X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Badania o jakie mamy prawo prosić lekarzy ;)
Odpowiedz

Badania o jakie mamy prawo prosić lekarzy ;)

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 16:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Znalazłam cały wykaz badań objętych refundacją NFZ. Lista w linku ;)
    http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal2_porad_specj_06062011.pdf
    Może któraś z Was się zastanawiała podobnie jak ja do jakich badań mamy prawo. Mało tego na stronie NFZ zamieszczona jest inforamcja i tutaj cytuję : "Lekarz kierujący na badanie powinien wskazać miejsce wykonania świadczenia. Jeśli pacjent zapłacił za badanie, które powinno być wykonane bezpłatnie - może złożyć skargę do NFZ. " Ot jak widać w teori żadnej łaski być nie powinno w praktyce wygląda to gorzej, ale bądźmy świadome do jakiej diagnostyki mamy pełne prawo! ;)

    eM, szpilka lubią tę wiadomość

  • eM Autorytet
    Postów: 1567 1531

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 17:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To ja dodam jeszcze linka z listą badań zalecanych po poronieniu. Wiem, że jest to w jednym z wątków, ale tu jest to poukładane i z wyjaśnieniami. Może komuś się przyda:
    http://www.poronienie.pl/warto-wiedziec/aspekt-medyczny/badania-po-poronieniu-2/badania-po-poronieniu/

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 19 sierpnia 2014, 19:26

    Anulka26 lubi tę wiadomość

    Aniołek 12tc -18.04.2014 [*]
    Aniołek 8tc -25.08.2014 [*]
    Maks - ur 08.09.2015
    Nataniel 18tc - 20.12.2017 [*]
  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 19:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anulka26 wrote:
    Znalazłam cały wykaz badań objętych refundacją NFZ. Lista w linku ;)
    http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal2_porad_specj_06062011.pdf
    Może któraś z Was się zastanawiała podobnie jak ja do jakich badań mamy prawo. Mało tego na stronie NFZ zamieszczona jest inforamcja i tutaj cytuję : "Lekarz kierujący na badanie powinien wskazać miejsce wykonania świadczenia. Jeśli pacjent zapłacił za badanie, które powinno być wykonane bezpłatnie - może złożyć skargę do NFZ. " Ot jak widać w teori żadnej łaski być nie powinno w praktyce wygląda to gorzej, ale bądźmy świadome do jakiej diagnostyki mamy pełne prawo! ;)
    Chciałam tylko dodać, że nie wszystkie badania może zlecić lekarz rodzinny czy gin, czasami te badania są w koszyku świadczeń, ale np robione podczas pobytu w szpitalu a tak lekarz na nfz nie może dać nam skierowania, np na ft3 czy ft4 może zlecic endokrynolog a rodzinny może nam zlecić płatne, bo bezpłatnie tylko tsh

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 20:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szpilka wrote:
    Chciałam tylko dodać, że nie wszystkie badania może zlecić lekarz rodzinny czy gin, czasami te badania są w koszyku świadczeń, ale np robione podczas pobytu w szpitalu a tak lekarz na nfz nie może dać nam skierowania, np na ft3 czy ft4 może zlecic endokrynolog a rodzinny może nam zlecić płatne, bo bezpłatnie tylko tsh

