X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Smog - czy smog w Polsce może obniżać płodność?

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. To niestety przykry fakt. Jesteśmy świadomi, że smog negatywnie wpływa na nasz organizm - płuca, serce. Ale czy może również upośledzać naszą płodność? Czy może dodatkowo obniżać parametry nasienia? Czy możemy mądrze się przed tym zabezpieczać, czy to już histeria? Zadaliśmy to pytanie ekspertom, przeczytaj co usłyszeliśmy!

Smog w Polsce

Polska znajduje się w czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Smog w Polsce - wg WHO na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż trzydzieści trzy miasta znajdują się właśnie w Polsce. Komisja Europejska szacuje, że smog i toksyczne substancje w nim zawarte, każdego roku przyczyniają się do przedwczesnej śmierci aż 40 000 Polaków.

Dlaczego oddychamy tak zanieczyszczonym powietrzem? Czy oprócz negatywnych skutków na nasze zdrowie, smog obniża również naszą płodność? Czy smog może powodować trudności z zajściem w ciążę? I w końcu, czy możemy się jakoś przed tym bronić i czy ma to sens?

 

Smog - dlaczego tak szkodliwy?

Smog jest to nic innego jak toksyczne powietrze, które w swoim składzie zawiera bardzo szkodliwe związki dla zdrowia m.in. metale ciężkie, dioksyny i inne substancje rakotwórcze. Związki te pochodzą najczęściej ze spalin samochodowych, z fabryk i zakładów przemysłowych, ale również z pieców i kominów, opalanych węglem, a w najgorszych przypadkach - śmieciami. Tworzeniu się smogu sprzyja bezwietrzna pogoda, czy charakterystyczne położenie danego regionu np. w dolinie, czy niecce, gdzie swobodny przepływ powietrza jest utrudniony.

Poprzez oddychanie, szkodliwe pyły i gazy zawarte w smogu dostają się do naszego organizmu i mogą negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. W pierwszej kolejności docierają do naszego układu oddechowego, ale ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, z płuc mogą przenikać do układu krwionośnego. A jak już szkodliwe związki przenikną do naszej krwi, to z łatwością mogą zostać rozprowadzone po całym organizmie, czyli jednym słowem mogą dotrzeć do wszystkich naszych układów (w tym rozrodczego!).

 

Negatywne skutki smogu - jakie choroby może powodować zanieczyszczone powietrze?

Smog i zawarte w nim toksyczne związki mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy, wywołując częste i nawracające infekcje dróg oddechowych, powodując podrażnienie śluzówki, astmę, a w skrajnych przypadkach przyczyniać się do rozwoju raka płuc. Ponadto toksyczne pyły dostające się do naszego organizmu mogą przyczyniać się do problemów sercowych: powodować arytmię, zaburzenia w pracy serca, które mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a nawet do zawału.

Smog nie pozostaje też obojętny dla naszego układu nerwowego. Udowodniono, że toksyczne substancje zawarte w chmurze smogowej mogą wywoływać problemy z koncentracją, pamięcią, zaburzeniami nastroju, a nawet przyczyniać się do poważniejszych chorób np. choroby Alzheimera. A jak smog wpływa na układ rozrodczy i płodność? Czy osoby starające się o dziecko powinny zwracać szczególną uwagę na komunikaty dotyczące przekroczenia norm smogowych?

Jak smog może wpływać na płodność?

Zacznijmy od tego, że wszystkie nasze układy są ze sobą ściśle połączone. Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, wszystkie układy muszą działać sprawnie. Analogicznie, jeśli coś w naszym organizmie szwankuje, nie pozostaje to bez wpływu na inne narządy. Przykładowo, jeśli mamy jakieś problemy natury psychicznej, czy problemy z układem nerwowym, może to być jednoznaczny sygnał dla naszego organizmu: “to nie jest dobry moment na zajście w ciążę” i tym samym nasz układ rozrodczy może się “blokować” i powodować trudności z poczęciem.

Przejdźmy jednak do tego, jak zanieczyszczone powietrze może wpływać na płodność? Badania wykazały, że toksyny zawarte w smogu mogą negatywnie wpływać na jakość męskiego nasienia, znacząco ją obniżając- więcej o męskiej płodności i badaniach nasienia. Zanieczyszczone powietrze może zarówno wpływać na budowę i morfologię plemników, jak i zmniejszać ich ruchliwość.

