Słaba jakość komórek jajowych? To nie wyrok.

Poznaj autorski program poprawy jakości komórek dla pacjentek przed leczeniem in vitro, z niską rezerwą jajnikową i słabą odpowiedzią na stymulację hormonalną.
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Bo i dla nas wyjdzie słońce 🤩
Odpowiedz

Bo i dla nas wyjdzie słońce 🤩

Oceń ten wątek:
  • Clausix Autorytet
    Postów: 7043 5841

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Kochane, ja coraz bardziej czuję się w ciąży 🙆‍♀️ mdłości, brzuch i takie uczucie... Lekkości w środku? Nie wiem jak to nazwać, ale czuję się jak ostatnio.
    Nie wiem czy sobie nie wkręcam, ale ból i mdłości są bardzo realne.. 🤦‍♀️

    Szczerze mówiąc mocno się zdziwię, jeżeli jesteś w ciąży :P dopiero 7 dpo, wykres taki o, serduszka z uciekającym chłopem :P No i hormony 7 dpo są zdecydowanie za niskie jeszcze, żeby dawać takie objawy.
    Oczywiście życzę Ci jak najlepiej! <3

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 kwietnia 2021, 13:28

    34 lata, starania od 10.2019
    03.2020 - 💔6 tc 02.2021 - 💔 cp 03.2023 - 💔9 tc
    02.2025 - start IVF - 10🪩➡️ 8🥚➡️ 5❄️(5.1.1, 5.1.1., 6.2.2., 6.2.3., 4.2.2.)
    07.04.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔9 tc
    12.11.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔7 tc
    30.04.2026 - FET 6.2.2 ❄️ ❌
    01.06.2026 - FET 4.2.2❄️bhcg 7dpt 54,1 9dpt 120,4 14 dpt 1043 17dpt 3210,7 🤞

    "Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec."

    preg.png
  • magda.lena Autorytet
    Postów: 486 227

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny Ja już po Sono HSG i niestety prawy niedrożny 😔😔😔😔A lewy udrożnil się pod wysokim ciśnieniem
    miałam to badanie robione 3 lata temu i było drożne ale dzisiejsze trochę bolało 😥 zazwyczaj mialam.owu z prawego 😭 wizytę u mojej gin mam w przyszły czwartek. Z dobrych wieści to w wymazie juz nie mam bakterii ecoli.

    2015-2017 starania naturalne i 2x histeroskopia - usuwanie przegrody macicy
    2018-Letrozolle+ ovitrelle, sono-hsg ok
    2019 - starania naturalne, strata w 9tc
    2020-2021-clo, aromek, ovitrelle, histeroskopia
    VIII 2021- laparokopia - niedrożne jajowody,drobne ogniska endometriozy usunięte
    IX 2021-III 2022 - 2 procedury brak zarodków, wszystkie padały po 3 dobie
    V 2022 Kriobank Białystok 3 procedura - 5 ❄️❄️❄️❄️❄️
    VII 2022 - immunolog - Kir AA, brak wszystkich DS, NK 17%, Allo mlr 0%, Cross-match 46,7 %,Hla C1C2, Mąż Hla C2C2. Kariotypy ok.
    VIII 2022 - immunosupresja

    Niedoczynność, Hashi, IO,PAI homo, MTHRF - hetero
    preg.png
  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Clausix wrote:
    Szczerze mówiąc mocno się zdziwię, jeżeli jesteś w ciąży :P dopiero 7 dpo, wykres taki o, serduszka z uciekającym chłopem :P No i hormony 7 dpo są zdecydowanie za niskie jeszcze, żeby dawać takie objawy.
    Oczywiście życzę Ci jak najlepiej! <3
    Chłop raz nie uciekł 🙉 i to w dzień owulacji.
    Ja mam takie ciche przemyślenie, że może to jest spowodowane tym, że są 2..? Bo ja zrobiłam dzisiaj test i widziałam cień cienia cienia.
    Może to 5ylko moja głowa i przyjdzie 🐒, ale mam jakieś wewnętrzne poczucie, że to jest to 🙈
    Wiem, działam i myślę teraz trochę poza logiką. Czas pokaże.

