Bezsenność
-
WIADOMOŚĆ
-
Dziewczyny, jak radzicie sobie z problemem z zasypianiem, rzucaniem się z boku na bok, budzeniem w nocy...
Ledwo położę się do łóżka ,to gonitwa myśli, plany, wizje... Ostatnio mam bardzo dużo stresu, wydarzyło się kilka złych rzeczy, które mi się śniły i chyba z tego wszystkiego bałam się zasnąć przez pierwszych kilka dni Ba! ja bałam się zamknąć oczy...
Wczoraj kolejne kilkugodzinne kręcenie się w pościeli. Sama już nie wiem czy się zmuszać do spania, czy wstać i coś robić...
Doradźcie coś!!! -
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
A to w żaden sposób nie wpływa na starania??
I pewnie na receptę... -
nick nieaktualny
-
Frufru wrote:Dziewczyny, jak radzicie sobie z problemem z zasypianiem, rzucaniem się z boku na bok, budzeniem w nocy...
Ledwo położę się do łóżka ,to gonitwa myśli, plany, wizje... Ostatnio mam bardzo dużo stresu, wydarzyło się kilka złych rzeczy, które mi się śniły i chyba z tego wszystkiego bałam się zasnąć przez pierwszych kilka dni Ba! ja bałam się zamknąć oczy...
Wczoraj kolejne kilkugodzinne kręcenie się w pościeli. Sama już nie wiem czy się zmuszać do spania, czy wstać i coś robić...
Doradźcie coś!!!
Żadne cudowne leki nie zadziałają jeżeli nie wyeliminujesz źródła problemu. Relaks to podstawa. Masaż, sauna czy jak ci tam wygodnie.
A z tabletek polecam melatoninę. Naturalny hormon.
Bardziej niż on w staraniach zaszkodzi stres i brak snu.Isaura l.37, 9 CS o 3 dziecko
HSG - drożne jajowody
Niedomoga lutealna
Zioła ojca sroki nr 3 -
No właśnie nic na mnie nie działa, żaden relaks, muzyka, próbowałam nawet ASMR, nawet herbatki, a tabletki bez recepty nie pomagają.
-
Frufru wrote:No właśnie nic na mnie nie działa, żaden relaks, muzyka, próbowałam nawet ASMR, nawet herbatki, a tabletki bez recepty nie pomagają.
Melatonina na uregulowanie spania. Kiedyś brałam ok 2 tyg i działa super.Frufru lubi tę wiadomość
Isaura l.37, 9 CS o 3 dziecko
HSG - drożne jajowody
Niedomoga lutealna
Zioła ojca sroki nr 3 -
KoniczynkaNaSzczęście wrote:Hydroksyzyna i zasniesz jak niemowle
Nie polecam hydro,otepia i mnie wcale nie pomaga na sen. Kilka lat walczyłam z bezsennoscia, pomogla dopiero melantonina lekam, bez recepty.Frufru lubi tę wiadomość
3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
4 x IUI
Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
7dpt beta 39.46 😄
9dpt beta 164
11dpt beta 484
14dpt beta 2566
24dpt - mamy Serduszko!
Czekamy na Córeczkę😄
09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
"Nie bój się, tylko wierz." -
Dziewczyny, zadam Wam pytanie: Czy jak ktoś złamie nogę to lepiej ją nastawić, usztywnić i oszczędzać aby się dobrze zrosła i była sprawna (co oczywiście trochę trwa) czy lepiej go przyćpać silnymi lekami przeciwbólowymi aby noga nie bolała i ktoś mógł sobie chodzić z taką złamaną (efekt natychmiastowy)?
Autorka wątku ma problem ze snem, który jak deklaruje, spowodowane są strachem i gonitwą myśli. Więc ja zamiast cudownych specyfików czy to na receptę czy też bez sugerowałabym jednak wizytę u psychologa, który pomoże rozwiązać problem, którego objawem jest bezsenność
Jak się da to leczmy przyczyny a nie tylko objawy
Także autorko wątku, jeżeli masz możliwość wyborku psychologa to najbardziej z twoim problemem polecałabym kogoś kto pracuje w nurcie poznawczym lub poznawczo-behawioralnym. Jeżeli nie masz możliwości wyboru, bo jesteś np. z małej miejscowości to to prostu udaj się do psychologa, który pracuje w okolicySelina, Wiktorkaaa lubią tę wiadomość
👧🏼 wrzesień 2018
🧒🏼 sierpień 2020 -
Aktualnie gonitwa myśli minęła, a problemy ze snem pozostały.
