X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Długoterminowe staraczki !!!
Odpowiedz

Długoterminowe staraczki !!!

Oceń ten wątek:
  • Cccierpliwa Autorytet
    Postów: 22631 11315

    Wysłany: 17 września 2019, 10:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess wrote:
    To wszystko brzmi bardzo pięknie. Ale nie po to robi się badania żeby potem nie wierzyć wynikom. Czyli test pappa z założenia daje błędne wyniki :D
    Na amniopunkcję tez bym się nie zgodziła. A z tą nereczką to chyba wyszło w końcowej fazie ciąży a nie zaraz na samym początku przy pierwszych badaniach? Takie badania, te w późnym etapie, z wynikami które mówią jak postępować po porodzie zdecydowanie mają sens.
    Mnie najbardziej przerażają te pierwsze prenatalne, koło 11tc.
    Teoretycznie nie po to, ale wyniki z wywiadu i pappa sa malo woarygodne... to tylko statystyka wyliczana przez program...
    U kolezanki ryzyko wyszlo 1:9 na ZD robili pozniej harmony, albo panorame juz nie pamietam, w kazdym razie wyszlo, ze zdrowy chlopiec, ale ci sie nadenerwowali przez ten czas to ich...

    Mi z usg tez wyszlo wszystko.idealnie, wlasciwie wieksze prawdopodobienstwo ze w lotyo wygram, niz malej cos bedzie... przyszla pappa i bach nagle po opracowaniu jej i calego wywiadu co do chorob, wiwku, metody poczecia itp nagle 1:1248 fakt ze to dalej malo, ale nerwy byly, bo znajome majace duzo gorsza przeziernosc chociazby mialy duzo lepszy wynik po opracowaniu, bo np jeszzcze przed 30tka, naturals, brak chorob itp

    Janess, Anetka32 lubią tę wiadomość

    Vf81p2.pngvqiep2.png

    Instagram
    @invitro.mama

    Rozpakowane mamusie

    https://walkaorodzicielstwo.blogspot.de
    Starania start -> 2013
    [*] 10tc (2015)
    [*]8tc (2018)
    3xIUI :(
    1 ICSI
    ->23.11 punkcja (24-27.11 hiperstymulacja/hospitalizacja)
    ->27.11 transfer 🐣🐣
    ->14dpt beta 1700
    ->21dpt beta 10275
    ->31dpt biją <3 <3
    -> 39dpt bije <3
    -> 18.08.2018 (40+0) córeczka <3

    -> 25.08.2020 termin w klinice leczenia niepłodności
    -> 25.08 start Cyclo Progynova
    -> 14.09 💉
    -> 25.09 Punkcja
    -> 29.09 Transfer 🐣
    -> 14dpt beta 1700
    -> 23dpt <3
    -> 16.06.2021 (39+5) synek <3


    ⬇️ moja lista wyprawkowa ⬇️
    http://walkaorodzicielstwo.blogspot.com/2018/11/lista-wyprawkowa.html?m=1
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 września 2019, 11:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess wrote:
    To wszystko brzmi bardzo pięknie. Ale nie po to robi się badania żeby potem nie wierzyć wynikom. Czyli test pappa z założenia daje błędne wyniki :D
    Na amniopunkcję tez bym się nie zgodziła. A z tą nereczką to chyba wyszło w końcowej fazie ciąży a nie zaraz na samym początku przy pierwszych badaniach? Takie badania, te w późnym etapie, z wynikami które mówią jak postępować po porodzie zdecydowanie mają sens.
    Mnie najbardziej przerażają te pierwsze prenatalne, koło 11tc.