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • Anettaa Autorytet
    Postów: 1188 1008

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Chłop raz nie uciekł 🙉 i to w dzień owulacji.
    Ja mam takie ciche przemyślenie, że może to jest spowodowane tym, że są 2..? Bo ja zrobiłam dzisiaj test i widziałam cień cienia cienia.
    Może to 5ylko moja głowa i przyjdzie 🐒, ale mam jakieś wewnętrzne poczucie, że to jest to 🙈
    Wiem, działam i myślę teraz trochę poza logiką. Czas pokaże.
    To trzymamy mocno kciuki.. oby malpiszon nie nadszedł. ;)

  • Clausix Autorytet
    Postów: 7043 5841

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Chłop raz nie uciekł 🙉 i to w dzień owulacji.
    Ja mam takie ciche przemyślenie, że może to jest spowodowane tym, że są 2..? Bo ja zrobiłam dzisiaj test i widziałam cień cienia cienia.
    Może to 5ylko moja głowa i przyjdzie 🐒, ale mam jakieś wewnętrzne poczucie, że to jest to 🙈
    Wiem, działam i myślę teraz trochę poza logiką. Czas pokaże.

    Nawet jeżeli są dwa, to hormony które nie wychodzą na teście nie dają takich objawów, bo jest ich zwyczajnie za mało ;) a 7 dpo to dopiero czas na implantacje ;) trzymam kciuki, ale poczekaj spokojnie przynajmniej ze 3 dni ;)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 kwietnia 2021, 13:41

    34 lata, starania od 10.2019
    03.2020 - 💔6 tc 02.2021 - 💔 cp 03.2023 - 💔9 tc
    02.2025 - start IVF - 10🪩➡️ 8🥚➡️ 5❄️(5.1.1, 5.1.1., 6.2.2., 6.2.3., 4.2.2.)
    07.04.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔9 tc
    12.11.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔7 tc
    30.04.2026 - FET 6.2.2 ❄️ ❌
    01.06.2026 - FET 4.2.2❄️bhcg 7dpt 54,1 9dpt 120,4 14 dpt 1043 17dpt 3210,7 🤞

    "Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec."

    preg.png
  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    magda.lena wrote:
    Dziewczyny Ja już po Sono HSG i niestety prawy niedrożny 😔😔😔😔A lewy udrożnil się pod wysokim ciśnieniem
    miałam to badanie robione 3 lata temu i było drożne ale dzisiejsze trochę bolało 😥 zazwyczaj mialam.owu z prawego 😭 wizytę u mojej gin mam w przyszły czwartek. Z dobrych wieści to w wymazie juz nie mam bakterii ecoli.
    Madziu, a jak Twój lewy jajnik? Miewasz owulacje również z niego?

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Chłop raz nie uciekł 🙉 i to w dzień owulacji.
    Ja mam takie ciche przemyślenie, że może to jest spowodowane tym, że są 2..? Bo ja zrobiłam dzisiaj test i widziałam cień cienia cienia.
    Może to 5ylko moja głowa i przyjdzie 🐒, ale mam jakieś wewnętrzne poczucie, że to jest to 🙈
    Wiem, działam i myślę teraz trochę poza logiką. Czas pokaże.

    Trzymam kciuki 👌👶

  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Clausix wrote:
    Nawet jeżeli są dwa, to hormony które nie wychodzą na teście nie dają takich objawów, bo jest ich zwyczajnie za mało ;) a 7 dpo to dopiero czas na implantacje ;) trzymam kciuki, ale poczekaj spokojnie przynajmniej ze 3 dni ;)
    Wiem, nie wiem skąd u mnie ten dziki szal 🙈 może nadmiar emocji ostatnio. Dziś jedziemy oglądać dom, teraz te objawy.. Ja wiem, że hormonów jest za mało, bo cień cienia to prawie nic.
    Ciężko stwierdzić skąd te objawy... Ale w poprzedniej ciąży też tak się czułam, tylko trochę w późniejszym etapie.
    Musze wziąć wdech i wydech, bo nadmiar emocji (nawet pozytywnych) nie służy nikomu.

