X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

11 największych mitów dotyczących starania o dziecko, w które być może jeszcze wierzysz

Na pewno słyszałaś wiele dobrych rad, zaleceń i stwierdzeń dotyczących starania o dziecko. Czy wszystkie są prawdziwe? Koniecznie sprawdź największe mity, które słyszą kobiety starające się o dziecko. 

„Rozpoczynamy starania o dziecko, więc zajdę w ciążę od razu, jak tylko odstawię antykoncepcję”

Wiele kobiet w dalszym ciągu wierzy w to, że od momentu podjęcia decyzji na temat starania o dziecko, miesiączka już się nie pojawi. Czasami tak się dzieje. Ale rzadko! Prawda jest taka, że zdecydowana większość par po odstawieniu antykoncepcji nie zachodzi w ciążę w pierwszych miesiącach. Pamiętaj, w każdym cyklu zupełnie zdrowa para ma średnio zaledwie 25% szans na poczęcie i to pod warunkiem, że kocha się w dni płodne - sprawdź, kiedy masz dni płodne.

„Oboje jesteśmy super zdrowi, uprawiamy sport i dobrze się odżywiamy, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z zajściem w ciążę”

Oczywiście możecie czuć się zdrowo, być w najlepszej formie fizycznej i mieć dobre samopoczucie, ale niestety nie jest to wyznacznikiem waszej płodności. Wiele osób, które okazuje się, że mają problemy z płodnością, a ich starania o dziecko przedłużają się, nie miało wcześniej żadnych sygnałów zewnętrznych mogących świadczyć o trudnościach z zajściem w ciążę - jakie objawy mogą wskazywać na problemy z płodnością?

„Jeśli nie zaszłam w ciążę w przeciągu kilku pierwszych cykli, musi ze mną być coś nie w porządku”

Nieprawda! Przekonanie to mogło zostać w twojej głowie jeszcze z czasów, kiedy nie planowałaś dziecka, zabezpieczając się w obawie, że każde współżycie zakończy się ciążą. W rzeczywistości zajście w ciążę nie jest zazwyczaj takie proste i wymaga trochę czasu. Jeśli zatem nie dojdzie do zapłodnienia w ciągu kilku pierwszych miesięcy starań, nie oznacza to wcale problemów z płodnością. Według większości lekarzy nie masz czym się martwić aż do 12 miesięcy starań. W przeciągu pierwszego roku w ciążę zajdzie aż 80% par. Pamiętaj jednak, że jeśli zaniepokoi cię coś wcześniej, na przykład OvuFriend przez kilka cykli nie wyznaczy na twoim wykresie cyklu owulacji, nie czekaj aż dwunastu miesięcy. Umów się do lekarza wcześniej i upewnij się, że wszystko jest w porządku- jakie nieprawidłowości mogą zostać wykryte dzięki kalendarzowi owulacji OvuFriend?

„Jeśli mam mniej niż 35 lat, nie powinnam mieć problemów z zajściem w ciążę”

To prawda, że płodność dość gwałtownie spada po 35 roku życia, ale nie oznacza to, że problemy z zajściem w ciążę omijają młodsze kobiety, nawet te mające 20 lat i teoretycznie będące w wieku swojej największej płodności. Wiek jest tylko jednym z wielu czynników, które mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Istnieje wiele innych powodów, nie związanych z wiekiem, które mogą wpływać na płodność kobiety np. zaburzenia hormonalne, endometrioza, niedrożność jajowodów. Są to zaburzenia, które nie mają nic wspólnego z wiekiem i mogą wystąpić również u bardzo młodych kobiet - najczęstsze problemy z płodnością u kobiet.

„Większość problemów z zajściem w ciążę leży po stronie kobiety”

Jest to chyba najbardziej rozpowszechniony mit dotyczący niepłodności. Prawda jest taka, że problemy z płodnością rozkładają się dość równo pomiędzy kobietę a mężczyznę. Około 30% problemów z zajściem w ciążę leży po stronie kobiety, kolejne 30% po stronie mężczyzny - o męskiej niepłodności, a pozostałą część stanowią przyczyny niewyjaśnione lub połączone problemy obojga partnerów.