    Kochana od początku u niej było wiadomo że coś jest nie tak z nerka - na drugich prenatalnych już było raczej pewne .
    Niestety brzmi to źle, ale taka jest prawda..
    Żeby uspokoic to po złych wynikach pappa drugie prenatalne są przyspieszone i na tych drugich zazwyczaj okazuje się że jednak jest wszystko wporzadku .tu nie ma reguły niestety A kobiety powyżej 35 często mają " nietrafne " diagnozy bo te wszystkie wyliczenia itp to zwykły program komputerowy ...
    Mojej koleżance pamiętam 3 lata temu wyszło ryzyko ZD 1:3 - było raczej pewne że mała urodzi się chora...Niestety przyszła mama źle to zniosla morze wylanych lez i gorące kąpiele ( Niestety) aby poronic nie miała odwagi iść do szpitala i usunąć...
    Dziś jej córka ma prawie 4 lata i jest zdrowa uśmiechnięta dziewczynka.
    Powiem szczerze - byłam przygotowana na telefon, wiedziałam że jeśli będzie coś nie tak zrobię NINFTY.

    Janess, Pia88 lubią tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 września 2019, 11:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dokładnie Ccierpliwa tak jak napisałaś:-)
    Swój post pisałam za długo 😂

    Janess lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 18 września 2019, 17:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Puuuk pukkk :-)
    Żyjecie dziewczyny? ❤❤

    Janess, Pia88 lubią tę wiadomość

  • Cccierpliwa Autorytet
    Postów: 22631 11315

    Wysłany: 18 września 2019, 19:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anetka32 wrote:
    Puuuk pukkk :-)
    Żyjecie dziewczyny? ❤❤
    Melduje sie zywa :D

    Pia88 lubi tę wiadomość

    Vf81p2.pngvqiep2.png

    Instagram
    @invitro.mama

    Rozpakowane mamusie

    https://walkaorodzicielstwo.blogspot.de
    Starania start -> 2013
    [*] 10tc (2015)
    [*]8tc (2018)
    3xIUI :(
    1 ICSI
    ->23.11 punkcja (24-27.11 hiperstymulacja/hospitalizacja)
    ->27.11 transfer 🐣🐣
    ->14dpt beta 1700
    ->21dpt beta 10275
    ->31dpt biją <3 <3
    -> 39dpt bije <3
    -> 18.08.2018 (40+0) córeczka <3

    -> 25.08.2020 termin w klinice leczenia niepłodności
    -> 25.08 start Cyclo Progynova
    -> 14.09 💉
    -> 25.09 Punkcja
    -> 29.09 Transfer 🐣
    -> 14dpt beta 1700
    -> 23dpt <3
    -> 16.06.2021 (39+5) synek <3


    ⬇️ moja lista wyprawkowa ⬇️
    http://walkaorodzicielstwo.blogspot.com/2018/11/lista-wyprawkowa.html?m=1
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 18 września 2019, 19:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cccierpliwa wrote:
    Melduje sie zywa :D
    No musisz 😁
    Jak Mia? :-)
    Jak się macie? :-)
    Macie też w planach rodzeństwo dla księżniczki?

    Pia88 lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 września 2019, 08:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess wrote:
    Żyję, żyję, ale co to za życie. Jeszcze dwa dni i urlop!! :D

    A Ty Anetka masz wolne? Co robisz z taką ilością czasu?