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miałam się nie nakrecać, spróbuję to przyjąć na chłodno.
    Chyba zrobię sobie dzisiaj sesje jogi 🙏

    Clausix lubi tę wiadomość

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • Clausix Autorytet
    Postów: 7043 5841

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    magda.lena wrote:
    Dziewczyny Ja już po Sono HSG i niestety prawy niedrożny 😔😔😔😔A lewy udrożnil się pod wysokim ciśnieniem
    miałam to badanie robione 3 lata temu i było drożne ale dzisiejsze trochę bolało 😥 zazwyczaj mialam.owu z prawego 😭 wizytę u mojej gin mam w przyszły czwartek. Z dobrych wieści to w wymazie juz nie mam bakterii ecoli.

    A jest szansa, że się obkurczył po prostu od podania kontrastu? Moja nowa gin mówiła, że tak się czasem dzieje i dlatego nie jest fanką tego badania. Dobrze, że bakterii już nie ma :)

    34 lata, starania od 10.2019
    03.2020 - 💔6 tc 02.2021 - 💔 cp 03.2023 - 💔9 tc
    02.2025 - start IVF - 10🪩➡️ 8🥚➡️ 5❄️(5.1.1, 5.1.1., 6.2.2., 6.2.3., 4.2.2.)
    07.04.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔9 tc
    12.11.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔7 tc
    30.04.2026 - FET 6.2.2 ❄️ ❌
    01.06.2026 - FET 4.2.2❄️bhcg 7dpt 54,1 9dpt 120,4 14 dpt 1043 17dpt 3210,7 🤞

    "Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec."

    preg.png
  • Mama8latka Autorytet
    Postów: 4836 3215

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Clausix ja nie mam pojęcia co ta moja tempka dzisiaj 🤷‍♀️🤷‍♀️ ... w ogóle to tak wysoko jak na mnie w pierwszej fazie... okres się kończy to mam nadzieję że się ustabilizuje i nie Bedzie jakis cyrkow 🙄🙄🙄 ....

    Bebetka jak wrócisz do domu to dawaj nam ten test tu do oceny i albo sprowadzimy Cię na ziemię albo będziemy gratulowac 😁😋

    👶 2012r (syn)--> Anty --> 2017r rozpoczęcie starań
    👼 2019r -15tc 💔
    👼 2019r - 9tc 💔
    2 x CB 💔
    06.2023r - CB 💔
    06.2024r - CB 💔

    ❌Toczeń [10.2023r Remisja Ana 1:5120-> 1:360]/ Endometrioza ❌
    ______________
    Starania zakończone w 04.2025r
    05.2025 założenie własnej działalności i "wylogowanie" z forum . zaglądam co u Was:)
    Zapisany w gwiazdach jeden Syn <3 tak miało być. <3
    pozdrawiam.!
  • Clausix Autorytet
    Postów: 7043 5841

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Miałam się nie nakrecać, spróbuję to przyjąć na chłodno.
    Chyba zrobię sobie dzisiaj sesje jogi 🙏

    Joga robi mi tak dobrze na głowę <3 nigdy bym siebie nie podejrzewała o polubienie takich praktyk, a tu proszę :P od operacji nie byłam na macie... chyba czas wrócić. Ale nie dziś, do kataru i bólu głowy doszły bóle mięśni, jak po dobrym treningu :P

    34 lata, starania od 10.2019
    03.2020 - 💔6 tc 02.2021 - 💔 cp 03.2023 - 💔9 tc
    02.2025 - start IVF - 10🪩➡️ 8🥚➡️ 5❄️(5.1.1, 5.1.1., 6.2.2., 6.2.3., 4.2.2.)
    07.04.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔9 tc
    12.11.2025 - FET 5.1.1 ❄️ 💔7 tc
    30.04.2026 - FET 6.2.2 ❄️ ❌
    01.06.2026 - FET 4.2.2❄️bhcg 7dpt 54,1 9dpt 120,4 14 dpt 1043 17dpt 3210,7 🤞

    "Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec."

    preg.png
  • Mama8latka Autorytet
    Postów: 4836 3215

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Klaudia jak u Ciebie sytuacja?????

