usg genetyczne z testem PAPPA
-
WIADOMOŚĆ
-
Toa wrote:Pamietaj, ze sa choroby, ktore mozna leczyc jeszcze w brzuchu mamy. Poza tym wiedzac juz, ze Maluszek bedzie chory masz lepsza mozliwosc przygotowania sie do porodu. Bedziesz mogla wybrac szpital z wyzszym stopniem referencyjnosci, sam szpital tez bedzie lepiej przygotowany do przyjecia na swiat chorego Dziecka.
Właśnie tego typu argumenty mnie interesują. Boję się takiego poczucia bezsilności, że wiem - ale nic nie mogę zrobić. Dzięki, Toa!!!Toa lubi tę wiadomość
-
I doskonale wiem co czujesz. Strach jest najgorszy. My dzisiaj dostalismy wyniki testu podwojnego.
Ryzyko Trisomi 21 1:3016
Ryzyko Trisomi 18 <1:20 000
Ryzyko Trisomi 13 <1:20 000
Wiec chociaz to jest pocieszajace.
Przeziernosc karkowa 1,8.
Kosc nosowa widoczna. -
U mnie badanie prenatalne: przeziernosc karkowa, test PAPPA i badanie wolnej jednostki beta hcHCG mialam bezplatnie na NFZ ze wzg na wiek 37 lat. Czekam na wyniki.
Przeziernosc karkowa 0,7.
Kosc nosowa widocznaWiadomość wyedytowana przez autora: 15 marca 2015, 10:21
-
Lilla My wrote:Ja robię ze względu na chorobę przewlekłą, ale jeśli wyjdzie coś nie tak, to zdecyduję się na test Harmony albo Nifty. Amniopunkcja raczej odpada, bo ryzyko poronienia jest bardzo duże.
Lilla My jesteś z Łodzi? Jeśli tak to jak możesz napisz, gdzie robisz test i u jakiego dr -
nick nieaktualnyHej dziewczyny wczoraj miałam usg genetyczne wszystkie pomiary płodu prawidłowe, nos chyba po moim mężu będzie miał babelek, zastanawiam się nad zrobieniem testu PAPPA, dokładnie w 12t0d maluszek ma 5,52 cm, kość nosowa prawidłowa, przeziernosc karkowa 0,86 mm.
-
Odebrałam dziś wynik testu podwójnego - prawidłowy. Cieszę się Ale czy warto było robić? Nadal mieszane mam odczucia. Dwie uwagi mi się nasuwają:
1. Badanie krwi (wolna beta i białko Pappa) muszą być pobrane w tym samym czasie. Natomiast badanie krwi NIE MUSI być tego samego dnia co badanie USG (taka uwaga była na moim formularzu badania, który podpisywałam).
2. Przezierność karkowa nie jest stała i zmienia się pomiędzy tym 11-14 tygodniem, więc ostrożnie z porównywaniem, że ktoś miał tyle a ktoś tyle bo jeszcze istotne jest, w jakim momencie (przy jakim CRL). -
nick nieaktualnyToa wrote:U nas aborcja tez nie wchodzi w gre. Mimo ze ryzyko odziedziczenia mojej choroby jest 50/50. Niestety duze.
no wlasnie a jak to teraz jest, bo test pappa mozna zrobic miedzy 11-13 tyg ciazy... jesli on wykaze nieprawidlowosci, a potem nifta czy harmony tez to potwierdza co wtedy? -
witam, ja jestem obecnie w 13tyg.2d. ciąży na usg genetyczne jestem zapisana w środę, tylko zastanawiam się , czy w wieku 30 lat robić także test PAPPA ... czy ktoś miał robione USG genetyczne u dr Tamary Michalskiej?
Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 września 2016, 21:14
witam, ja jestem obecnie w 13tyg.2d. ciąży na usg genetyczne jestem zapisana w środę, tylko zastanawiam się , czy w wieku 30 lat robić także test PAPPA ... czy ktoś miał robione USG genetyczne u dr Tamary Michalskiej? -
Dziewczyny, czy któraś (która chodzi do lekarza na NFZ) nie dostała od niego skierowania na te badania? Dzisiaj usłyszałam, że jest to "wola lekarza" i albo zdecyduje, że da skierowanie albo, że nie da. I tak sobie będę czekać nie wiedząc jaką lekarz podejmie decyzję.Nie doczekasz świtu, nie odbywszy drogi przez noc."
Po roku starań nadszedł mój świt...
-
Maciejowa, lekarz daje skierowanie tylko jak obraz usg dziecka wychodzi nieprawidłowo, wiek matki 35+ i/lub choroby genetyczne w rodzinie. Ja w tamtym roku poroniłam dziecko chore, gdzie przezierność była b. duża i teraz jestem w ciąży znowu i lekarz dał skierowanie "z automatu", właśnie ze względu na moją "przeszłość".
