X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Kobieta w ciąży, praca, kodeks
Odpowiedz

Kobieta w ciąży, praca, kodeks

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 17:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie, z góry przepraszam jeśli już gdzieś jest taki wątek, ale nie potrafię go znaleźć.

    Chciałam się dowiedzieć jak to rzeczywiście wszystko wychodzi w praktyce i w oparciu o kodeks.

    Mam kilka pytań -
    1) Ile trzeba przepracować żeby przysługiwał ten roczny urlop macierzyński. I jakie wynagrodzenie się dostaje w trakcie jego obowiązywania?
    2) Co wtedy kiedy podczas urlopu macierzyńskiego kończy się umowa o pracę?
    3) Dobrze rozumiem, że jeśli kobiecie przedłużą umowę o pracę do daty porodu to nie przysługuje jej ten urlop ?
    4) Co jeśli kobieta zajdzie w kolejną ciążę podczas urlopu macierzyńskiego ?

    Wiem, że mam wujka Google, ale wiecie, co strona to inaczej. Może jest tutaj osoba, która pracuje w kadrach albo zna to z własnego doświadczenia ?
    Kiedyś zastanawiałam się jeszcze nad kilkoma sprawami ale nie jestem w stanie sobie teraz tego przypomnieć.

    Dziękuję ;)

  • kwiatuszek789 Autorytet
    Postów: 5541 1639

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 17:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 marca 2016, 10:05

    klz9io4pkfldzhbc.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 17:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Odnośnie pkt 4) Kiedy skończy się ten urlop to przechodzę na kolejne l4? I tak dalej ?

  • kwiatuszek789 Autorytet
    Postów: 5541 1639

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 18:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 marca 2016, 10:05

    klz9io4pkfldzhbc.png
  • Eklerka Autorytet
    Postów: 1330 1252

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 19:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A potem dziwicie się, że ZUS robi problemy ;)

    kate55 lubi tę wiadomość

    5fjzaeq.png
    6d4a1fa03ada290f9163e68d0b61b673.png
  • miszkaaa Autorytet
    Postów: 2605 778

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 20:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Rotenkopf wrote:
    Odnośnie pkt 4) Kiedy skończy się ten urlop to przechodzę na kolejne l4? I tak dalej ?

    podczas wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie podlegasz do ubezpieczenia chorobowego wiec po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na L4 iść nie możesz. możesz wziąć urlop wychowawczy bezpłatny do czasu porodu i dopiero po urodzeniu przejść na zasiłek macierzyński. Albo wrócić na jeden dzień do pracy i dopiero przejść na L4

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 kwietnia 2015, 20:25

    ex2bmg7yxswzkwmo.png
  • miszkaaa Autorytet
    Postów: 2605 778

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 20:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    co do pkt. 1 to musisz podlegać do ubezpieczenia chorobowego minimum miesiąc (30 dni), a na umowie o pracę takie ubezpieczenie jest obowiązkowe więc musisz mieć przepracowany min miesiąc aby należał ci sie zasiłek chorobowy/macierzyński

    wypłacany jest w dwóch wariantach:
    pierwsze pół roku 100% oraz drugie pół roku 60 %
    lub
    cały rok 80 % miesięcznie
    wysokość obliczana jest na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy (nawet od różnych pracodawców jeżeli jest ciągłość zatrudnienia), a jeżeli nie masz tyle przepracowane to wyliczane jest na podstawie tylu miesięcy ile miasz do tej pory przepracowane.

    ex2bmg7yxswzkwmo.png
  • Summerka Autorytet
    Postów: 4106 2684

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 21:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miszkaa, ma racje odnośnie 4. Nie możesz przejść od razu na l4, żeby należał Ci się macierzyński i chorobowe, musisz wrócić do pracy choćby na 1 dzień, tylko zastanawiam się czy może to być, np. urlop, który przecież opłacany jest, jak obecność w pracy?

    klz9zbmh5xgwp3to.png
    mjvyt5odxe9y0ge4.png
  • Natka88 Autorytet
    Postów: 2600 6054

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 21:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    miszkaaa wrote:
    co do pkt. 1 to musisz podlegać do ubezpieczenia chorobowego minimum miesiąc (30 dni), a na umowie o pracę takie ubezpieczenie jest obowiązkowe więc musisz mieć przepracowany min miesiąc aby należał ci sie zasiłek chorobowy/macierzyński

    wypłacany jest w dwóch wariantach:
    pierwsze pół roku 100% oraz drugie pół roku 60 %
    lub
    cały rok 80 % miesięcznie
    wysokość obliczana jest na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy (nawet od różnych pracodawców jeżeli jest ciągłość zatrudnienia), a jeżeli nie masz tyle przepracowane to wyliczane jest na podstawie tylu miesięcy ile miasz do tej pory przepracowane.