Nie potrafię spać gdy jestem sama w domu, nie czuję zmęczenia, mogę do północy lub dłużej coś robić, aż w końcu zmuszam się do położenia spać, bo rano idę do pracy.
Dziękuję Wam za wszystkie rady. -
Warto też zadbać o tzw. higienę snu. Często problemy ze snem wynikają z naszył złych nawyków i z czasem tylko się pogłębiają. Poniżej wypiszę podstawowe zasady prawidłowej higieny snu, ale pamiętaj, że po jednym dniu nie zobaczysz zmiany, przyjmuje się, że po 2-3 tygodniach stosowania się do zasad problemy ze snem są mniejsze lub całkiem znikają (pod warunkiem, że to problem związany ze złymi nawykami oczywiście).
- ŁÓŻKO SŁUŻY DO SPANIA I DO SEKSU i do niczego więcej. Nie należy przebywać w łóżku jeżeli akurat nie idzie się spać lub uprawiać seksu. W łóżku się nie je, nie czyta, nie ogląda telewizji, nie przegląda nic na telefonie itd.
- UNIKAJ INTENSYWNEGO ŚWIATŁA NA MIN. 2H PRZED PLANOWANĄ PORĄ SNU. Intensywne światło to nie tylko światło słoneczne czy lampa w solarium, ale też światło emitowane przez ekrany - tv, komputer, tablet czy telefon. Jeżeli już koniecznie musisz korzystać z tych urządzeń to dobrze włączyć filtr światła niebieskiego i możliwie jak najbardziej przyciemnić ekran. Intensywne światło i światło ze spektrum niebieskiego (występujące też w świetle słonecznym) hamuje wytwarzanie melatoniny w mózgu, tzw. hormonu snu)
- JAK NIE MOŻESZ ZASNĄĆ NIE LEŻ W ŁÓŻKU. Przewracanie się z boku na bok powoduje frustrację, zamiast czuć się zrelaksowana i zmęczona będziesz się rozbudzać i tym bardziej nie będziesz mogła zasnąć. Jak nie zaśniesz w ciągu ok 15-30 min to po prostu wstań i pochodź po mieszkaniu, poczytaj książkę, poukładaj puzzle lub rób cokolwiek co nie wymaga ekranów i po kolejnych 30-45 min spróbuj się znów położyć. Jak nie zadziała to proces powtarzamy, tylko tym razem do łóżka wracasz po godzinie.
- NIE LICZ CZASU DO BUDZIKA. Świadomość, że masz już tylko 5h do budzika zdecydowanie nie pomoże zasnąć. Lepiej o tym nie myśleć i się zrelaksować.
- UNIKAJ ALKOHOLU WIECZOREM. Alkohol daje nam złudne poczucie zmęczenia, ale zasadniczo utrudnia zasypianie.
- ZADBAJ O RUTYNĘ. Cykl dobowy, aby nie został zaburzony potrzebuje rutyny. Wstawaj zawsze o tej samej porze i kładź się o tej samej porze. Nawet w weekend.
- ŚPIJ 7-9 H. Sprawdź po jakim czasie snu się czujesz najlepiej wypoczęta i trzymaj się tego czasu. Zarówno za krótki jak i za długi sen jest szkodliwy. No i nie da się wyspać na zapas, więc nie ma sensu próbować
- OGRANICZ POBUDZACZE. Pobudzaczami jest kofeina (kawa), teina (herbata), cukier (słodycze,owoce) no i dużo pobudzaczy to farmaceutyki, ale nie o nich mowa. Staraj się unikać pobudzaczy na 3-6h przed snem (w zależności na ile szybki masz metabolizm i na ile szybko organizm jest w stanie już je przetrawić).
