Pomagając szczęściu, czyli jak szybko zajść  w ciążę

Stało się! Podjęliście decyzję, że będziecie starać się o dziecko. Przestaliście się zabezpieczać i zapewne obydwoje liczycie, że pod koniec miesiąca na teście pojawią się dwie kreski. Oprócz waszych cudownych planów nic w waszym życiu szczególnie się nie zmienia. Kochacie się jak zazwyczaj, nie zwracając specjalnie uwagi na czas i częstotliwość współżycia. Co robić jeśli miesiące mijają, wasz optymizm i podekscytowanie spada, a wy wciąż czekacie na coraz bardziej upragnione dwie kreski?

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne jesteście jedną z ponad 75% wszystkich par, które nie zaszły w ciążę w pierwszych dwóch miesiącach starań. Niezależnie od tego jaka jest wasza historia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pomimo, że nie możesz mieć pełnej kontroli nad procesem zapłodnienia, możesz spróbować dopomóc szczęściu i zmaksymalizować swoje szanse na poczęcie. Wobec tego jak szybko zajść w ciążę?

Jak szybko zajść w ciążę? Dowiedz się, kiedy jest owulacja

Owulacja występuje tylko raz w cyklu w momencie, gdy Twoje ciało uwolni do jajowodu komórkę jajową. Jeśli w tym czasie komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik i zagnieździ się w ściance macicy wkrótce dowiesz się, że jesteś w ciąży. Zatem największy sekret na szybsze zajście w ciążę, to określenie terminu owulacji, aby wiedzieć kiedy planować współżycie prowadzące do zapłodnienia. Sprawdź, kiedy masz dni płodne. Niestety wyznaczanie owulacji tylko z pozoru jest proste, a powszechnie znane teorie mówiące, że owulacja zawsze przypada w 14 dniu cyklu nieprawdziwe. Jest jednak wiele metod na określenie terminu owulacji. Przeczytaj więcej o możliwościach wyznaczania dni płodnych. Zachodzenie  w ciążę

Działajcie w odpowiednim momencie - pomoże Ci kalendarz dni płodnych

Jeśli już wiesz kiedy spodziewać się owulacji, postaraj się tak zaplanować współżycie, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.
Plemniki są w stanie przeżyć w sprzyjających warunkach w twojej pochwie maksymalnie około 3 dni, a najsilniejsze nawet do 5 dni. Twoje jajeczko po owulacji jest zdolne do zapłodnienia maksymalnie około 1 dzień. Zatem najpłodniejsze dni, odpowiednie na zajście w ciążę, w twoim cyklu wypadają około 3 dni przed owulacją i w dzień owulacji.Wówczas kochajcie się regularnie, czyli nie rzadziej niż co drugi dzień.

Jeśli prowadzisz kalendarz dni płodnych OvuFriend masz ułatwione zadanie, ponieważ aplikacja dokładnie wskaże Ci, kiedy Twoje szanse na zajście w ciążę są największe (obserwuj Detektor i Prognozę płodności). 

Pamiętaj, że kluczowym dniem, w którym chcecie współżyć jest dzień wystąpienia owulacji. Dlatego, aby mieć pewność, że nie zaprzestaniecie działań zbyt szybko, kontynuujcie regularne współżycie, aż do momentu zaznaczenia przez OvuFriend owulacji w Twoim cyklu miesiączkowym. Jeśli nie prowadzisz kalendarza dni płodnych, współżyjcie aż do momentu, gdy nie będziesz już w stanie zaobserwować żadnych oznak płodności np. płodnego śluzu szyjkowego.

Dobrym pomysłem może być również powstrzymanie się od współżycia na około 3 do 4 dni przed spodziewanymi dniami płodnymi, co może pomóc w ilości i jakości nasienia. Nie rezygnujcie jednak ze współżycia dłużej niż przez 4 – 5 dni, ponieważ starsze plemniki, zalegające dłuższy czas w jądrach, mogą być mniej ruchliwe oraz mogą być słabszej jakości, zatem ich zdolność do zapłodnienia będzie dużo mniejsza.

