Forum Starając się z pomocą medyczną Endometrioza-pytania
Odpowiedz

Endometrioza-pytania

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
Oceń ten wątek:
 • Rafaello Autorytet
  Postów: 630 130

  Wysłany: 15 kwietnia, 13:53

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Hej dziewczyny, nie mogę nigdzie znaleźć wątku z endometriozą więc zacznę nowy temat.
  Na usg wyszła torbiel około 5cm, CA125 ponad normę, inne objawy typowe dla endomendy też mam. Zapisana jestem na laparoskopię usunięcia torbieli. I tu moje pytanie: laparoskopię robią pod narkozą czy pod znieczuleniem miejscowym(zapomniałam zapytać lekarza), jak długo po laparo dochodzi się do siebie, bo ze szpitala wypisują na następny dzień.
  Już kiedyś miała torbiele i same one znikały przy następnym cyklu więc czy laparo jest konieczne? Nie wiem jakie mogłyby być skutki nie wyłuszczenia torbieli.

 • nick nieaktualny

  Wysłany: 16 kwietnia, 15:27

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Oprócz kanału u nas jest jeszcze grupa wsparcia na fb Endometrioza Antidotum. Znajdziesz w lupce odpowiedzi na wszystkie pytania.

  Przed zabiegiem warto sprawdzić AMH, bo zabieg na jajniku na pewno zmniejszy CI rezerwę jajnikową. Warto wiedzieć jaka ona jest, bo jeśli bardzo mała, co się zdarza jednak rzadko, - trzeba wziąć pod uwagę mrożenie komórek.

  Laparoskopia jest operacją w znieczuleniu ogólnym, zazwyczaj przed musisz wykonać lewatywę, o tym powinien Cię poinformować lekarz.
  W zależności od zakresu zabiegu - dochodzi się do siebie od tygodnia do miesiąca.

  Ja ogólnie polecam zawsze sprawdzić zakres choroby u specjalisty - nie wiem, kto CIę diagnozował. Są kliniki w Polsce specjalizujące sie w endometriozie i Ci lekarze widzą na usg więcej niż inni.. Ja miałam mieć tylko torbiel, a miałam endo prawie wszędzie.. Na jelitach, moczowodach, zatoce duglasa..

  Wiadomość wyedytowana przez autora 16 kwietnia, 15:28

  FinnRasiel lubi tę wiadomość

 • FinnRasiel Ekspertka
  Postów: 140 74

  Wysłany: 17 kwietnia, 12:28

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Hej Rafaello :) Ja jestem półtora tygodnia po laparoskopii (właśnie odebrałam wczoraj wynik badania histopatologicznego potwierdzającego endometriozę, dodam, że miałam 6 cm torbiel endo i marker CA-125=96). Byłam operowana w prywatnym szpitalu (żadnej lewatywy mi nie robiono ;) )
  Badania morfo/mocz przed operacją, układ krzepnięcia itp. typowo jak przed każdym zabiegiem operacyjnym. AMH (niskie) i TSH (idealne) miałam wyniki mniej więcej na świeżo. Operacja w znieczuleniu ogólnym, brak powikłań, błyskawicznie wróciłam do pełnej sprawności.
  Powiem tak. Operuj się bez strachu!. Ja też miałam torbiele (w tym jedną endometrialną) które znikały same i słyszałam o ich nieszkodliwości.
  Trzy tygodnie temu trafiłam dopiero do kliniki, która m.in specjalizuje się w leczeniu i diagnozowaniu endometriozy. Diagnoza wstępna potwierdziła się podczas laparo w 100% i zwaliła mnie z nóg...IV stopień endometriozy, zrosty i ta wielka torbiel.
  Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenie endometriozy - nie czekaj z tym absolutnie.Jedyne co poważnie bym radziła to laparoskopię prywatnie, u naprawdę dobrego specjalisty. To jest warte absolutnie każdej złotówki.
  Opiekę okołooperacyjną wspominam cudownie i nie boję się tam w razie nawrotu wrócić (bo przy endomendzie to niestety możliwe za jakiś czas). W szpitalu byłam tylko niecałe 20h, po tygodniu oszczędzania się byłam już całkowicie sprawna a teraz czuję się po prostu wspaniale. Żałuję tylko, że nikt mnie nie potrafił zdiagnozować i nie poddałam się laparoskopii wcześniej.
  Można tylko zyskać i ja to czuję całą sobą.
  Endometrioza upośledza nie tylko anatomię (zrosty) ale i AMH, FSH i LH jak i otoczkę oocytu (bardzo często, zwłaszcza przy stopniu III i IV) nie wspominając o nawrotach torbieli i fatalnej odpowiedzi na ew. stymulacje.
  Laparoskopowe usunięcie zrostów i przywrócenie prawidłowej anatomii jest kluczowe, żeby móc w ogóle o ciąży pomyśleć, o podniesieniu komfortu życia nie wspominając. Wtedy nawet naturalne cuda się zdarzają, nie wspominając o zwiększeniu szans na powodzenie ICSI.
  Ja dopiero teraz wiem co mi dolegało, jak z tym żyć i skąd moje niepowodzenia z zajściem w ciążę, mimo 15 lat regularnych kontrolnych badań (co 6 m-cy jak w zegarku), cytologii (stopień I) i idealnych praktycznie wyników.
  Okazało się dopiero w trakcie operacji laparoskopowej, że tak naprawdę latami toczyła mnie podstępnie endometrioza.  Nefre_ ms lubi tę wiadomość

  # mother, you're mumbling...
  36l
  AMH- 1,2 (2016) 0,9 (2017) 0,9 (2018)
  LUF - niepotwierdzone
  (I) ICSI (Marzec 2019)przez torbiel procedura przerwana
  03. 2019 Laparoskopia Endometrioza IV stopnia, liczne zrosty, większość usunięta, nie wdrożone leczenie - naturalne starania (?)

Zajdź w ciążę dwa razy szybciej

Sprawdź OvuFriend Premium

 • wyznaczanie dni płodnych
 • dieta płodności
 • innowacyjny algorytm

Wypróbuj miesiąc za darmo, potem tylko 29 zł / mies.

Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj
Dziękujemy za dołączenie do OvuFriend!

Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Aby aktywować konto przejdź do swojej poczty email , a następnie kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.

Jeśli nie widzisz naszej wiadomości, zajrzyj proszę do folderu Spam.

OK (15)