X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Fsh ponad normę
Odpowiedz

Fsh ponad normę

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 12 stycznia 2015, 17:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie, odebrałam dziś wyniki i mam fsh w fazie folikularnej 25,20mIU/ml gdzie norma wynosi 2,80-11,30.
    Bardzo się tym znartwiłam...
    Czy to może oznaczać, że zajście w ciąże jest mało porawdopodobne.
    Dziś jest 4dc, może za późno wykonałam badanie?
    Lh mam 6,63 mIU/ml

    20140621580114.png
  • mihito Koleżanka
    Postów: 60 30

    Wysłany: 12 stycznia 2015, 18:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Karolka no niestety wysoki, może zrób w kolejnym cyklu w 2-3 dniu i jeśli dalej będzie podobna wartość to konsultuj się z lekarzem, bo niestety ale taki wynik świadczy o wygasającej czynności jajników i trzeba się spieszyć. Niewykluczone że ginekolog zaproponuje in vitro. Znam osobę, która miała 2x wyższy wynik i po in vitro ma dzieci:)

  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 12 stycznia 2015, 19:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czytałam trochę o tym i wiem, że nie jest ciekawie... W środę mam wizytę u ginekologa i zobaczę co mi powie. Mam dopiero 25lat, jestem pół roku po ślubie i pół roku staramy się o maleństwo.

    20140621580114.png
  • mihito Koleżanka
    Postów: 60 30

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 09:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dobrze, że zrobiłaś to badanie bo zazwyczaj lekarze młodym pacjentkom każą po prostu się strać bez robienia badań. Jeśli lekarz powie Ci, że podwyższone FSH to nic takiego od razu go zmień, najlepiej na kogoś z kliniki niepłodności. Jesteś bardzo młoda i to duży plus, ale nie bagatelizuj wyniku, bo za parę lat może być nieciekawie.
    Poza tym ja na Twoim miejscu powtórzyłabym badanie w kolejnym cyklu, czytałam że niektórym dziewczynom bardzo skaczą te wyniki i rozpiętość potrafi być dość duża - nie wiem niestety z czym to jest związane.
    A nie miałaś przypadkiem jakiejś operacji na jajnikach?
    Ja mam wynik 12 i 34 lata - w klinice niepłodności mój androlog dał mi do zrozumienia, że nie jest to najlepszy wynik, ale ja mam dodatkowo endometriozę, miałam torbiele na obu jajnikach, więc laparskopia na pewno naruszyła moją rezerwę...
    Spróbuj nie stresować się, zobaczysz co powie Ci jutro lekarz.
    Czy w Twoim mieście jest jakaś klinika niepłodności?

  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 09:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mihito wrote:
    Dobrze, że zrobiłaś to badanie bo zazwyczaj lekarze młodym pacjentkom każą po prostu się strać bez robienia badań. Jeśli lekarz powie Ci, że podwyższone FSH to nic takiego od razu go zmień, najlepiej na kogoś z kliniki niepłodności. Jesteś bardzo młoda i to duży plus, ale nie bagatelizuj wyniku, bo za parę lat może być nieciekawie.
    Poza tym ja na Twoim miejscu powtórzyłabym badanie w kolejnym cyklu, czytałam że niektórym dziewczynom bardzo skaczą te wyniki i rozpiętość potrafi być dość duża - nie wiem niestety z czym to jest związane.
    A nie miałaś przypadkiem jakiejś operacji na jajnikach?
    Ja mam wynik 12 i 34 lata - w klinice niepłodności mój androlog dał mi do zrozumienia, że nie jest to najlepszy wynik, ale ja mam dodatkowo endometriozę, miałam torbiele na obu jajnikach, więc laparskopia na pewno naruszyła moją rezerwę...
    Spróbuj nie stresować się, zobaczysz co powie Ci jutro lekarz.
    Czy w Twoim mieście jest jakaś klinika niepłodności?
    Nie miałam żadnych zabiegów na jajnikach. Jutro mam wizytę u ginekologa ale jeżeli nie zacznie u mnie leczenia lub nie pokieruje mnie gdzieś dalej, to będę samana własną rękę szukaç specjalisty. U nas niestety nie ma kliniki niepłodności, najbliżej nam Białystok...

