X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Forumowe wcześniaki
Odpowiedz

Forumowe wcześniaki

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 24 kwietnia 2015, 10:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magda_lena88 trzymam kciuki za małego. Będzie dobrze :) podczas kangurowania "poznasz" małego a później będzie już coraz lepiej, trzymam mocno kciuki za Ciebie i Dominika :* dawaj znać co tam u Was :)

  • Florentine Ekspertka
    Postów: 172 575

    Wysłany: 27 kwietnia 2015, 21:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej :)

    Jestem mamą 7 miesięcznej Adrianny, urodzonej przez cc na cito w 34 tc i 3 dniu z powodu nagłego, całkowitego odklejenia się łożyska spowodowanego stanem przedrzucawkowym (bardzo wysokie ciśnienie, utajone obrzęki, białkomocz).
    Mała urodzona z wagą 2250g i wzrostem 50 cm (ku zdziwieniu lekarzy - przy nadciśnieniu raczej hipotrofia występuje). Pierwsza noc w inkubatorze, reszta dni w łóżeczku.
    Mała gotowa do wypisu po 1,5 tygodnia (problemy z termoregulacją), wyszłyśmy po 3 tygodniach bo u mnie wystąpiły komplikacje - ogromny krwiak i przeszłam drugą operację. Jak się śmialiśmy przez łzy - dwie cesarki/jedno dziecko :/

    Wystąpiły wylewy 2 stopnia, całkowicie się już wchłonęły. Mamy skórę marmurkową - ale to po tatusiu :)

    Zaliczyliśmy 3 kontrolne wizyty u okulisty, poradnię patologii noworodka, kardiologa, jesteśmy pod opieką neurologa. Rehabilitujemy się z powodu asymetrii prawostronnej. Obecnie Adusia wyprowadzona jest na prostą ale zajęcia będą do 1 roku życia. Jesteśmy pod opieką ośrodka rehabilitacji i oprócz rehabilitacji mamy zajęcia z pedagogiem, logopedą i psychologiem.

    Od urodzenia anemia, teraz po rozszerzeniu diety wyniki znacznie się poprawiły :)

    Rozwój troszkę mamy nieharmonijny - 80% rozwoju w/g wieku urodzeniowego a 20% w/g korygowanego. Ogólnie rozwój mamy bardzo dobry, jesteśmy dobrej myśli :) Po Adzie widać, że jest wcześniakiem - ma 7 kg i 7 miesięcy. Chuda ale długa :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 27 kwietnia 2015, 21:07

    Listopadówka/Wrześniówka 2014r. b95lnsr.png
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 28 kwietnia 2015, 20:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Florentine, jak u was poszło z rozszerzaniem diety? Kiedy zaczęłaś? Ja podałam pierwszą marchewkę w dniu, z którym Alicja ukończyła 5 miesięcy i nawet zainteresowała się nowym jedzeniem. Mimo wielkich chęci ze strony małej, mam duży problem żeby włożyć łyżeczkę do buzi - zlizuje jedzenie z łyżeczki jak kotek. Idziemy w maju na wizytę do logopedy i będę ten temat z nią omawiać, ale napisz jak to było u Was.

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
  • Magda_lena88 Autorytet
    Postów: 1837 3255

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 20:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej Kochane.
    U Nas taki postęp, że dziś Dominik był bez CPAP-u ;) wiadomo, nie ma co szaleć bo zawsze może wrócić pod niego to takie pierwsze próby ale bardzo ładnie sobie radzi sam <3 Jestem z niego bardzo dumna. Na pewno był bez niego 8h bo położna mówiła, że odłączyła go o 9 a my wychodziliśmy od małego po 17stej ;)
    A chciałam się spytać co jest z tą skórą "marmurkową" - od czego to może być? Nasz Synek tak ma i póki co lekarka obserwuje ale mówiła, że jak dłużej będzie to będzie trzeba zlecić dodatkowe badania ale nic więcej nie mówiła..

