Słaba jakość komórek jajowych? To nie wyrok.

Poznaj autorski program poprawy jakości komórek dla pacjentek przed leczeniem in vitro, z niską rezerwą jajnikową i słabą odpowiedzią na stymulację hormonalną.
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną MedArt Poznań
Odpowiedz

MedArt Poznań

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 18:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 28 lipca 2020, 19:03

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 18:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo za dużo wrote:
    Dziewczyny beta 60 progesteron 50 i mam zawał .
    Wow gratulacje cudowne wieści 😊😊😊

  • Kaach Autorytet
    Postów: 1064 1174

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo za dużo wrote:
    Dziewczyny beta 60 progesteron 50 i mam zawał .
    Ale super gratulacje 😁:) :* :)

    HSG
    laparoskopia
    MedART 06.19
    06.19 IUI :(
    MTHFR C677T/A1298C hetero
    07.19 IUI :( 08.19 IUI :( 10.19 ostatnia IUI :(
    12.19 Punkcja
    28.02 Transfer❄️5.1.1
    7t2d ❤️
    13+1 💔
    27.08 transfer mamy kropka
    7t2d❤️
    ♀️
    05.05.2021 Pola 🌈😍
    3x CB 2023
    08.23 naturalny cud 🤰♂️
    25.04.2024 Franek 😍
  • Kaach Autorytet
    Postów: 1064 1174

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 19:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    niezapominajka12345 wrote:
    Ojj tak już czekam pod klinika 🙈😍😍✊😊🙄 ale wizyta dopiero za pół godziny hehe
    I jak po wizycie?

    A gustu, niezapominajka12345 lubią tę wiadomość

    HSG
    laparoskopia
    MedART 06.19
    06.19 IUI :(
    MTHFR C677T/A1298C hetero
    07.19 IUI :( 08.19 IUI :( 10.19 ostatnia IUI :(
    12.19 Punkcja
    28.02 Transfer❄️5.1.1
    7t2d ❤️
    13+1 💔
    27.08 transfer mamy kropka
    7t2d❤️
    ♀️
    05.05.2021 Pola 🌈😍
    3x CB 2023
    08.23 naturalny cud 🤰♂️
    25.04.2024 Franek 😍
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 19:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki pisałam do dr K co teraz . Napisała że super i co biorę za leki a ja nie biorę nic ciekawe co dalej napisze. Kurcze aż strach się cieszyć . Co teraz w pracy powiedzieć jak ja na serio myślałam że mam objawy nasilone alergii . Dziewczyny powiedzcie mi czy gdzieś zrobię w niedzielę bhcg ? Bo w HCP napisane że czynne tylko od pon do pt.

    niezapominajka12345 lubi tę wiadomość

  • alexxandra_aa Autorytet
    Postów: 711 421

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 19:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo za dużo wrote:
    Dziewczyny beta 60 progesteron 50 i mam zawał .


    Aaaa gratulacje piękna beta ❤️❤️

    Starania od lutego 2018r.
    30.05.2018 ocena drożności jajowodów (HyCoSy): P -, L +
    04.07.2018 IUI :(
    02.02.2019 IUI :(
    Punkcja- pobrano 12 komórek, 8 zapłodnionych, 4 zarodki
    23.09.2019 transfer 1 zarodka 5.1.1 :(
    20.10.2019 transfer 1 zarodka 5.1.1
    8dpt beta 97,5
    10 dpt beta 241,5 prog 82
    12 dpt beta 525
    15 dpt beta 1348
    19 dpt beta 8847, prog 178
  • antonna Autorytet
    Postów: 3741 2160

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 20:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo za dużo wrote:
    Dzięki pisałam do dr K co teraz . Napisała że super i co biorę za leki a ja nie biorę nic ciekawe co dalej napisze. Kurcze aż strach się cieszyć . Co teraz w pracy powiedzieć jak ja na serio myślałam że mam objawy nasilone alergii . Dziewczyny powiedzcie mi czy gdzieś zrobię w niedzielę bhcg ? Bo w HCP napisane że czynne tylko od pon do pt.

    Super beta 😍 zapytaj dr K czy w klinice zrobisz bete w niedziele. A co za objawy mialas?

    👧 2017
    👧 2021
    👶 2022
  • Mrs.P Autorytet
    Postów: 263 148

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 20:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    antonna wrote:
    Czytalam na forum, ze z mrozonych komorek jest trudniej uzyskac tyle zarodkow co ze swiezych, a zaplodnienie ich i hodowla kosztuje tyle co na swiezych (plus koszt mrozenia). Wiec ja bym tego nie robiła (3 lata temu mialam AMH 7). Natomiast jeśli ktoś ma problem z wyhodowaniem komorek to jest to do rozwazenia.