    20140621580114.png
  • AmVormittag Autorytet
    Postów: 462 599

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 16:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    FSH waha się często z cyklu na cykl, być może właśnie trafiłaś na słabszy.
    Proponowałabym: 1. powtórzyć badanie w nast. cyklu 2. zbadać amh 3. zajrzeć na wątek :https://ovufriend.pl/forum/starajac-sie-z-pomoca-medyczna/wysokie-fsh-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze,2292.html :-D

    mihito lubi tę wiadomość

    3 lata starań, amh 0.7-0.8 endometrioza II st, 3xiui nieudane, 1xivf niedane, 2x niespodzianka - naturals :-D
    f2wlwn15ouce76v4.png
    961l9vvjv4n6peyx.png
  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 17:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ten wątek daje nadzieję, zobaczymy co będzie. Niestety stres jest ogromny

    20140621580114.png
  • AmVormittag Autorytet
    Postów: 462 599

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 17:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Może to czysty przypadek, ale ja też miałam kiepskawe FSH w okolicach 11, zaczęłam pić zioła o. Sroki i teraz mam FSH ok 6. Może ten wyższy wynik akurat oznaczał cykl bezowulacyjny, a może właśnie zioła pobudziły jajniki do lepszej pracy?

    3 lata starań, amh 0.7-0.8 endometrioza II st, 3xiui nieudane, 1xivf niedane, 2x niespodzianka - naturals :-D
    f2wlwn15ouce76v4.png
    961l9vvjv4n6peyx.png
  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 17:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ale ja mam zle fsh, złą prolaktynę i tsh. Jedyne co jest ok to lh. Progesteronu jeszcze nie robilam bo musze poczekac

    20140621580114.png
  • AmVormittag Autorytet
    Postów: 462 599

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 18:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    na tsh i prolaktynę lekarze zwykle przepisują metforminę i bromergon, dziewczyny z forum piszą, że ten zestaw dość ładnie się sprawdza. natomiast na zbicie fsh nie ma niestety stricte konkretnych leków. Przy niskiej rezerwie (a taką sugeruje ten wynik) proponuje się też suplementację dhea i witaminą d.

    olcia77 lubi tę wiadomość

    3 lata starań, amh 0.7-0.8 endometrioza II st, 3xiui nieudane, 1xivf niedane, 2x niespodzianka - naturals :-D
    f2wlwn15ouce76v4.png
    961l9vvjv4n6peyx.png
  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 18:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kurcze, bardzo dużo wiesz. Mozna wiedziec skad ?

    20140621580114.png
  • mihito Koleżanka
    Postów: 60 30

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 18:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    AmVormittag wrote:
    FSH waha się często z cyklu na cykl, być może właśnie trafiłaś na słabszy.
    Proponowałabym: 1. powtórzyć badanie w nast. cyklu 2. zbadać amh 3. zajrzeć na wątek :https://ovufriend.pl/forum/starajac-sie-z-pomoca-medyczna/wysokie-fsh-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze,2292.html :-D
    Dokładnie. AMH jest ważnym hormonem mówiącym o rezerwie jajnikowej i warto zrobić to badanie, choć jest dość kosztowne :/
    AmVormittag wrote:
    Może to czysty przypadek, ale ja też miałam kiepskawe FSH w okolicach 11, zaczęłam pić zioła o. Sroki i teraz mam FSH ok 6. Może ten wyższy wynik akurat oznaczał cykl bezowulacyjny, a może właśnie zioła pobudziły jajniki do lepszej pracy?
    AmVormittag ja również od miesiąca piję zioła o.Sroki mieszanka nr 3 na cykle bezowulacyjne. Czy po tej mieszance FSH Ci spadło?
    karolka89 wrote:
    Ale ja mam zle fsh, złą prolaktynę i tsh. Jedyne co jest ok to lh. Progesteronu jeszcze nie robilam bo musze poczekac
    Karolka prolaktyna i TSH są do wyregulowania ;), tak samo progesteron :)
    Gorzej z AMH i FSH - na te hormony nie ma leków.
    AmVormittag wrote:
    Przy niskiej rezerwie (a taką sugeruje ten wynik) proponuje się też suplementację dhea i witaminą d.
    AmVormittag a co jeśli jest wysokie FSH ok.12, a bardzo dobre AMH 1,95? O czym to świadczy? Bo w zasadzie oba wyniki się wykluczają. Ja mam taką sytuację

