Badania po poronieniach
-
Jaki jest zestaw badań które powinno wykonać się po więcej niż jednym poronieniu spowodowanym obumarciem zarodka? I czy powinno się szukać przyczyny aż do skutku? Jakie są szanse, że po 2 poronieniu kolejna ciąża będzie donoszona? I jak mocno spadają te szanse po kolejnym poronieniu?
Wykonałam już badania:
* Badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego – przeciwciała antykardiolipidowe – IgG, IgM
* Antykoagulant tocznia
* Przeciwciała przeciwjądrowe ANA
* Przeciwciała przeciwko antygenom łożyska
* przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO)
* przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)
* Toxoplazmoza (IgG, IgM)
* Cytomegalia (IgG, IgM)
* Chlamydioza (Chlamydophila trachomatis)
wszystko ujemne
* Różyczka (IgG, IgM)
Dodatnia w obu klasach przynajmniej od marca, byłam na konsultacji w zakaźnym podobno u niektórych ludzi przeciwciała w obu klasach się utrzymują.
Robiłam również:
* Badania hormonów płciowych, odpowiadające za regularność i prawidłowość cyklu (FSH, LH, Progesteron, Estogeny, Prolaktyna)
* Badanie hormonalne tarczycy (TSH, fT3, fT4) - mam lekką niedoczynność tarczycy (tsh=3 w 1 ciąży zignorowane przez lekarkę, w drugiej 3,7 i wtedy podjęte zostało leczenie, ft3 i ft4 w normie)
* Badanie kariotypu (mąż również) - prawidłowe
* Badanie nasienia u męża - wszystko ok poza lepkością i czasem upłynnienia
Przy jednym z usg stwierdzono u mnie dwurożność macicy, ale wg mojej lekarki dwurożność nie jest powodem dla którego ciąża przestaje się rozwijać. Może powodować poronienia, ale to są poronienia nagłe, pomimo że ciąża się rozwija. Rozważam wykonanie sonoHSG.Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 grudnia 2014, 12:27
Buziulka, aaagaaatka, Helen, MałaMysz, Kamilka, STRZELEC, Blondik, dżona, Judyta, Haana, moremi, Dżejzi, aisza, unadarcy, MagSz, Natka88, kuciak, monik, Erl, november123, moniaak, agniesia2569, ampoule, agnb6, Tosieńka lubią tę wiadomość
Aniołek 12tc -18.04.2014 [*]
Aniołek 8tc -25.08.2014 [*]
Maks - ur 08.09.2015
Nataniel 18tc - 20.12.2017 [*] -
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk EkspertZestaw badań zależy od przebiegu poprzednich poronień oraz wyników badań kariotypów materiału z poronień (jeżeli były wykonane). Jeśli w materiale poronionym stwierdzono aneuploidie to przyczyna jest okreslona i wymaga dalszych naturalnych starań lub zapłodnienia pozaustrojowego z diagnostyką preimplantacyjną (pozwalającą na wykluczenie tego typu zaburzeń). Do 4 kolejnych poronień, za każdym razem prawdopodobieństwo donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka wynosi powyżej 50%. Szanse te spadają po 5 poronieniach. Dwurożność nie jest powodem poronień, natomiast występowanie przegrody w macicy może być ich przyczyną. Nie widzę wskazań do sonoHSG. Zdecydowanie cenniejszym źródłem informacji byłoby przeprowadzenie histeroskopii, którą można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ (np. w Invicta w Warszawie lub Gdańsku). Polecałbym realizację zabiegu w ośrodku, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Szpitale przeprowadzają badanie głównie pod kątem procesów nowotworowych, z wykorzystaniem techniki, która może w niektórych przypadkach negatywnie wpływać na płodność.