Forum Starając się - ogólne Vulvodynia – chroniczne bóle pochwy i sromu
Odpowiedz

Vulvodynia – chroniczne bóle pochwy i sromu

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
 • nick nieaktualny

  Wysłany: 16 kwietnia 2014, 17:29

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Mysle, ze to dobry temat. Z tego co widze, nie ma zadnego watku na ten temat, wiec postanowilam go sama zalozyc. Kobietom czesto zdarzaja sie bole i klocia w okolicach intymnych - jesli znacie inne przyczyny takich dolegliwosci - piszcie... Przedstawiam w skrocie informacje, jakie udalo mi sie znalezc na ten temat.

  Silny, palący ból okolic intymnych, podrażnienie i suchość sromu to typowe objawy, które mogą świadczyć o tym tajemniczym schorzeniu. Vulvodynia ("vulva" z łac. srom). Rozpoznanie dolegliwości rzeczywiście jest bardzo trudne. Wiele kobiet miesiąca czy nawet latami przyjmuje leki na różne infekcje intymne, nie zdając sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne mają zupełnie inne podłoże.

  Przyczyny choroby

  Vulvodynia jest nazwą kobiecych dolegliwości, które objawiają się chronicznymi bólami pochwy i sromu. Problemy zdrowotne zwykle są bardzo przewlekłe i nie ustępują mimo długotrwałego leczenia. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że dolegliwości te mogą dotyczyć nawet co szóstej kobiety na świecie. U podłoża niektórych przypadków znajdują się nieleczone infekcje czy urazy intymnych części ciała. Przyczyną może być również uszkodzenie nerwów, czynniki genetyczne lub też duża gęstość zakończeń nerwowych prowadzących do nadwrażliwości skóry. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przypadłość ta może mieć również pewne podłoże psychiczne, jednak nie jest to jeszcze do końca zbadana hipoteza.

  Typowe objawy

  Kobiety dotknięte tą chorobą najczęściej odczuwają palący ból w okolicach zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Intensywność tych dolegliwości jest już jednak bardzo zróżnicowana i zależy od indywidualnych przypadków. Czasem ból może być naprawdę silny. Specjaliści dowiedli również, że przypadłość ta zazwyczaj nasila się w nocy, kiedy to na organizm człowieka nie oddziałują żadne inne bodźce, gdy umysłu nie absorbują żadne zajęcia i można skupić się wyłącznie na nim. Choroba często ciągnie się latami i nie ustępuje mimo leczenia. Najczęściej dotyka kobiety między 18. a 25. rokiem życia. Ogromny ból powoduje również długie siedzenie w jednej pozycji. Kobiety często tracą również ochotę na seks. Współżycie z partnerem nie sprawia im bowiem żadnej przyjemności, a jedynie nasila nieprzyjemne objawy.

  Sposoby leczenia

  Vulvodynia to choroba, która nie została jeszcze bardzo dobrze zbadana. Nie ma jej w podręcznikach medycznych, nie istnieje w oficjalnych wydawnictwach medycznych. Wielu lekarzy nie potrafi więc trafnie jej zdiagnozować. Nie ma również skutecznego środka, który w pełni wyleczyłby tą nieprzyjemną chorobę. Chociaż stosuje się różne leki, fizjoterapię, czasami zabiegi chirurgiczne, to jednak nie przynoszą one rewelacyjnych efektów. Chore kobiety często próbują leczyć się na własną rękę. Stosują odpowiednią dietę, spotykają się z psychologiem, by móc rozmawiać o swoim bólu, by nieco go oswoić. Wsparcie i indywidualne podejście lekarza do pacjentki jest w walce z vulvodynią bardzo ważne.

  W Polsce vulvodynia to choroba zupełnie nieznana. To dlatego właśnie pacjentki, mówiąc lekarzom o swoim schorzeniu często są kompletnie niezrozumiane, a ich objawy specjaliści najzwyczajniej bagatelizują. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z jak wielkim dramatem muszą borykać się cierpiące na vulvodynię kobiety, które pomimo swoich desperackich prób wyleczenia, nie otrzymują należnej pomocy i wsparcia.

 • nick nieaktualny

  Wysłany: 20 grudnia 2015, 02:12

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Witam,mam od dłuższego czasu taki ból w okolicy krocza.U mnie przyczynæ jest podłoże psychiczne.Depresja i ciągły stres nasila ból.Leki przeciwdepresyjne np.Asentra likwidują dolegliwość,choć przy silnym stresie ból się odzywa.Najlepszą pomocą dla mnie jest rechabilitacja a szczególnie jonofereza (prądy) okolicy od lędźwi do stóp.Mam wtedy spokój z bólem na cały rok.Ten sposób leczenia mam już wypróbowany od wielu lat,dlatego mam pewność co pomaga mi na volvodynię.Pozdrawiam.Yana.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zainteresują Cię również:

Nieregularny okres. Przyczyny i objawy nieregularnych cykli miesiączkowych.

Nieregularny okres nie zawsze musi świadczyć o zaburzeniach, czy problemach hormonalnych. Na pewnych etapach życia nieregularne cykle są okresem przejściowym. Kiedy jednak nieregularne cykle warto skonsultować z lekarzem? Jakie są najczęstsze przyczyny nieregularnych cykli miesiączkowych? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zagnieżdżenie zarodka - ile dni po stosunku? Jakie mogą być objawy zagnieżdżenia?

Czym jest i kiedy następuje zagnieżdżenie zarodka w macicy, ile dni po stosunku dochodzi do implantacji? Czy zagnieżdżenie zarodka można zaobserwować? Jakie objawy mogą towarzyszyć implantacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża po 40 - jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Czy starania o ciążę po 40 roku życia różnią się? Na co zwrócić uwagę i jak zwiększyć swoje szanse? Przeczytaj 5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie szans na zajście w ciążę po 40 roku życia. 

CZYTAJ WIĘCEJ