Więc jeżeli nic się z dzieciątkiem nie dzieje, tzn. lekarz nie widzi na tym etapie nic niepokojącego na usg to się nie martw, że nie dostaniesz skierowania. A jeżeli chcesz sama się upewnić, że jest ok, sprawdzić narządy, serduszko itp. to niestety musisz napchać kieszeń lekarza prywatnego... u mnie na dolnymśląsku 200-300 zł usg genetyczne.Karolina92 -
Dziewczyny - w ciąży wykonuje się standardowo 3 badania USG, mozna powiedzieć, że są obowiązkowe ;)I wykonać mogą je jedynie przeszkoleni odpowiednio lekarze z odpowiednimi uprawnieniami. Nie każdy ginekolog.
12-14 tydzień - to jest właśnie usg prenatalne, zwane tez "genetycznym".
18-22 tydzień - połówkowe, z oceną biometrii płodu
po 30 tygodniu - ocena biometrii i anatomii płodu.
I może parę słów w temacie testu podwójnego - czyli USG+test białka PAPPA.
Najważniejsze jest USG. Badanie z krwi jest jedynie statystyką, że tyle a tyle kobiet w tym wieku, w ciąży na danym etapie miało takie wyniki i urodziło zdrowe/chore dzieci.
To są JEDYNIE dane szacunkowe. Nie dają ŻADNYCH twardych odpowiedzi. Można się nimi uspokoić, lub zaniepokoić.
Weźcie pod uwagę, że jeśli według USG coś jest nie tak, to lekarz nie kieruje już na badanie pappa z krwi (bo zwyczajnie ma ma sensu szacowanie statystyczne wystąpienia wady, skoro na USG widać, że wada wystąpiła...) tylko od razu dają skierowanie do lekarza genetyka i tam już robią testy inwazyjne, które dają jasne odpowiedzi: tak lub nie.
Dlatego nie napinajcie się na to badanie jakoś strasznie
Darmowe jest tylko ze wskazań medycznych:
- obciążony wywiad (np. choroby genetyczne w rodzinie)
- wiek matki powyżej 35 lat
W Warszawie prywatnie komplet kosztuje ok 500zl (w multimedzie, polecanym przez lekarzy także NFZ kosztuje 600zł)... Ja bym prywatnie nie zrobiła. Zrobiłam tylko dlatego że należało mi się z racji wieku i lekarz który ze mną omawiał wyniki wyjaśnił mi bardzo dokładnie to co napisałam Wam w skrócie powyżej, bo akurat przede mną była zapłakana pacjentka, której wyszło coś na USG i nie mogła przyjąć do wiadomości, ze test pappa nic więcej jej nie powie i powinna pójść do genetyka z tym usg i robić INNE, dokładniejsze i pewniejsze testy.
Co do amniopunkcji i ryzyka poronienia - wszystko zależy od lekarza wykonującego to badanie. Jeden będzie miał ilość poronień po zabiegu 1:100, inny 1:300. Takie informacje uzyskacie w instytucie genetyki (o ich lekarzach) i w przychodniach wykonujących takie badania.
Moim zdaniem zasada jest prosta - jeżeli istnieje ryzyko, macie obciążony wywiad, uzasadnione obawy - róbcie badania. ZAWSZE lepiej wiedzieć. Bo czasami można coś zrobić, niektóre choroby można leczyć.
I nie zarzekajcie się nigdy, że nigdy przenigdy nie usunęłybyście ciąży... Nie możecie tego wiedzieć w tej chwili. I życzę Wam żebyście nigdy nie musiały się dowiadywać... Są inne, gorsze choroby niż zespól Downa... akurat to to pikuś jest. Nie oceniajcie dziewczyn, które usuwają ciąże, bo wiedzą że ich dzieciątko rozwija się bez mózgu, lub ma chorobę z którą ma szansę żyć jedynie kilka godzin po porodzie w cierpieniach...
Mandragora84, paolcia88 lubią tę wiadomość
Kostek ur 18.01.2017, 2550g, 52cm
Fasolka [*] 23.12.2015, 8tc -
Maciejowa, żeby było jasne - usg I trymestru i usg połówkowe są obowiązkowe - tych lekarz nie powinien Ci odmówić w żadnym przypadku. Mam nadzieję że te będziesz miała zrobione? Test PAPPa to dokładnie tak jak napisała Morgiana - statystyki, ja robiłam prywatnie, ale w sumie niepotrzebnie ale usg są bardzo ważne!
Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 września 2016, 16:35
-
Na usg I trymestru robiony jest pomiar przezierności karkowej, sprawdzana kość nosowa - może je zrobić lekarz zwykły jeśli potrafi te rzeczy sprawdzić/ma certyfikat. No i to usg wykonywane jest na koniec 1 Trymestru (nie pamiętam dokładnie między którymi tygodniami)