X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr usg genetyczne z testem PAPPA
Odpowiedz

usg genetyczne z testem PAPPA

Oceń ten wątek:
  • Zelma Znajoma
    Postów: 22 21

    Wysłany: 9 marca 2015, 21:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Toa wrote:
    Pamietaj, ze sa choroby, ktore mozna leczyc jeszcze w brzuchu mamy. Poza tym wiedzac juz, ze Maluszek bedzie chory masz lepsza mozliwosc przygotowania sie do porodu. Bedziesz mogla wybrac szpital z wyzszym stopniem referencyjnosci, sam szpital tez bedzie lepiej przygotowany do przyjecia na swiat chorego Dziecka.


    Właśnie tego typu argumenty mnie interesują. Boję się takiego poczucia bezsilności, że wiem - ale nic nie mogę zrobić. Dzięki, Toa!!!

    Toa lubi tę wiadomość

  • Toa Autorytet
    Postów: 286 143

    Wysłany: 9 marca 2015, 22:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Niby nic a jednak możesz. Robić wszystkie badania które nakierują Cię na dalsze przygotowania. Chociaż to możemy zrobić dla naszych Dzieci. Wiem, że to mniej niż byśmy chciały Ale przynajmniej wszystko co możemy.

    Zelma lubi tę wiadomość

    3917bd3e8d73a01ab1b83b758246ebe4.png
    c55f3e3kmvx0lmmb.png
  • Toa Autorytet
    Postów: 286 143

    Wysłany: 9 marca 2015, 23:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I doskonale wiem co czujesz. Strach jest najgorszy. My dzisiaj dostalismy wyniki testu podwojnego.
    Ryzyko Trisomi 21 1:3016
    Ryzyko Trisomi 18 <1:20 000
    Ryzyko Trisomi 13 <1:20 000
    Wiec chociaz to jest pocieszajace.
    Przeziernosc karkowa 1,8.
    Kosc nosowa widoczna.

    3917bd3e8d73a01ab1b83b758246ebe4.png
    c55f3e3kmvx0lmmb.png
  • gosiek77 Znajoma
    Postów: 29 3

    Wysłany: 15 marca 2015, 10:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie badanie prenatalne: przeziernosc karkowa, test PAPPA i badanie wolnej jednostki beta hcHCG mialam bezplatnie na NFZ ze wzg na wiek 37 lat. Czekam na wyniki.
    Przeziernosc karkowa 0,7.
    Kosc nosowa widoczna

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 marca 2015, 10:21

    2nn33e3kahe13vzw.png
  • Fatim Autorytet
    Postów: 3955 4485

    Wysłany: 16 marca 2015, 10:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja cały czas się wacham czy robić ten test pappa :/ mam mieszane uczucia...

    3jvzjw4zg23rfekr.png
    p19u43r8tmqu4p6v.png
  • Lilla My Autorytet
    Postów: 1312 1404

    Wysłany: 16 marca 2015, 14:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja robię ze względu na chorobę przewlekłą, ale jeśli wyjdzie coś nie tak, to zdecyduję się na test Harmony albo Nifty. Amniopunkcja raczej odpada, bo ryzyko poronienia jest bardzo duże.

    Synek <3
    atdc2n0ax1cd3lcr.png
    Cel: 2015 przynajmniej w dwupaku! :)
  • Mo_niczka Koleżanka
    Postów: 53 28

    Wysłany: 16 marca 2015, 16:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lilla My wrote:
    Ja robię ze względu na chorobę przewlekłą, ale jeśli wyjdzie coś nie tak, to zdecyduję się na test Harmony albo Nifty. Amniopunkcja raczej odpada, bo ryzyko poronienia jest bardzo duże.

    Lilla My jesteś z Łodzi? Jeśli tak to jak możesz napisz, gdzie robisz test i u jakiego dr

    km5st5odhm9cjfa0.png
  • Lilla My Autorytet
    Postów: 1312 1404

    Wysłany: 16 marca 2015, 18:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tak :)

    Robię w Medeorze na Ciesielskiej u dr Góry, ale o ile dobrze kojarzę, to ona tam przyjmuje w ramach Sonomediki (a sama Sonomedika ma siedzibę na ul. Nowej).

    Synek <3
    atdc2n0ax1cd3lcr.png
    Cel: 2015 przynajmniej w dwupaku! :)
  • Toa Autorytet
    Postów: 286 143

    Wysłany: 18 marca 2015, 13:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Polecam każdemu badania prenatalne. Przede wszystkim dla sprawdzenia czy z Maluszkiem wszystko dobrze, spokojnego sumienia. Ale też na USG można zobaczyć jak super wygląda Dzidziuś.

    3917bd3e8d73a01ab1b83b758246ebe4.png
    c55f3e3kmvx0lmmb.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2015, 06:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny wczoraj miałam usg genetyczne wszystkie pomiary płodu prawidłowe, nos chyba po moim mężu będzie miał babelek, zastanawiam się nad zrobieniem testu PAPPA, dokładnie w 12t0d maluszek ma 5,52 cm, kość nosowa prawidłowa, przeziernosc karkowa 0,86 mm.