    Oczywiście masz rację, natomiast ja spotkałam się z odmową skierowania na badaniach w ramach NFZ w poradniach specjalistycznych z których korzystałam również w ramach NFZ np. właśnie poradnia endokrynologiczna. Badania w kierunku tarczycy czy hormonów w większości może zlecić właśnie endokrynolog jak np. prolaktyna, progesteron i wiele innych, wystarczy odrobina dobrej woli. Sama wiem ile kosztują badania, które zrobiłam po pierwszym poronieniu, a które mogłabym w większości zrobić własnie ze skierowaniem z poradni specjalistycznej... Oczywiście nie nakłaniam nikogo do szarpania się z lekarzami i wymuszania skierowań. Ja jednak jestem potwornie zła w tym momencie ponieważ dzisiaj obdzwoniłam poradnie genetyczne w kilku województwach i znalazłam jedną własnie gdzie z niczym nie ma problemów, pozostałe to jakiś dramat. Koszty jakie trzeba ponosić w celu zdiagnozowania niepłodności czy przyczyn niepowodzeń ginekologicznych są niebotyczne i nie każdą z nas będzie na to stać, bo można to liczyć w tysiącach złotych... Stąd moja determinacja do szukania sposobów, aby każda z nas mogła sobie pozwolić na więcej. I ja osobiście mam zamiar chodzić do lekarzy i prosić o te skierowania w zależności od potrzeb, muszę teraz podjąć bardzo szeroko zakrojoną diagnostykę i obojętne czy mnie na to stać czy nie skoro od kilku ładnych lat płacę składki mam do czegoś prawo w razie potrzeby i inne kobiety także do tego zachęcam, bo dlaczego mamy być spychane na margines? Skoro tak trąbią w mediach o polityce prorodzinnej niech pomogą wszystkim nam się leczyć...
    Może i zbyt dużo we mnie dziś emocji, ale wyszłam ze szpitala po poronieniu i zabiegu nawet bez morfologii?! WTF?! Nie wiem czy się śmiać czy płakać!

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 22:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anulko jest kilka klinik gdzie robią badania genetyczne na NFZ niestety są tam bardzo duże kolejki (np my czekalismy na badania od marca do sierpnia w tym roku) dziewczyny podały namiary na łódzką klinike gdzie jedna z nich czekała na badania 2 tygodnie:
    http://www.genos.com.pl/ Łódz

    a tu są namiary na forum o badaniach genetycznych sa tam również podane namiary gdzie w jakim wiewództwie wykonują te badania:
    https://ovufriend.pl/forum/starajac-sie-z-pomoca-medyczna/genetyka-a-trudnosci-w-zajsciu-w-ciaze,3567,1.html

    Pamietajcie własnie o tym,ze już po drugim poronieniu powinno sie isc na badania genetyczne na które zresztą powinien nas skierowac ginekolog ( jeżeli oczywiscie chodzimy na NFZ to wtedy na NFZ mozemy isć)
    ja nie miałam po poronieniach bety nigdy zaleconej ani innych badan równiez,wiec już mnie nic niestety nie zdziwi :(
    życze Wam zielonosci <3

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 sierpnia 2014, 06:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Inessa dzięki :) Właśnie tam w Łodzi gdzie podałaś link zapisałam się na badania ;) A ja jestem taka troszkę bojowa ponieważ uważam, że my kobiety z takimi problemami powinnyśmy trochę zawalczyć o swoje podobnie jak matki pierwszego kwartału, powinnyśmy walczyć o dostępność do diagnostyki, oczywiście wiem, że to trudne ponieważ wiele grup osób cierpiących na określone choroby walczy o swoje i idzie jak po grudzie, ale jednak ja uważam że warto!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 sierpnia 2014, 06:31

    Ania_84, kamicia23 lubią tę wiadomość

  • Ania_84 Autorytet
    Postów: 39244 31313

    Wysłany: 20 sierpnia 2014, 08:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    to ja dodam cos od siebie .. :)
    jako ze pracuje z lekarzami na NFZ i ich rozliczam ze swiadczen

    lekarz rodzinny moze wykonac nnp TSH - ale tylko w przypadku kiedy nie dal jeszcze skierowania do poradi endokrynologczej .. jelsi dal to niestety on juz nie moze takiego skierwoania dac ..

    tu macie link http://kolejki.nfz.gov.pl/
    podaja tu przyblizone casy oczekiwania w ronych poradniach wystarczy wpisac jaka was interesuje wybrac woj lub miasto, albo wogole nie wybiera
    owszem ten czas oczekiwania jest taki pi razy drzwi bo niestety niewszedzie deklaruja czas oczekiwania ale juz macie spi gdzi emozna sie pytac pozatym na stronie kazdego NFZ wojewodzkiego jest cos takiego jak informator o umowach.. tam wpisujac nazwe poradni +np czy jest to AOS- ambulatoryjna opieka zdrowotna czy specjalistyka mozecie wyszukac placówki i podejrzec co maja za swiadczenia w wykazie refundowanym :)