 

Poleżcie sobie przytuleni jeszcze troszkę …

Pomimo, że nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających, że leżenie po stosunku zwiększa szanse na zajście w ciążę, z pewnością nie zaszkodzi odczekać chwilkę dłużej, aby pomóc strudzonym plemnikom w dotarciu do celu. Zatem nie zrywaj się zaraz po i nie biegnij od razu do łazienki, tylko poleżcie sobie jeszcze chwilkę i postarajcie się zrelaksować. Raczej nie zmuszaj się do uprawiania gimnastyki artystycznej i na przykład robienia tzw. “świecy” - jest to zupełnie niepotrzebne, wystarczy jedynie, że poleżysz chwilkę, aby mieć pewność, że po wstaniu z łóżka nie pozbędziesz się większości “amunicji”.

Często lekarze sugerują, aby po około 20 – 30 minut po stosunku kobieta za pomocą mięśni kegla pozbyła się całości nasienia zalegającego w pochwie. W ten sposób starsze nasienie nie obklei i tym samym nie zablokuje wejścia do macicy „świeżym” plemnikom podczas następnego współżycia.

Zrelaksuj się i czerp przyjemność z bliskości!

Staranie się zajść w ciążę, zwłaszcza przez dłuższy czas, może być stresującym doświadczeniem. Stres niestety nie pomaga przy zachodzeniu w ciążę, ponieważ przysadka mózgowa regulująca poziom hormonów odpowiedzialnych między innymi za owulację, nie funkcjonuje prawidłowo pod wpływem silnego stresu. Ponadto wielu psychoterapeutów wierzy, że podczas silnego stresu nasze ciało wysyła do mózgu komunikat, że nie jest to odpowiedni czas na rozmnażanie, że nie powinno teraz zajść w ciążę.

Zatem jeśli staranie się o dziecko wywołuje u ciebie stres, zainwestuj swój czas i wysiłek, aby nauczyć się nad nim panować, np. zapisz się na jogę, ćwicz oddychanie lub porozmawiaj z kimś, kto cię zrozumie - o metodach radzenia sobie ze stresem podczas starania o dziecko. Zachodzenie w ciążę traktuj jako proces, który może trwać nawet dość długo, a nie jako zdarzenie. Czasami trzeba trochę poczekać, aby móc cieszyć się macierzyństwem.

W czasie tego „czekania” nie rezygnuj z przyjemności i ciesz się seksem. Przede wszystkim postaraj się nie zmuszać do seksu, jeśli nie masz na niego ochoty, nawet w dniu swoich dni płodnych. Dni płodne trwają około 4-5 dni w cyklu, jeśli odpuścisz sobie jeden dzień, nie zaprzepaści to twoich szans na zajście w ciążę.

Pamiętaj, że fakt że spędzasz czas na wyliczaniu dni płodnych, nie oznacza wcale, że nie możesz być spontaniczna i cieszyć się bliskością i seksem tak jak robiłaś to przed staraniem się o dziecko.

Wypróbuj metody alternatywne

 
Ciekawą propozycją są metody alternatywne, które mogą wspierać płodność zarówno Twoją, jak i partnera. Większość z tych metod ma działanie odstresowujące i przywracające równowagę wewnętrzną. Mowa o naturalnych metodach: akupunkturze, akupresurze, medytacji i jodze.
 
Akupunktura to metoda, która polega delikatnym na wbijaniu cienkich igieł w ciało - zabieg jest bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Ma duże działanie relaksacyjne, może przywracać równowagę wewnętrzną, dzięki czemu zabieg może być pomocny przy zaburzeniach hormonalnych, ale również innych problemach związanych z płodnością. Specjaliści od akupunktury twierdzą, że ciało jest nierozerwalnie połączone z psychiką. Zadaniem akupunktury jest właśnie przywrócenie tej równowagi pomiędzy sferą psychiczną a fizyczną.
 
Akupresura natomiast to metoda masażu, która polega na uciskaniu określonych miejsc na ciele. Działa odstresowująco, relaksująco, a nawet… przeciwbólowo! Stosowanie akupresury pomaga zwalczać zmęczenie, pobudza do pracy układ odpornościowy, poprawia krążenie i wpływa na poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu, w tym na poprawę płodności.
 