    Tak Jannes od czerwca siedzę w domu 😁. Odrazu dostałam l4 , pierwsze dwa miesiące to raczej nic nie robiłam lezalam i myślałam że do głowy dostanę cały czerwiec i lipiec . Wszystko z mega umiarem . Mąż wszystko robił sprzątal zakupy robił śniadanie i kolację- obiad robiłam ja 😁.
    W sierpniu zrobił mi niespodziankę i wypożyczył na cały miesiąc super furę 😍😍😍, więc jeździłam gdzieś codziennie 😁😁😁 czasem nawet obiadu w domu nie było 😂😂 tylko na szybko coś kupowalam z gotowcow 😂😂🤭
    Obecnie wpadłam w wir rodzinny- nie ma dnia gdy ktoś nie zadzwoni ze potrzebuje gdzieś jechać 🤦‍♀️, ostatnio to zrobiło się dla mnje irytujące.
    Planujemy też remont więc się powoli do niego szykuje , oprozniam szafki z rzeczy nie potrzebnych A mam 4 szuflady pełne gratow jakieś kable kartony ( moje po prostownicach i innych małych AGD) Niby mam co robić ale wszystko sobie biorę naprawdę po lekku. Od kilku dni mam też bóle brzucha , co jest " niby " normalne bo teraz dzidzia szybciej rośnie i wszystko się rozciąga- trochę się tym stresuje ...
    Wczoraj pukala do mnie policja 🤦‍♀️😡, z wezwaniem do męża na komisariat . Myślałam że serce wyskoczy mi z gardła 😣😣😣, pytam ale co to za wezwanie - spojrzała policjantka i mówi że to sprawy rodzinne . Ale że jakie sprawy ? Pyta mnie czy nie ma przemocy w rodzinie? Mówię jej że jest znecam się nad mężem bo jestem w ciąży i go wykorzystuje 😂😂😂, usmiechnela się i pyta A może alimenty ? Mówię że alimenty są ale mąż sumiennie płaci- na co ona mi " no to nie wiem "
    Powiem Wam że mam stresa bo nie wiem co mam o tym myśleć o co chodzi , na wezwaniu nie ma żadnego paragrafu co bym sprawdziła o co chodzi . Mąż ma wezwanie na dziś ale nie pojedzie bo na 9 A o tej godzinie to on jest w pracy 🤦‍♀️ więc nadal zostaje mi się głowic

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 września 2019, 10:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess wrote:
    Anetka, a może ostatnio nie zapłacił i nic o tym nie wiesz albo matka zażyczyła sobie większych alimentów?
    Ale to bardzo niedobrze że nie stawi się na policji. Powinien chociaż zadzwonić do nich i umówić się na inną godzinę, wytłumaczyć dlaczego nie może być. Z nimi lepiej nie zadzierać.

    Jannes on i nie zapłacić 😣. Nie uwierzyłabym . Tego pilnuje jak oka w głowie do banku co miesiąc jeździ dziecku odkłada pod tym względem jest wzorowy . Zresztą dziecko ma " teczkę " wszystkie faktury druki dokumenty mamy do wglądu - alimenty opłaca na poczcie żeby mieć " papier " Tak myślałam też o podwyzcce tylko takie rzeczy to raczej sąd A nie komisariat ? Dzwoniłam do mamy mówiła że raczej podwyżki to do sądu
    Oczywiście dzwonił już tam wczoraj ale tej Pani prowadzacej nie było. Ma być dziś od 7 30 i pewnie dziś dzwonił ale też jest w pracy i nie chce mu głowy zawracać, a wiem że też go to zestresowalo .

  • Cccierpliwa Autorytet
    Postów: 22631 11315

    Wysłany: 19 września 2019, 13:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anetka32 wrote:
    No musisz 😁
    Jak Mia? :-)
    Jak się macie? :-)
    Macie też w planach rodzeństwo dla księżniczki?
    Mia dobrze, zywa lobuzica jak zawsze... serio poza snem nie ma chyba minuty zeby siedziala na tylku w jednym miejscu, jest caly czas w ruchu, caly czas sie wspina gdzies, drapie, cuduje...
    A ile sie z niej nasmiejemy...

    Rodzenstwo planujemy wsteonie jesli nic sie nie zmieni na przyszly rok :) tzn starania...
    Ja to bym mogla juz teraz, zaraz...
    Ale chcialabym wrocic chociaz na chwile do pracy, tak zeby w czasie ciazy miec jakies dochody i pozniej wiekszy macierzynski...
    Niby jakby teraz bylo, to tez bysmy dali rade, nomale jednak miec, a nie miec... tym bardziej, ze nie wiemy jak tym razem pojdzie, ile to potrwa, czy beda mrozaki, czy wiecej transferow itp... wole byc jakos zabezpieczona...