W przypadku kobiet te same toksyny mogą powodować problemy hormonalne, które są najczęstszą przyczyną kobiecych problemów z płodnością oraz przyczyniają się do obniżenia jakości komórki jajowej (inne zaburzeniach kobiecej płodności). Niższa jakość komórki jajowej, to niestety mniejsza szansa na poczęcie dziecka. Do myślenia dają również badania przeprowadzone w jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie - Szanghaju, gdzie powietrze jest skrajnie zanieczyszczone. Na przestrzeni 10 lat w tym chińskim mieście nastąpił drastyczny spadek jakości oraz zmniejszenie objętości męskiego nasienia (aspermia)! Zbyt mała ilość ejakulatu, to bardzo poważny problem, który może skutecznie utrudniać, a niekiedy nawet uniemożliwiać naturalne poczęcie dziecka.

Sposoby na smog, czyli jak radzić sobie z toksycznym powietrzem?

Gdy już wiesz, że problem z zanieczyszczonym powietrzem jest realnym zagrożeniem, w szczególności jeśli starasz się o dziecko, koniecznie poznaj sposoby jak radzić sobie ze smogiem:

  1. Obserwuj na bieżąco stan jakości powietrza w Twojej okolicy. Powietrze nie zawsze jest zanieczyszczone! Kiedy jest najgorzej? W okresie jesienno zimowym, rano i wieczorem, często przy pięknej, słonecznej i co ważne bezwietrznej pogodzie. Jak najlepiej sprawdzić aktualną jakość powietrza? Najwygodniej w aplikacji mobilnej do tego przeznaczonej - jest ich teraz sporo na rynku. Aplikacja każdego dnia poinformuje Cię o jakości powietrza w Twoim mieście/regionie.

  2. Jeśli normy smogowe w powietrzu są przekroczone, zrezygnuj ze spacerów i przebywania na dworze.

  3. Jeśli stężenie pyłów w powietrzu jest zbyt wysokie, absolutnie zrezygnuj z aktywności fizycznej na zewnątrz (np. bieganie). Podczas wysiłku fizycznego do naszego organizmu trafia jeszcze większa ilość substancji toksycznych.

  4. Możesz również rozważyć zakup maseczki antysmogowej, kiedy przebywasz na dworze, a powietrze jest zanieczyszczone. Koszt dobrej maseczki to ok. 100-150zł. Najlepsza maseczka antysmogowa to ta z filtrem węglowym, który zatrzymuje 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra. Jest to zatem skuteczna ochrona przed cząstkami pyłu PM10 i PM2,5 ale również przed wirusami i bakteriami.

  5. Jeśli powietrze w Twojej okolicy jest często naprawdę złej jakości, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania. Jest to dość droga inwestycja, ale dobry oczyszczasz jest w stanie przefiltrować najbardziej niebezpieczne substancje, czyli przede wszystkim rakotwórcze pyły zawieszone (PM10 i PM2,5). Oczyszczasz najlepiej działa, gdy jest ustawiony na otwartej przestrzeni (nie w kącie!) z zamkniętym obiegiem. To zapewnia najlepszą filtrację i usuwanie zanieczyszczeń.

  6. Otaczaj się kwiatami! Czy wiesz, że popularne rośliny doniczkowe, mogą oczyszczać powietrze w Twoim domu? Należą do nich m.in.: paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat, czy dracena.

  7. Urlopy, czy krótkie wypady za miasto, zaplanuj do miejsc, gdzie powietrze jest czyste! Wiele popularnych miejscowości w górach zimą jest skrajnie zanieczyszczonych! Unikaj takich miejsc i wybierz się na urlop w miejsce wolne od smogu. Stan powietrza w okolicy do której się wybierasz, łatwo sprawdzisz w aplikacji. 

 
Oceń ten artykuł:
(11)

AUTOR:

Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

Zainteresują Cię również:

7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz owulacji OvuFriend

Wydaje Ci się, że działanie kalendarza owulacji sprowadza się tylko do wyznaczania dni płodnych i terminu owulacji? Nic bardziej mylnego! Podczas prowadzenia obserwacji w kalendarzu OvuFriend możesz dowiedzieć się o rzeczach, które wspomogą Twoje starania o dziecko. Poznaj 7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz dni płodnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Prolaktyna a zajście w ciążę. Jak regulować poziom tego hormonu?

Prolaktyna to bardzo ważny hormon zarówno na etapie starań o dziecko, w ciąży, jak i po porodzie. Jakie są normy stężenia prolaktyny? Kiedy jej poziom może utrudniać zajście w ciążę i co robić w takiej sytuacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z płodnością, brak owulacji? 3 przepisy na koktajle wspierające owulację.

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe. 

CZYTAJ WIĘCEJ