    Sa 3 warianty ;)

    1. Pol roku 100% (nie trzeba miec rocznego macierzynskiego, mozna sie go tez zrzec i pracowac po porodzie)
    2. Pol roku 100%, drugie pol 60%
    3. Caly rok 80%

    I jeszcze podstawe zasilku oblicza sie wg 'wzoru':

    Pensja brutto - 13,71% (skladka) - 18 % (podatek dochodowy) = zasilek macierzynski, z ktorego potem wybierasz opcje roczna lub polroczna. Tak mi babka w ZUSie tlumaczyla.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 kwietnia 2015, 21:56

    Aniołek <3 29.10.2014 <3 10tc
    Marysia <3 25.09.2015, 3440g i 55cm szczęścia <3
    74didf9h1v4xctmm.png
  • miszkaaa Autorytet
    Postów: 2605 778

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 22:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Summerka wrote:
    Miszkaa, ma racje odnośnie 4. Nie możesz przejść od razu na l4, żeby należał Ci się macierzyński i chorobowe, musisz wrócić do pracy choćby na 1 dzień, tylko zastanawiam się czy może to być, np. urlop, który przecież opłacany jest, jak obecność w pracy?

    Hmm też sie nad tym zastanawiałam, w końcu urlop wypoczynkowy jest urlopem płatnym w czasie którego opłacane jest ubezpieczenie chorobowe, wiec wychodziłoby na to, ze można ubyło. Ale pewna nie jestem

    ex2bmg7yxswzkwmo.png
  • Girl25 Autorytet
    Postów: 3799 532

    Wysłany: 9 kwietnia 2015, 23:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Juz chcecie w druga ciaze zachodzić na macierzynskim? :p.
    A tak poważnie to z tego co wiem to jeśli zajdziesz w ciaze 3 miesiące przed zakończeniem umowy to obowiązuje cie ochrona, a jeśli brakłoby ci nawet jednego dnia do 3 mc to pracodawca nie musi ci przedluzyc umowy, a już po 3 mc mają taki obowiązek. Resztę tak jak mówią dziewczyny

    [link=https://www.suwaczki.com/]f2wlj44jhzx0jd7c.png[/link]

    dxomanli5dlutv4a.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Kwasy Omega-3 - ważny składnik w diecie przyszłej mamy

Kwasy omega-3 są bardzo istotnym składnikiem w diecie, o którym warto pomyśleć już na etapie starań o dziecko. Idealnie, aby po konsultacji z lekarzem, suplementować kwasy już od pierwszych dni ciąży. Dlaczego są takie ważne? Jaką pełnią rolę? Jak wybrać odpowiedni suplement? 

CZYTAJ WIĘCEJ

4 Problemy z zajściem w ciążę, które możesz wykryć z pomocą aplikacji OvuFriend!

Kalendarz owulacji kojarzy Ci się tylko z wyznaczaniem dni płodnych i terminu owulacji? Jego możliwości są dużo większe! Aplikacja może być pomocna w wykrywaniu problemów związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. O jakich problemach mowa? Co możesz wykryć z pomocą kalendarza? Kliknij i przeczytaj!   

CZYTAJ WIĘCEJ

Endometrioza - najnowsze odkrycia nauki i perspektywy leczenia

W miesiącu świadomości endometriozy, dzielimy się z Wami nowymi odkryciami, które stają się źródłem nadziei. Badania nad genami i mikrobiomem oferują potencjalne klucze do lepszych terapii. Zobacz, jak nauka prowadzi nas ku lepszemu zrozumieniu i leczeniu tej trudnej choroby.  

CZYTAJ WIĘCEJ