    Oby to nic powaznego na tym komisariacie!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 19 września 2019, 13:07

    Vf81p2.pngvqiep2.png

    Instagram
    @invitro.mama

    Rozpakowane mamusie

    https://walkaorodzicielstwo.blogspot.de
    Starania start -> 2013
    [*] 10tc (2015)
    [*]8tc (2018)
    3xIUI :(
    1 ICSI
    ->23.11 punkcja (24-27.11 hiperstymulacja/hospitalizacja)
    ->27.11 transfer 🐣🐣
    ->14dpt beta 1700
    ->21dpt beta 10275
    ->31dpt biją <3 <3
    -> 39dpt bije <3
    -> 18.08.2018 (40+0) córeczka <3

    -> 25.08.2020 termin w klinice leczenia niepłodności
    -> 25.08 start Cyclo Progynova
    -> 14.09 💉
    -> 25.09 Punkcja
    -> 29.09 Transfer 🐣
    -> 14dpt beta 1700
    -> 23dpt <3
    -> 16.06.2021 (39+5) synek <3


    ⬇️ moja lista wyprawkowa ⬇️
    http://walkaorodzicielstwo.blogspot.com/2018/11/lista-wyprawkowa.html?m=1
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 września 2019, 13:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ccierpliwa to super:-)
    Ja właśnie w odwiedzinach i siostry. Dałam małej mleko i położyłam się z nią w łóżku i zasnęłam 🤭🤭. Właśnie się przebudzilam lecę do domu spać dalej 😉
    Kurde ale mi brzuszek wypielo A po jednej stronie mnóstwo widocznych dużych żył
    Czuje strasznie napięta skórę..
    Mąż dziś na 14 jedzie - pewnie już w drodze. Dam Wam znać po

    Pia88 lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 września 2019, 15:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś

    No już po - pierdoliny. Kilka lat temu mieszkalo w naszym bloku młode małżeństwo. Jeden RAZ zdarzyło się że w środku nocy słyszeliśmy larmo wrzaski trzaski A późnej pukanie zaplakanej kobiety z prośbą czy byśmy na chwilę dziecko jej wzięli ( dziewczynka jakieś 5 lat) . Wzielismy - mala była w piżamie leżała z nami i za jakas godzinę matka po nią przyszła podziękowała i poszła.
    Mąż dostal wezwanie jako świadek do przemocy w rodzinie. Ooo Matko Ci ludzie nie mieszkają już z 5 lat w Naszym Bloku 😣😣🤨😳

    Janess lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 września 2019, 22:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś

    Jak tam Anetka, mąż się czegoś dowiedział?

    Ja na urlopie stąd też moje opóźnienia w pisaniu.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 września 2019, 06:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejooo 🥰🥰
    Motylku pisałam już wyżej- sprawa się wyjaśniła 😉
    Jak urlop?

    Jannes A Ty jakieś plany urlopowe? Czy stawiasz na odpoczynek 😁

    Janess lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 września 2019, 10:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anetka32 wrote:
    Hejooo 🥰🥰
    Motylku pisałam już wyżej- sprawa się wyjaśniła 😉
    Jak urlop?

    Jannes A Ty jakieś plany urlopowe? Czy stawiasz na odpoczynek 😁

    No masz, jakoś mi umknął ten post.
    Urlop super- pogoda póki co dopisuje.
    Dziś jesteśmy ostatni raz w Belgii, jutro ruszamy dalej do Niemiec.

    Janess lubi tę wiadomość

  • Cccierpliwa Autorytet
    Postów: 22631 11315

    Wysłany: 20 września 2019, 10:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess, zacne plany!

    Pia, zazdroszcze Belgii, uwielbiamy! Mialam tam sesje brzuszkowa, a pozniej noworodkowa :D.
    A w de to dokad sie wybierasz?