    jesli bedziecie miec problem ze znalezieniem to piszcie co wam potrzebne i z jakiego woj ..to moge sie swoimi sciezkami dowiedziec :)

    pozdrawiam i zycze Wam wytrwałosci w dążeniu do celu :)

    inessa, szpilka lubią tę wiadomość

    Bezplemnikowcy też mają dzieci ;) 35odc.
    1 podejście (31.12.15) - cb
    2 Podejście (24.05.16) :) 13dpo beta 66,72/ 15dpo 183,22 19dpo 1432,94
    74dii09kx3vbi21s.png
    Novum Wawa
  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 6 września 2014, 16:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anulka26 wrote:
    Oczywiście masz rację, natomiast ja spotkałam się z odmową skierowania na badaniach w ramach NFZ w poradniach specjalistycznych z których korzystałam również w ramach NFZ np. właśnie poradnia endokrynologiczna. Badania w kierunku tarczycy czy hormonów w większości może zlecić właśnie endokrynolog jak np. prolaktyna, progesteron i wiele innych, wystarczy odrobina dobrej woli. Sama wiem ile kosztują badania, które zrobiłam po pierwszym poronieniu, a które mogłabym w większości zrobić własnie ze skierowaniem z poradni specjalistycznej... Oczywiście nie nakłaniam nikogo do szarpania się z lekarzami i wymuszania skierowań. Ja jednak jestem potwornie zła w tym momencie ponieważ dzisiaj obdzwoniłam poradnie genetyczne w kilku województwach i znalazłam jedną własnie gdzie z niczym nie ma problemów, pozostałe to jakiś dramat. Koszty jakie trzeba ponosić w celu zdiagnozowania niepłodności czy przyczyn niepowodzeń ginekologicznych są niebotyczne i nie każdą z nas będzie na to stać, bo można to liczyć w tysiącach złotych... Stąd moja determinacja do szukania sposobów, aby każda z nas mogła sobie pozwolić na więcej. I ja osobiście mam zamiar chodzić do lekarzy i prosić o te skierowania w zależności od potrzeb, muszę teraz podjąć bardzo szeroko zakrojoną diagnostykę i obojętne czy mnie na to stać czy nie skoro od kilku ładnych lat płacę składki mam do czegoś prawo w razie potrzeby i inne kobiety także do tego zachęcam, bo dlaczego mamy być spychane na margines? Skoro tak trąbią w mediach o polityce prorodzinnej niech pomogą wszystkim nam się leczyć...
    Może i zbyt dużo we mnie dziś emocji, ale wyszłam ze szpitala po poronieniu i zabiegu nawet bez morfologii?! WTF?! Nie wiem czy się śmiać czy płakać!
    Bardzo dobrze, że o tym napisałaś i też uważam, że powinnyśmy miec mozliwośc zrobienia badań w ramach ubezpieczenia, chcialam tylko przestrzec dziewczyny, że nie zawsze akurat rodzinny jest dobrym adresem, ale warto szukać mozliwości zrobienia badan bezpłatnie a jak się nie da to polecam dzwonić po przychodniach, szpitalach, punktach pobrań bo cenniki różnią się diametralnie, czasem ceny badań w małej mieścinie są niższe niż przy pobieraniu krwi bezpośrednio w labo, które z tej miesciny wykonuje badania w uzym mieście i czasami laboratoria przyszpitalne mają dużo wyższe ceny, ale trzeba sobie sprawdzić

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • monika1987 Nowa
    Postów: 2 13

    Wysłany: 24 lutego 2015, 23:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ania_84 wrote:
    to ja dodam cos od siebie .. :)
    jako ze pracuje z lekarzami na NFZ i ich rozliczam ze swiadczen

    jesli bedziecie miec problem ze znalezieniem to piszcie co wam potrzebne i z jakiego woj ..to moge sie swoimi sciezkami dowiedziec :)

