X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Krakowianki starające się o dziecko.
Odpowiedz

Krakowianki starające się o dziecko.

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 7 lipca 2021, 09:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Pia ja nie korzystałam z pomocy hematologa,bo przy moich schorzeniach potrzebowałam chirurga naczyniowego,ale widzę że wyszedł Ci v leiden,to już chyba trombofilia? Moim zdaniem heparyna w dawce 0,4 jest zdecydowanie za mała dawka dla Ciebie. Daj znać co powie hematolog.

    Tak, niestety trombofilia.
    Do tego tak jak Ty mam obniżone wolne białko S.
    Czy Ty bierzesz jakieś leki na stałe?
    Ja po transferze miałam heparynę 0,6

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 lipca 2021, 09:11

  • Limosa Autorytet
    Postów: 1345 553

    Wysłany: 7 lipca 2021, 13:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, wiecie gdzie oprócz Kopernika można łapać dra Zmaczyńskiego? Informacje na ZL lubią być mocno nieaktualne. Umówilabym się prywatnie, zwłaszcza że będę musiała wykonać biopsję endometrium i chciałabym u niego, ale nie wiem gdzie. Jak szukałam histeroskopii i dzwoniłam po różnych miejscach to albo w Sublimedzie, albo w Superiorze nie robią, mimo iż mają na stronie taką pozycję w cenniku.

    3jgx90bvoj1fla1b.png
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 7 lipca 2021, 14:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia88 wrote:
    Tak, niestety trombofilia.
    Do tego tak jak Ty mam obniżone wolne białko S.
    Czy Ty bierzesz jakieś leki na stałe?
    Ja po transferze miałam heparynę 0,6
    Ja wprawdzie nie mam trombofili i nie dostałam po transferze żadnej heparyny,dopiero jak mnie zaczął boleć naczyniak to lekarz włączył. Potem miałam konsultacje z naczyniowcem i on zalecil sprawdzenie anty xa i dawkę 2x0,6. Ale ja mialam heparynę ze względu na naczyniaka i zakrzepice plus mutacje i obniżone białko s, czyli całe kombo. U Ciebie też jest kombo,myślę że będziesz miała podobna dawkę i będziesz musiała oznaczyć aktywność anty xa. Ja nie biorę żadnych leków,ale może powinnam,tylko wybieram się do naczyniowca właśnie tak że nie poszłam jeszcze.

    Pia88 lubi tę wiadomość

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 7 lipca 2021, 14:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Limosa wrote:
    Dziewczyny, wiecie gdzie oprócz Kopernika można łapać dra Zmaczyńskiego? Informacje na ZL lubią być mocno nieaktualne. Umówilabym się prywatnie, zwłaszcza że będę musiała wykonać biopsję endometrium i chciałabym u niego, ale nie wiem gdzie. Jak szukałam histeroskopii i dzwoniłam po różnych miejscach to albo w Sublimedzie, albo w Superiorze nie robią, mimo iż mają na stronie taką pozycję w cenniku.
    Jesteś pewna? Doktor robi histero w Superiorze,wielokrotnie miałam wizytę po pacjentkach po histero.

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Limosa Autorytet
    Postów: 1345 553

    Wysłany: 7 lipca 2021, 15:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Jesteś pewna? Doktor robi histero w Superiorze,wielokrotnie miałam wizytę po pacjentkach po histero.
    Tak, w jednej z tych dwóch klinik nie robi mimo iż na stronie mają w ofercie. W takim razie będę próbowała w Superiorze, dziękuję 🙂

    3jgx90bvoj1fla1b.png
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 7 lipca 2021, 18:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Limosa wrote:
    Tak, w jednej z tych dwóch klinik nie robi mimo iż na stronie mają w ofercie. W takim razie będę próbowała w Superiorze, dziękuję 🙂
    W Sublimedzie nie robi bo nie ma odpowiedniego sprzętu,zaplecze do histero ma w Superiorze.

    Limosa lubi tę wiadomość

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 7 lipca 2021, 20:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Ja wprawdzie nie mam trombofili i nie dostałam po transferze żadnej heparyny,dopiero jak mnie zaczął boleć naczyniak to lekarz włączył. Potem miałam konsultacje z naczyniowcem i on zalecil sprawdzenie anty xa i dawkę 2x0,6. Ale ja mialam heparynę ze względu na naczyniaka i zakrzepice plus mutacje i obniżone białko s, czyli całe kombo. U Ciebie też jest kombo,myślę że będziesz miała podobna dawkę i będziesz musiała oznaczyć aktywność anty xa. Ja nie biorę żadnych leków,ale może powinnam,tylko wybieram się do naczyniowca właśnie tak że nie poszłam jeszcze.