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 stycznia 2015, 18:52

  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czy AMH moze byc wykonane na NFZ?

    20140621580114.png
  • AmVormittag Autorytet
    Postów: 462 599

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 19:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pewnie może, jak i podobno większość badań. Natomiast ja się z tą opcją nie spotkałam. Wszystkie badania wykonywałam prywatnie. Natomiast warto śledzić informacje na stronach klinik, czasem są fajne akcje, w ramach których można badać hormony za free (np. ostatnio Gyncentrum w Katowicach)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 stycznia 2015, 19:17

    3 lata starań, amh 0.7-0.8 endometrioza II st, 3xiui nieudane, 1xivf niedane, 2x niespodzianka - naturals :-D
    f2wlwn15ouce76v4.png
    961l9vvjv4n6peyx.png
  • AmVormittag Autorytet
    Postów: 462 599

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 19:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kurcze, wypociłam pół strony i skasowało mi post :-(

    w każdym razie:

    Karolka - na forum jest kilka dziewczyn, które naprawdę są bardzo dobrze obeznane. ja tylko dużo czytam, raz, że temat niskiej rezerwy mnie dotyczy, a dwa - staram się 2 lata, więc miałam sporo czasu na lekturę :-(

    Mihito - tak, to była mieszanka nr 3. myślę, że to efekt pobudzenia jajników do pracy. albo efekt placebo ;-) co do amh i fsh wydaje mi się, że amh jest bardziej miarodajne, bo fsh się zmienia. a co na to Twój lekarz?

    3 lata starań, amh 0.7-0.8 endometrioza II st, 3xiui nieudane, 1xivf niedane, 2x niespodzianka - naturals :-D
    f2wlwn15ouce76v4.png
    961l9vvjv4n6peyx.png
  • mihito Koleżanka
    Postów: 60 30

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 19:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    karolka89 wrote:
    Czy AMH moze byc wykonane na NFZ?
    Dzwoniłam kiedyś do NFZ z tym pytaniem, usłyszałam tylko że można jeśli ma się skierowanie od lekarza. I tu pojawia się problem bo oni nie chcą dawać tych skierowań... a jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;) Im mniej skierowań tym więcej kasy zostaje w przychodni/klinice - niestety tak to wygląda, znajoma która rozlicza takie ośrodki uświadomiła mnie swego czasu...
    AmVormittag wrote:
    Mihito - tak, to była mieszanka nr 3. myślę, że to efekt pobudzenia jajników do pracy. albo efekt placebo ;-) co do amh i fsh wydaje mi się, że amh jest bardziej miarodajne, bo fsh się zmienia. a co na to Twój lekarz?
    To za miesiąc sprawdzę czy to faktycznie działa, ja mieszankę piję na cykle bezowulacyjne, mój lekarz podejrzewa LUF - niepękające pęcherzyki Graffa... Może ma to związek z wysokim FSH.
    Mnie lekarz kieruje w kierunku in vitro, bo mam jeszcze endometriozę i prawdopodobnie zrosty. Przed mną właśnie HSG i monitoring cyklu. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia, trzeba będzie poważnie rozważyć opcję ivf.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 stycznia 2015, 19:31