    KotMisia lubi tę wiadomość

    relghdgecegtmzr9.png

    P6dtp2.png
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 29 kwietnia 2015, 21:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magda_lena88 wrote:
    A chciałam się spytać co jest z tą skórą "marmurkową" - od czego to może być? Nasz Synek tak ma i póki co lekarka obserwuje ale mówiła, że jak dłużej będzie to będzie trzeba zlecić dodatkowe badania ale nic więcej nie mówiła..


    U nas marmurkowa skórka pojawia się tylko wtedy gdy mała jest rozebrana np. przy zmianie pieluszki jak dłużej poleży bez ubranka albo po kąpieli. Nam zawsze mówiono, że to z zimna, bo maluchy nie mają jeszcze wykształconej termoregulacji.

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
  • Florentine Ekspertka
    Postów: 172 575

    Wysłany: 8 maja 2015, 23:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U nas to cecha dziedziczna ale może być objawem problemów z termoregulacją.

    Isabelle - ja rozszerzałam jak Ada miała 4,5 miesiąca. Od samego początku wiedziała cwana co robić z łyżeczką :) Nowości opóźniam o pół miesiąca np. słoiczek po 7 miesiącu daję jak ma 7,5 miesiąca. Nie opóźniam niczego zbytnio bo dobrze reaguje na nowości.

    Magda_lena88 - brawa dla Dominika! :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 maja 2015, 23:08

    Listopadówka/Wrześniówka 2014r. b95lnsr.png
  • KotMisia Autorytet
    Postów: 1937 3146

    Wysłany: 11 maja 2015, 09:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny!

    chciałam dołączyć do naszej malutkiej grupy. Ola pojawiła się na świecie w 34 tygodniu przez cc. Dostałam skurczy przy których Malutkiej spadało tętno. Zagrażająca zamartwica. Waga 2730 i 52 cm. Duża dziewczynka ale ma po kim. Dostała 7/8 na 10 punktów. Mała problem z oddcyhaniem. Spędziła 8 dni w inkubatorze i jeszcze 5 w szpitalu bo kończyła antybiotyk na zapalenie płuc.

    Obecnie jesteśmy już miesiąc w domku.
    Okulista, neurolog, bioderka - wszytsko na plus,
    Jesteśmy pod opieką endokrynologa, bo malutkiej stwierdzono niedoczynność tarczycy i przepisano leki. Na pierwszej wizycie u Endo, dr stwierdziła, że z wyników ona nie dałaby leków i teraz usiłujemy zejść z dawki. Bo po lekach Ola dostała nadczynności ;/

    NAsz najwiekszy problem to waga. Przy wypisie ze szpitala waga 2680 a dziś miesiąc póżniej jest dopiero 3130 ;/ Karmię tylko piersią i w ten weekend miałyśmy pierwszy kryzys, praktycznie bez przerwy Ola na cycku. Dziś już śpi w łóżeczku :)


    Mam również pytanie o żelazo. Jakie podajecie? Jak maluszki sobie z nim radzą? My mamy Actiferol i nie jest dobrze. Podaję co drugi dzień i widzię jak dziecko sie męczy. Przelewa się w brzuszku jak w starych rurach...

    Z góry dzięki za opd. Pozdrawiamy! <3

    bl9cmg7y8brm1kw5.png
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 12 maja 2015, 10:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KotMisia, jak podawałam mojej Alicji Actiferol 15 mg to miała zatwardzenia, teraz wyniki się poprawiają i zeszłyśmy do 7 mg i brzuszkowe problemy minęły. Jaką macie dawkę?

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
  • KotMisia Autorytet
    Postów: 1937 3146

    Wysłany: 14 maja 2015, 10:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    isabelle mamy 7mg i płacz okropny :( daję jej pół saszetki i tylko jest nerwowa. Ale chyba wrócę do całej saszetki bo 10.06 mamy wizyte u neonatologa to może jak wyniki będa ok to pozwoli nam zejść :)

    A jak podajecie ten Actiferol. To, że z mlekiem to wiem. Ale o jakiej porze dnia? Przed jedzeniem? Po? Bo sama nie wiem.

    bl9cmg7y8brm1kw5.png
  • Florentine Ekspertka
    Postów: 172 575

    Wysłany: 15 maja 2015, 12:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witaj KotMisia :)

    My mamy Actiferol Start 7mg/1 saszetka rano do śniadanka i Actiferol 15mg na kolację. Zatwardzenia od początku a po rozszerzeniu diety i marchewce to masakra jest... Bobki robi jak koza :) Daj jej dużo pić - są herbatki od 1 tygodnia z Humany lub samą wodę jej podawaj.