    Byłam u hematologa dziś. W skrócie: uspokoił mnie.
    W ewentualnej ciąży zaleca oczywiście heparynę i Acard.
    Poza tym nie widzi potrzeby brania leków na stałe.

    Izi, Allende lubią tę wiadomość

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 7 lipca 2021, 22:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia88 wrote:
    Byłam u hematologa dziś. W skrócie: uspokoił mnie.
    W ewentualnej ciąży zaleca oczywiście heparynę i Acard.
    Poza tym nie widzi potrzeby brania leków na stałe.
    Mówił jaka dawkę hepki i acardu?

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 7 lipca 2021, 23:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Mówił jaka dawkę hepki i acardu?

    Oj nie pamietam. Ostatecznie zadecyduje o tym gin.
    Ostatnio brałam 0,6 i 150

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 8 lipca 2021, 11:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia88 wrote:
    Oj nie pamietam. Ostatecznie zadecyduje o tym gin.
    Ostatnio brałam 0,6 i 150
    A nie zalecił Ci hematolog zbadanie anty xa? To badanie pokazuje czy dawka heparyny jest dobrze dobrana.

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 lipca 2021, 23:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    A nie zalecił Ci hematolog zbadanie anty xa? To badanie pokazuje czy dawka heparyny jest dobrze dobrana.

    Nie
    A Ty robiłaś takie badanie?

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 9 lipca 2021, 23:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia88 wrote:
    Nie
    A Ty robiłaś takie badanie?
    Tak,kilka razy. Żeby odpowiednio dawkę modyfikować. Po procesie mi nawet w szpitalu anty xa robili.

    Pia88 lubi tę wiadomość

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 13 lipca 2021, 18:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia zbliżasz się jakoś terminowo do następnego transferu? Masz coś ustalone czy wszystko zależy od immuno na razie, co powie?

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 lipca 2021, 22:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Allende wrote:
    Pia zbliżasz się jakoś terminowo do następnego transferu? Masz coś ustalone czy wszystko zależy od immuno na razie, co powie?

    Byłam wczoraj u Paśnika i zlecił Accofil do następnego transferu.Teraz czekam na biopsję endometrium, test be ready i możemy transferować.
    A jak u Ciebie?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 lipca 2021, 22:33

  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 14 lipca 2021, 19:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie już 18 mm małego człowieczka 😍 wygląda na razie wszystko dobrze. Odebrałam dzisiaj wyniki badań morfologii i wyszło mi dziwnie mega wysokie żelazo. Nie mam pojęcia skąd, bo nie suplementuję. Ale doczytałam na necie, że za wysokie też niedobre dla dziecka 🙄

    Pia88 lubi tę wiadomość

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 14 lipca 2021, 23:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Allende wrote:
    U mnie już 18 mm małego człowieczka 😍 wygląda na razie wszystko dobrze. Odebrałam dzisiaj wyniki badań morfologii i wyszło mi dziwnie mega wysokie żelazo. Nie mam pojęcia skąd, bo nie suplementuję. Ale doczytałam na necie, że za wysokie też niedobre dla dziecka 🙄
    A jakie bierzesz witaminy prenatalne? Na pierwszy trymestr powinny być bez żelaza,np Pregna Start.

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 15 lipca 2021, 15:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    A jakie bierzesz witaminy prenatalne? Na pierwszy trymestr powinny być bez żelaza,np Pregna Start.

    Biorę prenatal uno, tam nie ma żelaza. Nie mam pojęcia co jest grane, bo ferrytyna też dość wysoka. Ale nie przekracza normy na szczęście, jest w górnej granicy.

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 17 lipca 2021, 18:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Allende wrote:
    Biorę prenatal uno, tam nie ma żelaza. Nie mam pojęcia co jest grane, bo ferrytyna też dość wysoka. Ale nie przekracza normy na szczęście, jest w górnej granicy.
    A u kogo prowadzisz ciążę?

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 19 lipca 2021, 17:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    A u kogo prowadzisz ciążę?

    Myślałam że dr Knafel nie prowadzi ciąż, ale jeszcze mnie nie wygoniła 🤭 więc u niej jestem 😊

    Pia88, Anuśla lubią tę wiadomość

  • margolcia89 Debiutantka
    Postów: 15 15

    Wysłany: 20 lipca 2021, 13:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny!

    Bardzo proszę Was o poradę. Podczytuję Was od pewnego czasu. Pisałam również w innym wątku na Ovufriend.