  • Zelma Znajoma
    Postów: 22 21

    Wysłany: 11 maja 2015, 12:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Odebrałam dziś wynik testu podwójnego - prawidłowy. Cieszę się ;) Ale czy warto było robić? Nadal mieszane mam odczucia. Dwie uwagi mi się nasuwają:

    1. Badanie krwi (wolna beta i białko Pappa) muszą być pobrane w tym samym czasie. Natomiast badanie krwi NIE MUSI być tego samego dnia co badanie USG (taka uwaga była na moim formularzu badania, który podpisywałam).

    2. Przezierność karkowa nie jest stała i zmienia się pomiędzy tym 11-14 tygodniem, więc ostrożnie z porównywaniem, że ktoś miał tyle a ktoś tyle bo jeszcze istotne jest, w jakim momencie (przy jakim CRL).

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 23 września 2015, 13:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Toa wrote:
    U nas aborcja tez nie wchodzi w gre. Mimo ze ryzyko odziedziczenia mojej choroby jest 50/50. Niestety duze.

    no wlasnie a jak to teraz jest, bo test pappa mozna zrobic miedzy 11-13 tyg ciazy... jesli on wykaze nieprawidlowosci, a potem nifta czy harmony tez to potwierdza co wtedy?

  • AgaMiNo21 Debiutantka
    Postów: 8 0

    Wysłany: 12 września 2016, 21:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    witam, ja jestem obecnie w 13tyg.2d. ciąży na usg genetyczne jestem zapisana w środę, tylko zastanawiam się , czy w wieku 30 lat robić także test PAPPA ... czy ktoś miał robione USG genetyczne u dr Tamary Michalskiej? :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 września 2016, 21:14

    witam, ja jestem obecnie w 13tyg.2d. ciąży na usg genetyczne jestem zapisana w środę, tylko zastanawiam się , czy w wieku 30 lat robić także test PAPPA ... czy ktoś miał robione USG genetyczne u dr Tamary Michalskiej? :)
  • Maciejowa Autorytet
    Postów: 1315 352

    Wysłany: 19 września 2016, 13:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, czy któraś (która chodzi do lekarza na NFZ) nie dostała od niego skierowania na te badania? Dzisiaj usłyszałam, że jest to "wola lekarza" i albo zdecyduje, że da skierowanie albo, że nie da. I tak sobie będę czekać nie wiedząc jaką lekarz podejmie decyzję.

    Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc."
    Po roku starań nadszedł mój świt...
    xnw4skjobnsltuoy.png
  • Karolina92 Debiutantka
    Postów: 12 1

    Wysłany: 20 września 2016, 07:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maciejowa, lekarz daje skierowanie tylko jak obraz usg dziecka wychodzi nieprawidłowo, wiek matki 35+ i/lub choroby genetyczne w rodzinie. Ja w tamtym roku poroniłam dziecko chore, gdzie przezierność była b. duża i teraz jestem w ciąży znowu i lekarz dał skierowanie "z automatu", właśnie ze względu na moją "przeszłość".

    Więc jeżeli nic się z dzieciątkiem nie dzieje, tzn. lekarz nie widzi na tym etapie nic niepokojącego na usg to się nie martw, że nie dostaniesz skierowania. A jeżeli chcesz sama się upewnić, że jest ok, sprawdzić narządy, serduszko itp. to niestety musisz napchać kieszeń lekarza prywatnego...:( u mnie na dolnymśląsku 200-300 zł usg genetyczne.

    Karolina92
  • Morgiana Autorytet
    Postów: 476 339

    Wysłany: 20 września 2016, 10:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny - w ciąży wykonuje się standardowo 3 badania USG, mozna powiedzieć, że są obowiązkowe ;)I wykonać mogą je jedynie przeszkoleni odpowiednio lekarze z odpowiednimi uprawnieniami. Nie każdy ginekolog.

    12-14 tydzień - to jest właśnie usg prenatalne, zwane tez "genetycznym".
    18-22 tydzień - połówkowe, z oceną biometrii płodu
    po 30 tygodniu - ocena biometrii i anatomii płodu.

    I może parę słów w temacie testu podwójnego - czyli USG+test białka PAPPA.
    Najważniejsze jest USG. Badanie z krwi jest jedynie statystyką, że tyle a tyle kobiet w tym wieku, w ciąży na danym etapie miało takie wyniki i urodziło zdrowe/chore dzieci.
    To są JEDYNIE dane szacunkowe. Nie dają ŻADNYCH twardych odpowiedzi. Można się nimi uspokoić, lub zaniepokoić.
    Weźcie pod uwagę, że jeśli według USG coś jest nie tak, to lekarz nie kieruje już na badanie pappa z krwi (bo zwyczajnie ma ma sensu szacowanie statystyczne wystąpienia wady, skoro na USG widać, że wada wystąpiła...) tylko od razu dają skierowanie do lekarza genetyka i tam już robią testy inwazyjne, które dają jasne odpowiedzi: tak lub nie.