    Ja Actiferol daję jednocześnie z mlekiem. W małej butelce mam ok 20 ml mleka z żelazem a w dużej resztę mleka. Wtedy mam pewność, że na pewno to wypiła. Tak samo robiłam z kropelkami na kolkę lub z Furaginą na bakterie w moczu.

    Morfologia poprawiła się po 3 miesiacach - z wartości 10 czyli granicznej na 12,4 ostatnio. Teraz będziemy robić znowu badanie i ewentualnie odstawimy 15mg. Actiferol daje się do 1 roku życia przeważnie. My jemy już mięsko i żółtko więc mamy dodatkowe źródła żelaza ale Start będziemy brać do 1 roku podobno.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 maja 2015, 12:11

    Listopadówka/Wrześniówka 2014r. b95lnsr.png
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 15 maja 2015, 17:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nam też powiedziano, że żelazo podaje się wcześniakom do roczku nawet jak wyniki są już dobre. Ja tak jak Florentine robię, rano odlewam trochę mleka do osobnej butelki i w nim rozrabiam żelazo, dodaję witaminy i wtedy mam pewność, że wszystko zostanie wypite, bo z całości porcji to wiadomo raz wypije całą butlę a innym razem pół.

    Na zatwardzenia podawaj wodę, a co do herbatek to zwróć uwagę, że te granulowane dla dzieci mają cukier w składzie i jeśli dziecko ma kolki z powodu nietolerancji laktozy to można mu tylko taką herbatką pogorszyć. Lepsze są te w torebkach do zaparzania we wrzątku.

    Florentine, ja ze względu na to, że moja mała miała brzuszkowe problemy i zaparcia (nietolerancja laktozy) to nie dawałam samej marchewki ale od razu z ziemniakiem, bo sama marchewka zatwardza bardzo. Podaję też trochę soku jabłkowego i jakoś udało się okiełznać brzuszek. Zdarzają się jeszcze zaparcia, ale już nie takie jak wcześniej na mleku bywały.

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 28 maja 2015, 11:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny,moje maluchy urodziły się na pograniczu wcześniactwa, bo w 36 i 2. W sumie chciałbym się z Wami podzielić informacją na temat szczepień. Wcześniaków urodzonym przed 35 tc lub o masie pon.1500 gr przysługują darmowe szczepienia 5w1 oraz pneumokoki. Pytajcie w swojej przychodni.

    peppapig lubi tę wiadomość

  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 28 maja 2015, 12:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Muszelka75 wrote:
    Cześć Dziewczyny,moje maluchy urodziły się na pograniczu wcześniactwa, bo w 36 i 2. W sumie chciałbym się z Wami podzielić informacją na temat szczepień. Wcześniaków urodzonym przed 35 tc lub o masie pon.1500 gr przysługują darmowe szczepienia 5w1 oraz pneumokoki. Pytajcie w swojej przychodni.
    Wiemy :-) Tylko że z tą wagą to poniżej 2500 ;-)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 28 maja 2015, 14:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ida wrote:
    Wiemy :-) Tylko że z tą wagą to poniżej 2500 ;-)
    No właśnie się kapnęłam, że byka zrobiłam :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 28 maja 2015, 14:20

  • nanu Autorytet
    Postów: 469 233

    Wysłany: 2 czerwca 2015, 12:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny :) Mogę się przyłączyć?