Do metod alternatywnych, które mają działanie silnie odstresowujące, zmniejszające lęk oraz blokady psychiczne, u których dodatkowo można zaobserwować pozytywny wpływ na płodność jest medytacja oraz joga. Medytacja polega na głębokim wyciszeniu się, na skupieniu się na teraźniejszości, bez myślenia o tym co było, czy co będzie. Wystarczy zamknąć oczy, skupiać się na głębokim oddechu, na odczuwaniu ciała... Kilkanaście minut takiego wyciszenia, potrafi głęboko zrelaksować, a także pomaga nabrać dystansu do tego, co się dzieje w naszym życiu. Joga natomiast to jedna z aktywności fizycznych, która nie tylko może być pomocna w zrelaksowaniu ciała, ale również pomaga wzmocnić mięśnie (w tym również mięśnie dna macicy). 
 
Stres, lęk i zmęczenie mogą znacząco obniżać szanse na zajście w ciążę. Opisane wyżej metody mogą być świetnym antidotum na te dolegliwości i tym samym mogą zwiększać szanse na zajście w ciążę. 
 

Wykorzystaj siłę natury

Wiele naturalnych składników zawiera substancje, które mogą przyczyniać się do zwiększenia płodności. Warto więc wykorzystać potencjał naturalnych produktów! Mają one dobroczynny wpływ nie tylko na Twoją płodność, ale również płodność Twojego partnera. Przykładowo badania wykazały, że daktyle mogą przyczyniać się do zwiększenia męskiej płodności, poprzez poprawienie jakości i zwiększenie ruchliwości plemników.

Za inny owoc płodności uznaje się granat - bogactwo witaminy C, ale... nie tylko! Miąższ jest bogaty w kwas foliowy oraz przeciwutleniacze (polifenole), które m.in. mogą poprawiać ukrwienie narządów rodnych.

Kolejnym przykładem naturalnego wsparcia dla płodności jest awokado - zdaniem dietetyków owoc doskonały, który jest szczególnie polecany dla par starających się o dziecko. Dobrej jakości oliwa z oliwek również może okazać się pomocna. Zawiera ona m.in. witaminę D, która odgrywa istotną rolę w dojrzewaniu komórek jajowych oraz wartościowe kwasy omega-3.

Z bardziej egzotycznych produktów, warto zwrócić uwagę na korzeń Maca, który obecnie jest już łatwo dostępny. Zawiera on ogromne ilości wartościowych substancji, które wspierają płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku kobiet korzeń maca ma regulujący wpływ na gospodarkę hormonalną. W przypadku mężczyzn natomiast może przyczyniać się do poprawy jakości nasienia. 

Zadbaj o siebie

Pewnie wielokrotnie już słyszałaś, że w momencie, gdy decydujesz się zajść w ciążę, powinnaś być w najlepszej możliwej formie. Oczywiście ktoś mógłby użyć tutaj argumentu, że znanych jest wiele przypadków zaniedbanych kobiet, alkoholiczek, które rodzą piąte dziecko z kolei i są niezwykle płodne. Być może, ale są to raczej głośne wyjątki i odstępstwa od reguły, aniżeli prawidłowość na której należy bazować. Abstrahując od kondycji zdrowotnej dziecka rozwijającego się w takich warunkach, badania pokazują że niehigieniczny tryb życia zaburza gospodarkę hormonalną organizmu i negatywnie wpływa na płodność. Zatem jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na poczęcie, zadbaj o siebie i poznaj inne metody na zwiększenie płodności u kobiet.

Przede wszystkim zrezygnuj z wszelkich używek typu alkohol i papierosy. Nie tylko wpływają one negatywnie na twoją płodność, ale są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, w momencie jak już uda Ci się zajść w ciążę. Postaraj się również ograniczyć kawę do jednej, maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Ogranicz spożycie przetworzonej, gotowej żywności (jest w niej dużo konserwantów i soli) oraz nadmiernej ilości cukru, ponieważ mogą one powodować zaburzenia hormonalne.