- BĄDŹ AKTYWNA. Szczególnie u osób pracujących przy biurku jest ten problem, że organizm nie zdąży sie fizycznie zmęczyć. Dlatego zaleca się min. 30 min aktywności fizycznej każdego dnia (nie musi to być sport, sprzątanie mieszkania, seks czy spacer też są aktywnościami fizycznymi )
- MIEJ SWOJE RYTUAŁY. Szczególnie to się sprawdza u dzieci, ale u dorosłych często też. Jak mózg dostanie więcej informacji z otoczenia, że pora spać, niż tylko brak światła tym lepiej. Można się nauczyć, że np. zawsze przed snem czytasz w fotelu, albo medytujesz, albo długo czeszesz włosy, albo stosujesz krem o konkretnym zapachu, słuchasz konkretnej muzyki. Musi to być coś co angażuje minimum jeden zmysł (wzrok, węch, dotyk, smak, słuch), musi być powtarzalne i nie powinno się tego robić w innych okolicznościach niż przed porą spania.
No, to tyle w temacie higieny snu Życzę powodzenia!Frufru lubi tę wiadomość
👧🏼 wrzesień 2018
🧒🏼 sierpień 2020 -
Moim zdaniem dobrze jest znaleźć coś, co Cię relaksuje - czytanie książki, słuchanie muzyki, spacer wieczorem. Ja się wkręciłam w różnego rodzaju rękodzieło, robienie biżuterii. Super jest szydełkowanie, podobno nawet w jakimś kraju jest ono zalecane jako terapia na nerwicę! Mnie np. bardzo to odpręża, bo to taki jednostajny, powtarzalny ruch, wczuwasz się w niego i można zupełnie się wyłączyć od problemów i w ogóle od myślenia. Naprawdę polecam to Albo kolorowanki relaksujące.Córeczka 08.2019 ❤️
Synek 10.2022 💙 -
nick nieaktualny
-
Hejka! Ja napiszę ze swojej perspektywy, czyli osoby, która cierpi na bezsenność od 8 lat… musisz się bardzo uważnie wsłuchać w swój organizm. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - dlaczego masz problem z zaśnięciem? Czy kładziesz się do łóżka z telefonem? Oglądasz TV do późna? Jesz na noc? Pijesz dużo kawy w ciągu dnia?
Czy może masz „gonitwę myśli”, jesteś pobudzona, nerwowa, spięta?
Musisz dbać o higienę snu. To bardzo ważne!
Jeśli lekarz od razu zacznie przepisywać leki nasenne/na uspokojenie etc., to poszukaj innego specjalisty - są psycholodzy, którzy zajmują się zaburzeniami snu, skorzystałabym na Twoim miejscu z takiej porady.
Polecam książkę, która jest syntezą badań nad snem - „Dlaczego śpimy” dra M. Walker’a. Bardzo wartościowa pozycja. Z naturalnych środków pomóc moze Ashwagandha - jest to naturalne zioło, które ułatwia zasypianie i nie ma przy tym efektów ubocznych.Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 grudnia 2021, 11:49
-
Zrób krzywa glukozowo-insulinową. Na czczo, po 1h i po 2h. Mi to trochę się wiąże z zaburzeniami glikemii co często odbija się na problemach ze snem. Koniecznie też sprawdź tarczycę i kortyzol. No i oczywiście wizyta u specjalisty.
Warto jest skonsultować się z psychologiem, czesto zaburzenia snu mają podłoże psychologiczne i terapia może pomóc:
https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psycholog-online
Daję tutaj namiar na terapię w formie online.Wiadomość wyedytowana przez autora: 27 czerwca 2022, 14:22
-
Sama miałam z tym ogromnym problem - trudności z zaśnięciem, wybudzanie w nocy po kilka razy, rano trudność ze wstaniem. U mnie sprawdziła się porządna suplementacja - duże dawki magnezu żeby wysycić organizm i witaminy b complex w aktywnej formie. To wszystko działa na układ nerwowy. Teraz czuję się o wiele lepiej, każda noc spokojna i przespana.