    Więc zacznę od początku. Od września 2020 leczę się u dobrze tu znanej na forum dr Kn**el w Krakowie na Kamiennej. Przychodząc do pani dr miałam własne (jakie takie)owulacje i regularne cykle. w tamtym roku nawet udało mi się uzyskać 2 pozytywne bety po stymulacji letrozolem (Aromek). Jednak po tych ciążach biochem. pani dr skierowała mnie na histeroskopie bo podejrzewała stan zapalny. No i rzeczywiście okazało się że ten stan zapalny endo mam, brałam antybiotyki bardzo długo, nastepną histeroskopie miałam w Supe***rze w Krk. Potem znów miałam stan zapalny, znów antybiotyki, znów kolejna biopsja. no wreszcie udało się pozbyć tych komórek CD. (to wychodzi na marzec2021)
    w kolejnym cyklu brałam Aromek, niestety pani dr nie zgodziła sie mnie przyjąć, bo już nie miała miejsca, musiałam iść do innego lekarza, pęcherzyki były 4, ale za kilka dni ich juz nie było (nie zdążyły dorosnąć).w każdym razie po tym cyklu wyhodowałam cystę - komentarz pani dr - "mogło się tak zdarzyć"
    Jakby mnie przyjęła i monitorowała częściej to by do czegoś takiego nie doszło.....

    Potem dostałam Orgamentil podobno na wchłoniecie cysty. Na kolejnym usg okazało się że mam też oprócz cysty, polipa na endometrium, który pod wpływem Orgamentilu miał się złuszczyć. Oczywiście się nie złuszczył i dostałam skierowanie do szpitala na wycięcie polipa. W międzyczasie (zanim wytne polipa)pani dr K kazała się starać i dała mi aromek- na rośnięcie pęcherzyków. Jednak po Aromku nic nie urosło, (Orgamentil chyba wyciszył mi organizm) wiec dała mi zastrzyki z Mensinoru i Gonapeptylu, Vagifen na endometrium . Uzyskała 2 pęcherzyki i piękne endometrium. miałam zastrzyk również z Ovitrellu. Wszystko było piękne tylko Beta <1..... W tym cyklu stymulowanym zastrzykami miałam również szczepienie (II dawka), która mogła również wszystko pochrzanić, a o tym pani dr też mówiłam wcześniej. Wiec po co faszerowanie mnie zastrzykami jak miałam szczepienie i polipa? Nie lepiej mogła mi powiedzieć zebym wycięła polipa i wtedy będziemy działać? I tak ten cykl był skazany na niepowodzenie, a kasa na leki i wizyty poszła. W planie niby ma IUI, ale mam szczerze wątpliwości czy do tego IUI z nią podejść....

    Teraz jestem już po wycięciu tego polipa (19.07.2021) miałam zabieg i 4.08 idę do mojej dr Kn**el, ale jakoś widzę że ona nie ma już na mnie pomysłu. To był od początku roku 2021 pierwszy cykl gdzie zrobiłam wogóle Betę HCG i był cień nadziei na ciąże, bo cięgle coś lecze. Czy to jest leczenie niepłodności? Poszłam do niej zachęcona pozytywnymi opiniami ze znanego.lekarza, ale mam wrażenie że z jej leczenia mam więcej problemów (cysta, polip) niż profitów.
    Dlatego zastanawiam się nad zmianą lekarza, nie wiem czy któraś z Was się u niej leczy i jak to u WAS wyglada? ale jak narazie mam do niej dużo żalu, bo poza czyszczeniem mojego portfela czuje że robie dużo kroków wstecz w moim leczeniu....

    Nie wiem czy ja jestem tak beznadziejnym przypadkiem, czy trafiłam na takiego lekarza, który poprostu źle mnie leczy i nie "trafia" do mojego organizmu...

    Pozdrawiam WAS :)

    d001753bc5.png
‹‹ 376 377 378 379 380 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Starania o ciążę a badanie AMH - 6 rzeczy, o których warto wiedzieć

Badanie AMH może bardzo dużo powiedzieć o kobiecej płodności... Kiedy warto je wykonać? Jakich informacji może dostarczyć? Jakie są normy AMH i jak przebiega badanie? Poznaj 6 faktów o badaniu AMH!

CZYTAJ WIĘCEJ

Nieregularny okres. Przyczyny i objawy nieregularnych cykli miesiączkowych.

Nieregularny okres nie zawsze musi świadczyć o zaburzeniach, czy problemach hormonalnych. Na pewnych etapach życia nieregularne cykle są okresem przejściowym. Kiedy jednak nieregularne cykle warto skonsultować z lekarzem? Jakie są najczęstsze przyczyny nieregularnych cykli miesiączkowych? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia to metoda, która pozwala wykryć i wyleczyć niektóre przyczyny niepłodności: polipy macicy, zrosty, mięśniaki. Histeroskopia diagnostyczna czy histeroskopia zabiegowa - kiedy warto zdecydować się na zabieg?  Jak wygląda histeroskopia? W którym momencie cyklu wykonuje się zabieg? Jakie mogą być skutki uboczne? 

CZYTAJ WIĘCEJ