X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

10 ważnych rzeczy dotyczących Twoich piersi, które warto wiedzieć

Piersi - symbol kobiecości, płodności i namiętności. Mężczyźni je uwielbiają, a kobiety często zbyt surowo je oceniają. Średnio poświęcają ich zdrowiu i wyglądowi zbyt mało czasu. Chcesz poznać fakty o piersiach? Przeczytaj 10 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o swoich piersiach, aby były zdrowe i piękne zarówno przed ciążą, jak i po niej!

 

1. Wygląd piersi

Piersi u zdecydowanej większości kobiet nie są równe i nie powinno Cię to niepokoić. Zazwyczaj lewa pierś jest większa od prawej. Ich rozmiar nieznacznie zmienia się na przestrzeni cyklu za sprawą działających hormonów. Na początku cyklu są zazwyczaj trochę mniejsze niż po wystąpieniu owulacji.
 

2. Drogowskaz dni płodnych

Piersi mogą być wiarygodnym indykatorem nadchodzących dni płodnych. Za sprawą hormonu estrogenu, tuż przed wystąpieniem owulacji piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą stać się również nieco większe, pełniejsze. U różnych kobiet te objawy mogą być odmienne. Dobrym pomysłem jest zapisywanie objawów w Kalendarzu Cyklu. Większość kobiet po kilku cyklach jest w stanie zaobserwować schemat występowania objawów w ciągu trwania cyklu i na tej podstawie dość trafnie rozpoznać nadchodzące dni płodne!
 

3. Skuteczny test ciążowy!

Twoje piersi mogą być doskonałym testem ciążowym! Po czym większość kobiet poznaje, że jest w ciąży? Po mdłościach, zachciankach ciążowych, braku miesiączki? Pudło! Pierwsze, najwcześniejsze, zauważalne objawy ciąży zaczynają się od piersi! Po około 7-10 dniach po zapłodnieniu (owulacji) piersi zaczynają być wrażliwe na dotyk, wręcz bolesne. Wiele kobiet odczuwa tkliwość piersi przed miesiączką, jednak zazwyczaj ich uwrażliwienie w bardzo wczesnej ciąży jest dużo mocniej odczuwalne. U wielu kobiet jest to najwcześniejszy objaw tego, że rodzi się w nich nowe życie! 
 

4. Nie same przyjemności - uwaga zagrożenie

Twoje piersi mogą być zagrożone… Niestety piersi są jednym z najczęściej atakowanych obszarów kobiecego ciała przez nowotwory. Aż 1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Nowotwory piersi są wykrywane u coraz młodszych kobiet - młody wiek niestety nie chroni!
 

5. Nowoczesna i tradycyjna ochrona

Nie znasz najnowszego odkrycia polskich naukowców? Koniecznie nadrób zaległości. Może to uratować nie tylko Twoje piersi, ale również Twoje życie. Polscy lekarze i naukowcy zrobili w tej dziedzinie ostatnio ogromny krok do przodu. Wynaleźli urządzenie, które wykrywa ewentualne niepokojące zmiany. Badanie można zrobić w domu, trwa około 15 minut, jest bezbolesne i bezinwazyjne. Ponoć potrafi wykryć na wczesnym etapie m.in. ogniska podwyższonej temperatury charakterystyczne dla zmian nowotworowych. Urządzenie jest przełomem, ponieważ ma wysoką, potwierdzoną klinicznie skuteczność. Należy pamiętać, że wcześnie wykryty rak jest prawie w 100% uleczalny! Pamiętaj jako przyszła mama, nie możesz odpuścić profilaktyki (badanie piersi tego typu urządzeniem możesz wykonywać do momentu zajścia w ciążę oraz kontynuować 3 miesiące po zakończeniu laktacji). Niezbędnym minimum w obszarze profilaktyki raka piersi, o którym bezwzględnie musisz pamiętać, to samobadanie piersi wykonywane na początku każdego cyklu!


