X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Jak pielęgnować skórę podczas ciąży?

Ciąża to szczególny dla każdej kobiety czas. Wówczas w jej organizmie zachodzi wiele zmian, które mogą zostawić trwały ślad. Szybki przyrost masy ciała może skutkować pojawieniem się rozstępów nie tylko na brzuchu, ale również innych częściach ciała ciężarnej kobiety. Dlatego skórę w ciąży należy szczególnie pielęgnować, wykorzystując w tym celu specjalne preparaty dedykowane kobietom spodziewającym się dziecka. Jak pielęgnować skórę podczas ciąży? Podpowiadamy.
 

Czy da się zapobiec rozstępom w ciąży?

 
Kobiety w ciąży zmagają się z różnymi problemami skórnymi wywołanymi zarówno zmianami hormonalnymi, które powodują na przykład trądzik, jak i tymi, które bezpośrednio dotyczą szybkiego przyrostu masy ciała. O ile pojawiających się w ciąży niedoskonałości po pewnym czasie jesteśmy w stanie się pozbyć i odzyskać gładką skórę, o tyle powstałe w tym okresie rozstępy mogą towarzyszyć nam do końca życia. Z tego powodu wiele kobiet w ciąży zwraca szczególną uwagę na profilaktykę rozstępów i odpowiednią pielęgnację skóry nie tylko na brzuchu, ale również w innych miejscach.
 
Stosując odpowiednią pielęgnację, możemy minimalizować ryzyko powstania rozstępów w ciąży. Nie ma jednak metody, która pozwoliłaby w 100% zapobiegać powstawaniu tych nieestetycznych zmian. Żeby zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów, warto sięgać po produkty, które mają niwelować skutki rozciągania skóry, a więc po balsam na rozstępy w ciąży lub specjalne olejki. Należy dbać o to, aby skóra była cały czas nawilżona, by jak najdłużej była elastyczna i zdolna do rozciągania się.
 

Czy można peelingować skórę w ciąży?

 
W ciąży można wykonywać peelingi. Wręcz zalecane jest stosowanie takich zabiegów, ponieważ oczyszczają skórę, wzmacniają ją i pomagają zachować jej jędrność. Dodatkowo wykonanie peelingu przed aplikacją balsamu na rozstępy w ciąży ułatwi wchłanianie w głąb naskórka składników aktywnych zawartych w takim kosmetyku. Pamiętajmy, że zarówno peelingi, jak i balsamy na rozstępy w ciąży warto nakładać na całe ciało, a nie tylko na brzuch, ponieważ w tym okresie rozstępy mogą pojawić się również na innych częściach ciała, a więc na piersiach, ramionach, biodrach czy łydkach.
 

Jak dbać o skórę w ciąży od wewnątrz?

 
Kondycja skóry w ciąży uzależniona jest nie tylko od stosowanej pielęgnacji, ale także diety i nawodnienia. Dlatego nasz jadłospis powinien być zbilansowany w taki sposób, by dostarczał nam wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników, w tym tych istotnych dla skóry, a więc na przykład witamin z grupy B, magnezu, cynku czy wapnia. Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne dla zachowania dobrej kondycji skóry w ciąży. Dlatego należy dbać o to, aby pić minimum 2-2,5 litra płynów dziennie, a także, by większość z nich stanowiła czysta woda. Nie zapomnijmy również o tym, żeby się wysypiać i wykonywać lekkie ćwiczenia, o ile lekarz nie widzi ku nim przeciwwskazań.
 
Artykuł powstał na zlecenie: DrMax
Oceń ten artykuł:
(1)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend

Zainteresują Cię również:

Płodność i zdrowie w posiłkach - co jeść w okresie przesilenia zimowego?

Wiadomo nie od dziś, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i płodność. Co jednak zrobić, kiedy dostępność świeżych i sezonowych produktów jest ograniczona? Po jakie produkty sięgać zimą, aby dostarczać organizmowi kluczowych składników dla zdrowia i płodności? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Metody leczenia endometriozy - techniki leczenia, skuteczność, koszty

Endometrioza jest w dalszym ciągu bardzo tajemniczą chorobą. Nic dziwnego, że zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie należą do łatwych. Jakie metody stosuje się w zależności od postaci endometriozy? Na czym polegają? Czy są one skuteczne? Jakie czynniki zwiększają szanse na powodzenie leczenia operacyjnego? Czy leczenie endometriozy jest drogie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Diagnostyka problemów z płodnością - krok po kroku

Niepłodności nikt się nie spodziewa, a jednak dotyka ona około 1,5 miliona polskich par rocznie. To bardzo dużo! Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności? Kiedy warto rozpocząć diagnostykę i jakie badania zrobić na początek?

CZYTAJ WIĘCEJ