    Magda.lena no takie wieści pół na pół masz.... przykro że ten jeden jest niedrozny... To teraz jak pójdziesz do gin to bedziecie jakis plan obmyslac?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 kwietnia 2021, 13:54

    👶 2012r (syn)--> Anty --> 2017r rozpoczęcie starań
    👼 2019r -15tc 💔
    👼 2019r - 9tc 💔
    2 x CB 💔
    06.2023r - CB 💔
    06.2024r - CB 💔

    ❌Toczeń [10.2023r Remisja Ana 1:5120-> 1:360]/ Endometrioza ❌
    ______________
    Starania zakończone w 04.2025r
    05.2025 założenie własnej działalności i "wylogowanie" z forum . zaglądam co u Was:)
    Zapisany w gwiazdach jeden Syn <3 tak miało być. <3
    pozdrawiam.!
  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 13:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie wiem, czy będzie widać na zdjęciu cokolwiek.
    Na prawdę mam w sobie jakieś przeświadczenie, że się udało. Myślę, że poczekam do piatku/soboty i zrobię drugi test. Jeżeli to co dziś widziałam to był cień, to za 3-4 dni powinien już być bladzioch.

    Juliet lubi tę wiadomość

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • Anettaa Autorytet
    Postów: 1188 1008

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 14:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Macie jakieś sprawdoNe linki joga na yt?

  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 14:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anettaa wrote:
    Macie jakieś sprawdoNe linki joga na yt?
    Ja uwielbiam Gosię Mostowską 💓

    Clausix, Anettaa lubią tę wiadomość

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • Iskra444 Autorytet
    Postów: 1706 2374

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 14:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Nie wiem, czy będzie widać na zdjęciu cokolwiek.
    Na prawdę mam w sobie jakieś przeświadczenie, że się udało. Myślę, że poczekam do piatku/soboty i zrobię drugi test. Jeżeli to co dziś widziałam to był cień, to za 3-4 dni powinien już być bladzioch.
    Tez trzymam kciuki, co za emocje 😃

    Iskierka - 2018👧🏼
    11.2020 - cb
    02.2021 - cb
    03.2021 - diagnostyka 🧔🏻- teratospermia, asentospermia, testosteron⬇️ - rozpoczęcie leczenia
    07.2021 - ⏸ 💖
    Iskiereczka - 2022😍

    f2w3skjodu7e6olv.png
  • krolik Autorytet
    Postów: 2461 2128

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 15:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bambusek gratuluję córy! :)

    Awe trzymam kciuki za nowy cykl! Mścij się na małpie skutecznie! :)

    Mama8latka a kiedy ostatnio robiłaś ft3, ft4 i przeciwciala tarczycowe? Tsh jest bardzo czułym badaniem, wystarczy trochę stresu, mniej snu itp. i już może skoczyć, najlepiej rozszerzyć badania o całą trójkę tarczycową.

    Bebetka strasznie wcześnie na jakiekolwiek objawy, życzę Ci zdrowej ciąży, ale niestety same też jesteśmy w stanie sobie wkręcić takie objawy. Wierz mi, przerabialam to. 3 lata temu, pierwszy cykl starań po poronieniu, robiłam testy już 6dp, wiem, debil, nawet jadłam kapustę kiszoną z czekoladą, bo przecież to na pewno zachcianka ciążowa 😐😐 tak bardzo chciałam być w ciąży, że ją sobie wkręcałam wymyślaniem objawów. A co najgorsze kilka dni później miałam pozytywny test... Poczasiak, z kosza wygrzebany, ale dla mnie to już ciąża była... Poszłam na betę, negatywna, na drugi dzień dostałam okres. Na początku starań o drugie dziecko to samo, już takie cienie na testach widywałam... Nawet teraz byłabym w stanie zobaczyć, jeszcze przed owulacją pewnie🤪 chyba w mózgu mam cienie po prostu 🤪 ale już ochłonęłam i przestałam się nakręcać w każdym cyklu. Chociaż obawiam się, ze w tym będę, bo jakoś tak w niego zaczęłam wierzyć 😅



