nie ma. Pojawia się lekki niepokój - co się dzieje? Tak rozpoczyna się historia wielu kobiet z OvuFriend, które używają aplikacji podczas starania o dziecko. Inteligentny kalendarz dni płodnych nie tylko szybko nauczy się Twojej płodności ale również wcześnie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj jak aplikacja pomoże Ci zajść w ciążę!  

CZYTAJ WIĘCEJ

Sen a zdrowie hormonalne kobiety – jak na siebie wpływają?

Jak sen wpływa na zdrowie hormonalne kobiety? Jakie mogą być skutki niedoboru snu w kontekście kobiecej płodności? Jakie hormony są szczególnie wrażliwe na problemy z bezsennością u kobiet? Jak zadbać o prawidłową higienę snu?

CZYTAJ WIĘCEJ