X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

14 faktów na temat płodności kobiety - owulacja, miesiączka, dni płodne

Owulacja, dni płodne, miesiączka - słyszymy o nich często. Ale czy na pewno mamy wystarczającą wiedzą na temat płodności kobiety? Niektóre sprawy dotyczące cyklu kobiety nie są tak jasne i oczywiste jakby mogło się zdawać. Tutaj znajdziesz 14 najważniejszych faktów, które warto wiedzieć na temat płodności kobiety. 

 

 

Cykl miesiączkowy

Fakt 1. Normalny, zdrowy cykl miesiączkowy może trwać pomiędzy 21 a 35 dni.

Fakt 2. Cykl miesiączkowy dzieli się na 4 fazy: miesiączka, faza folikularna - faza dojrzewania komórki jajowej, owulacja, którą poprzedzają dni płodne. Podczas owulacji następuje pęknięcie pęcherzyka, z którego uwalniana jest komórka jajowa. Ostatania faza lutealna - rozpoczyna się po owulacji i trwa do kolejnej miesiączki. W trakcie tej fazy wzrasta poziom progesteronu, rozrasta się błona śluzowa, która przygotowuje się na przyjęcie zarodka.

Miesiączka

Fakt 3. Krwawienie miesiączkowe trwa zazwyczaj od 3 do 6 dni. Statystyki Ovufriend wykazały, że miesiączka trwa najczęściej 4 dni! Najbardziej obfite jest w 1. i 2. dniu cyklu.

Fakt 4. Objętość krwi miesiączkowej podczas jednego cyklu to najczęściej 10-80 ml, czyli 1-6 dużych łyżek płynu. Jedna zwykła podpaska lub zwykły tampon mieści średnio 5ml krwi. 

 
 

Owulacja, dni płodne

Fakt 5. Owulacja średnio występuje na około 10-16 dni PRZED spodziewanym terminem kolejnej miesiączki. Zatem termin spodziewanej owulacji należy liczyć od końca cyklu, a nie od jego początku. Pomocny może być tutaj kalendarz owulacji - pobierz aplikację Dni Płodnych OvuFriend. 

Fakt 6. O tym, że ciało przygotowuje się do owulacji można dowiedzieć się obserwując własny śluz szyjkowy, czyli śluz zaobserwowany na bieliźnie. W skutek działania hormonu estrogenu na kilka dni przed owulacją - gdy nadchodzą dni płodne - śluzu jest więcej, staje się przeźroczysty, rozciągliwy i w wyglądzie przypomina surowe białko kurzego jajka.

Fakt 7. Owulacja występują tylko raz w czasie trwania cyklu.

Fakt 8. W trakcie owulacji uwalniana jest zazwyczaj tylko jedna komórka jajowa, rzadko zdarza się owulacja z udziałem dwóch lub większej ilości komórek jajowych - jak dochodzi do owulacji.

Fakt 9. Owulacja nie zawsze występuje na przemian z lewego i z prawego jajnika. To, w którym jajniku zacznie dojrzewać komórka jajowa nie jest rzeczą z góry wiadomą. Czasami w obydwóch jajnikach zaczyna dojrzewać pęcherzyk i zdarza się, że z każdego jajnika uwalniana jest komórka jajowa.

Śluz płodny

Fakt 10. Samo występowanie śluzu płodnego i pozytywne testy owulacyjne nie są dowodem na to, że owulacja wystąpiła. Informują one jedynie o tym, że ciało przygotowuje się do owulacji. Potwierdzeniem wystąpienia owulacji może być wzrost temperatury ciała spowodowany podwyższonym poziomem progesteronu we krwi, który podwyższa ogólną temperaturę ciała. Podwyższona temperatura ciała utrzymuje się aż do końca cyklu-  jak mierzyć temperaturę ciała do wyznaczenia owulacji?

Komórka jajowa, zapłodnienie

Fakt 11. Uwolniona komórka jajowa żyje średnio od 12 do 24 godzin. Im kobieta jest starsza, tym żywotność komórki jajowej zazwyczaj jest krótsza.

Fakt 12. Do zapłodnienia może dojść w efekcie współżycia zarówno na około 3 dni przed owulacją jak i w dzień owulacji. Współżycie w dniu wystąpienia owulacji maksymalizuje szanse na zajście w ciążę. Przeczytaj, jak jeszcze możesz zwiększyć swoje szanse.

Kobieca płodność

Fakt 13. U każdej zdrowej kobiety w ciągu roku może wystąpić jeden lub nawet dwa cykle bezowulacyjne, czyli takie, w których owulacja nie wystąpi w ogóle.

Fakt 14. Średnio od około 30-go roku życia płodność kobiety zaczyna spadać, a od około 35-go roku zdolność zajścia w ciążę spada dość gwałtownie. Wiąże się to z faktem, że komórka jajowa staje się słabszej jakości, częściej występują cykle bezowulacyjne i tym samym trudniej dochodzi do zapłodnienia.

 

Oceń ten artykuł:
(62)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna: dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

malenka 15.10.2015, 21:57
A u mnie zauważyłam owulacja często występuje naprzemiennie, raz z lewego jajnika raz z prawego.
fiszblu 15.02.2016, 19:46
a po czym poznajesz ze raz z tego a raz z tego ???
malenka 26.03.2016, 11:39
wiesz co odkąd zaczełam prowadzic obserwacje to jakoś tak zaczełam bardziej zwracac uwage na wszystkie objawy i w okolicach owulacji bolą, tak specyficznie kłują mnie jajniki i raz jeden jajnik mnie kłuje, a raz drugi, stąd wiem :)
fiszblu 6.04.2016, 20:03
rozumiem. ja niby tez sie obserwuje ale jakos nie potrafie wyczuc ;/. a Długo juz jestes na tym portalu?

Zainteresują Cię również:

Telemedycyna – co to jest? Zalety telemedycyny

Telemedycyna to pojęcie, z którym coraz częściej można się spotkać w obszarze usług zdrowotnych. Sprawdź, co ono oznacza i jakie korzyści wiążą się dla pacjenta z tym rozwiązaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami, gdy cierpisz na niepłodność i masz problemy z zajściem w ciążę?

Tylko osoby, które doświadczyły przedłużających się starań o dziecko, wiedzą jak trudne mogą być pytania ze strony innych... "A Wy kiedy będziecie mieli dziecko?" jest jednym z najczęstszych. Jak odpowiadać na trudne pytania? Jak radzić sobie z emocjami podczas przedłużających się starań o dziecko? I dlaczego problemy z płodnością są tak trudnym emocjonalnie doświadczeniem? Przeczytaj artykuł doświadczonego psychologa - Justyny Kuczmierowskiej, która na codzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak ochoty na seks... - najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet

Czym jest libido i jakie czynniki mają największy wpływ na popęd seksualny? Co robić, kiedy brak ochoty na seks? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach niskiego libido u kobiet oraz dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. 

CZYTAJ WIĘCEJ