    Dziękuję za odzew :) też właśnie czytałam o problemach z rozmrożeniem, aczkolwiek jest to jakaś opcja żeby po raz kolejny nie przechodzić stymulacji i punkcji.
    Mam mętlik w głowie. Wypisałam ten papier o zutylizowanie, a dr B stwierdził, ze bez sensu.
    Zaskoczył mnie, bo on raczej sprawia wrażenie luźnego podejścia do tematu, a tu nagle takie chłodne podejście, że refundacja jest tylko na 3xivf itp.

    Swoją drogą dotrwaliśmy w tych ciężkich czasach i udało się dzisiaj pobrać 15. :)
    Odpoczywam, bo jednak mnie kłują i pulsują te jajniki.

    Diversik, trzymam kciuki!!!. Ale czad. :)

    Anulas, Kaach, Catlady, Panna Migotka, Mysza1986, antonna, diversik89, nick nieaktualny lubią tę wiadomość

    uwo9s65govurilvf.png
  • niezapominajka12345 Autorytet
    Postów: 2290 1761

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 20:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Super moje gratulacje 😍😍😍✊😊❤️
    Za dużo za dużo wrote:
    Dzięki pisałam do dr K co teraz . Napisała że super i co biorę za leki a ja nie biorę nic ciekawe co dalej napisze. Kurcze aż strach się cieszyć . Co teraz w pracy powiedzieć jak ja na serio myślałam że mam objawy nasilone alergii . Dziewczyny powiedzcie mi czy gdzieś zrobię w niedzielę bhcg ? Bo w HCP napisane że czynne tylko od pon do pt.

    starania od maja 2018 r.
    wiek: 31 lat
    niedoczynność tarczycy
    nietolerancja glutenu
    Mutacja genu MTHFR_677C-T, MTHFR_1298A-C, PAI-1 4G w układach heterozygotycznych
    AMH 2,19
    Badanie nasienia-ok
    obydwa jajowody drożne
    Niepłodność idiopatyczna?:/
    07.12.2019 r. -1 IUI 👎😞
    03.02.2020 r. - 2 IUI - udana :) jest serduszko❤️✊😊
    nzjdskjos9e2yu1z.png
  • niezapominajka12345 Autorytet
    Postów: 2290 1761

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 20:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny już dopiero co wyszlam chyba z pół godziny temu takie było opóźnienie 🙈🙈 wizyta na 17.20 a weszłam chyba 18.30🙈 ale wszystko jest super idealnie pięknie i w ogóle 😊dr maltretował mnie chyba z 45 min dwa razy dopochwowe usg i dwa razy normalne przez brzuch taki dokładny 😍😍✊😊dzieciątko ma już 6,5 cm i rozwija się prawidłowo, wszystkie długości przepływy itp ok ✊✊😊
    Kilka zjebek od Sz dostałam jak się odzywałam hahaha ale przezylam🤣🤣
    Jak zapytalam go czy partner może wejść to spojrzał na mnie jak na głupia i mówi,,a wie Pani co się dzieje? Jaki mamy stan?🤔 '' hehehe chodziło oczywiście o koronawirusa👎i mówię że wiem ale wolałam zapytać to mówi że chyba oszalalam i bardzo głupie to pytanie 😅 więc jak się domyślacie byłam sama 😊
    Później podczas badania też kilka pyt zadałam to mówi :,, no i później mówią że ja jestem nie miły, a ja po prostu najpierw sam tu sobie pobadam a pytania będą na końcu " to ok już cisza była całe badanie 🤣😅
    Na początku też pen drive chciałam mu podać to mówi teraz nie, ja powiem kiedy Pani ma mi go dać 😅a na końcu jak pytałam jeszcze o pappa harmony itp jakie jego zdanie itp to wtedy mnie wkurzył i nagle mówi :,, to już koniec wizyty proszę wyjsc bo pani zaczyna mieszać i głupie pytania zadawać "🤣🤣 czy coś takiego hehehe dziwny gościu ale do przeżycia 😊
    Co nie zmienia faktu że podczas badania był bardzo miły i wszystko ładnie o dziecku opowiadal😍😍 tylko mi pościskał max brzuch bo dzidzia się wierciła ale nie w tą stronę co trzeba 😍😍😍😊

