X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się po 35 roku życia ABC malucha: żywienie niemowląt, leczenie
Odpowiedz

ABC malucha: żywienie niemowląt, leczenie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 00:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak w temacie, żywienie dzieci karmionych naturalnie i sztucznie. Leczenie prostych objawów zanim dotrzemy do lekarza, itp..

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 08:59

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 00:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aktualnie zaleca się wprowadzanie glutenu w postaci kleiku glutenowego lub kaszki manny jeden raz dziennie ok. pół łyżeczki.


    Zarówno u niemowląt karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym rekomenduje się wprowadzanie glutenu nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia, ale nie później niż pod koniec 6. miesiąca, zgodnie z zasadą wprowadzania każdego nowego produktu uzupełniającego – począwszy od małych ilości (pół łyżeczki dziennie) i stopniowo zwiększając objętość każdego następnego dnia. Jeśli dziecko będzie dobrze tolerowało gluten, wówczas wprowadzić go na stałe do jadłospisu.
    Zgodnie z aktualnymi wytycznymi wszystkich światowych i polskich towarzystw zajmujących się żywieniem niemowląt, nie ma najmniejszego powodu, aby opóźniać wprowadzanie jakichkolwiek produktów do diety dziecka, w tym właśnie glutenu, co więcej istnieją przesłanki naukowe, że zbyt późny kontakt z niektórymi alergenami pokarmowymi (wprowadzanie produktów >9.–12. mż.) może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka i zwiększać w przyszłości ryzyko występowania niektórych chorób np. alergicznych.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 09:18

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 00:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia- karmienie naturalne


    Zaleca się, aby u niemowląt karmionych wyłącznie piersią, pierwsze posiłki uzupełniające wprowadzić po ukończeniu 6. miesiąca życia. Natomiast u niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym (tzw. karmienie sztuczne), takie żywienie można rozpocząć 1—2 miesiące wcześniej.

    Wiek (mies.) Karmienie naturalne Żywność uzupełniająca

    1-6 m-c karmienie piersią na żądanie -

    7-9 m-c karmienie piersią na żądanie

    posiłki uzupełniające (początkowo 1, pod koniec 9. miesiąca 2—3):

    zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (1—2 razy/tydz.) - bez wywaru, z kleikiem zbożowym glutenowym2 i z 1/2 żółtka co drugi dzień
    kaszka lub kleik zbożowy bezglutenowy3 lub glutenowy4
    sok owocowy (najlepiej przecierowy, nieklarowany) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150 g/dobę)


    10 m-c karmienie piersią na żądanie 2—3 posiłki uzupełniające:

    obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową2 + jarzynka z gotowanym mięsem (1—2 razy/tydz.), 1/2 żółtka do posiłków codziennie
    kaszki i kleiki glutenowe2 i bezglutenowe3, niewielka ilość pieczywa, biszkopty, sucharki
    przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g/dobę)


    11-12 m-c karmienie piersią na żądanie 3 posiłki uzupełniające:

    obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową2 + jarzynka z gotowanym mięsem (1—2 razy/tydz.), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3—4 razy/tydz.)
    produkty zbożowe (kaszki i kleiki glutenowe2 i bezglutenowe3, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane dla niemowląt, twarożek, jogurt, kefir - kilka razy/tydz.)
    przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g/dobę)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 11:11

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 00:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    schemat żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym w 6. miesiącu życia:

    4 razy dziennie mleko początkowe po 180 ml,
    1 raz dziennie zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku (pół łyżeczki na 100 ml) z 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru),
    1–2 razy w tygodniu mięso zastępujemy gotowaną rybą,
    przecier owocowy lub sok przecierowy nie więcej niż 150 g dziennie.
    wymaganie zwiększonej liczby karmień przez dziecko może być sygnałem domagania się rozszerzenia jego diety. Proponuję zacząć powoli wprowadzać inne pokarmy. Zanim jednak podasz maluchowi nowy pokarm, musisz uzbroić się w cierpliwość i wybrać odpowiedni moment. Dziecko nie może być ani bardzo głodne, ani najedzone.

    Najlepszymi posiłkami będą kaszki, kleiki bezglutenowe, zupki jarzynowe, mus owocowy, przeciery warzywne z marchewki, dyni, ziemniaka, pietruszki, kabaczka, buraka, cukinii – warzywa te rzadko wywołują alergię. Warzywa strączkowe, kapustne oraz ostre w smaku (cebula, por) należy podawać ostrożnie, ponieważ są ciężkostrawne. Owoce najlepiej zostawić na później, gdyż są słodkie. Po takim posiłku trudniej jest przekonać dziecko do bardziej neutralnego smaku.

    Miedzy 5. a 7. miesiącem wprowadzamy także kaszkę glutenową (mannę) albo kleik glutenowy raz dzienne pół łyżeczki (2–3 g) w niewielkiej ilości przecieru warzywnego, mleka lub wody.






    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 11:14

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 00:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kiedy powinnam zacząć karmić dziecko łyżeczką?

    Pokarmy uzupełniające (np. papki, zupki jarzynowe, kaszki) należy od razu podawać łyżeczką. Ogranicza to liczbę posiłków podawanych butelką i stopniowo przygotowuje dziecko do rozstania się z tą metodą karmienia.

    Pokarmy uzupełniające w pierwszej kolejności

    W Polsce wprowadzanie pokarmów uzupełniających najczęściej rozpoczyna się od podania niemowlęciu przecieru jarzynowego lub owocowego (początkowo jednoskładnikowego) albo soku owocowego (np. jabłkowego). Można również zacząć od podania kaszki (np. ryżowej). Nie ma jednak ścisłych zaleceń określających, jaki rodzaj pokarmu uzupełniającego wprowadzać do diety niemowlęcia jako pierwszy.

    O czym warto pamiętać, wprowadzając nowe pokarmy?

    Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo, stopniowo (np. co 3—5 dni) i w małej ilości (3—4 łyżeczki), obserwując dokładnie reakcję dziecka. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia objawów nietolerancji pokarmu (np. biegunki, wymiotów, zmian na skórze, wyraźnego niepokoju lub nadmiernej płaczliwości) będziesz mogła łatwo ustalić ich przyczynę i odpowiednio zmodyfikować dietę.
    Nie wprowadzaj kilku nowych produktów równocześnie.
    Kolejność wprowadzania poszczególnych pokarmów prawdopodobnie nie ma większego znaczenia.
    Dzieciom, które ukończyły 10. miesiąc życia, należy podawać jarzyny i mięso w konsystencji stymulującej żucie pokarmu.


    Co zrobić, jeżeli dziecko odmawia przyjmowania pokarmów uzupełniających?

    Należy się uzbroić w cierpliwość. Można zaproponować coś zupełnie innego – np. dziecku, które nie chce jeść zupy, podaj kaszkę.

    Można też odłożyć próbę rozszerzania diety na kilka tygodni. Jeżeli jednak pod koniec 7. miesiąca życia dieta dziecka w dalszym ciągu składa się wyłącznie z mleka, należy rozważyć podawanie preparatów żelaza. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

    Co mam zrobić z otwartym słoiczkiem?

    Rygorystycznie przestrzegaj zasad podanych przez producenta na opakowaniu!

    Otwarty słoiczek przechowuj w lodówce. Po upływie dopuszczalnego okresu przechowywania zawartość słoiczka wyrzuć.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 15:15

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • iwcia77 Autorytet
    Postów: 8558 34365

    Wysłany: 14 października 2014, 10:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Specyfiki na kolki - "wylapane" podczas dyskusji forumowych 35+

    1/ esputicon
    2/ sab simplex
    3/ bobotic- krople
    4/ "Infacol, ale trzeba go stosowac regularnie- przed kazdym jedzeniem bodajze miarke-" ( kopia postu MartaDidinio)

    byloby dobrze napisac tez czy sa dostepne bez recepty , bo nie wiem

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 października 2014, 10:35

    Iwone lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 14 października 2014, 10:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    iwcia77 wrote:
    Specyfiki na kolki - "wylapane" podczas dyskusji forumowych 35+

    1/ esputicon
    2/ sab simplex
    3/ bobotic- krople

    byloby dobrze napisac tez czy sa dostepne bez recepty , bo nie wiem
    bez recepty :)
    Jak będę coś pisać o lekach i będą na receptę to zaznaczę to :)

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Bozia3 Autorytet
    Postów: 10771 46958

    Wysłany: 29 października 2014, 13:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    moja rozmowa o zakupach aptekowych z paszczakinem - może ktoś skorzysta...:)

    "
    dla siebie

    Bio oil
    Mustella

    Dla dziecia:

    Octenisept (pepek, moje sutki)
    Kremiki: Sudocrem, Bephanten
    Espumisan na kolki,
    Nystatyne na afty,
    Paracetamol i Ibuprofen dla niemowlat,
    Cebion ( vit C )

    jak pani w aptece zarzuce ta liste to nie bedzie zadawac trudnych pytan 'jaki rodzaj'? cos jeszcze uwazacie za przydatne?
    -nie wiem po co Ci cebion - mnie nikt nie zlecał podawania wit. C.
    -kup sobie VitaDerol - to są takie wygodne kapsułki z wit. D i K - będziesz musiała te witaminy podawać dziecku od 8 doby - w tym preparacie są złączone razem w tłuszczu - przekręcasz taki koreczek i wciskasz to dziecku do buziaka podczas karmienia...zapije to twoim mlekiem i jest git (miny przy tym bezcenne...;))
    -jeśli chodzi o espumisan dla dziecka - to pamiętaj, że podaje się je po 28 dniu życia - ja mam esputicon na zmianę z bobotic. GEneralnie chodzi o zawartość dimetikonu (Esputicon) lub simetikonu (Bobotic, Infacol, Espumisan, Colinox no i najsilniejszy Sab Simplex - ale wesrsja niemiecka).
    - możesz też kupić probiotyk dla noworodków (na okres 7 dni) - u nas to zalecają profilaktycznie - pomaga zbudować florę bakteryjną - mniej boli brzuch - nie wiem, czy u Was też to zalecają...)- ja podawałam Dicoflor 30, ale dopytałabym w aptece, bo położna mówiła mi, że są inne - łatwiejsze w podaniu niemowlakowi)
    - potrzebna Ci jeszcze będzie do przemywania noska sól fizjologiczna - kilka fiolek wystarczy - bo teraz są takie sprytne, że można po otwarciu zamknąć z powrotem i zużyć resztę później...(ja sobie jeszcze kupię urządzenie "katarek plus" - to jest to podłączane do odkurzacza - wszyscy chwalą - lekarka i położna też polecała - http://katarek.pl/
    - z tymi aftami to bym nie szalała - bo skąd wiesz, czy będzie je miał?
    to wszystko jeśli chodzi o dziecko


    dla Ciebie:
    kup dla siebie też paracetamol i ibuprofen - w razie gorączki czy zapalenia piersi tylko to możesz zażywać
    do szpitala ja miałam szare mydło w płynie (Biały Jeleń) i tantum rosa - rozpuszczasz to w wodzie w butelce po mineralnej i polewasz sobie rany - czy na brzuchu, czy po piczkinsie - w zależności jak urodzisz - przyjemne uczucie, rana mniej ciągnie, szybciej się goi....

    staraj się zamawiać w aptece gemini - mają wszystko taniej.."

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 października 2014, 13:15

    iwcia77, Iwone lubią tę wiadomość

    FZuMp1.png

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 2 listopada 2014, 17:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    "Instrukcja obsługi" noworodka

    Oto, co robić z dzidziusiem, żeby wilk (w tym przypadku dzidziuś) był syty i owca (czyli Ty) cała:

    przytulać i nosić do woli (woli dzidziusia), czyli nawet non stop
    karmić na żądanie, czyli nawet co 20 minut
    przewijać tyle, ile razy karmić, czyli często
    po karmieniu nosić do odbicia, ale nie popadać w obsesję, tzn. nie nosić dłużej niż karmić (mnie się to zdarzało...)
    kłaść na plecach, boczku i brzuszku, oczywiście dzidziusia
    przekładać główkę na różne strony (żeby się nie odkształciła), a gdy dzidziuś protestuje – używać kocyka lub poduszki jako podpórki
    wyprowadzać na spacerek i kąpać, nawet mimo oporów dzidziusia – on to z czasem polubi
    gdy śpi dzidziuś, również spać, w przeciwnym razie grozi utrata kontaktu z rzeczywistością.

    Gdy doliczyć do tego (nieobowiązkowe, ale wierzcie mi, występujące):

    nasłuchiwanie, czy oddycha,
    poprawianie kocyka,
    sprawdzanie, czy ma ciepłe rączki, stópki, karczek
    oraz przyglądanie się i rozmyślanie, do kogo podobny i w ogóle jaki jest piękny,

    to gwarantuję, że wasze dotychczasowe życie wyda wam się puste, szare i w ogóle jakieś takie... głupie.

    iwcia77, peppapig lubią tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 2 listopada 2014, 20:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jak pielęgnować kikut pępowiny?

    Kikut pępowiny jest najbardziej podatną na zakażenie częścią ciała noworodka. Do czasu gdy odpadnie, należy go traktować jak gojącą się ranę, która może ulec zakażeniu i stać się źródłem uogólnionej infekcji.

    W ciągu pierwszych 72 godzin życia noworodka na jego powierzchni osiedlają się niechorobotwórcze bakterie zasiedlające skórę, jednak w przypadku niewłaściwego postępowania i zabrudzenia kikuta mogą się na nim pojawić bakterie chorobotwórcze. Z powyższych względów bardzo ważne jest jałowe zabezpieczenie kikuta pępowiny na sali porodowej, utrzymanie go w czystości na oddziale noworodkowym oraz po wypisaniu dziecka do domu.

    Przebywanie noworodka z mamą w pierwszych dniach po porodzie (tzw. system rooming-in) zmniejsza ryzyko zakażenia pępka. Podczas częstych, bezpośrednich kontaktów matka przekazuje swojemu dziecku normalną, niechorobotwórczą florę bakteryjną zabezpieczającą przed zakażeniem pępka.

    Raz na dobę (a jeśli dojdzie do zabrudzenia, częściej) oczyszczaj pępek dziecka zwilżonym w wodzie czystym gazikiem. Po umyciu dokładnie go osusz i zostaw nieosłonięty do wyschnięcia. Odwijaj brzeg pieluszki, aby odkryć kikut pępowiny. Ewentualnie możesz go osłonić jałowym, cienkim gazikiem lub używaj specjalnych pieluszek z „okienkiem” na pępek.


    Ważne
    Nie smaruj kikuta pępowiny alkoholem, a zwłaszcza fioletem goryczki lub jodyną. Nie nakładaj na pępek szczelnego opatrunku.

    Nie ustalono jednolitego sposobu pielęgnacji kikuta pępowiny – najważniejsze jest, aby był on czysty i suchy.

    Nie stosuj na kikut i pępek środków odkażających (np. 70% alkoholu etylowego czy fioletu goryczki) oraz antybiotyków miejscowych. Zastosowanie alkoholu może nawet przedłużyć czas odpadania kikuta pępowiny.

    Postaraj się zapewnić jak najlepszy dostęp powietrza do gojącego się pępka – nie zalepiaj go plastrem ani nie przykrywaj szczelnym opatrunkiem; wystarczy, że będzie przykryty jałowym gazikiem.

    Staraj się tak odwijać brzeg pieluszki, aby nie przykrywał i nie drażnił kikuta pępowiny.

    Czy zamoczenie kikuta pępowiny w kąpieli jest niebezpieczne?

    Nie zaobserwowano, aby zamoczenie kikuta pępowiny podczas kąpieli noworodka było niebezpieczne. Jego delikatne umycie wodą z mydłem jest nawet wskazane. Ważne jest natomiast dokładne osuszenie kikuta czystym gazikiem, a następnie pozostawienie nieosłoniętego pępka do wyschnięcia.
    Kiedy się zgłosić do lekarza?

    Zgłoś się do lekarza, jeżeli:

    po 15 dniach kikut pępowiny jeszcze nie odpadł
    zauważysz silne krwawienie, ropę u nasady kikuta, wyraźne zaczerwienienie i obrzęk wokół pępka albo rosnącą nierówną tkankę u nasady kikuta
    zauważysz wyciekanie płynu z pępka i/lub wyczujesz nieprzyjemny zapach.

    Nieodpadnięty kikut pępowiny po ukończeniu 15. doby życia stanowi wskazanie do oceny lekarskiej. Zwykle nie jest to poważne zaburzenie, a jego przyczyny mogą być następujące:

    mała urodzeniowa masa ciała dziecka lub poród przedwczesny
    poród za pomocą cięcia cesarskiego
    miejscowe stosowanie środków przeciwbakteryjnych (w tym spirytusu) do pielęgnacji kikuta pępowiny
    zaburzenie funkcji białych ciałek krwi (neutrofilów) lub wada wrodzona – przetrwały przewód łączący pępek z pęcherzem moczowym (rzadko).


    Tkanka o nierównej powierzchni, pokrywająca kikut pępowiny (także w miejscu po jego odpadnięciu) lub rozwijająca się u jego nasady, to zwykle ziarnina pępka. W razie potrzeby lekarz poleci Ci środki ograniczające jej rozrost.

    Stwierdzenie w okolicy nasady kikuta pępowiny wydzieliny ropnej, surowiczej lub krwistej z towarzyszącym zaczerwienieniem i obrzękiem skóry w okolicy pępka oraz wzmożonym ociepleniem tej okolicy wskazuje na zapalenie okołopępkowe. Stan ten wymaga pilnego ogólnego leczenia antybiotykami oraz leczenia miejscowego, często w szpitalu. Natychmiast zgłoś się do lekarza!

    Obfite krwawienie z pępka może być objawem zaburzeń krzepnięcia i wymaga wykonania badań laboratoryjnych. Pilnie zgłoś się do lekarza!

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 2 listopada 2014, 21:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii

    Po urodzeniu się dziecka i ustaniu tętnienia należy zacisnąć pępowinę jałowym zaciskiem i przeciąć ją jałowymi nożyczkami, tak aby długość kikuta wynosiła 2–3 cm.

    Nie zaleca się stosowania alkoholu etylowego do odkażania kikuta pępowiny zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu. Alkohol działa drażniąco na skórę noworodka i może wywierać działanie toksyczne, ponadto wydłuża czas odpadnięcia kikuta.

    Kikut pępowiny zabrudzony kałem lub moczem u zdrowych noworodków urodzonych o czasie należy przemyć czystą wodą z mydłem, a po umyciu dokładnie osuszyć, dotykając delikatnie ręcznikiem. Podczas kąpieli – do czasu zagojenia kikuta – należy nalewać nieco mniej wody do wanienki, tak aby specjalnie nie moczyć kikuta (drobne zamoczenie nie stanowi problemu). Przed przystąpieniem do pielęgnacji pępowiny należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Nie należy niczym przykrywać kikuta pępowiny. Pieluszka powinna być zawinięta poniżej kikuta pępowiny, aby zapewnić swobodny dostęp powietrza. Jest to tzw. sucha pielęgnacja pępowiny; jej stosowanie skraca czas odpadnięcia kikuta.

    Podczas pobytu noworodka w szpitalu, a także w przypadku złych warunków higienicznych w domu zaleca się stosowanie antyseptyku (aczkolwiek WHO w wytycznych dla krajów rozwiniętych nie zaleca odkażania na oddziałach rooming-in).

    Najbardziej wskazane do odkażania kikuta pępowiny są oktenidyna (preparat Octenisept na bazie roztworu wodnego) lub chlorheksydyna w zasypce. Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego naniesienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady.