 

„Wystarczy, że będziemy kochać się często, a zajdziemy w ciążę”

Nie częstotliwość współżycia decyduje o waszych szansach na zajście w ciążę, ale trafność czasu współżycia z terminem owulacji. W trakcie twojego cyklu jest zaledwie kilka dni, w czasie których możesz zajść w ciążę. Jeśli będziecie kochać się we wszystkie pozostałe dni, a ominiecie te kluczowe (przed i w trakcie owulacji), to wasze szanse na zajście w ciążę pomimo częstego współżycia, będą zerowe. Przykładowo może być tak, że będziecie kochać się przez 24 dni w twoim 29dniowym cyklu i nie zajdziecie w ciążę, bo nie traficie w czas twojej owulacji.
Zatem kochajcie się tak często jak tylko macie na to ochotę (pod warunkiem, że twój partner nie ma problemów z ilością lub jakością nasienia!) ale pamiętajcie przy tym, że aby zajść w ciążę liczy się odpowiedni czas, a nie częstotliwość współżycia. Wystarczy kochać się zaledwie przez kilka najpłodniejszych dni w twoim cyklu i z powodzeniem zajść w ciążę.
Jeśli nie udaje wam się zajść w ciążę przez kilka miesięcy, upewnij się, że wiesz kiedy występują twoje najpłodniejsze dni w cyklu, ponieważ być może nawet kochając się często, po prostu nie trafiacie we „właściwe dni”- sprawdź, kiedy masz największe szanse na zajście w ciążę.

„Każdy bez problemów zachodzi w ciążę, tylko nie ja. Czuję się w tym wszystkim taka samotna”

Wbrew pozorom problem płodności nie jest zjawiskiem rzadkim. Problem z zajściem w ciążę ma już co piąta para, a statystyki w dalszym ciągu rosną i z roku na rok pokazują coraz większą ilość par borykających się z problemem niepłodności. 
Możesz jednak czuć się osamotniona ze swoim problemem. Ma to związek z jego specyfiką - a mianowicie problem z płodnością jest sprawą bardzo osobistą i dla wielu bardzo bolesną, dlatego niewiele osób mówi o nim otwarcie - o psychologicznej stronie starań o dziecko. Często nawet wiele par ukrywa sam fakt starania się o dziecko, aby uniknąć nieprzyjemnych pytań typu „czy udało już wam się zajść w ciążę?”. Możesz zatem nawet nie wiedzieć, że ktoś w bliskim ci otoczeniu również ma problemy z zajściem w ciążę i w związku z tym czuć się osamotniona i mieć wrażenie, że ten problem dotyczy tylko ciebie.

„Zajdę w ciążę jeśli będę kochała się 14 dni po pierwszym dniu miesiączki”

Jest to niestety bardzo powszechny mit, który wielu parom wydłuża czas starania o dziecko. Bazuje on na założeniu, że każda kobieta ma cykl o długości dokładnie 28 dni i fazę lutealną wynoszącą dokładnie 14 dni (faza lutealna jest to okres pomiędzy owulacją a kolejną miesiączką).
Jednakże, w rzeczywistości większość kobiet nie ma „książkowych” cykli, a owulacja nie występuje u nich dokładnie w połowie cyklu. Przykładowo dla kobiety mającej cykle 32 dniowe i fazę lutealną 12 dniową owulacja wystąpi około 20 dnia cyklu, czyli 20 dni po pierwszym dniu miesiączki, a nie 14 dni.
Podczas starania się o dziecko ważne jest, aby rozpoznać swój własny rytm ciała (możesz zrobić to obserwując swoje ciało i prowadząc kalendarz dni płodnych OvuFriend) i kochać się w dni najpłodniejsze dla siebie, a nie dla ogółu czy uproszczonych norm książkowych.

„Z pierwszym dzieckiem zaszłam w ciążę bez problemu, zatem i z drugim nie powinno być problemów!”

Posiadanie już jednego dziecka może dać ci pewien komfort psychiczny, ale niestety nie może zapewnić ci powodzenia w zajściu w kolejną ciążę.
Niektóre pary pomimo braku problemów z zajściem w ciążę przy pierwszym dziecku cierpią na tzw. niepłodność wtórną, czyli niemożność zapłodnienia drugiego dziecka- dowiedz się więcej o niepłodności wtórnej. Jedną z przyczyn może być wiek. Decydując się na drugie dziecko kilka lat później szanse za zapłodnienie mogą być już dużo mniejsze niż przy pierwszym dziecku właśnie ze względu na wiek. Dodatkowo z upływem czasu zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą „nabawić się” dodatkowych schorzeń utrudniających zajście w ciążę (np. niedoczynność tarczycy lub mięśniaki u kobiet bądź problemy z prostatą u mężczyzn).