    Antonina, Anulas, Kaach, Catlady, Gaja88, Panna Migotka, nick nieaktualny, Matilda19, Mysza1986, nick nieaktualny, Imbirek91, Angel9306, Starajacsieocud, iMonia, Mera lubią tę wiadomość

    starania od maja 2018 r.
    wiek: 31 lat
    niedoczynność tarczycy
    nietolerancja glutenu
    Mutacja genu MTHFR_677C-T, MTHFR_1298A-C, PAI-1 4G w układach heterozygotycznych
    AMH 2,19
    Badanie nasienia-ok
    obydwa jajowody drożne
    Niepłodność idiopatyczna?:/
    07.12.2019 r. -1 IUI 👎😞
    03.02.2020 r. - 2 IUI - udana :) jest serduszko❤️✊😊
    nzjdskjos9e2yu1z.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 20:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    antonna wrote:
    Super beta 😍 zapytaj dr K czy w klinice zrobisz bete w niedziele. A co za objawy mialas?
    Szczerze myślałam że zaostrzyła mi się alergia . Zatkany nos ból głowy itd. Tylko mnie dziwiło że mam stan podgorączkowy 37-38 i to cały czas nawet teraz . Brzuch i kręgosłup mnie bolał jak na okres . Nic szczególnego a test zrobiłam bo mi mąż kazał . Tak profilaktycznie

    Kaach, Mysza1986, nick nieaktualny, Angel9306, niezapominajka12345 lubią tę wiadomość

  • Kaach Autorytet
    Postów: 1064 1174

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    niezapominajka12345 wrote:
    Dziewczyny już dopiero co wyszlam chyba z pół godziny temu takie było opóźnienie 🙈🙈 wizyta na 17.20 a weszłam chyba 18.30🙈 ale wszystko jest super idealnie pięknie i w ogóle 😊dr maltretował mnie chyba z 45 min dwa razy dopochwowe usg i dwa razy normalne przez brzuch taki dokładny 😍😍✊😊dzieciątko ma już 6,5 cm i rozwija się prawidłowo, wszystkie długości przepływy itp ok ✊✊😊
    Kilka zjebek od Sz dostałam jak się odzywałam hahaha ale przezylam🤣🤣
    Jak zapytalam go czy partner może wejść to spojrzał na mnie jak na głupia i mówi,,a wie Pani co się dzieje? Jaki mamy stan?🤔 '' hehehe chodziło oczywiście o koronawirusa👎i mówię że wiem ale wolałam zapytać to mówi że chyba oszalalam i bardzo głupie to pytanie 😅 więc jak się domyślacie byłam sama 😊
    Później podczas badania też kilka pyt zadałam to mówi :,, no i później mówią że ja jestem nie miły, a ja po prostu najpierw sam tu sobie pobadam a pytania będą na końcu " to ok już cisza była całe badanie 🤣😅
    Na początku też pen drive chciałam mu podać to mówi teraz nie, ja powiem kiedy Pani ma mi go dać 😅a na końcu jak pytałam jeszcze o pappa harmony itp jakie jego zdanie itp to wtedy mnie wkurzył i nagle mówi :,, to już koniec wizyty proszę wyjsc bo pani zaczyna mieszać i głupie pytania zadawać "🤣🤣 czy coś takiego hehehe dziwny gościu ale do przeżycia 😊
    Co nie zmienia faktu że podczas badania był bardzo miły i wszystko ładnie o dziecku opowiadal😍😍 tylko mi pościskał max brzuch bo dzidzia się wierciła ale nie w tą stronę co trzeba 😍😍😍😊
    A masz siniaki na brzuchu? Bo mój brzuch wygląda strasznie siniaki takie zgrubienia i boli jak się dotyka więc mam 2 tyg żeby go "podleczyć". I super, że wszystko dobrze, a płeć mówił?

    niezapominajka12345 lubi tę wiadomość

    HSG
    laparoskopia
    MedART 06.19
    06.19 IUI :(
    MTHFR C677T/A1298C hetero
    07.19 IUI :( 08.19 IUI :( 10.19 ostatnia IUI :(
    12.19 Punkcja
    28.02 Transfer❄️5.1.1
    7t2d ❤️
    13+1 💔
    27.08 transfer mamy kropka
    7t2d❤️
    ♀️
    05.05.2021 Pola 🌈😍
    3x CB 2023
    08.23 naturalny cud 🤰♂️
    25.04.2024 Franek 😍
  • Lumiko Autorytet
    Postów: 668 310

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo za dużo wrote:
    Szczerze myślałam że zaostrzyła mi się alergia . Zatkany nos ból głowy itd. Tylko mnie dziwiło że mam stan podgorączkowy 37-38 i to cały czas nawet teraz . Brzuch i kręgosłup mnie bolał jak na okres . Nic szczególnego a test zrobiłam bo mi mąż kazał . Tak profilaktycznie

    Super😁😁😁gratulacje dla Was . A test zrobiłaś przed terminem miesiączki czy po?🙂

    Starania naturalne styczeń 2017

    Medart - 20.03.2019
    Punkcja 16.12.2019 r. -1 prawidłowy zarodek
    Transfer ❄️ 5.1.1 w dniu 23.10.2020 r.

    7 dpt Beta. 46.2
    11 dpt. Beta. 310,60
    14 dpt. Beta. 1.195
    18 dpt. Beta 6.840
    22 dpt. Beta. 22.006
    26 dpt. Beta 53.940

    27 dpt 💓 i chłopak

    atdcanli6zykm8lv.png
  • mika_do Autorytet
    Postów: 279 225

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kaach wrote:
    A masz siniaki na brzuchu? Bo mój brzuch wygląda strasznie siniaki takie zgrubienia i boli jak się dotyka więc mam 2 tyg żeby go "podleczyć". I super, że wszystko dobrze, a płeć mówił?
    Kaach, ładuj teraz zastrzyki z boku brzucha, albo powyżej pępka, bo na tym etapie dzidzia jest bardzo nisko i doktor jeździ sondą tuż nad łonem. I ze 3 dni przed badaniem nie smaruj brzucha, bo zamazuje to obraz. U mnie stwierdził, że przez siniaka i blizny nie miał dobrego obrazu, no i przez tkankę tłuszczową ;p

    niezapominajka12345, Panna Migotka, Kaach, Starajacsieocud lubią tę wiadomość

    Data produkcji: 1984r.

    Start: maj 2016
    09.2016 - 6tc |'|
    02.2018 - 10tc |'|
    10.2018 - 9tc |'|
    05.2019 - IUI :/
    09.2019 - ICSI - 2 mrozaki
    13.12.2019 - FET 5.1.2
    14dpt - beta 1556
    29dpt - jest serduszko ❤️

    05.09.2020r. 40+6 - 3560g 56cm
    ❤️T. 👣

    //AMH 5.6, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, hiperinsulinemia, NK 16,6%, Pai-1 hetero, V (r2) hetero //

    02.01.2024 FET 6.3.1
    7dpt - beta 78
    9dpt - beta 172
    13dpt - beta 930
    16dpt - beta 3349
    30dpt - jest serduszko ❤️
    04.04.24 - amniopunkcja - wynik prawidłowy

    //niedoczynność tarczycy, prolaktyna ok, immunologia-nie powtarzałam badań, Pai-1 hetero, V(r2) hetero//
  • mika_do Autorytet
    Postów: 279 225

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mrs.P wrote:
    Dziękuję za odzew :) też właśnie czytałam o problemach z rozmrożeniem, aczkolwiek jest to jakaś opcja żeby po raz kolejny nie przechodzić stymulacji i punkcji.
    Mam mętlik w głowie. Wypisałam ten papier o zutylizowanie, a dr B stwierdził, ze bez sensu.
    Zaskoczył mnie, bo on raczej sprawia wrażenie luźnego podejścia do tematu, a tu nagle takie chłodne podejście, że refundacja jest tylko na 3xivf itp.

    Doktor stwierdził, że mrożenie jest bez sensu, czy utylizacja?

    Data produkcji: 1984r.

    Start: maj 2016
    09.2016 - 6tc |'|
    02.2018 - 10tc |'|
    10.2018 - 9tc |'|
    05.2019 - IUI :/
    09.2019 - ICSI - 2 mrozaki
    13.12.2019 - FET 5.1.2
    14dpt - beta 1556
    29dpt - jest serduszko ❤️

    05.09.2020r. 40+6 - 3560g 56cm
    ❤️T. 👣

    //AMH 5.6, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, hiperinsulinemia, NK 16,6%, Pai-1 hetero, V (r2) hetero //

    02.01.2024 FET 6.3.1
    7dpt - beta 78
    9dpt - beta 172
    13dpt - beta 930
    16dpt - beta 3349
    30dpt - jest serduszko ❤️
    04.04.24 - amniopunkcja - wynik prawidłowy

    //niedoczynność tarczycy, prolaktyna ok, immunologia-nie powtarzałam badań, Pai-1 hetero, V(r2) hetero//
  • Gaja88 Autorytet
    Postów: 1426 1396