    Aniu, mam do Ciebie prośbę, może będziesz umiała mi pomóc. Urodziłam synka przedwcześnie w 26 tyg., zmarł po 3 dniach. Sekcja wykazała niewydolność łożyska ze względu na zmiany zakrzepowe, zawały krwotoczne itd. Lekarz ginekolog w prywatnej poradni podał mi listę badań dotyczącą ukłądu krzepnięcia w kierunku trombofilii i zespołu antyfosfolipidowego (APS), które zaleca mi wykonać. W zwiazku z tym, iż byłam na wizycie w prywatnej poradni nie otrzymałam skierowania na NFZ. Skierowanie do poradni genetycznej udało mi się natomiast uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, z tym, że nie wpisał on tych badań na skierowaniu, a tylko adnotację, że skierowanie związane jest z zaleceniem ginekologa po śmierci dziecka. Udało mi się umówić do poradni genetycznej, czy jeśli przedstawię lekarzowi wyniki sekcji i przekażę zalecenia ginekologa będzie czuł się zobligowany do wykonania mi tych badań na NFZ, czy powinna ta informacja być zawarta w skierowaniu bo inaczej nie musi wcale mi tych badań wykonać?
    Będę wdzięczna za odpowiedź!

    Monika
  • benitka Autorytet
    Postów: 274 241

    Wysłany: 25 lutego 2015, 18:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja miałam napisane na skierowaniu tylko poradnia genetyczna ze wzg.na nawracające poronienia i w poradni to ja sama powiedziałam,że chcę wykonać badania w kierunku zespołu anty fosfolipidowego i w kierunku zakrzepicy i zrobili bez żadnego problemu...

    bhywkrhmf2hztwyl.png MOje 3 aniołki ...kocham i tęsknię...
  • mersiak Autorytet
    Postów: 456 407

    Wysłany: 3 marca 2015, 08:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja wczoraj wieczorem wyszłam właśnie ze szpitala po zabiegu łyżeczkowania. Za tydzień mam wizytę u mojego gina, zobaczymy co mi zleci za badania...

    3jgxskjo0p8dsc51.png
    Aniołek † 11.09.2010 (6tc), Aniołek †28.02.2015 (8t4d), Aniołek †14.03.2016 (6tc) i jeszcze 6 Aniołków...
  • Lili30 Autorytet
    Postów: 553 508

    Wysłany: 3 marca 2015, 08:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witaj Mersiak bardzo mi przykro z powodu Twojej straty! Jak się trzymasz? Jeśli będziesz potrzebowac wsparcia zapraszamzapraszamy do wątku wracajace do starań, miło tam u nas :-)

    Anastazja85 lubi tę wiadomość

    3 Aniołki w niebie
    atdc6iye40ls1crt.png
  • Anastazja85 Autorytet
    Postów: 1379 611

    Wysłany: 3 marca 2015, 13:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lili, rośnijcie zdrowo :)

    relg20mm3fi45p46.png

    05.11.2015 Mój mały chłopczyk ❤

    15.07.2014 DWA ANIOŁKI [*] [*] - 11 tc.
    29.10.2014 biochemiczna
    31.12.2014 pusty pęcherzyk

    Jeśli masz zamiar w coś wątpić, to zacznij wątpić w swoje ograniczenia
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Witaminy niezbędne podczas starań o dziecko, w czasie ciąży i podczas karmienia

Organizm podczas ciąży ma wyjątkowe potrzeby na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Które są szczególnie istotne? Czego nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy? Jakie witaminy warto zażywać podczas starań o dziecko, w czasie ciąży i podczas karmienia? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Znaczenie jakości męskiego nasienia

Jest wiele czynników, które wpływają na szanse na zajście w ciążę u pary, która marzy o rodzicielstwie. Jednak niewątpliwie wśród najważniejszych jest odpowiednia jakość komórki jajowej i plemników. Wyjaśniamy, dlaczego jakościowe komórki jajowe czasami nie gwarantują sukcesu. Jakie znaczenie odgrywa jakość męskiego nasienia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

CZYTAJ WIĘCEJ

Sen a zdrowie hormonalne kobiety – jak na siebie wpływają?

Jak sen wpływa na zdrowie hormonalne kobiety? Jakie mogą być skutki niedoboru snu w kontekście kobiecej płodności? Jakie hormony są szczególnie wrażliwe na problemy z bezsennością u kobiet? Jak zadbać o prawidłową higienę snu?

CZYTAJ WIĘCEJ