    Trzy tygodnie temu zostałam mamą wcześniaka. w 36tc (według om, bo ja uważam, że to był bardziej 35tc bo owulację miałam przesuniętą) nagle wody mi odeszły. Próbowali zatrzymać poród ale synek ani myślał się słuchać. Urodził się z wagą 2050g, 48cm, 10/10pkt Jeden dzień spędził w zamkniętym inkubatorze, trzy dni pod grzałką (nie wiem jak to się fachowo nazywa), potem jeszcze kilka dni zatrzymali go na intensywnej żeby mieć na oku jak trzyma ciepło i ostatecznie po 9 dniach wyszliśmy do domu. Obecnie waży jakieś 2600g (tydzień temu miał równe 2,5kg).

    Jak myślicie, jest sens wprowadzać u niego wiek korygowany? I w ogóle jak go liczyć? Niby o tym czytałam ale i tak średnio wiem jak się za to zabrać. Zwłaszcza nie wiem czy liczyć od oficjalnego terminu z miesiączki czy tego z usg (różnica wynosi 11 dni)

  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 czerwca 2015, 13:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nanu, wiek korygowany wprowadza lekarz po badaniu i obserwacji dziecka.

  • nanu Autorytet
    Postów: 469 233

    Wysłany: 2 czerwca 2015, 14:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czyli jak mi nic nie mówili to nie muszę się przejmować :) miałam o to spytać ordynator ale ostatecznie zapomniałam pod naporem informacji gdzie musimy jeździć z synkiem do kontroli

  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 czerwca 2015, 15:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nanu wrote:
    Czyli jak mi nic nie mówili to nie muszę się przejmować :) miałam o to spytać ordynator ale ostatecznie zapomniałam pod naporem informacji gdzie musimy jeździć z synkiem do kontroli
    Właśnie wtedy Ci dokładnie powiedzą, bo w pierwszych dniach trudno to jeszcze stwierdzić.

  • nanu Autorytet
    Postów: 469 233

    Wysłany: 2 czerwca 2015, 16:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Jak na razie słyszałam tylko, że synek jest zdrowy, wszystkie odruchy ma prawidłowe, jest silny, w szpitalu nie wykryli żadnych patologii lub nieprawidłowości.

  • Magda_lena88 Autorytet
    Postów: 1837 3255

    Wysłany: 3 czerwca 2015, 12:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kochane ja mam pytanie może mi doradzicie: chodzi mi o monitor oddechu pewnie gdyby Dominik nie była aż takim wcześniakiem (29tc+5dz) tylko późniejszym np z 35tc czy 36tc nie myślałabym o tym ale chodzi o to czy może orientujecie się jakie są lepsze te monitory takie "doczepiane" do ubranka/ pieluszki czy takie "płytkowe" co się kładzie pod materac.. póki co w szpitalu nic nie mówili, że trzeba zakupić ale dla swojego komfortu psychicznego jak mały wyjdzie do domu wolałabym mieć taki sprzęcik. z góry dziękuję za każdą "opinię" ;)

    relghdgecegtmzr9.png

    P6dtp2.png
‹‹ 2 3 4 5 6 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

12 najnowszych rekomendacji dla kobiet cierpiących na endometriozę - łagodzenie bólu i wspieranie płodności poprzez dietę

Endometrioza jest jedną z tych chorób, do której należy podchodzić holistycznie. Jednym ze sposobów, który może pomóc w walce z chorobą i przede wszystkim z łagodzeniem objawów choroby jest odpowiednia dieta. Poznaj 12 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania dla kobiet, które cierpią na endometriozę.

CZYTAJ WIĘCEJ

14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę. Co zatem oznacza „odpowiednia dieta”? Znajdziesz tutaj 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Gadżety elektroniczne dla kobiet część 1 - opaski fitnessowe wesprą Twoje zdrowie, ale też płodność

To pierwszy artykuł z serii gadżetów elektronicznych dla kobiet. Dziś przyjrzymy się opaskom fitnessowym - w czym mogą nam pomóc, na co warto zwrócić uwagę wybierając opaskę i co ciekawe w jaki sposób opaski fitnessowe mogą dodatkowo wesprzeć naszą płodność i polepszyć analizę cykli miesiączkowych. Podpowiemy również dlaczego warto skonfigurować opaskę z aplikacją miesiączkową i czy zawsze jest to możliwe.

CZYTAJ WIĘCEJ