Zadbaj również o prawidłową wagę ciała, ponieważ zarówno niedowaga, jak i nadwaga działają niekorzystnie na płodność. Kobieta powinna posiadać około 20% tłuszczu, aby owulować. Zbyt niska waga może zahamować owulację, a zbyt wysoka może zaburzać prawidłowość cykli poprzez nadmierną produkcję estrogenu przez co może powodować nieregularność cykli oraz spóźnioną owulację.

Zacznij również zażywać kwas foliowy, który nie tylko zapewnia odpowiedni rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę, ale również według niektórych badań zwiększa szanse na zapłodnienie.

Zadbaj o swoją drugą połowę

Jak szybko zajść w ciążę? Musicie starać się o to wspólnie. Oprócz twojej dobrej kondycji niezwykle ważna jest również dobra forma twojej drugiej połówki. Niskiej jakości dieta oraz nadużywanie alkoholu mogą bardzo negatywnie wpłynąć zarówno na jakość, jak i na ilość spermy i tym samym znacznie obniżyć Wasze szanse na zapłodnienie.

Podczas starania się o dziecko twój partner powinien unikać sauny, solarium, gorących kąpieli, trzymania laptopa na kolanach i telefonu komórkowego w przedniej kieszeni spodni. Jednym słowem przypilnuj, aby nie przegrzewał się, ponieważ może to negatywnie wpływać na parametry niesienia.

Przygotowując posiłki uwzględnijcie w nich składniki korzystnie wpływające na męską płodność. Nie powinno zabraknąć w nich witaminy C oraz innych antyoksydantów. Witamina C zapobiega defektom w budowie plemników i poprawia ich ruchliwość.  Zadbajcie również o wystarczającą ilość cynku w posiłkach. Deficyt cynku może zmniejszać ilość spermy oraz obniżyć poziom testosteronu we krwi. Równie istotne są wapń i witamina D – niejedne badania pokazują, że wpływają one korzystanie na męską płodność.

Pamiętaj, że w przypadku twojego partnera zmiany wprowadzone dziś w jego trybie życia, będą miały odzwierciedlenie w jakości spermy dopiero za około 3 miesiące, bowiem tyle czasu trwa produkcja nasienia - metody na zwiększenie płodności u mężczyzny.

Oceń ten artykuł:
(48)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna: dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

malenka 3.03.2016, 20:17
faktycznie przy długich staraniach czasem zapominamy o zwyklym przytuleniu, bliskosci i generalnie o przyjemności ze seksu. Bo seks nie ważne czy "staraniowy" czy nie, powinien być przyjemnościa..
judysia86 26.03.2016, 11:52
masz rację malenka, ale z drugiej strony, jak kolejny miesiąc z rzędu się nie udaje, a człowiek stawia całe swoje życie na głowie, żeby w końcu się udało... to naparwde można czsami trudno czerpać przyjemność
keroina 7.08.2018, 23:18
ja dbałam w sumie tylko o odpowiedni poziom kwasu foliowego i odpowiednich witamin przez parę miesięcy przed zajściem w ciążę. Cała reszta niewątpliwie też jest ważna ale w moim przypadku nic więcej nie było potrzeba

Zainteresują Cię również:

Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia to metoda, która pozwala wykryć i wyleczyć niektóre przyczyny niepłodności: polipy macicy, zrosty, mięśniaki. Histeroskopia diagnostyczna czy histeroskopia zabiegowa - kiedy warto zdecydować się na zabieg?  Jak wygląda histeroskopia? W którym momencie cyklu wykonuje się zabieg? Jakie mogą być skutki uboczne? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Sezonowa dieta zwiększająca płodność – płodne smaki jesieni

Jesień to świetny moment na wprowadzenie zmian do stylu życia i diety, które mogą pozytywnie wpłynąć na płodność i tym samym zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Jakie produkty wybierać jesienią? Które składniki mają szczególne znaczenie w kontekście płodności? Podpowiadają ekspertki - Ania i Zosia z Akademii Płodności. 

CZYTAJ WIĘCEJ

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego