X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną Endometrioza-pytania
Odpowiedz

Endometrioza-pytania

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
  • Rafaello Autorytet
    Postów: 630 130

    Wysłany: 15 kwietnia 2019, 13:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny, nie mogę nigdzie znaleźć wątku z endometriozą więc zacznę nowy temat.
    Na usg wyszła torbiel około 5cm, CA125 ponad normę, inne objawy typowe dla endomendy też mam. Zapisana jestem na laparoskopię usunięcia torbieli. I tu moje pytanie: laparoskopię robią pod narkozą czy pod znieczuleniem miejscowym(zapomniałam zapytać lekarza), jak długo po laparo dochodzi się do siebie, bo ze szpitala wypisują na następny dzień.
    Już kiedyś miała torbiele i same one znikały przy następnym cyklu więc czy laparo jest konieczne? Nie wiem jakie mogłyby być skutki nie wyłuszczenia torbieli.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 kwietnia 2019, 15:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oprócz kanału u nas jest jeszcze grupa wsparcia na fb Endometrioza Antidotum. Znajdziesz w lupce odpowiedzi na wszystkie pytania.

    Przed zabiegiem warto sprawdzić AMH, bo zabieg na jajniku na pewno zmniejszy CI rezerwę jajnikową. Warto wiedzieć jaka ona jest, bo jeśli bardzo mała, co się zdarza jednak rzadko, - trzeba wziąć pod uwagę mrożenie komórek.

    Laparoskopia jest operacją w znieczuleniu ogólnym, zazwyczaj przed musisz wykonać lewatywę, o tym powinien Cię poinformować lekarz.
    W zależności od zakresu zabiegu - dochodzi się do siebie od tygodnia do miesiąca.

    Ja ogólnie polecam zawsze sprawdzić zakres choroby u specjalisty - nie wiem, kto CIę diagnozował. Są kliniki w Polsce specjalizujące sie w endometriozie i Ci lekarze widzą na usg więcej niż inni.. Ja miałam mieć tylko torbiel, a miałam endo prawie wszędzie.. Na jelitach, moczowodach, zatoce duglasa..

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 kwietnia 2019, 15:28

    FinnRasiel lubi tę wiadomość

  • FinnRasiel Ekspertka
    Postów: 140 74

    Wysłany: 17 kwietnia 2019, 12:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Rafaello :) Ja jestem półtora tygodnia po laparoskopii (właśnie odebrałam wczoraj wynik badania histopatologicznego potwierdzającego endometriozę, dodam, że miałam 6 cm torbiel endo i marker CA-125=96). Byłam operowana w prywatnym szpitalu (żadnej lewatywy mi nie robiono ;) )
    Badania morfo/mocz przed operacją, układ krzepnięcia itp. typowo jak przed każdym zabiegiem operacyjnym. AMH (niskie) i TSH (idealne) miałam wyniki mniej więcej na świeżo. Operacja w znieczuleniu ogólnym, brak powikłań, błyskawicznie wróciłam do pełnej sprawności.
    Powiem tak. Operuj się bez strachu!. Ja też miałam torbiele (w tym jedną endometrialną) które znikały same i słyszałam o ich nieszkodliwości.
    Trzy tygodnie temu trafiłam dopiero do kliniki, która m.in specjalizuje się w leczeniu i diagnozowaniu endometriozy. Diagnoza wstępna potwierdziła się podczas laparo w 100% i zwaliła mnie z nóg...IV stopień endometriozy, zrosty i ta wielka torbiel.
    Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenie endometriozy - nie czekaj z tym absolutnie.Jedyne co poważnie bym radziła to laparoskopię prywatnie, u naprawdę dobrego specjalisty. To jest warte absolutnie każdej złotówki.
    Opiekę okołooperacyjną wspominam cudownie i nie boję się tam w razie nawrotu wrócić (bo przy endomendzie to niestety możliwe za jakiś czas). W szpitalu byłam tylko niecałe 20h, po tygodniu oszczędzania się byłam już całkowicie sprawna a teraz czuję się po prostu wspaniale. Żałuję tylko, że nikt mnie nie potrafił zdiagnozować i nie poddałam się laparoskopii wcześniej.
    Można tylko zyskać i ja to czuję całą sobą.
    Endometrioza upośledza nie tylko anatomię (zrosty) ale i AMH, FSH i LH jak i otoczkę oocytu (bardzo często, zwłaszcza przy stopniu III i IV) nie wspominając o nawrotach torbieli i fatalnej odpowiedzi na ew. stymulacje.
    Laparoskopowe usunięcie zrostów i przywrócenie prawidłowej anatomii jest kluczowe, żeby móc w ogóle o ciąży pomyśleć, o podniesieniu komfortu życia nie wspominając. Wtedy nawet naturalne cuda się zdarzają, nie wspominając o zwiększeniu szans na powodzenie ICSI.
    Ja dopiero teraz wiem co mi dolegało, jak z tym żyć i skąd moje niepowodzenia z zajściem w ciążę, mimo 15 lat regularnych kontrolnych badań (co 6 m-cy jak w zegarku), cytologii (stopień I) i idealnych praktycznie wyników.
    Okazało się dopiero w trakcie operacji laparoskopowej, że tak naprawdę latami toczyła mnie podstępnie endometrioza.



    Nefre_ ms lubi tę wiadomość

    # mother, you're mumbling...
    36l
    AMH- 1,2 (2016) 0,9 (2017) 0,9 (2018)
    LUF - niepotwierdzone
    (I) ICSI (Marzec 2019)przez torbiel procedura przerwana
    03. 2019 Laparoskopia Endometrioza IV stopnia, liczne zrosty, większość usunięta, nie wdrożone leczenie - naturalne starania (?)
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Choroba Hashimoto a ciąża - co musisz wiedzieć?

Hashimoto co to za choroba i jak się objawia? Przede wszystkim charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy (tzw. limfocytowym zapaleniem tarczycy). Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Hashimoto a ciąża - jaki wpływ może mieć choroba Hashimoto na płodność kobiet oraz przebieg ciąży?

CZYTAJ WIĘCEJ

14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę. Co zatem oznacza „odpowiednia dieta”? Znajdziesz tutaj 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Comiesięczne rozczarowanie... Jak radzić sobie z emocjami, gdy kolejny raz pojawia się jedna kreska?

Dla wielu par każdy kolejny miesiąc bez ciąży jest jak utracona szansa. Trudne emocje kłębią się w pierwszych dniach cyklu. Najczęściej jest to żal, smutek, bezsilność, rozczarowanie... Dlaczego kolejny miesiąc się nie udało? Jak sobie radzić z tymi trudnymi emocjami? Podpowiada Psycholog Niepłodności - Anna Wietrzykowska.

CZYTAJ WIĘCEJ