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, w którym dc miałyście pierwszą wizytę przed transferem na cyklu sztucznym? Nie zapisałam sobie i teraz mam wątpliwości czy dr mowił, że to powinien być 2 dc, czy że 2 lub 3 dc.

    starania od 2015 r. , PCOS, endometrioza II st, Hashimoto, IO, morfo 1-4 %, AMH- 3,6
    2018-2019 - 2 IUI, 3 procedury, 3 transfery- :( :( :( laparoskopia i histeroskopia
    zmiana kliniki
    4 IMSI - 01.2020 r.
    1 transfer - 5.05.2020 - blastka 5.1.1
    beta 7dpt - 49,3 mlU/ml; 9dtp - 155,6 mlU/ml; 13dpt - 875,6 mlU/ml; 15dpt - 1450 mlU/ml, 30dpt <3
    2 transfer - 25.02.2022 - blastka 5.1.1 - :(
    3 transfer - 24.03.2022, 10 tc 💔😭
    4 transfer - :(
    5 IMSI - 06.2025- 3 ❄️
    Transfer 04/26 - 🙁
  • Lumiko Autorytet
    Postów: 668 310

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Gaja88 wrote:
    Dziewczyny, w którym dc miałyście pierwszą wizytę przed transferem na cyklu sztucznym? Nie zapisałam sobie i teraz mam wątpliwości czy dr mowił, że to powinien być 2 dc, czy że 2 lub 3 dc.

    U mnie zawsze był 3 dzień cyklu🙂

    Gaja88 lubi tę wiadomość

    Starania naturalne styczeń 2017

    Medart - 20.03.2019
    Punkcja 16.12.2019 r. -1 prawidłowy zarodek
    Transfer ❄️ 5.1.1 w dniu 23.10.2020 r.

    7 dpt Beta. 46.2
    11 dpt. Beta. 310,60
    14 dpt. Beta. 1.195
    18 dpt. Beta 6.840
    22 dpt. Beta. 22.006
    26 dpt. Beta 53.940

    27 dpt 💓 i chłopak

    atdcanli6zykm8lv.png
  • Mrs.P Autorytet
    Postów: 263 148

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mika_do wrote:
    Doktor stwierdził, że mrożenie jest bez sensu, czy utylizacja?

    Utylizacja.

    Niezapominajka, Ty to jesteś Agentka. :D Dobrze, że maluch zdrowo rośnie. A płci jeszcze nie poznaliście?

    mika_do, niezapominajka12345 lubią tę wiadomość

    uwo9s65govurilvf.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Za dużo - Gratulacje!!❤️

    Mrs. P- doktor B mówił, że nie jest zwolennikiem mrożenia komórek na zaś bo potem są słabej jakości.

  • Anulas Autorytet
    Postów: 2114 1339

    Wysłany: 17 kwietnia 2020, 21:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Gaja88 wrote:
    Dziewczyny, w którym dc miałyście pierwszą wizytę przed transferem na cyklu sztucznym? Nie zapisałam sobie i teraz mam wątpliwości czy dr mowił, że to powinien być 2 dc, czy że 2 lub 3 dc.

    W 3 najlepiej.

    Gaja88 lubi tę wiadomość

‹‹ 2180 2181 2182 2183 2184 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Suplementacja w ciąży a wytyczne ekspertów. Dlaczego skład Prenasolu to odpowiedź na potrzeby przyszłej mamy?

Ciąża to czas, w którym zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze gwałtownie rośnie. Przyszła mama musi dostarczyć je nie tylko sobie, ale przede wszystkim rozwijającemu się maluchowi. Niestety, współczesna dieta często nie wystarcza, by pokryć te zwiększone potrzeby. Właśnie dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) przygotowało konkretne rekomendacje dotyczące dodatkowego wsparcia organizmu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni preparat? Czy każda kobieta w ciąży potrzebuje suplementów?

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Czy problemy z zajściem w ciążę można przewidzieć? Przeczytaj listę 13 potencjalnych symptomów, którym powinnaś się bliżej przyjrzeć. Nieregularme miesiączki, obfite miesiączki, niskie libido czy utrata włosów - nie ignoruj tych i innych symptomów mogących świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy innych schorzeniach powodujących problemy z zajściem w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Przygotowanie do porodu - o czym warto pamiętać?

Poród to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Czy można się jakoś do niego przygotować? O czym warto pamiętać, kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami? Kliknij i przeczytaj nasze sprawdzone sposoby! 

CZYTAJ WIĘCEJ