    A ja zaraz musze sie zbierac i mala na zakupy, skoczymy na spacer z psem (ktory jeszcze w sypialni w lozku spi w najlepsze) i pojedziemy do sklepu...
    Musze pokupic wszystko, zeby dzis juz ogarnac tort i ozdoby, a na jutro tylko zostawic sobie ozdobienie go i oblozenie lukrem plastycznym...

    Janess lubi tę wiadomość

    Vf81p2.pngvqiep2.png

    Instagram
    @invitro.mama

    Rozpakowane mamusie

    https://walkaorodzicielstwo.blogspot.de
    Starania start -> 2013
    [*] 10tc (2015)
    [*]8tc (2018)
    3xIUI :(
    1 ICSI
    ->23.11 punkcja (24-27.11 hiperstymulacja/hospitalizacja)
    ->27.11 transfer 🐣🐣
    ->14dpt beta 1700
    ->21dpt beta 10275
    ->31dpt biją <3 <3
    -> 39dpt bije <3
    -> 18.08.2018 (40+0) córeczka <3

    -> 25.08.2020 termin w klinice leczenia niepłodności
    -> 25.08 start Cyclo Progynova
    -> 14.09 💉
    -> 25.09 Punkcja
    -> 29.09 Transfer 🐣
    -> 14dpt beta 1700
    -> 23dpt <3
    -> 16.06.2021 (39+5) synek <3


    ⬇️ moja lista wyprawkowa ⬇️
    http://walkaorodzicielstwo.blogspot.com/2018/11/lista-wyprawkowa.html?m=1
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 września 2019, 10:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cccierpliwa wrote:
    Janess, zacne plany!

    Pia, zazdroszcze Belgii, uwielbiamy! Mialam tam sesje brzuszkowa, a pozniej noworodkowa :D.
    A w de to dokad sie wybierasz?

    Najpierw Ankum (okolice Osnabrück), a potem południe Schwäbisch Hall u niemieckich znajomych.
    Belgia jest piękna, to fakt!

    Janess lubi tę wiadomość

  • Cccierpliwa Autorytet
    Postów: 22631 11315

    Wysłany: 20 września 2019, 11:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pia, to juz bedziesz bardzo blisko mnie :D
    Uwielbiam zoo w Osnabrücku ;)

    Pia88, Janess, werni lubią tę wiadomość

    Vf81p2.pngvqiep2.png

    Instagram
    @invitro.mama

    Rozpakowane mamusie

    https://walkaorodzicielstwo.blogspot.de
    Starania start -> 2013
    [*] 10tc (2015)
    [*]8tc (2018)
    3xIUI :(
    1 ICSI
    ->23.11 punkcja (24-27.11 hiperstymulacja/hospitalizacja)
    ->27.11 transfer 🐣🐣
    ->14dpt beta 1700
    ->21dpt beta 10275
    ->31dpt biją <3 <3
    -> 39dpt bije <3
    -> 18.08.2018 (40+0) córeczka <3

    -> 25.08.2020 termin w klinice leczenia niepłodności
    -> 25.08 start Cyclo Progynova
    -> 14.09 💉
    -> 25.09 Punkcja
    -> 29.09 Transfer 🐣
    -> 14dpt beta 1700
    -> 23dpt <3
    -> 16.06.2021 (39+5) synek <3


    ⬇️ moja lista wyprawkowa ⬇️
    http://walkaorodzicielstwo.blogspot.com/2018/11/lista-wyprawkowa.html?m=1
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 września 2019, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Janess wrote:
    Anetka, planuję zrobić gruntowne porządki w szafach a poza tym będę leżała i żarła czipsy 😄
    Sadełko na zimę samo się nie zrobi 😈