    Clausix, awE, bambusek93 lubią tę wiadomość

    03.2018 14tc 👼
    05.2019 🩷
    01.2022 🩷
    04.2026 🩷

    age.png
  • Bebetka93 Autorytet
    Postów: 2858 1743

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 15:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krolik, ja wiem, jestem świadoma, ale jak kobieta się wkręci to logiki brak 🙈😁
    Muszę poczekać kilka dni i sprawa się wyjaśni.
    Chociaż mega się zdziwię, jeżeli to nie jest ciąża 🙈 dosłownie to czuję (wiem, wiem, logiki brak)

    * starania od 10.2020
    * pozytywny test ciążowy 01.2021
    * ciąża obumarła, zabieg łyżeczkowania 03.2021

    *24.04.2021 II !
    *11.05.2021 mamy serduszko <3

    8p3ogywll1r5jmhn.png
  • magda.lena Autorytet
    Postów: 486 227

    Wysłany: 20 kwietnia 2021, 15:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bebetka93 wrote:
    Madziu, a jak Twój lewy jajnik? Miewasz owulacje również z niego?

    Ten mój lewy jajnik to naprawdę jest lewy bo zazwyczaj czuje owu z prawej strony, będę u gin mojej to zobaczymy jaki ma plan, co dalej, rowno 2 lata temu zaszłam w ciążę to wtedy może jeszcze były drożne.

    Clausix nie wiem czy mógł się obkurczyć, nic mi dr nie mówił, powiedział tylko ze do konsultacji ze swoją pania dr 🤷‍♀️ i ten lewy to rozumiem że się udrożnil pod dużym ciśnieniem.

    2015-2017 starania naturalne i 2x histeroskopia - usuwanie przegrody macicy
    2018-Letrozolle+ ovitrelle, sono-hsg ok
    2019 - starania naturalne, strata w 9tc
    2020-2021-clo, aromek, ovitrelle, histeroskopia
    VIII 2021- laparokopia - niedrożne jajowody,drobne ogniska endometriozy usunięte
    IX 2021-III 2022 - 2 procedury brak zarodków, wszystkie padały po 3 dobie
    V 2022 Kriobank Białystok 3 procedura - 5 ❄️❄️❄️❄️❄️
    VII 2022 - immunolog - Kir AA, brak wszystkich DS, NK 17%, Allo mlr 0%, Cross-match 46,7 %,Hla C1C2, Mąż Hla C2C2. Kariotypy ok.
    VIII 2022 - immunosupresja

    Niedoczynność, Hashi, IO,PAI homo, MTHRF - hetero
    preg.png
‹‹ 638 639 640 641 642 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Witaminy na męską płodność - które najważniejsze?

Powszechnie wiadomo, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jaką jednak rolę odgrywają witaminy na męską płodność? Po jakie produkty sięgać, by dostarczać witamin, które mogą poprawić jakość nasienia i zwiększyć szanse na zajście w ciążę? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Test owulacyjny. Jak działają testy owulacyjne i czy są skuteczne?

Testy owulacyjne są jednym z najprostszych narzędzi do samodzielnego wykrywania dni płodnych i zbliżającej się owulacji. Przeczytaj jak działają testy owulacyjne, jak je prawidłowo wykonać, ile kosztują i czy można im zaufać w 100%. Podpowiemy Ci również jak skutecznie zwiększyć działanie testów owulacyjnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ranking TOP produktów zwiększających szanse na zajście w ciążę

Wybrane produkty, które mogą zwiększyć szanse na zajście w ciążę, skrócić starania o dziecko i szybciej przybliżyć Cię do wymarzonego celu. 

CZYTAJ WIĘCEJ