    Dlatego nie napinajcie się na to badanie jakoś strasznie :)
    Darmowe jest tylko ze wskazań medycznych:
    - obciążony wywiad (np. choroby genetyczne w rodzinie)
    - wiek matki powyżej 35 lat

    W Warszawie prywatnie komplet kosztuje ok 500zl (w multimedzie, polecanym przez lekarzy także NFZ kosztuje 600zł)... Ja bym prywatnie nie zrobiła. Zrobiłam tylko dlatego że należało mi się z racji wieku i lekarz który ze mną omawiał wyniki wyjaśnił mi bardzo dokładnie to co napisałam Wam w skrócie powyżej, bo akurat przede mną była zapłakana pacjentka, której wyszło coś na USG i nie mogła przyjąć do wiadomości, ze test pappa nic więcej jej nie powie i powinna pójść do genetyka z tym usg i robić INNE, dokładniejsze i pewniejsze testy.

    Co do amniopunkcji i ryzyka poronienia - wszystko zależy od lekarza wykonującego to badanie. Jeden będzie miał ilość poronień po zabiegu 1:100, inny 1:300. Takie informacje uzyskacie w instytucie genetyki (o ich lekarzach) i w przychodniach wykonujących takie badania.

    Moim zdaniem zasada jest prosta - jeżeli istnieje ryzyko, macie obciążony wywiad, uzasadnione obawy - róbcie badania. ZAWSZE lepiej wiedzieć. Bo czasami można coś zrobić, niektóre choroby można leczyć.
    I nie zarzekajcie się nigdy, że nigdy przenigdy nie usunęłybyście ciąży... Nie możecie tego wiedzieć w tej chwili. I życzę Wam żebyście nigdy nie musiały się dowiadywać... Są inne, gorsze choroby niż zespól Downa... akurat to to pikuś jest. Nie oceniajcie dziewczyn, które usuwają ciąże, bo wiedzą że ich dzieciątko rozwija się bez mózgu, lub ma chorobę z którą ma szansę żyć jedynie kilka godzin po porodzie w cierpieniach...

    Mandragora84, paolcia88 lubią tę wiadomość

    relgh3713qsr9sah.png

    Kostek ur 18.01.2017, 2550g, 52cm
    Fasolka [*] 23.12.2015, 8tc
  • Maciejowa Autorytet
    Postów: 1315 352

    Wysłany: 20 września 2016, 14:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Byłam przekonana, że dwa pierwsze badania prenatalne są obowiązkowe i lekarze dają na nie skierowanie.

    Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc."
    Po roku starań nadszedł mój świt...
    xnw4skjobnsltuoy.png
  • bebag Autorytet
    Postów: 1053 752

    Wysłany: 20 września 2016, 16:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maciejowa, żeby było jasne - usg I trymestru i usg połówkowe są obowiązkowe - tych lekarz nie powinien Ci odmówić w żadnym przypadku. Mam nadzieję że te będziesz miała zrobione? Test PAPPa to dokładnie tak jak napisała Morgiana - statystyki, ja robiłam prywatnie, ale w sumie niepotrzebnie ;) ale usg są bardzo ważne!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 września 2016, 16:35

    age.png
  • Maciejowa Autorytet
    Postów: 1315 352

    Wysłany: 20 września 2016, 18:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To ja już nic nie rozumiem... Czy usg I trymestru (genetyczne) różni się czymś od zwykłego usg? Bo tego genetycznego przecież nie robi każdy lekarz.

    Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc."
    Po roku starań nadszedł mój świt...
    xnw4skjobnsltuoy.png
  • bebag Autorytet
    Postów: 1053 752

    Wysłany: 20 września 2016, 18:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na usg I trymestru robiony jest pomiar przezierności karkowej, sprawdzana kość nosowa - może je zrobić lekarz zwykły jeśli potrafi te rzeczy sprawdzić/ma certyfikat. No i to usg wykonywane jest na koniec 1 Trymestru (nie pamiętam dokładnie między którymi tygodniami) :)

    age.png
1 2 3
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Diagnostyka problemów z płodnością - krok po kroku

Niepłodności nikt się nie spodziewa, a jednak dotyka ona około 1,5 miliona polskich par rocznie. To bardzo dużo! Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności? Kiedy warto rozpocząć diagnostykę i jakie badania zrobić na początek?

CZYTAJ WIĘCEJ

Kwasy Omega-3 - ważny składnik w diecie przyszłej mamy

Kwasy omega-3 są bardzo istotnym składnikiem w diecie, o którym warto pomyśleć już na etapie starań o dziecko. Idealnie, aby po konsultacji z lekarzem, suplementować kwasy już od pierwszych dni ciąży. Dlaczego są takie ważne? Jaką pełnią rolę? Jak wybrać odpowiedni suplement? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Dieta Płodności w OvuFriend - jak otrzymać spersonalizowane zalecenia dietetyczne i przepisy na koktajle płodności?

Brak śluzu płodnego, endometrioza, nieregularne cykle, a może PCOS? Dieta Płodności w OvuFriend to spersonalizowane zalecenia dietetyczne i przepisy na koktajle płodności dopasowane idealnie do Ciebie i Twoich dolegliwości! Sprawdź instrukcję krok po kroku, jak otrzymać Dietę Płodności i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