„Jeśli przed rozpoczęciem starań o dziecko, schudnę kilka kilogramów, szybciej zajdę w ciążę”

Faktem jest, że zrzucenie kilku kilogramów może pozytywnie wpłynąć na płodność, ale tylko u kobiet, które mają... NADWAGĘ! W przypadku kobiet o prawidłowej masie ciała, utrata kilogramów może sprawić, że zajście w ciążę będzie trudniejsze. Dlaczego? Nagła zmiana wagi może negatywnie wpłynąć na układ odpornościowy i wysyłać komunikat: "organizm jest osłabiony, to nie jest dobry moment na ciążę". I tym sposobem starania o dziecko mogą się wydłużać. Zadbaj zatem o to, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko, Twoja waga była prawidłowa- wskaźnik BMI (Body Mass Index) powinien mieścić się w przedziale 18,5 do 25. 

„Mogę zajść w ciążę tylko jeden dzień w cyklu - kochając się w dzień owulacji”

Na szczęście liczba dni, w których możesz zajść w ciążę w danym cyklu jest zazwyczaj trochę większa niż zaledwie jeden (dzień owulacji). Pomimo że owulacja trwa tylko jeden dzień (komórka jajowa średnio jest zdolna do zapłodnienia około 12-24 godzin), plemniki są w stanie przeżyć w środowisku pochwy maksymalnie aż do 5 dni. Zatem maksymalna ilość dni w cyklu, w których może dojść do zapłodnienia to około 6 dni (5 dni przed owulacją plus dzień owulacji).
Jednakże każda para ma swoje indywidualne okno płodności – dla jednych jest to aż 6 dni, dla innych zaledwie kilka godzin. Czas ten zależy zarówno od mężczyzny (np. jakości spermy) jak i od kobiety (np. żywotności komórki jajowej oraz stopnia przyjazności środowiska pochwy dla spermy). Pamiętaj, że wasze indywidualne okno płodności determinuje dokładność z którą powinniście planować współżycie, czyli tym samym określić dzień owulacji. Im mniej dni z szansą na zapłodnienie, tym dokładniej powinniście wyznaczyć termin twojej owulacji.

Oceń ten artykuł:
(12)

AUTOR:

Katarzyna Wójcicka - psycholog, community manager, koordynatorka treści internetowych. Pasjonuje się psychologią w szczególności dotyczącą problemów związanych z niepłodnością. Uwielbia taniec i sport.

dorka11 4.04.2016, 19:05
ja przede wszystkim byłam przekonana, że jak tylko odstawię tabletki, to w tym samym cyklu będę w ciąży:) booooże jaka naiwna byłam hehe. No i oczywiście myślałam, że jak będziemy się kochać codziennie to też się na pewno uda. A już leci 9 miesiąc starań i jak na razie brak dwóch kresek :/
julka_kulka 21.04.2016, 20:33
dorka a robiliście już jakieś badania?
HakunaMatata 5.09.2020, 15:28
Poprawcie proszę fragment o "zapłodnieniu drugiego dziecka" na "spłodzeniu drugiego dziecka". Mały błąd ale zmienia znaczenie.

Zainteresują Cię również:

Grzybica pochwy - przyczyny, objawy leczenie

Grzybica pochwy (drożdżyca pochwy, kandydoza pochwy) jest jedną z najczęstszych infekcji kobiecego układu rozrodczego. Jak i dlaczego dochodzi do infekcji? Jakie są objawy grzybicy pochwy? Kiedy warto zgłosić się do lekarza i jak wygląda leczenie drożdżycy pochwy?

CZYTAJ WIĘCEJ

Owulacja – kiedy owulacja zwiększy szanse na zajście w ciążę

Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Koronawirus a problemy z płodnością - o emocjach w obliczu pandemii

Pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderza w pary starające się o dziecko lub zmagające się z niepłodnością. Jak radzić sobie z emocjami w tym trudnym czasie? Na czym skupić swoją energię i uwagę? Jak obecny czas może przysłużyć się płodności? Czy z obecnej sytuacji można wyciągnąć dobrą lekcję? O tym wszystkim opowiada doświadczona psycholog, każdego dnia wspierająca pary w drodze do rodzicielstwa - Justyna Kuczmierowska. 

CZYTAJ WIĘCEJ