    Należy poinformować rodziców na czym polega sucha pielęgnacja kikuta pępowiny oraz jakie są objawy zapalenia pępka. W przypadku wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia o średnicy przekraczającej 5 mm lub innych niepokojących objawów należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem (nieprzyjemny zapach kikuta oraz niewielka ilość śluzowatej wydzieliny u nasady kikuta, będąca następstwem lizy tkanek, jest zjawiskiem prawidłowym).

    iwcia77 lubi tę wiadomość

  • Iwone Autorytet
    Postów: 3566 13984

    Wysłany: 13 listopada 2014, 22:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Napletek jest fałdem skórno-śluzówkowym pokrywającym żołądź prącia. U dorosłego mężczyzny napletek jest wolny, z szerokim pierścieniem ujścia, co pozwala zsunąć go (odprowadzić) całkowicie odsłaniając żołądź. Po urodzeniu napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte (sklejone). Z tego powodu napletka nie można odprowadzić. U niektórych chłopców możliwe jest częściowe odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście zewnętrzne cewki moczowej. W miarę upływu czasu stopniowo dochodzi do uwolnienia napletka i po 3. roku życia u ok. 90% chłopców napletek można częściowo lub całkowicie odprowadzić. W 17. roku życia u ok. 1% chłopców napletek jest nieodprowadzalny i wtedy rozpoznaje się różnego stopnia stulejkę.

    Tak więc, niemożność zsunięcia napletka u niemowlaków i małych chłopców jest stanem normalnym. Próby odprowadzania go z użyciem siły są bolesne i prowadzą do jego odrywania od żołędzi. Odsłonięte, niepokryte nabłonkiem, tkanki są narażone na zakażenia oraz goją się z wytworzeniem nieprawidłowych blizn i zrostów, co może być przyczyną stulejki w przyszłości.

    Pielęgnacja napletka w tym okresie polega na zsuwaniu go do pierwszego oporu, bardzo delikatnie, tak aby nie wywoływać jakiegokolwiek bólu. Najlepiej robić to w trakcie kąpieli. Odsłonięte części napletka i żołędzi myje się wodą i środkiem stosowanym do kąpieli. Celem mycia jest usunięcie wydzieliny gromadzącej się pod napletkiem. W wyniku dojrzewania chłopca oraz regularnych prób zsuwania napletka będzie się on stopniowo odklejał, umożliwiając odprowadzenie w coraz większym zakresie, aż do całkowitego, poza krawędź żołędzi.

  • anna maria Autorytet
    Postów: 5167 21444

    Wysłany: 22 listopada 2014, 19:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja mam dla Helenki sab simplex uwazam ze jest dobry Hléli pomaga,mialy go tez inne dzieci w mojej rodzinie i tez sie sprawdzil a i jest bez recepty
    iwcia77 wrote:
    Specyfiki na kolki - "wylapane" podczas dyskusji forumowych 35+

    1/ esputicon
    2/ sab simplex
    3/ bobotic- krople
    4/ "Infacol, ale trzeba go stosowac regularnie- przed kazdym jedzeniem bodajze miarke-" ( kopia postu MartaDidinio)

    byloby dobrze napisac tez czy sa dostepne bez recepty , bo nie wiem

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 listopada 2014, 19:32

    201407014965.png
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy mogą występować nawet u 3 na 4 kobiety, w dowolnym momencie życia. U kogo jednak występują najczęściej? Czy znane są przyczyny powstawania mięśniaków macicy? Jakie są najczęstsze objawy i co powinno skłonić do wizyty u lekarza?

CZYTAJ WIĘCEJ

14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę. Co zatem oznacza „odpowiednia dieta”? Znajdziesz tutaj 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Poronienie - stres, obniżony nastrój i depresja po poronieniu.

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Dlaczego jest taka trudna? Czy kobieta, która straciła swoje dziecko jeszcze przed przyjściem jego na świat, ma prawo do żałoby? W jaki sposób sobie z nią poradzić? Jak przetrwać? Co zrobić, kiedy pojawi się depresja po poronieniu? Dowiedz się dlaczego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i gdzie szukać pomocy. 

CZYTAJ WIĘCEJ