Podawanie mleka matki to najlepszy, naturalny sposób karmienia niemowląt. Zapewnia on dziecku prawidłowy rozwój, zdrowie i umacnia więź emocjonalną z matką. Należy także pamiętać, że duże znaczenie ma długość okresu karmienia piersią. Najlepiej, jeśli do ukończenia szóstego miesiąca życia dieta malca składa się wyłącznie z mleka mamy.
Dieta mamy karmiącej
Dieta mamy karmiącej piersią powinna być przede wszystkim urozmaicona i bogata w produkty naturalne, nie istnieją zaś żadne szczególne ograniczenia, czy restrykcje dietetyczne.. Przyjmuje się, że kobieta karmiąca piersią ma zapotrzebowanie energetyczne o około 650 kcal większe w stosunku do okresu przed ciążą, z czego około 500 kcal powinno być dostarczane wraz z posiłkami. Pamiętajmy, że jakość tego, co znajdzie się na naszym stole ma przede wszystkim wpływ na nasze zdrowie i kondycję organizmu, która przy zwiększonym wysiłku wynikającym ze sprawowanej opieki nad maluszkiem, powinna być jak najlepsza.
Co można jeść karmiąc piersią
Ważne jest zatem, aby jadłospis matki karmiącej zawierał produkty dostarczające pełnowartościowego białka, takie jak: produkty mleczne i jaja, dobre gatunkowo mięso, ryby, w tym morskie ze względu na występujący w nich kwas DHA. Istotne też są produkty zbożowe dostarczające organizmowi energii, czyli najlepiej kasze i pełnoziarniste pieczywo, a także surowe warzywa i owoce. Tłuszcze, zwłaszcza te zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie oleje roślinne), są niezbędne nie tylko z uwagi na zawartość dobroczynnych związków, lecz także dlatego, że umożliwiają właściwe wchłanianie się niektórych witamin (A, D, E i K). Równie istotnym elementem diety jest wprowadzenie do niej dużej ilości płynów, których dzienne spożycie powinno wynosić nawet 3 litry. Zaleca się przede wszystkim wodę niegazowaną pochodzącą z naturalnych źródeł. Mogą to być również w mniejszych ilościach, herbatki owocowe czy rooibos, a także rozcieńczone soki. Można także spożywać w ograniczonej ilości napary ziołowe m.in. z: melisy, kopru włoskiego, czy rumianku.
Czego nie jeść karmiąc piersią
Największą uwagę powinno się zwracać na skład diety przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Karmienie noworodka powinno być bacznie obserwowane, ponieważ maluszek w tym okresie jest najbardziej narażony na dolegliwości wynikające z niedojrzałości niektórych układów, przede wszystkim pokarmowego. Warto także przestać stołować się w barach szybkiej obsługi, zrezygnować z dań typu fix, zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Dozwolone jest picie w ograniczonych ilościach kawy, czy herbaty. Dobrze byłoby jednak, aby napoje te nie były zbyt mocne, gdyż zawarta w nich kofeina może wpłynąć na dziecko pobudzająco. Nie jest też tajemnicą, że picie alkoholu jest niewskazane, gdyż przenika on do mleka matki i może zaszkodzić małemu organizmowi.
A co z alergią?
W pierwszym okresie życia dziecka powinniśmy także zwrócić uwagę na produkty alergizujące. Każdy organizm jest inny, inna jest również odpowiedź układu immunologicznego na działanie czynnika obcego, tzw. alergenu. W związku z tym jedno dziecko źle zniesie obecność w diecie matki jednego produktu, u innego nie wywoła to żadnych dolegliwości. W trakcie karmienia dziecka piersią do zadań mamy należy również obserwacja maluszka i reagowanie na zmiany jego zachowania, pojawiające się wysypki, czy bóle brzuszka. Wówczas wyłącznie pod kontrolą lekarza należy zrezygnować z produktu, który jak podejrzewamy szkodzi dziecku. Dane wskazują, że produktem najczęściej wywołującym alergie pokarmowe w grupie niemowląt jest mleko krowie.