X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Jak przygotować się do ciąży - nietypowe sytuacje

Jak przygotować się do ciąży po urodzeniu dziecka? Kiedy powraca płodność?

 
Płodność po urodzeniu dziecka może wrócić już w około 6 tygodni po porodzie, w szczególności jeśli kobieta nie karmi dziecka piersią. Jeśli kobieta karmi piersią, płodność może wrócić trochę później, często dopiero po zakończeniu laktacji. Niemniej u części kobiet owulacja pojawia się już po kilku tygodniach, pomimo karmienia piersią. Pamiętaj, że cykl rozpoczyna się od owulacji (nie od krwawienia miesiączkowego), zatem w pierwszym cyklu nie będziesz wiedziała, że Twoja płodność już powróciła. 
 
Przeczytaj więcej, o ogólnych zasadach: jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży po długotrwałym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych? Czy powinnam odczekać ze staraniem się o dziecko?

 
Przeciętnie całkowita płodność kobiety powraca do normalności do trzech miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa, bowiem niektóre kobiety potrzebują nawet do około 6 miesięcy na wyregulowanie cykli miesiączkowych, inne zaś zachodzą w ciążę natychmiast po zaprzestaniu brania tabletek. Wielu lekarzy zaleca odczekanie od miesiąca do trzech przed podjęciem starań o dziecko. Jeśli jednak zajdziesz w ciążę tuż po odstawieniu tabletek, nie przejmuj się, nie są znane żadne negatywne skutki (tj. wady wrodzone płodu) związane z zajściem w ciążę zbyt szybko po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych.  
 
Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży oraz jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę.

Ciąża po poronieniu - kiedy rozpocząć prowadzenie kalendarza po poronieniu? Jak zaznaczyć cykl po poronieniu w aplikacji OvuFriend?

 
Poronienie jest zazwyczaj bardzo ciężkim osobistym przeżyciem w różnym stopniu odbieranym przez kobiety. Ciąża po poronieniu często wiążę się z większym lękiem i stresem. Dlatego też czas ponownego rozpoczęcia starań i prowadzenia kalendarza dni płodnych jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre kobiety, bojąc się kolejnych niepowodzeń, wolą odczekać i odpocząć od starań, inne chcą jak najszybciej ponownie zajść w ciążę. Warto porozmawiać również ze swoim lekarzem, kiedy możesz podjąć ponowne starania po stracie. Lekarz może zalecić Ci odczekać jeden do trzech cykli, aby cykle powróciły do normalności. Czas ten zależy od wielu czynników, między innymi od stopnia zaawansowania ciąży w momencie jej straty.  
 
Nawet jeśli nie jesteś jeszcze gotowa bądź lekarz nie zalecił Ci rozpoczynać ponownych starań o dziecko, możesz zdecydować się jedynie śledzić swój cykl miesiączkowy, aby sprawdzić czy owulacja już powróciła i czy cykl ustabilizował się, czy być może występują w nim jakieś nieprawidłowości, które warto jeszcze skonsultować. 
 
Jak rozpocząć cykl po poronieniu w aplikacji OvuFriend? Zaznacz krwawienie lub negatywny test ciążowy w dniu wystąpienia pierwszego dnia poronienia, czyli pierwszego dnia silnego krwawienia. Jeśli do samoistnego krwawienia nie doszło i potrzebny był zabieg, pierwszy dzień cyklu uznaj jako pierwszy dzień po zabiegu. Po zaznaczeniu krwawienia lub negatywnego testu ciążowego OvuFriend zapyta Cię, czy chcesz zaznaczyć poronienie i rozpocząć nowy cykl. Po zatwierdzeniu pojawi się nowy cykl.
 
Cykl w którym doszło do poronienia możesz zechcieć wyłączyć z analiz i statystyk (W jaki sposób wyłączyć cykl z Analiz i Statystyk?), gdyż nietypowa długa faza lutealna (Co to jest faza lutealna?) może zniekształcić Twoje statystyki.