X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne TSH, prolaktyna i endometrium
Odpowiedz

TSH, prolaktyna i endometrium

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • niewiemanna Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 13 listopada 2023, 15:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny. Odstawiłam anty 2 miesiące temu. Endometrium 5 mm. Prolaktyna 42 i dostałam na to dostinex. TSH 2,75 FT4 0.96 FT3 3.02 anty-TPO 14.70 i dostałam euthyrox. Czy mam go faktycznie brać?
    Czy takie cienkie endometrium może być skutkiem antykoncepcji i wysokiej prolaktyny?

  • Astereae Autorytet
    Postów: 1346 708

    Wysłany: 13 listopada 2023, 15:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej,

    Jesteś bardzo krótko po odstawieniu anty. Organizm może dochodzić do siebie około 6 mscy.

    Prolaktyna jest niewiele podnieniosa.
    Jest bardzo wrażliwa na badanie.
    Lekarz kazał Ci ją powtórzyć i dopiero wdrożył leczenie , czy to był jednorazowy pomiar?
    Zachowałaś higienę do badania ? Tzn bez seksu, bez ciwiczen, bez stresu? Badanie w 2-5 dc ?

    Tf3 i ft4 interpretuje się razem z normami. Są na necie kalkulatory wrzuć i zobacz konwersję. Powinna być min 50 % na każdym.

    Jest dużo kont dietetycznych gdzie mówią jak poprawic konwersję, jeśli była by niższa niż zalecana.

    Endo 5 mm w jakim dniu cyklu ?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 listopada 2023, 15:45

    A1298C hetero
    APA ++
    04.2023 usunięcie przegrody macicy
    04.2023 CD138 + 7/10 [start leczenia]
    06.2023 kontrolna biopsja CD138 OK 💚

    starania od 2015r.
    6 poronień na etapie 6-8
    Allo MLR 44%🍀
  • niewiemanna Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 13 listopada 2023, 15:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki za odpowiedź :)
    Kazała mi od razu brać Dostinex, pół tabletki na tydzień i za miesiąc powtórzyć badanie. Niestety badanie było w 10dc, ponieważ nie zostałam poinformowana, ale higiena zachowana.
    Endometrium w 20 dc 4 mm, w 24 dc 5 mm. Byłam też u gine 14 dc, ale nie wiem ile miałam, bo powiedział tylko, że cienkie. Pęcherzyki na jajnikach, ale nie pękły na pewno do 24 dc gdy byłam u gine. W 14 dc była włączona cyclo-progynova, został mi tydzień brania. Ogólnie moje miesiączki trwają 1 dzień po odstawieniu anty (przed były normalne i jak w zegraku), ale to podejrzewam, że wina endometrium cienkiego.
    Suplementuję od 3 tyg sporo rzeczy. Dwóch lekarzy mówi, że TSH ok, a jeden, żeby zbijać. Jestem kompletnie zmieszana i nie wiem jak interpretować wyniki.

  • Paula29 Autorytet
    Postów: 483 959

    Wysłany: 13 listopada 2023, 19:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    niewiemanna wrote:
    Dzięki za odpowiedź :)
    Kazała mi od razu brać Dostinex, pół tabletki na tydzień i za miesiąc powtórzyć badanie. Niestety badanie było w 10dc, ponieważ nie zostałam poinformowana, ale higiena zachowana.
    Endometrium w 20 dc 4 mm, w 24 dc 5 mm. Byłam też u gine 14 dc, ale nie wiem ile miałam, bo powiedział tylko, że cienkie. Pęcherzyki na jajnikach, ale nie pękły na pewno do 24 dc gdy byłam u gine. W 14 dc była włączona cyclo-progynova, został mi tydzień brania. Ogólnie moje miesiączki trwają 1 dzień po odstawieniu anty (przed były normalne i jak w zegraku), ale to podejrzewam, że wina endometrium cienkiego.
    Suplementuję od 3 tyg sporo rzeczy. Dwóch lekarzy mówi, że TSH ok, a jeden, żeby zbijać. Jestem kompletnie zmieszana i nie wiem jak interpretować wyniki.

    Jesteś krótko po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Myślę że powinnaś odczekać. 3-4 normalne cykle i wtedy zgłosić się na USG (najlepiej w okolicach owulacji lub w drugiej fazie cyklu). Dopytuj lekarzy podczas USG o grubość endometrium, jajniki, pęcherzyki i ich wymiary, ewentualnie ciałko żółte.

    Endometrium masz teraz zbyt cienkie ale to zapewne skutek hormonów które brałaś. Prolaktyna jest nieco podwyższona - czy miałaś kiedyś objawy hiperprolaktynemii? Moja lekarka uważa że nie należy leczyć "wyników z kartki" tylko pacjenta i bezobjawowemu nie przepisałaby dostinexu (norma jest lekko przekroczona). Co do TSH - mam podobne i nie dostałam nic na zbicie (przy staraniach max 2,5).

  • niewiemanna Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 13 listopada 2023, 19:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paula29 wrote:
    Jesteś krótko po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Myślę że powinnaś odczekać. 3-4 normalne cykle i wtedy zgłosić się na USG (najlepiej w okolicach owulacji lub w drugiej fazie cyklu). Dopytuj lekarzy podczas USG o grubość endometrium, jajniki, pęcherzyki i ich wymiary, ewentualnie ciałko żółte.

    Endometrium masz teraz zbyt cienkie ale to zapewne skutek hormonów które brałaś. Prolaktyna jest nieco podwyższona - czy miałaś kiedyś objawy hiperprolaktynemii? Moja lekarka uważa że nie należy leczyć "wyników z kartki" tylko pacjenta i bezobjawowemu nie przepisałaby dostinexu (norma jest lekko przekroczona). Co do TSH - mam podobne i nie dostałam nic na zbicie (przy staraniach max 2,5).

    Nie mam objawów oprócz jednodniowej miesiączki, ale to też może być spowodowane cienkim endometrium.. każdy lekarz mówi co innego i zbywają mnie, bo jestem młoda

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Jak zajść w ciążę? 4 składniki na poprawę płodności, które znajdziesz w koktajlach.

Jak zajść w ciążę? Jak w naturalny, łatwy, a przy tym smaczny sposób możesz poprawić swoją płodność? Wystarczy, że każdego dnia będziesz przygotowywać super-odżywczy koktajl płodności. Jakie dobroczynne składniki możesz znaleźć w naszych przepisach? Jaką rolę odgrywają one w kontekście płodności? Oto 4 najważniejsze składniki na poprawę płodności, które znajdziesz w smoothies! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Cykl miesiączkowy a wygląd kobiety - wpływ na skórę i włosy

Cykl miesiączkowy i przemiany hormonalne, które w nim zachodzą mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Cykl miesiączkowy a wygląd - jak hormony mogą wpływać na Twoją skórę i włosy? W których fazach cyklu Twoja cera może być w lepszej kondycji, a kiedy mogą pojawiać się problemy? Hormony a trądzik - kiedy problemy z wypryskami mogą się nasilać? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo. 

CZYTAJ WIĘCEJ