  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 13 stycznia 2015, 19:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    AmVormittag wrote:
    Kurcze, wypociłam pół strony i skasowało mi post :-(

    w każdym razie:

    Karolka - na forum jest kilka dziewczyn, które naprawdę są bardzo dobrze obeznane. ja tylko dużo czytam, raz, że temat niskiej rezerwy mnie dotyczy, a dwa - staram się 2 lata, więc miałam sporo czasu na lekturę :-(

    Mihito - tak, to była mieszanka nr 3. myślę, że to efekt pobudzenia jajników do pracy. albo efekt placebo ;-) co do amh i fsh wydaje mi się, że amh jest bardziej miarodajne, bo fsh się zmienia. a co na to Twój lekarz?
    Starasz się dwa lata... A co lekarze Ci mówią? Jaką masz szansę na ciąże?

    20140621580114.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 stycznia 2015, 10:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie, czy któraś z Was mogłaby zinterpretować wyniki.robilam w 4dc
    Moje FSH 13,09
    Normy:
    Faza folikularna 3,0-12,0 mlU/ml
    Faza lutealna 2,0-12,0
    Faza owulacyjna 8,0-22,0

    Moje LH 6,99
    Normy:
    Faza folikularna 0,5-10,5
    Faza owulacyjna 18,4-61,2
    Faza lutealna 0,5-10,5 mlU/ml

  • karolka89 Przyjaciółka
    Postów: 127 25

    Wysłany: 14 stycznia 2015, 11:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Byłam u gina. Tsh na te chwile go nie zmartwiło, powiedział ze w poniedzialek robimy usg i zobaczymy czy pecherzyk jest. Dal skierowanie na badanie nasienia u meza ale niestety troche sie czeka, bo juz go zaposalam. Dodatkowo kazal zrobic ft3 i ft4 (dzis bede miala wyniki). Powiedzial tez ze sprawdziny droznosc jajowodow jesli jest jajeczkowanie. Troche sie uspokoilam.

    20140621580114.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 stycznia 2015, 11:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Karola orientujesz się trochę w tym temacie? Moje FSH wynosi 13 a LH 6,99. Stosunek tych dwóch do siebie wynosi 0,53. I nie wiem co sadzić. Czy to oznacza niewydolnosc przysadki mózgowej.

1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Prolaktyna a zajście w ciążę. Jak regulować poziom tego hormonu?

Prolaktyna to bardzo ważny hormon zarówno na etapie starań o dziecko, w ciąży, jak i po porodzie. Jakie są normy stężenia prolaktyny? Kiedy jej poziom może utrudniać zajście w ciążę i co robić w takiej sytuacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Klinika niepłodności - 50 pytań, na które warto znać odpowiedź przy pierwszej wizycie.

Chciałabyś mieć pewność, że dobrze przygotowałaś się do swojej pierwszej wizyty u lekarza, dotyczącej problemów z zajściem w ciążę? Skorzystaj z naszego formularza płodności  – są to pytania, które dobry specjalista prawdopodobnie zada Ci podczas pierwszej wizyty , która pomoże zdiagnozować niepłodność. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć pod ręką wszystkie szczegóły dotyczące Twojego zdrowia, płodności lub historii chorób w Twojej rodzinie!       

CZYTAJ WIĘCEJ

Comiesięczne rozczarowanie... Jak radzić sobie z emocjami, gdy kolejny raz pojawia się jedna kreska?

Dla wielu par każdy kolejny miesiąc bez ciąży jest jak utracona szansa. Trudne emocje kłębią się w pierwszych dniach cyklu. Najczęściej jest to żal, smutek, bezsilność, rozczarowanie... Dlaczego kolejny miesiąc się nie udało? Jak sobie radzić z tymi trudnymi emocjami? Podpowiada Psycholog Niepłodności - Anna Wietrzykowska.

CZYTAJ WIĘCEJ