    Hahaha zacny plan 😂😂
    No ja też już jestem po porządkach - swoje rzeczy posprzedawalam na olx A mąż dobra dusza pojechał do ośrodka pomocy i tam dał facetom ( akurat taki ośrodek że sami mężczyźni)
    Teraz czyszcze szuflady i znów wystawiam na olx mam 3 prostownice, 3 suszarki do włosów i pełno nie potrzebnych małych AGD 😂😂😂🤦‍♀️🤦‍♀️

    Motylek nie byłam w Belgii więc niewiem jak tam ale jak mówicie że Ładnie to zazdroszczę 😁😁
    A co do Niemaczech byłam w Homburgu na samym końcu- ciężko się wypowiedzieć bo to tak trochę jak wieś 😁😁

    Pia88, Janess, werni lubią tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 września 2019, 12:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A gdzie reszta naszej ekipy? Poobrażały się wszystkie? :P

    Janess lubi tę wiadomość

  • Ewa89_89 Autorytet
    Postów: 8521 7416

    Wysłany: 20 września 2019, 14:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja wróciłam z urlopu :-) zimno w tej Polsce!

    Pia88, Janess lubią tę wiadomość

    04.2024 FET 4BA ❌
    12.2023 FET 3BB ❌
    12.2022 FET 4AB 💔 10 tc [*] ♂️ 😔

    01.2022 III IMSI InviMed Wro, długi: 29 komórek/19 MII/12 zapłodnień/2❄️❄️8a, 3bb,4ab,4ba

    25.07.2020 FET 8b: 9dpt bhcg 12, niskie bhcg, krwotoki (krwiaki), niewydolność szyjki 23tc, pessar, hipotrofia - - >ciężki start ale jest na świecie! ♀️💜

    12.19 II IMSI AP Kato, długi protokół: 17 komórek/ 8MII/ 4 zapłodnienia/1❄️8b
    06.2019 IMSI AP Kato, krótki 12 komórek/7 MII/5 zapłodnień/ 1 zarodek 2BB ET :-( cb 😥 💔
    IUI 03.04.19 :( Invicta Wro

    Ja: AMH ok 3; mix G-B/Hashi, łuszczyca, zrosty, PAI homo, KIR AA, przegroda macicy usunięta, Endometrioza II st. (laparo), lekkie IO, rzs, 3x histero, po cholecystektomii (10.2023). Cd138✔️ NK 6/1 ❌

    Mąż: słabo z ilością, upłynnieniem i ruchliwością, MSOME 0%, FDNA 18%; HBA 86%, 96% uszkodzeń główki, wszystkie parametry do kitu.

    Walka od 2016
‹‹ 548 549 550 551 552 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Nie możesz zajść w ciążę? Rozpocznij diagnostykę już teraz – przygotuj się na czerwiec!

Świetne wieści dla wszystkich par, które pragną skorzystać z procedury in vitro, ale ze względów ekonomicznych nie mogli sobie na nią pozwolić... Już wkrótce rusza państwowy program wsparcia, który będzie finansował metodę zapłodnienia pozaustrojowego! Już teraz warto o tym pomyśleć, rozpocząć diagnostykę, aby jak najlepiej przygotować się do procedury. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroba Hashimoto a ciąża - co musisz wiedzieć?

Hashimoto co to za choroba i jak się objawia? Przede wszystkim charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy (tzw. limfocytowym zapaleniem tarczycy). Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Hashimoto a ciąża - jaki wpływ może mieć choroba Hashimoto na płodność kobiet oraz przebieg ciąży?

CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie mogę zajść w drugą ciążę" - czym jest niepłodność wtórna?

Gdy wspomnienia z porodu zaczną blednąć, a pierworodny synek lub córeczka wyrosną z etapu pieluch i kaszek, pojawienie się myśli o dalszym powiększeniu rodziny najprawdopodobniej będzie tylko kwestią czasu. Niestety, nie każdej kobiecie udaje się zajść w ciążę po raz drugi. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest niepłodność wtórna i jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