 

6. Obiekt westchnień większości mężczyzn

Piersi to jeden z najbardziej pobudzających obszarów ciała kobiety wg większości mężczyzn. Niezależnie od wielkości i kształtu mężczyźni je kochają. Ponoć samo patrzenie na nie, może przedłużyć życie Twojego partnera o 5 lat...Ta mało poważna informacja może mieć swoją wartość jeśli starasz się o ciążę – wykorzystaj to, aby uatrakcyjnić starania „z zegarkiem w ręku”! Nawet jeśli z jakiś powodów nie przepadasz za swoimi piersiami, to pamiętaj że prawdopodobnie Twój mężczyzna je uwielbia!
 

7. Wpływ leków

Leki na bazie progesteronu (dość często przyjmowane przez kobiety starające się o ciążę) mogą zwiększać bolesność piersi w drugiej połowie cyklu. Jeśli przyjmujesz leki na bazie progesteronu (przyjmowane po owulacji), Twoje piersi mogą stać się wrażliwe na dotyk, tkliwe, czasem nawet bolesne. Piersi mogą reagować bardzo podobnie jak we wczesnej ciąży. Zatem jeśli bierzesz tego typu leki nie kieruj się wczesnymi objawami ciąży opisywanymi powyżej.
 

8. Pomoc warta zachodu

Dobrze dobrany biustonosz działa cuda! Warto przynajmniej raz w życiu wybrać się do brafitterki, czyli kobiety która na bazie swojego doświadczenia i wiedzy, wybierze odpowiedni biustonosz, który nie tylko podtrzyma i zadba o piersi, ale również pięknie je wyeksponuje. Naprawdę warto!
 

9. Praca nad wyglądem 

Wygląd piersi nie tylko zależy od predyspozycji dziedzicznych, ale również od tego jak o nie dbamy! W jaki sposób zachować ich jędrność? Wyrób sobie dobry nawyk - za każdym razem, gdy bierzesz prysznic ćwicz ich mięśnie. W tym celu złącz dłonie na wysokości piersi (jak do modlitwy) z łokciami wysoko podniesionymi do góry i uciskaj dłonie tak jakbyś chciała ścisnąć pomiędzy nimi piłeczkę. Zrób 3 serie po około 15- 20 uścisków. Dodatkowo na koniec kąpieli, wykonaj ujędrniający, naprzemienny (raz zimny, raz ciepły) prysznic. Zawsze kończ masaż zimnym strumieniem. 
 

10. Ciąża i karmienie 

Czy słyszałaś powszechną opinię, że „karmienie piersią rujnuje wygląd piersi”? To mit! Zazwyczaj to nie karmienie piersią pogarsza ich wygląd, ale jeśli już cokolwiek to ciąża i tylko wtedy, jeśli nie zadbasz prawidłowo o piersi. Piersi w czasie ciąży ulegają powiększeniu, skóra napina się i potrzebuje nawilżenia. Dużo nawilżenia! Dodatkowo, aby utrzymać piersi w dobrej kondycji warto już na etapie starań o ciążę ćwiczyć mięśnie podtrzymujące piersi oraz nosić prawidłowo dobrany biustonosz. Jeśli zadbasz o powyższe, ani ciąża ani karmienie nie będą dla nich straszne. 

 

 

Oceń ten artykuł:
(8)

AUTOR:

Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

Zainteresują Cię również:

Foliany - niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko i kobiet w ciąży

Niewątpliwie kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla przyszłej Mamy. Dlaczego suplementacja kwasem foliowym, a właściwie jego aktywnymi formami (folianami) jest tak istotna? Jaką rolę odgrywa kwas foliowy? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Znaczenie jakości męskiego nasienia

Jest wiele czynników, które wpływają na szanse na zajście w ciążę u pary, która marzy o rodzicielstwie. Jednak niewątpliwie wśród najważniejszych jest odpowiednia jakość komórki jajowej i plemników. Wyjaśniamy, dlaczego jakościowe komórki jajowe czasami nie gwarantują sukcesu. Jakie znaczenie odgrywa jakość męskiego nasienia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

CZYTAJ WIĘCEJ

Grzybica pochwy - przyczyny, objawy leczenie

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy) jest jedną z najczęstszych infekcji kobiecego układu rozrodczego. Jak i dlaczego dochodzi do infekcji? Jakie są objawy grzybicy pochwy? Kiedy warto zgłosić się do lekarza i jak wygląda leczenie drożdżycy pochwy?

CZYTAJ WIĘCEJ